یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۲

فقدان خدمات صنفی به سینماگران در دولت تدبیر و امید/۷

دانش: مدیران خانه سینما در سال های اخیر به صورت آشکار پول ها و عیدی هایی که متعلق به یکایک اعضای صنوف بود تنها به عده ای خاص اعطا کردند/ کاش دولت آینده خانه سینما را برای همیشه ببندد!

گلچهره دانش

سینماپرس: گلچهره دانش عضو شورای مرکزی انجمن منشیان صحنه در خصوص ۸ سال فقدان خدمات صنفی به سینماگران در دولت تدبیر و امید که با شوآف بازگشایی خانه سینما در سال ۱۳۹۲ همراه بود گفت: مدیران خانه سینما در سال های اخیر به صورت آشکار پول ها و عیدی هایی که متعلق به یکایک اعضای صنوف بود تنها به عده ای خاص اعطا کردند و بعد از انتقاد و اعتراض اهالی سینما با دهن کجی به آن ها هیچ گونه پاسخ شفاف و روشنی در خصوص چگونگی خرج کرد این بودجه ها ارائه ندادند!

منشی صحنه فیلم های سینمایی «ازدواج به سبک ایرانی» و «چشمهایش» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: در این سال هایی که از بازگشایی خانه سینما می گذرد ما چیزی جز باند و باندبازی در این نهاد مثلاً صنفی مشاهده نکردیم به نحوی که این باندبازی ها باعث شد تا در مغایرت آشکار با اساسنامه خانه سینما اتفاقات زیادی رخ بدهد.

وی ادامه داد: حتی انتخابات اخیر خانه سینما درست و اصولی و منطبق با اساسنامه برگزار نشد و ما هنوز نفهمیدیم بر چه مبنایی برای چندمین بار آقای شاهسواری را برای ریاست خانه سینما انتخاب کردند! همین مسأله باعث شده تا بسیاری از اهالی سینما این روزها سوأل کنند چرا آقای شاهسواری دست از سر خانه سینما برنمی دارد؟

دانش سپس با تأکید بر اینکه هرچه در خانه سینما رخ می دهد تنها منافع شخصی برای هیأت مدیره و برخی دوستان و آشنایان شان در پی دارد اظهار داشت: رانت خواری گسترده در خانه سینما سال ها است که حرف اول و آخر را می زند. از سوی دیگر رفتارهای دیکتاتورمآبانه مدیران خانه سینما اغلب سینماگران را به ستوه آورده و متأسفانه کسی نیست که به فریاد و درد دل ما برسد.

این سینماگر در همین راستا افزود: چندی پیش آقایان ما را مجبور کردند ۱۰-۱۲ نفر از افراد بی ربط را به زور عضو صنف منشیان صحنه کنیم! حضور این افراد در صنف ما برخلاف اساسنامه بود اما با فشار و اجبار آقایان ما مجبور به انجام این کار شدیم.

منشی صحنه فیلم های سینمایی «تاکسی نارنجی» و «باد و شقایق» تصریح کرد: زدوبند مدیران خانه سینما با یک سری صنوف و افراد خاص باعث شده تا جو بسیار بدی در جامعه اصناف سینمای ایران حاکم شود. دیگر هیچ گونه مهر و دوستی در این نهاد وجود ندارد و هرچه هست تلخی و کینه و دشمنی است!

دانش یادآور شد: زمانی که خانه سینما بسته شد همه ما ناراحت بودیم و تمام توان خود را به کار گرفتیم تا این نهاد دوباره بازگشایی شود چرا که انتظار داشتیم بعد از بازگشایی اتفاقات نیکی برای اعضای صنوف رخ بدهد اما نه تنها هیچ اتفاق نیکی برای اهالی صنوف رخ نداد بلکه ما با معضلات و مشکلات بسیار متعدد و پیچیده تری نیز روبرو شدیم و کام مان به شدت تلخ شد و همین باعث شد تا بارها آرزو کنیم ای کاش هرگز این خانه بازگشایی نمی شد!

وی متذکر شد: در این سال ها ما اتفاقات عجیب و غریب در خانه سینما کم نداشتیم! یکی از عجیب ترین اتفاقات این بود که آقایان ما را مجبور کردند زیر نظر وزارت کار برویم در صورتی که خانه سینما هیچ ارتباطی به وزارت کار ندارد و ما می بایست زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت مان را ادامه می دادیم.

این سینماگر سپس خطاب به مدیران خانه سینما گفت: شما به جای اینکه اینقدر برای منافع خودتان زدوبند می کنید بهتر است تدبیری برای اهالی سینما داشته باشید که با مشکلات حادی در زندگی های شان روبرو هستند!

دانش خاطرنشان کرد: واقعاً نمی دانم اگر صندوق اعتباری هنر و کمک های هرچند ناچیزش نبود اهالی سینما در این روزهای سخت چه کاری باید می کردند؟ مدیران خانه سینما که رسماً این نهاد را به یک ویرانه تبدیل کردند!

وی در پایان این گفتگو افزود: اگر قرار است رویه خانه سینما همین باشد که در این ۸ سال شاهد بودیم ای کاش دولت آینده خانه سینما را برای همیشه ببندد! آن ها شأن ما را نادیده گرفتند و صنوف هنری را بدل به صنوف کارگری کردند؛ در این سال ها از شهرداری اقلام گرفتند تنها بین خودی های شان تقسیم کردند و خلاصه هیچ کاری برای زندگی نابسامان سینماگران انجام ندادند و از این رو دیگر بود و نبودشان به هیچ وجه برای ما اهمیتی نخواهد داشت.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.