نمایش همه
 • حسین انتظامی ۱۳۹۹-۱۲-۱۱ ۱۲:۰۹

  خاطرات درون خانوادگی فجر سی و نهم (۴)

  طرح شکست خورده «اقتباس سینمایی» و اشتباه مدیران سینمایی در توزیع بیت‌المال میان طیفی از سینماگران

  سینماپرس: اگر «کرونا» حدود یک سال است که از ناحیه ضعف سیستم ایمنی بدن رسوخ می‌کند؛ «کرونای نفوذ و وقاحت» سال‌های بسیاری است که از ناحیه ضعف مدیران سینمایی، به کل سیستم فرهنگی، و نهایتاً به ذهن و عقیده برخی مردم سرایت کرده است.

 • حاشیه فیلم فجر ۱۳۹۹-۱۲-۰۴ ۱۲:۰۱

  خاطرات درون خانوادگی فجر سی و نهم (۳)

  از غلبه «فرمالیسم» بر تولیدات «سینمای استراتژیک» تا مواجهه مستقیم با «سینمای قهرمان محور»

  سینماپرس: سی و نهمین جشنواره فیلم فجر با حضور چند اثر شاخص در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس همراه بود. آثاری در ژانر سینمای استراتژیک که ضمن رعایت فُرم سینمایی نسبتا مناسب، توانسته بودند خود را در میان ۱۶ اثر راه یافته به بخش نامزدی سودای سیمرغ جای دهند.

 • حاشیه فیلم فجر ۱۳۹۹-۱۱-۲۸ ۱۲:۲۴

  خاطرات درون خانوادگی فجر سی و نهم (۲)

  غلبه «ژانر سینمای استراتژیک» با دنده معکوس و در جهت منویات اغیار

  سینماپرس: غلبه ژانر سینمای استراتژیک در مجموع تولیدات به نمایش درآمده درسی و نهمین جشنواره فیلم فجر نه تنها به معنی همسو و در راستا بودن تمامی این تولیدات با اهداف کلان نظام جمهوری اسلامی نمی‌باشد؛ بلکه به مفهوم استفاده قابل توجه و تمرکز ویژه جریانات معارض با اهداف انقلاب اسلامی از ظرفیت فرهنگی کشور و به‌کارگیری ابزار رسانه‌ای توانمندی همچون سینما، در مسیر مواجهه با سبک زندگی اسلامی و ایرانی می‌باشد.

 • مراسم اختتامیه سی و نهمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۹-۱۱-۲۶ ۱۰:۵۷

  خاطرات درون خانوادگی فجر سی و نهم (۱)

  کاشت یأس و پشیمانی با مُشتی «فیلم سیاه» در آستانه ورود به «سال ۱۴۰۰»

  سینماپرس: سی و نهمین جشنواره فیلم فجر اگر چه به شکلی کاملا سَمبل شده و در یک ماراتن نحیف و کرونا زده به پایان رسید، اما مرور دقیق مجموع آثار به نمایش درآمده در این دوره از جشنواره به وضوح نشان می‌دهد که صنعت سینمای ایران، به سبب سیطره مدیریت غلط و به شدت نابخردانه حاکم بر فرهنگ و سینمای کشور، میزبان خوبی برای سده جدید نیست!

 • راهپیمایی 22 بهمن ۱۳۹۹-۱۱-۲۱ ۱۲:۳۵

  به بهانه چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی

  جرم متولیان فرهنگی کشور در عدم تلاش برای ثبت «ایستادگی ملت ایران»

  سینماپرس: متولیان فرهنگی کشور در بخش‌های مختلف و در نهادهای گوناگون وظیفه داشتند تا با حمایت از تولیدات فرهنگی مختلف، نگذارند تاریخ انقلاب اسلامی فراموش شود. تولیداتی که فقدان آن سبب شده تا نه تنها ابعاد جنگ سخت و یا جنگ نرم و یا جنگ نیمه سخت نظام سلطه با جمهوری اسلامی از قابلیت انتقال به آینده تاریخ برخوردار نباشد؛ بلکه نحوه مقاومت ملت ایران و تاریخچه چهل و دوسال ایستادگی در برابر نظام سلطه نیز یا فراموش شده و یا با تحریف مواجه گردد.

 • هشتمین روز سی و نهمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۹-۱۱-۲۰ ۱۲:۲۸

  سایه عدم مشروعیت و مقبولیت بر سر جشنواره فیلم فجر

  وقتی فرجام مدیریت فاشیستی به نامزدی مُشتی فیلم سیاه و بی همه چیز منجر می‌شود

  سینماپرس: مرور عموم آثار به نمایش درآمده در این دوره از جشنواره، به وضوح جنایت فرهنگی صورت گرفته در معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی را در دوران مدیریت جناب آقای انتظامی نشان می‌دهد؛ دورانی که آقای دبیر فعلی سی و نهمین جشنواره فیلم فجر ریاست این معاونت را عهده‌دار بوده است!

