شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۸

جایگاه هنر انقلاب در سینما/ ۴

قهرمانی: انقلاب اسلامی انقلابی فرهنگی بود اما متأسفانه هنر انقلاب آنچنان که باید در آثار فرهنگی و هنری ما نمود پیدا نکرده است

محمد قهرمانی

سینماپرس: محمد قهرمانی تهیه کننده سینما در رابطه با جایگاه هنر انقلاب اسلامی در سینمای کشور و ضرورت پرداختن به این هنر گفت: انقلاب اسلامی فرهنگی بود اما متأسفانه هنر انقلاب آنچنان که باید در آثار فرهنگی و هنری ما نمود پیدا نکرده است و این در حالی است که انقلاب اسلامی باعث شد تحولی عظیم نه تنها در مردم ایران و منطقه که در مردم اقصی نقاط دنیا ایجاد شود و آن ها را به سمت آزادی و آزادی خواهی سوق دهد.

مدیر عامل سابق موسسه شهید آوینی در گفتگو با خبرنگار سینماپرس اظهار داشت: انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی بود. انقلاب ما انقلابی نرم بود. تعداد شهدایی که در دوران انقلاب اسلامی به شهادت رسیدند به استناد مدارک بنیاد شهید نزدیک به ۳ هزار نفر بوده  و اگر مقایسه ای با انقلاب های شوروی یا فرانسه داشته باشیم می بینیم که آن انقلاب ها میلیون ها نفر کشته داده اند.

وی ادامه داد: پس این انقلاب نرم با خودش حاوی پیام هایی بوده است؛ پیام هایی که حضرت امام خمینی (ره) برای انقلاب تعریف کردند همگی خاستگاه بشریت است. استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی به عنوان شعارهای اصلی انقلاب اسلامی متعلق به همه مردم جهان است. مردم سرنوشت خود را بر مبنای اسلام تعیین کردند. هنر انقلاب در به وجود آوردن این خاستگاه و نیاز جامعه به تحول در حوزه اسلام و انقلاب رسید.

قهرمانی تأکید کرد: اما متأسفانه ما نتوانسته ایم به شایستگی آن را زنده و سرپا نگه داریم. ما در این حوزه گاهی حرکت هایی داشته ایم اما به نقطه هدف نرسیده ایم. ما از ابتدای انقلاب اسلامی همیشه یک مقابله هایی با انقلاب داشته ایم. در وادی فرهنگ و هنر کشور ما در قرن های متمادی تحت استعمار و استثمار بوده و این در کشور ما نهادینه شده است. فونداسیون هنر انقلاب ما در زمین سالم و پاک ساخته نشده و این سرزمین در عصر پهلوی هنر و فرهنگش به شدت آلوده شده است.

تهیه کننده فیلم سینمایی «فرشتگان قصاب» در همین رابطه یادآور شد: سفارت انگلیس در دوران رژیم منحوس پهلوی سفارش دهنده تولیدات هنری بوده و بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ که آمریکایی ها  بر کشور ما مسلط شدند به مقوله فرهنگ و هنر توجهی جدی نشان دادند و حضوری عملیاتی در این عرصه داشتند؛ پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ما دیوارهایی روی فونداسیون فرهنگ و هنر دوران پهلوی ساختیم و هنوز آثار تفکر و ایدئولوژی آن دوران وجود دارد.

وی تصریح کرد: امروزه مقاومت هایی از داخل و خارج می شود تا حرف انقلاب اسلامی در سینمای ایران بیان نشود. خاستگاه انقلاب در عرصه هنر فراتر از این ها است و متأسفانه برخی هنرمندان ما به واسطه آزادی زیادی که در جمهوری اسلامی است حرف های غیرانقلابی را به خورد مردم انقلابی می دهند. ما در عرصه هنر حرف شایسته ای نزدیم و جا دارد هنرمندانی که دغدغه نظام و انقلاب دارند با روحیه جهادی وارد شوند و به این عرصه بیایند.

قهرمانی افزود: ما در عرصه هنر احتیاج به یک انقلاب داریم که بتوانیم حرف های انقلاب را به شایستگی بزنیم. نه فقط در سینما که در سایر رشته های هنری مانند موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی و... نیز ما کاستی های بی شماری داریم و متأسفانه هنرمندان انقلابی در تمامی این حوزه ها  بسیار کم هستند. بنده معتقدم  ما باید با روحیه تهاجمی شروع کنیم ما نباید منتظر غربی ها بنشینیم که به آن ها پاتک یا پدافند بزنیم. همانطور که جوانان کشور و مدافعان حرم عرصه انقلاب را در خارج از مرزها برده اند ما باید آفند را به خارج از مرزها ببریم ما باید به ارزش های آلوده غرب حمله کنیم.

تهیه کننده فیلم سینمایی «خاک و آتش» در بخش دیگری از این گفتگو با تأکید بر اینکه مدیران سینمایی ما جاهل هستند اظهار داشت: متأسفانه مدیران ما نمی دانند اگر در این عرصه از ظرفیت های بالقوه و بالفعل به شایستگی استفاده نکنیم طرف مقابل برای نظام اسلامی و حوزه فرهنگ و هنر ما برنامه دارد. طبق آخرین آمار بیش از ۱۶۰ شبکه ماهواره ای فارسی زبان امروزه با حمایت بیگانگان در حال فعالیت هستند و عملیات آفندی انجام می دهند که ما در مقابل آن ها ساکت و خاموش ایستاده ایم.

این تهیه کننده سینما تأکید کرد:  ما باید حرف های حق را به شایستگی برای غربی ها در آثار فرهنگی و هنری بیان کنیم و جنبه استقلال و آزادی و عدالت را به عنوان خاستگاه بشری به جهانیان معرفی کنیم. کارشناسان معتقدند یکی از علل قیام مصر پیام های سریال «یوسف پیامبر (ع)» ساخته مرحوم فرج الله سلحشور بود اما پاتک به موقع دشمنان باعث شد تا مردم بهره کامل نبرند و انقلاب شان به سرانجام نرسد.

وی ادامه داد: در کشور عراق نیز مردم عاشقانه فریبرز عرب نیا بازیگر «مختارنامه» را ستایش می کنند و این ها پیام هایی است که به شایستگی می تواند منتقل شود. ما نتوانستیم در کشورهای اروپایی و آمریکا آنطور که خاستگاه پیام انقلاب بوده منتقل کنیم. ما به یکی دو کار نباید بسنده کنیم و باید انبوه تولید کنیم. باید در این عرصه ها حضور جدی تری داشته باشیم و پیام انقلاب را خارج از مرزها منتقل کنیم. ما هدف داریم و باید با ابزار هنر به اهداف عالیه مان برسیم.

قهرمانی در خاتمه این گفتگو متذکر شد: ما نیاز به حضور مدیران انقلابی و متعهد در عرصه فرهنگ داریم که با تولید آثار فاخر فرهنگی و هنری در راستای ترویج منویات مقام معظم رهبری، در پی آن باشند تا آموزه های دینی را در سطح جامعه رواج دهند نه اینکه بالعکس با تولید آثار فرهنگی و هنری مبتنی بر فرهنگ غرب، عقیده های دینی و اسلامی و اعتقادات مردم و نظام را به سخره بگیرند و در صدد تخریب روحیه اعتقادی مردم ولایی کشور باشند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.