دوشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵

ضرورت توجه مدیران فرهنگی به سیاست‌های «برنامه هفتم»/۲

توکلی: تا زمانی که عوامل نفوذی در گلوگاه های اصلی حوزه فرهنگ نشسته باشند نمی توانیم انتظار اجرایی شدن سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب را داشته باشیم

هوشنگ توکلی

سینماپرس: هوشنگ توکلی بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون گفت: تا زمانی که عوامل نفوذی و مدیرانی که برای جریانات غیرفرهنگی تربیت شدند در گلوگاه های اصلی حوزه فرهنگ نشسته باشند نمی توانیم انتظار اجرایی شدن سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب را داشته باشیم چرا که تجربه ثابت کرده این افراد فقط بحران سازی می کنند و هیچ دغدغه و تلاشی برای اداره حوزه فرهنگ بنابر سیاست های کلان نظام ندارند.

بازیگر فیلم های سینمایی «درساژ» و «خانه ابری» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: تا زمانی که نیروهای متعهد به انقلاب و نظام اداره امور حوزه فرهنگ و هنر را در دست نگیرند نمی توانیم انتظار تغییرات شگرف و اساسی در این حوزه را داشته باشیم حتی اگر رهبر معظم انقلاب اسلامی در این راستا سیاست هایی را ارائه کنند باز هم این مدیران نمی خواهند یا نمی توانند فرهنگ و هنر را در مسیر درست هدایت کنند.

وی ادامه داد: یک سری از این افراد به نهادهای عقیدتی و فکری خاصی وصل هستند و از این رو اخلال جدی در حوزه فرهنگ و هنر به وجود می آورند و حتی باعث ورود عوامل نفوذی به حوزه فرهنگ و هنر می شوند؛ این اتفاق شامل همه دوره ها و اغلب مدیران اجرایی کلان نظام در حوزه فرهنگ و هنر می شود و شخص خاصی مدنظر بنده نیست.

توکلی سپس در پاسخ به این پرسش که تکلیف این مدیران ناکارآمد و غیرمتعهد را چه کسی باید روشن کند اظهار داشت: مقامات بالادستی باید تبیین جدید و انتخاب درست از نیروهای سالم که در اختیار دارند داشته باشند و آن ها را به اهالی فرهنگ معرفی کنند و با هم بنشینند و به تفاهم برسند تا شاید از این رهگذر بتوان سیاست های مورد نظر رهبر انقلاب اسلامی را در حوزه فرهنگ و هنر پیاده سازی کرد.

این سینماگر تأکید کرد: از سوی دیگر نهادهای فرهنگی کلان تر باید نقش واقعی و اساسی خودشان را بازی کنند. متأسفانه مدت مدیدی است آن ها یا در سکوت هستند یا اتفاقی آمدند و یا بر اساس گزینش های غیرفرهنگی انتخاب شدند و به همین دلیل هیچ نقش اساسی در این حوزه ایفا نمی کنند.

کارگردان مجموعه تلویزیونی «مدرس» در پایان این گفتگو تصریح کرد: هر بار رهبر معظم انقلاب اسلامی برنامه دادند این برنامه ها انجام نشد و دلیلش نیروهایی بودند که صلاحیت لازم را نداشتند. این مدیران تنها برای نهادهای فکری خودشان کارآمد هستند و نتیجه حضورشان این هرج و مرج کنونی است که در حوزه فرهنگ و هنر شاهد آن هستیم.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.