 • فیلم سینمایی روشن ۱۳۹۹-۱۱-۱۷ ۱۲:۴۷

  نقدی بر فیلم سینمایی « روشن»

  توهم سازی از «آینده روشن» و ترویج «شورش» بجای عذرخواهی از مردم!

  سینماپرس: «روشن» عنوان فیلمی نامزد شده در جشنواره سی‌ و نهم است که اگر چه به جهت فُرم سینمایی خود اثری به شدت ضعیف و پُراشکال در اجرا محسوب می‌شود؛ اما در عین حال از کارکردی در تقابل با امنیت ملی کشور برخوردار بوده و به بخوبی توانسته تا نقش پیاده نظام رسانه‌ای خود را در شرایط جنگ نیمه سخت ایفا نماید.

 • حسین انتظامی؛ فیلم فجر؛ طباطبایی نژاد ۱۳۹۹-۱۱-۰۸ ۱۲:۴۰

  اندر احوال جشنواره فجر

  دُم خروس جشنواره سی‌ونهم و ماجرای صداقت برباد رفته‌ی مدیران بنفش

  سینماپرس: سی و نهمین جشنواره فیلم فجر با محدود نمودن نمایش آثار به ۱۶ عنوان اثر سینمایی توانست گام بُلند دیگری را در مسیر اِعمال مدیریت و حاکمیت گونه‌ای از «فاشیسم» (Fascism) به نمایش گذارد و در کنار آن از مجموعه‌ای سخنان کذب و رفتارهای شبه دروغ متولیان برگزاری جشنواره سی‌ونهم رونمایی کند!

 • بازدید رئیس سازمان سینمایی از سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ۱۳۹۹-۱۱-۰۷ ۱۱:۳۷

  اندر احوال سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران (۱)

  اضمحلال چشم‌انداز سینمای ایران بر بستر عدم سیاست‌گذاری در عرصه فیلم کوتاه

  سینماپرس: فقدان چشم‌انداز کلان و یا سیاست‌گذاری بلندمدت در عرصه فیلم کوتاه سبب شده تا این عرصه مهم سینمایی به آنچنان ابتذالی بیافتد که اساسا تصور شود مدیریتی با عنوان فیلم کوتاه در کشور وجود ندارد و متولیان امر صرفا ابزارهایی هستند که به عنوان ماشین امضا عمل نموده و به عنوان یک ابزار مکانیکی از کارکرد تأیید کننده و پول‌رسان برخوردار می‌باشند!

 • موزه سینما در روز ملی سینما ۱۳۹۹-۱۱-۰۱ ۱۱:۵۷

  پروپاگاندای شفافیت بر سر «موزه سینمای ایران»

  تسخیر «کاخ معیرالممالک» برای ارتقاء صنعت سینما یا هدر دادن بیت المال؟

  سینماپرس: موزه سینمای ایران عنوان یکی از موسسات تابعه سازمان سینمایی کشور است. مجموعه‌ای که در سال‌های اخیر و بالاخص با روی کار آمدن دولت یازدهم و دوازدهم؛ به صورتی حیرت آور به حیاط خلوت مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبدل گردید. حیاط خلوتی مُجلل در منطقه خوش آب و هوای تهران که به گُمان برخی با کارکرد ابزاری خود توانست اسباب هدردادن موجه بیت‌المال را فراهم سازد!

 • سی و نهمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۹-۱۰-۲۴ ۱۱:۵۳

  سایه عدم مشروعت و مقبولیت بر سر جشنواره فیلم فجر

  الگوی «فاشیسم» و ابهامات و ایهامات در حال گسترش جشنواره سی و نهم

  سینماپرس: مرور حرکت جشنواره سی و نهم تا به امروز؛ اگر چه می‌تواند از منظر توجه به «کمیت جشنواره» اتفاقات مثبت و قابل تقدیری را شامل شود؛ اما قطعا از نظر «کیفیت جشنواره» نوعی نگرانی را موجب و حتی روند برگزاری این رویداد مهم سینمایی کشور را در مسیر اِعمال مدیریت و حاکمیت گونه‌ای از «فاشیسم» (Fascism) متصور می‌سازد!

 • جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۹-۱۰-۱۷ ۱۰:۴۳

  در شرایط کرونایی سینمای کشور

  بیم‌ها و امیدهای جشنواره سی و نهم فیلم فجر

  سینماپرس: کمتر کسی فکرش را می‌کرد که ۱۱۰ عنوان اثر سینمایی خود را حائز مقررات جشنواره تشخیص داده و صاحبان این آثار فُرم حضور در جشنواره سی و نهم فجر را پُر نموده و خواستار حضور دراین مهمترین رویداد سینمایی کشور باشند!

 • فتنه؛ مدیریت مرموز فرهنگی ۱۳۹۹-۱۰-۰۹ ۰۸:۲۵

  به مناسبت یازدهمین سالگرد «حماسه ۹ دی»

  دستان خالی مدیران فرهنگی در مواجهه با آماج تحریف تحریف‌کنندگان!

  سینماپرس: اگر یک حقیقتی بارها تکرار نشود و با جزئیّات و خصوصیّات ذکر نشود، گمان تحریف این حقیقت به مرور وجود دارد؛ چه برسد به حقیقتی همچون « فتنه ۸۸» که از ابتدا با سکوت رسانه‌ای ویژه‌ای در داخل کشور همراه بوده و هر سال بر حجم این سکوت و کمرنگ نمودن حماسه ملت مسلمان ایران در «۹ دی» افزوده می‌شود.

 • سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» ۱۳۹۹-۱۰-۰۳ ۱۲:۳۸

  اندر احوال چهاردهمین دوره از جشنواره سینماحقیقت (۲)

  امیدهایی که با تغییر در سبک و سیاق برگزاری جشنواره های سینمایی ایجاد می‌شود

  سینماپرس: برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت را می‌توان شروعی برای اعمال تغییرات اساسی در صنعت سینمای ایران و بالاخص بازنگری در سبک و سیاق برگزاری جشنواره‌های سینمایی در کشور قلمداد نمود.

 • اندر احوال سیزدهمین دوره از جشنواره سینماحقیقت (۲) ۱۳۹۹-۱۰-۰۲ ۱۳:۳۷

  اندر احوال چهاردهمین دوره از جشنواره سینماحقیقت (۱)

  ظهور حقیقت تحریف و انحراف عرصه مستند در پرتو مدیریت ناکارآمد فرهنگی

  سینماپرس: چهاردهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت به پایان خود نزدیک می‌شود و سَرکِیف بودن مدیران سینمایی از نحوه برگزاری این جشنواره در شرایط کرونایی کشور موجب شد تا به مرور چند موضوع در این زمینه بپردازیم.

 • حوزه هنری ۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۱۲:۳۹

  حوزه هنری در کلوزاپ (۳)

  وقتی عدم تدوین سند جامع آموزش به «هرز» نیروی انسانی در کنار جولان «سخت رویان» می‌انجامد

  سینماپرس: مهم‌ترین بخش حوزه هنری، آموزش است که اگر چه ادعا دارد مانند موتورخانه یک کشتی نقش ایفا می‌کند و اساتید موتور هنرجویان را روشن می‌کنند؛ اما فی الواقع بدور از هر گونه سند راهبردی مدونی در تربیت نیروی انسانی خود بوده و این در حالی است که حمایتی از طرف سایر بخش‌های حوزه هنری برای حرکت دیده نمی‌شود.

 • حوزه هنری ۱۳۹۹-۰۹-۱۹ ۱۴:۱۶

  حوزه هنری در کلوزاپ (۲)

  از حقنه رویکرد مشتری مدار تا جولان منوالفکران بر بستر خود کم بینی مدیران حوزه هنری

  سینماپرس: حوزه هنری به‌عنوان نهادی برآمده از انقلاب اسلامی معتبرترین مجموعه تولید هنری کشور است که در راستای آرمان‌های انقلاب اسلامی موظف به برآورده ساختن بخشی از نیازهای فرهنگی جمهوری اسلامی و ارایه محصولات هنری و ادبی اثرگذار، شاخص، نوآورانه و جریان سازی است که با تکیه ‌بر هنرمندان و هنرپژوهان همسو و کارآزموده انقلابی تولید شده است. محصولاتی که تولید آن توسط نیروهای آموزش‌ دیده حوزه هنری می‌توانست و همچنان می‌تواند سهمی جدی در سبد فرهنگی اُمت در جامعه برآمده از انقلاب اسلامی ایفا نماید.

