یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۵

کرونا و انتظارات از تنها نهاد صنفی سینماگران/۱

گیتی: تاکتیک و استراتژی مدیرعامل خانه سینما در این شرایط بحرانی و فاجعه آمیز باید رسیدگی عاجل به وضعیت بد اقتصادی هنرمندان باشد

حسین گیتی

سینماپرس: حسین گیتی عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران در پی انتخاب سه باره منوچهر شاهسواری به عنوان مدیرعامل خانه سینما که عملکردش طی سال های اخیر با انتقاد جدی از سوی سینماگران روبرو بوده اظهار داشت: تاکتیک و استراتژی مدیرعامل خانه سینما در این شرایط بحرانی و فاجعه آمیز باید رسیدگی عاجل به وضعیت بد اقتصادی هنرمندان باشد؛ اهالی سینما حالشان خوب نیست و این روزها در بدترین وضعیت ممکن روزگار می گذرانند و حالا است که خانه سینما به عنوان تنها نهاد صنفی سینماگران باید خودی نشان دهد و از آن ها در این بحران وانفسا حمایت داشته باشد.

این منتقد پیشکسوت در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: قطعاً آقای شاهسواری بعد از سال ها مدیرعامل بودن خانه سینما و حضور مستمر در این نهاد بیش از همه ما به مسائل و مشکلات اهالی سینما واقف هستند و خودشان بهتر از ما می دانند که در این شرایط بحرانی بخش عمده ای از اهالی سینما با سیلی هم نمی توانند صورت خود را سرخ نگه دارند.

وی ادامه داد: آقای شاهسورای بارها حرف ها و درددل ها هنرمندان و اعضای خانه سینما را در برنامه ها و یادداشت ها و مصاحبه های مختلف شنیده اند اما هیچ جوابی به مطالبات و درخواست های برحق هنرمندان ندادند و خود را به نشنیدن زدند! خواهش بنده در این روزهای کرونایی و غمبار این است که آقای شاهسواری خود را به نشنیدن نزنید!

گیتی سپس با بیان اینکه البته در این سال ها ایشان کارهای خوبی هم انجام دادند اما در حال حاضر ما در بحران به سر می بریم و شرایط مان با زمان عادی متفاوت است اظهار داشت: امروزه سینما هم مثل بقیه ارگان ها و بنیادهای کشور تعطیل است. هیچ فیلمی ساخته نمی شود. اهالی سینما حالشان خوب نیست و اغلب بیکار و خانه نشین هستند و ایشان به عنوان مدیر عامل تنها نهاد صنفی سینما باید تاکتیک و استراتژی سریعاً به هنرمندان کمک کرده و با انجام کارهای رفاهی و مادی برای یکایک اهالی سینما موجبات خشنودی آن ها را فراهم آورند.

این سینماگر متذکر شد: ایشان باید در تدارک بسته های معیشتی و غذایی برای اختصاص به یکایک اهالی خانه سینما باشند؛ همچنین نباید کمک های مستقیم مالی را فراموش کنند. خانه سینما به عنوان تنها نهاد صنفی سینماگران موظف است با دولت مذاکرات جدی داشته باشد و از حالت انفعالی خارج شده و به جای دست روی دست گذاشتن تدبیری جدی برای برون رفت از وضعیت بحرانی هنرمندان داشته باشد.

گیتی در خاتمه این گفتگو خطاب به مدیران سازمان سینمایی، خانه سینما و... تصریح کرد: الآن به فکر کار دیگری نباید بود. الآن باید خانه سینما خودی نشان بدهد، الآن زمان آن است که مدیران سازمان سینمایی به فریاد هنرمندان بی پناه و بیکار برسند؛ آن ها باید برنامه ریزی کوتاه مدت و فوری برای مسائل حاد جامعه سینمایی داشته باشند. وضعیت ما بسیار بحرانی است. فاجعه آمیز است. آقایان الآن نباید به فکر ساخت فیلم و برگزاری جشنواره و... باشند و تمامی این کارها راه به جایی نخواهد برد و بسیار غلط و ناصحیح است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.