یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵

در جلسه معارفه رئیس جدید حوزه هنری مطرح شد؛

حدادعادل: اگر برای فرهنگ و هنرمان کاری نکنیم انقلاب اسلامی ضربه می‌خورد

محسن مومنی شریف در مراسم تکریم و معارفه رئیس «حوزه هنری»

سینماپرس: رئیس سابق و فعلی حوزه هنری امروز در میان نویسندگان، مدیران و صاحبان فرهنگ و اندیشه تودیع و معرفی شد.

به گزارش سینماپرس، چند روز گذشته حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در حکمی محمد مهدی دادمان را به ریاست «حوزه هنری» منصوب کرد و دوران ۱۰ ساله مدیریت محسن مؤمنی‌شریف در حوزه هنری به پایان رسید. امروز در آیین تودیع و معارفه با  حضور آیت الله رشاد، حجت‌الاسلام خاموشی(رئیس سابق سازمان تبلیغات‌اسلامی)، غلامعلی حدادعادل (رئیس فرهنگستان ادب و زبان فارسی)، سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، حجت‌الاسلام محمد قمی (رئیس سازمان تبلیغات اسلامی)، عزت‌الله ضرغامی (رئیس اسبق سازمان صداوسیما و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی) و  اصحاب فرهنگ و هنر و نویسندگان آغاز شد.

پیش از آغاز رسمی مراسم، مهمانان شرکت‌کننده در برنامه با حضور در مزار شهدای محوطه حوزه هنری با شهدای انقلاب و دفاع‌مقدس تجدید میثاق کردند. در میان مدیران و صاحبان اندیشه و اصحاب فرهنگ و هنر، چهره‌های پرآوازه‌ای دیده شدند. داریوش ارجمند،   کوروش زارعی، محمدرضا سنگری و بسیاری از چهره‌های دیگر در محل تالار اندیشه حوزه هنری تهران حاضر شدند.

در ابتدای این برنامه بعد از قرائت آیاتی از قرآن مجید و اجرای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران کلیپی از عملکرد مدیریت پیشین «حوزه هنری» سازمان تبلیغات اسلامی برای مخاطبان اجرا شد، بعد از این بخش بود که رسالت بوذری مجری برنامه روی صحنه آمد به قرائت شعری با حال و هوای دهه کرامت پرداخت.

توصیه‌های مرتضی سرهنگی به رئیس جدید حوزه هنری

مرتضی سرهنگی از نویسندگان شاخص ادبیات دفاع مقدس در ادامه برنامه گفت: امروز از بزرگ‌ترهای مجلس اجازه می‌گیرم و چند جمله‌ای را به شما می‌گویم. به آقای مومنی از دوستان قدیمی خودم بعد از ۱۰ سال خسته نباشید می‌گویم. به جناب آقای دادمان که از فردا در میز و صندلی اتاق آقای مومنی می‌نشیند هم خوش آمد می‌گویم.

وی ادامه داد: من فقط به این چند نکته بسنده می‌کنم که اعتماد مردم به حوزه هنری یک ثروت ابدی برای این سرزمین است. ما اجازه نداریم از این ثروت کم کنیم و به کشورمان ضرر بزنیم، برای همین هر کس برای ادبیات و انقلاب و جنگ کار می کنند ما برادرش هستیم.

جهت‌دهی آینده فرهنگی کشور در «حوزه هنری»

محمد علی رجبی دوانی هنرمند نگارگر و از مدرسان برجسته حوزه نقاشی هم در ادامه با اشاره به نقش حوزه هنری در جریان فعالیت‌های فرهنگی و هنری انقلاب توضیح داد: می‌دانید که حوزه اندیشه و هنر اسلامی نام اول مجموعه حوزه هنری بود. اما بعد گروهی از هنرمندان تجسمی دور هم جمع شدند و از آقای سلحشور و دوستانشان دعوت کردند در اینجا مشغول به کار شود. ما از همان ابتدا برای نام‌گذاری این مجموعه «حوزه اندیشه و هنر و اسلامی» را انتخاب کردیم که اول معتقد به انقلاب اسلامی باشد و بعد آثاری متناسب با نقلاب تولید کند. اینجا باید مرکزی باشد که برای آینده هنر کشور جهت دهی بدهد.