 • شهید محسن فخری زاده ۱۳۹۹-۰۹-۱۲ ۱۱:۵۴

  به بهانه ترور دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای و دفاعی کشور

  شهادت فخری زاده و میزان موفقیت پروژه نفوذ در عرصه فرهنگ و رسانه

  سینماپرس: شهادت فخری زاده نه تنها عمق رسوخ و موفقیت پروژه نفوذ در ساختارهای مختلف اجرایی کشور را به نمایش گذاشت؛ بلکه موجب شد تا میزان حاد بودن شرایط فرهنگ و هنر را بار دیگر بر همگان آشکار ساخته و نشان دهد که چگونه طیف قابل توجهی از اهالی فرهنگ و هنر به تسخیر نظام سلطه درآمده‌ و حتی بعضی از ایشان رسما به عنوان پیاده نظام دشمن در جامعه فعالیت می‌نمایند.

 • قاب ۱۳۹۹-۰۹-۰۵ ۱۲:۱۳

  حوزه هنری در کلوزاپ (۱)

  نگاهی به دو خط مشی مغفول در امر سیاست‌گذاری حوزه هنری

  سینماپرس: غلبه مدیریت اقتصادی بر مدیریت فرهنگی و به تبع آن عدم تعریف و ترسیم نقشه راهی مبتنی بر اهداف فرهنگی انقلاب اسلامی سبب شد تا حوزه هنری به بنگاه و هلدینگ عظیم‌الجثه اقتصادی در کشور مبدل گردد و در عین حال از پیکره نحیف و بسیار فرتوت در عرصه فرهنگ و هنر کشور برخوردار شود.

 • آنارشیسم ۱۳۹۹-۰۸-۲۸ ۱۱:۳۷

  با نگاهی به فتنه آبان ۹۸

  از تجویز «آنارشیسم» در فیلم های سینمایی تا اتخاذ «صبر استراتژیک» توسط ملت قهرمان ایران

  سینماپرس: امسال در شرایطی سالگرد فتنه آبان ۹۸ را پشت سر گذاشتیم که ملت ایران به تبعیت از امامت جامعه به آموزه های صبر استراتژیک روی آورده و به وضوح نشان داده اند که در مواجهه با جنگ نیمه سخت تنها سلاح مقاومت و صبر است؛ زیرا ما راست ‌قامتان همیشه تاریخ بوده و خواهیم ماند!

 • سند 2030 ۱۳۹۹-۰۸-۲۱ ۱۰:۱۷

  جولان تقی‌زاده ها در سینمای کودک و نوجوان

  وقتی سینمای کودک و نوجوان به ابزاری برای اجرایی شدن سند ۲۰۳۰ مبدل می شود

  سینماپرس: سال هاست که سینمای کودک و نوجوان به موجودیتی سرگشته و بی  هویت مبدل گردیده است و این همه را می توان به وضوح در موعدهای برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان ملاحظه نمود. جشنواره ای که اساسا دیگر معین نیست به دنبال چه بوده و چه مقصود و مقصدی را در عرصه تولیدات کودک و نوجوان دنبال می کند!

 • ابوالفضل و شمیلا شیرزاد در حاشیه آخرین روز سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان ۱۳۹۹-۰۸-۱۴ ۱۳:۳۱

  مروری کلی بر سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان

  تهدید کودک و نوجوان ایرانی با سلاحی به نام سینمای کودک و نوجوان

  سینماپرس: شدت و گستره حضور روابط جنسی و انگاره سازی از روابط عاشقانه میان دختران و پسران، آن هم به عنوان بستر تعلیق درام در عموم آثار و تولیدات سینمایی از آنچنان ظرفیت مخربی برای کودکان و نوجوانان برخوردار است که قطعا اختلال پرخاشگری (Aggression) تنها نمودی بسیار کوچک از بروز آسیب های آن به شمار خواهد آمد!

 • مبعث پیامبر اعظم(ص) ۱۳۹۹-۰۸-۱۳ ۱۴:۲۶

  آیا شرایط کرونایی باعث مرگ لیبرالیسم خواهد شد؟!

  سالگرد ولادت پیامبر خاتم و صنعت سینمای ایران و جهان

  سینماپرس: سلام بر محمد؛ آخرین نفر از سلسله پیامبران مسلمان. همانکه عصاره تمامی تعالیم اسلامی حضرت نوح و ابراهیم و موسی و عیسی علیهم السلام را برای جهانیان به ارمغان آورد و نحوه بِه زیستن را به صورتی مضبوط و غیر قابل تحریف به آدمیان عرضه داشت!

