شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۱

سینماگران و فرمان «آتش به اختیار»/۶

برجی: اوضاع فرهنگی کشور در شرایط اسفناکی قرار دارد/ فرمان «آتش به اختیار» می تواند منجر به انقلاب فرهنگی مجددی در کشور شود

رضا برجی در محضر مقام معظم رهبری

سینماپرس: رضا برجی عکاس و مستندساز گفت: متأسفانه این روزها اوضاع فرهنگی کشور در شرایط اسفناکی قرار دارد و به همین دلیل مقام معظم رهبری به ناچار فرمان «آتش به اختیار» را برای تمامی نیروهای جبهه فرهنگی انقلاب صادر کردند تا آن ها به میدان آمده و کشور را نجات دهند.

کارگردان مستند «مادران صربرنیتسا» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس  نام آشنای کشور در پی سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان که آن ها را به تلاش جدی و همه جانبه برای غلبه دادن گفتمان انقلاب در دانشگاه ها توصیه نمودند و فرمان دادند که هر نیروی انقلابی باید به صورت مستقل کار کنند و از اصطلاح «آتش به اختیار» در این باره استفاده فرمودند، افزود: متأسفانه مدیران فرهنگی کشور ما بسیار سهل انگارانه از کنار تهاجم فرهنگی غربی ها عبور می کنند و هیچ توجهی به ترویج فرهنگ ایرانی، اسلامی و انقلابی ندارند. این در حالی است که کشورهایی مانند آمریکا که هیچ فرهنگ و تاریخچه غنی ندارند توسط ابزارها و رسانه های تأثیرگذاری مانند سینما همچنان در رابطه با جنگ هایی نظیر ویتنام فیلم می سازند و برای خود قهرمان سازی و قهرمان پروری می کنند اما ما که دنیایی از رشادت ها و دلاورمردی ها را در دوران انقلاب اسلامی و همینطور ۸ سال دفاع مقدس شاهد بودیم منفعلانه نشسته ایم و هیچ کاری برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره فرهنگ ایثار و شهادت انجام نمی دهیم.

وی ادامه داد: متأسفانه ما در بسیاری جهات عقب مانده ایم و از همین رو است که مقام معظم رهبری به ناچار مجبور شده اند تا ریز به ریز به نکات و جزئیات اشاره کنند و مثلاً بارها در رابطه با شعر و ادبیات، سینما و... به صورت مجزا سخن بگویند و از مسئولان بخواهند تا در جهت ترویج فرهنگ ملی - میهنی مبادرت به ساخت آثار فرهنگی نمایند.

برجی سپس با تأکید بر اینکه کم کاری مدیران و مسئولان فرهنگی کشور به هیچ عنوان مسأله ای قابل اغماض و بخشودنی نیست اظهار داشت: متأسفانه تفکری در میان برخی مدیران و دولتمردان حاکم شده که آهسته بروند و آهسته بیایند تا کسی به کارشان کار نداشته باشد و همه چیز تنها در سطح ظاهری آرام باشد اما این تفکر آهسته رفتن و آهسته آمدن تفکری انقلابی و اسلامی نیست و ما نمی توانیم با این تفکرات کاری کنیم تا فرهنگ و آرمان های نظام و انقلاب اسلامی به طور کل از بین برود.

این مستندساز برجسته در بخش دیگری از این گفتگو با بیان اینکه  فرمان «آتش به اختیار» مقام معظم رهبری می تواند منجر به انقلاب فرهنگی مجددی در کشور شود تصریح کرد: دیگر وقت صبر نیست؛ دیگر نباید وقت را به بطالت گذراند؛ اکنون وظیفه تمامی نیروهای ارزشی، حزب الهی، انقلابی و دغدغه مند است که بر اساس فرامین رهبر معظم انقلاب به میدان بیایند؛ تنبلی و رخوت باید ریشه اش از جامعه کنده شود و ما باید مانند ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با روحیه ای جهادی وارد میدان عمل شویم و شر بدخواهان و دشمنان را با انجام کارهای فرهنگی برای همیشه از ریشه دربیاوریم.

کارگردان مستند «سال های گلوله و زنبق» یادآور شد: متأسفانه بسیاری از مسئولان دستگاه ها و نهادهای مختلف طی تمامی سال های پس از انقلاب اسلامی باعث شده اند تا فرهنگ انقلاب و اسلام به طور کل در کشورمان از بین برود. بنده خوب به خاطر دارم که در دوران پس از پایان جنگ تحمیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت اعلام کرد که دیگر جنگ تمام شده و ما با عراقی ها صلح کردیم و نباید آثار جنگی در سینمای کشور تولید کنیم؛ این گونه تفکرات شبه روشنفکرانه باعث شد تا به کشور ما آسیب جدی برسد و دشمنان دست به کار شوند با تمام توش و توان شان علیه فرهنگ و ارزش های ما با انجام کارهای فرهنگی به مقابله برخیزند.

وی تأکید کرد: کم کاری های مدیران فرهنگی و سینمایی کشور در حالی است که همین مسأله مدافعان حرم و داعش و گروهک های تکفیری و صهیونیستی می تواند دستمایه تولید صدها اثر فرهنگی و هنری قرار بگیرد؛ ما چنین فرصت های مناسبی را داریم اما با نهایت بی تدبیری از کنار این فرصت ها عبور می کنیم و این سهل انگاری ها در میان مدیران دولت جمهوری اسلامی ایران غیر قابل گذشت است.

برجی سپس با اشاره به اینکه ما امروزه نیازمند حضور «شهید آوینی» ها در سینما و تلویزیون مان هستیم اظهار داشت: شهید آوینی یکی از اشخاصی بود که در دوران خودش بر اساس فرمان «آتش به اختیار» عمل می کرد؛ در آن دوران هم هیچ حمایتی از شهید آوینی نمی شد و او خود بدون حمایت ارگان ها و دستگاه ها و نهادهای دولتی تنها بر اساس دغدغه مندی هایش به پیش می رفت.

این مستندساز در همین راستا افزود: ما در طول دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در هیچ موردی خوشبختانه شکست نخورده ایم اعلام شکست نکرده ایم و بسیار مایه تأسف و آبروریزی است که نظام اسلامی ما که بر اساس انقلاب فرهنگی شکل گرفت در طی تمامی این سال ها تنها اعتراف به شکست خود در رابطه با مسأله فرهنگ کرده و مقام معظم رهبری بارها در سخنرانی های شان به تهاجم و شبیخون فرهنگی دشمنان اشاره کرده اند.

کارگردان مستند «در امتداد غدیر» در خاتمه این گفتگو متذکر شد: نیروهای ارزشی و حزب الهی امروزه بر اساس فرمان مقام معظم رهبری باید برنامه ریزی دقیقی انجام بدهند، گرد هم جمع شوند و با اعتماد به عدل الهی وارد میدان شوند تا خداوند نصرت و پیروزی را به یکایک شان عطا کند و ما بتوانیم پوزه دشمنان مان را در حوزه فرهنگ و هنر نیز به خاک بمالیم.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.