وی افزود: در سال‌های اول که این مرکز راه افتاد بسیار مؤمنانه کار کردند و همه بدون توقع مالی کارهای زیادی انجام می‌دادند. در این زمان رابطه ما با جضرت امام (ره) رابطه تنگاتنگی بود. حتی برای موسیقی هم با ایشان صحبت می‌کردیم که ایشان می‌فرمودند شما چون به خاطر خدا قیام می‌کنید پس هنر برای شما وسیله نیست. بنابراین در این راه با رهنمودهای ایشان کار را ادامه می‌دادیم. این در حالی است که بعدها مقام معظم رهبری هم با رهنمودهای روشنگرانه خود همراه هنرمندان حوزه هنری بودند.

این مدرس گفت: جای تأسف داشت که این فضا بعدها تبدیل به یک مجتمع اداری شد. موضوعی که باعث شد بسیاری از نیروهای اولیه و هنرمند از آن بی‌بهره باشد. ما باید یک بار دیگر برگردیم به آنچه که هنر می‌خواهد. هنری که باید در جهت انقلاب و نیک نفسی باشد. هنری که اداری باشد، قطعاً از بالا به پایین برای آن دستور می‌رسد و این اصلاً شایسته نیست.

وی افزود: همه اینها را گفتم که اظهار امیدواری کنم که این مرکز بدل به همان حوزه هنری که انتظار داریم شود. قطعاً محسن مؤمنی شریف هم مؤمن و هم شریف است و من در جلسات متعدد از نزدیک در جریان فعالیت‌های ارزشمندش بوده‌ام. به هر حال امیدوارم محمدمهدی دادمان هم تلاش کند حوزه هنری به اصالت «حوزه هنر و اندیشه اسلامی» بازگردد و ما توفیق داشته باشیم که در دوره جدید شاهد تحول عظیمی در عرصه هنر انقلاب باشیم.

بعد از صحبت‌های رجبی دوانی کلیپی از فعالیت‌های حوزه هنری در دوره ۱۰ ساله مدیریت محسن مؤمنی شریف پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

روایت حدادعادل: حوزه هنری تأسیس شد تا مسائل را حل کند

غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در آیین معرفی رئیس جدید حوزه هنری تأکید کرد: حوزه هنری از نخستین فرزندان انقلاب اسلامی است. دوستان جوان ما به یاد ندارند که در دیماه ۱۳۵۷ که احتمال پیروزی انقلاب قوت گرفته بود هرکسی به فکر بود که بعد از پیروزی چه کار باید کرد؟ در آن هفته‌ها ما می‌شنیدیم یک فکری برای تدبیر امور هنری بعد از پیروزی جوانه زده است. می‌شنیدیم که مقام معظم رهبری و چند نفر دیگر شادروان خانم دکتر طاهره صفارزاده، مرحوم امیرحسین فردی و برخی از دوستانش چند نفری اندیشه حوزه هنری را مطرح کردند. مقارن با پیروزی انقلاب، حوزه رسمیت و کار خودش را آغاز کرد. در این چهل و یک سال انبوه فعالیت و دستاورد، رویش‌های زیاد و ریزش‌های اندکی هم داشته است.