 • حسین انتظامی ، سیدعباس صالحی و علیرضا تابش در مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان ۱۳۹۹-۰۸-۰۷ ۱۷:۵۹

  ماجرای وِل شدگی سینمای کودک و نوجوان

  وقتی سرگرمی و محور قرار دادن اوقات فراغت کودکان از اصالت برخوردار می شود

  سینماپرس: برگزاری سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در شرایط کرونایی کشور و بالاخص هنگامی که تمامی سالن های سینمایی با دستور مستقیم ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت ارشاد در تعطیلی به سر می بردند و ... قطعا از جمله اقدامات طنزی محسوب می شود که در فهرست عملکرد دولت بنفش به ثبت و ضبط خواهد رسید.

 • عباس صالحی در مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین‌الملل ۱۳۹۹-۰۸-۰۵ ۱۱:۳۱

  سخنی با وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی:

  آیا فرمایشات امام خامنه ای در باب ولنگاری و نفوذ و غفلت متولیان فرهنگی نیز شنیده می شود؟!

  سینماپرس: فرمایشات اخیر امام خامنه ای در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اگر چه کامل شنیده نشد! اما انتشار گسترده بخشی از فرمایشات معظم له و انتقاد شدید و صریح ایشان از اقدام هتاکانه در برخورد با دولت و شخص رئیس‌جمهور سبب شد تا وزیر محترم ارشاد دوستان انقلاب و کشور را ارشاد کنند که تا ۱۴۰۰ این هشدار و نهیب را از یاد نبریم!

 • سید عباس صالحی ۱۳۹۹-۰۷-۳۰ ۱۱:۳۹

  آنچه شرط بلاغست ...

  پروپاگاندای دستاوردهای کاغذی در تقابل با واقعیات فرهنگی که در آن ولنگاری موج می زند!

  سینماپرس: چند ماهی بیشتر از به پایان رسیدن دولت دوازدهم نمانده و قطعا ملت قهرمان ایران با مقاومت ستودنی خود خواهند توانست این دوران را نیز تحمل نموده و با زدودن مدیران بنفش از پیکره اجرایی کشور، آینده روشنی را در پرتو حاکمیت و استقرار دولت جوان حزب‌اللّهی برای خود رقم زنند.

 • تابش ۱۳۹۹-۰۷-۲۸ ۱۱:۴۰

  نخستین روز از سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان؛

  رونمایی از دستپخت بنیاد سینمایی فارابی/ حمایت از سینمای فلاکت و متلک‌پران با بودجه های دولتی

  سینماپرس: سرانجام تعهد مسئولان سینمایی کشور برای برگزاری جشنواره های سینمایی به هرقیمتی آن هم در شرایط وخیم کرونایی محقق گشت و نخستین روز از سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با بزن و برقصی ویژه در اصفهان آغاز شد. جشنواره ای که در تهران نیز با سالن خلوت و بی رونق سینما فرهنگ میزبان اهالی رسانه بود.

 • کرونا ۱۳۹۹-۰۷-۲۳ ۱۱:۱۲

  اندر احوال مدیریت مدیران امروز سینما

  کرونا و برگزاری مُشتی جشنواره با شعار «اگر نخوریم؛ می خورند!»

  سینماپرس: چندی قبل یکی از مدیران سینمایی کشور که اتفاقا سهم بسزایی در برگزاری جشنواره‌های سینمایی کشور عهده‌دار است از منتقدان برگزاری جشنواره گله نموده و ایشان را به نادانی محکوم کرده بودند با این استدلال که بودجه جشنواره‌ها اگر خرج نشود می‌بایست به صندوق دولت بازگردانده شود. آقایان مگر تصور نموده‌اند که بودجه‌های فرهنگی کشور میراث پدری ایشان است و یا آنکه گمان می‌کنند که به ضیافت دعوت شده‌اند که اگر نخورند دیگران می‌خورند!

 • انیمیشن «قدم یازدهم» ۱۳۹۹-۰۷-۱۳ ۱۳:۰۲

  به کارگردانی مریم کشکولی‌نیا؛

  «قدم یازدهم» به ایتالیا می رود

  سینماپرس: انیمیشن «قدم یازدهم» به کارگردانی مریم کشکولی‌نیا به بخش مسابقه هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاه سدیسی فورلی کشور ایتالیا راه یافت.

 • حسین انتظامی در مراسم تشییع پیکر مرحوم «محمدعلی کشاورز» ۱۳۹۹-۰۷-۱۳ ۱۰:۵۳

  اندر وصف مدیریت در کابینه های یازدهم و دوازدهم

  روح سرگردان خرزوخان در سازمان سینمایی

  سینماپرس: روح سرگردان خُرزوخان اگر چه در کلیت عرصه فرهنگی کشور جولان داده و می دهد؛ اما حضور این روح سرگردان در سازمان سینمایی از وجاهتی طنز برخوردار شده و گویا اهالی هنر و سینما مجبور به تحمل نامادری های هستند.