دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۸

فقدان مضامین سالم در سینمای اجتماعی و کمدی/۱۱

آقامحمدیان: نگاه کاسبکارانه به سینما در کنار هجمه فرهنگی دشمنان باعث ابتذال مفرط در فیلم ها شده است/ مدیران سینمایی باید تنها منافع نظام را در نظر داشته باشند

شفیع آقامحمدیان

سینماپرس: شفیع آقامحمدیان کارگردان سینما و مدیرعامل سابق مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در خصوص فقدان مضامین سالم در سینمای اجتماعی و کمدی و بحران ابتذال و سیاهی در سینمای کشور گفت: نگاه کاسبکارانه به سینما در کنار هجمه فرهنگی دشمنان باعث ابتذال مفرط در فیلم ها شده است! همه ما باید بدانیم و آگاه باشیم که امروز در جنگ میان کشورها سلاح های نظامی کنار رفته و دشمنان با ابزار فرهنگ به جنگ و مقابله با یکدیگر برمی خیزند و هر کشوری زودتر بتواند فرهنگ و اصالت دیگر کشورها را از بین ببرد پیروز این میدان است.

کارگردان فیلم سینمایی «فرار از جهنم» و «مروارید سیاه» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: دشمنان در راستای ضربه بر پیکره فرهنگ نظام اسلامی ما سرمایه گذاری سنگینی کرده اند و لحظه ای از اهداف خود غافل نیستند اما ما دست روی دست گذاشته ایم و تنها نظاره گر آن ها هستیم.

وی ادامه داد: مدیران فرهنگی و سینمایی به جای آنکه تدبیری برای مقابله با دشمنان داشته باشند به فکر تجارت و کاسبکاری هستند. سینما امروز دنبال سود بیشتر است و برای مسئولان مهم نیست سرمایه های هنگفت از چه طریقی وارد سینما می شوند.

این سینماگر متذکر شد: در این وادادگی و ولنگاری فرهنگی نازل ترین فیلم ها وارد بازار می شوند و دلیل اصلی این اتفاق هم عدم حضور مدیران متعهد، متخصص، متبحر، دغدغه مند و کاربلد است. ورود به سینما سواد می خواهد و زمانی که مدیرانش کم سواد یا بی سواد باشند نتیجه کار آن ها منجر به ابتذال می شود.

آقامحمدیان سپس با اشاره به فقدان نظارت اصولی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: سوأل بنده این است که وزارت عریض و طویل فرهنگ و ارشاد اسلامی با این همه اهن و تلپ چرا نمی تواند نظارت درستی بر تولید کالاهای فرهنگی به ویژه در سینما و تئاتر داشته باشد؟ چرا وزارت ارشاد بنابر وظیفه ذاتی خود عمل نمی کند و تولیدکنندگان آثار فرهنگی را موظف نمی کند تا بر اساس نیازهای روز جامعه مبادرت به تولید اثر کنند؟

این کارشناس فرهنگی متذکر شد: این همه فحش های رکیک، نگاه ها و شوخی های فیزیکی و کلامی جنسی، نشان دادن تصویر سیاه، تلخ و زننده از وضعیت کنونی کشور و... چرا باید در آثار سینمایی که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز می گیرند دیده شود؟

وی تأکید کرد: این وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه ها و نهادهای تابعه آن از جمله سازمان سینمایی است تا تهیه کنندگانی را که مبادرت به تولید چنین آثاری می کنند مورد موأخذه و بازخواست قرار داده و دیگر به آن ها اجازه تولید اثر ندهند.

آقامحمدیان در خاتمه این گفتگو با تأکید بر اینکه مدیران سینمایی باید تنها منافع نظام را در نظر داشته باشند خاطرنشان کرد: ما باید همواره سود نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در نظر داشته باشیم. ما باید در پی آن باشیم که فرهنگ ارزشمند و غنی ایرانی-اسلامی را به دنیا صادر کنیم نه اینکه آب به آسیاب دشمن بریزیم و بر اساس خواسته و اهداف آن ها سینمای مان را به پیش ببریم. ما نیازمند بازنگری جدی بر قوانین حاکم بر وزارت ارشاد هستیم و امیدوارم که بدون گذشت و اغماض از سوی برخی مدیران شاهد برخورد با عاملان ترویج ابتذال باشیم تا اتفاقات خوبی برای احیای عفت و حیا در آثار سینمایی صورت گیرد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.