وی ادامه داد: هر حکومتی دینی باشد یا نباشد، ‌هر جای دنیا برای تأمین و ایجاد آثار هنری اداره جامعه برحسب هنر باید تدبیر و تمشیت داشته باشد. اما بیاییم سراغ جامعه خودمان و جایی مثل حوزه هنری.  شکی نیست ‌تولیدات هنری و کارهای هنری در جمهوری اسلامی باید منطبق بر ضوابط شرعی باشد. این اعتقاد مشترک همه ماست. مطلب دیگر این است که اگر ما تولید هنری نکنیم جامعه به سوی تولیدات هنری دیگران خواهد رفت. این هم در ذهن یکایک شما مصادیق شما تداعی می شود. مطلب بعدی این است که ما به دلایل تاریخی بعد از مشروطه به این سو، از دورانی حدود ۲۰۰ سال پیش، ‌ جامعه‌مان با تجدد و مدرنیته روبرو شد و هنر ما را ضعیف خواستند و ضعیف شد. دست و پایمان را گم کردیم و این ضعف همچنان ما را آزار می دهد.  ما از ناحیه هنر در جمهوری اسلامی و در انقلاب اسلامی آسیب‌پذیریم و آسیب زیاد دیده‌ایم و می‌بینیم.

حدادعادل گفت: شما ببینید موسیقی‌های زیرزمینی که خیلی هم زیر زمین نیست و سریال‌هایی که بیرون از مجاری مجاز پخش و دیده می‌شود، این‌ها کارهای خودش را می‌کند. همه این ها هشدار و علامت برای ماست. ما همان طور که رهبر معظم انقلاب امسال را سال جهش تولید اعلام کرد باید در عرصه هنر یک جهش تولید داشته باشیم. یعنی جهش تولید را منحصر نکنیم به تولید اقتصادی. نکته بعد این است که همه ما، ‌ مدیران و روحانیون، ‌ مدیران هنری و همه باید قبول کنیم که همه افراد جامعه مثل ما فکر نمی‌کنند. برخی از ما خیلی بهتر فکر می کنند و خیلی‌ها طور دیگری فکر می کنند. اما ما باید برای همه آثار هنری تولید کنیم. کسی که مسئول امر هنری می‌شود برای یک جامعه خوراک هنری تولید کند. برای هرکسی موافق مزاجش؛  همه تولیدات باید سالم باشد.

حوزه‌های علمیه به کمک حوزه هنری بیایند

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ادامه داد: نکته دیگر این که حوزه‌های علمیه باید به کمک حوزه هنری بیاید تا ابهامات و بلاتکلیفی ها در برخی از بحش های حوزه هنری کم شود. فکری که قبل از انقلاب بوده باید جهش کند بنابر همان مبانی فقهی و متناسب با دوران حکومتی رشد کند و پاسخگوی مسائل اجتماعی و سیاسی باشد. بنده همیشه فقه اسلامی را در دوران بعد از انقلاب در مقایسه با قبل از انقلاب به یک گلدانی تشبیه می کنم که در سایه بوده وقتی آمده در آفتاب همان گیاه رشد چند برابر کرده است. همان گیاه قابلیت دارد در پرتو هدایت عرصه های اجتماعی و فرهنگی ابعاد تازه ای پیدا کند و اینکه حوزه هنری عهده دار نمونه های فاخر هنری باشد و الگوسازی کند برای سراسر کشور. و اینکه با پاک کردن صورت مسئله، مسئله حل نمی شود. همه کسانی که انتقاد می کنند به وضع موسیقی، به وضع تئاتر، ‌به وضع سینما و همه انواع آثار دیگر هنری باید بدانند که راه حل مسئله، حل مسئله است نه پاک کردن صورت مسئله. خیلی از برخوردها از جنس پاک کردن صورت مسئله است. حوزه هنری برای این تأسیس شده که مسئله را پاک نکند که مسئله را حل کند.

هشدار "حدادعادل": اگر برای فرهنگ و هنرمان کاری نکنیم انقلاب اسلامی ضربه می‌خورد

آخرین سخن این است که اگر در همه انواع هنری شامل ادبیات، هنرهای تجسمی، سینما و... می شود ما چاره اندیشی و همت نکنیم انقلاب اسلامی از این ناحیه ضربه خواهد خورد. پس ای دوستداران انقلاب اسلامی و شهید داده ها به فکر باشید هنر برای حفظ انقلاب و برای این کشور و جامعه و فرد فرد انسان ها امری بنیادی و حیاتی و ضروری است و به هیچ وجه فرعی و حاشیه ای نیست.

حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی رئیس اوقاف و امور خیریه و رئیس هیئت امنای سازمان تبلیغات اسلامی:

حوزه هنری حوزه ای برخواسته از انقلاب اسلامی و عمرش وابسته به تام انقلاب اسلامی دارد. نگاه رهبران این مرز و بوم ولی فقیه حکیم این زمان ما هم یک نگاه چشمه تولید هنری ارزشی است. بر همین اساس بنده در زمانی که وظیفه داشتم در اینجا انجام وظیفه کنم سالیان متمادی در شورای سیاستگذاری کارکردهای حوزه را پیگیری می کردیم و براساس ضوابط حوزه ادبیات تقویت کند، حوزه سینمایی اعم از فضای کالبدی یا تولیداتی که در میزهای تولید اینجا جاری و ساری بود، گروه های بزرگ هنرمند که مرتبط بودند در سالیان اخیر در حوزه های مستند کارکردهای قابل دفاعی در حوزه هنری شکل گرفت. حکایت رخ اینها جشنواره های مستندی است که برگزار شد که دیدیم دارای رتبه خوبی حوزه مستندسازی هنرمندان حوزه هنری در این جشنوائره شد.

در حوزه ادبیات داستانی سابقه و دیرینیه ای که در حوزه شکل گرفته است از ادبای این حوزه دفاع می کنم صعود ژیدا کردند گرچه راه طی نشده زیاد داریم. زمانی به برادر گرانسنگم سرهنگی می گفتم چند کتاب تولید کردیم و چقدر پشت جبهه باید کار می ردیم و چقدر خانواده ها درگیر بودند و نقل آن اخوائل را بشنویم. کار طی شده قابل دفاعی خیلی هست.

در حوزه هنرهای تجسمی، حوزه هنری دارای تابلوی کاملا نقاشی شده از دفاع مقدس است و هنرمندان مختلف چه آنهایی که رفتند و چه آنهایی که هستند و نسل هایی که ظهور و بروز ژیدا می کنند از قدرت و قوام خوبی برخوردارند. در حوزه پژوهش و تئاتر و سایر کارهایی که دارای ریشه است از قدرت خوبی برخوردار است. روزی که حجت الاسلام قمی آمدند به ما مأموریت دادند در هیئت امنا طبق وظیفه قانونی حرکت کنید من نگاه این عزیز را تخصصی می دانم. بدانید که آقای دادمان درگیر فهم هرآنچه در حوزه است درگیرند. جلسات متعددی داشتم خودشان را برسانند حضرت آقا موافقت بفرمایند این مدیریت دست به دست شود عزیزمان مؤمنی تحویل آقای دادمان بدهند و نسل جدید کار کنند.

چند توصیه دارم؛ جناب دادمان حوزه هنری برای انقلاب اسلامی و تعالی انقلاب اسلامی است. نقشه راه را مقام معظم رهبری تعیین می کنند و ایشان هنرمند و هنرشناسند. اعتراف کنیم اگر زمانی پرفروغ شدیم توصیه ایشان بود و تقریض های ایشان بر کتاب ها نبود این اتفاقات نمی افتاد. باید برای کلمه انقلاب اسلامی کار کرد برای دفاع مقدس باید کار کرد. برای مدافعین حرم که میوه ای از دفاع مقدس است باید کار کرد این را به عنوان نقشه راه می گویم، ‌دفاع مقدس و سبک زندگی ایرانی اسلامی، ‌امروز می گویم حوزه مدافعین حرم برای حوزه ضرورت رسیدگی دارد باید توجه جدی به رسانه کرد. معنای جدید رسانه فناوری های جدید توجه کنیم. زمانی تولیدی بود به نمایشگاهی ارائه می دادیم امروز می توانید از به کارگیری رسانه و فناوری عدد یک را به بی نهایت- برای حوزه مدیا و رسانه تلاش فاخر بفرمایید. کاش، داشت و برداشت سه تعبیری بود مقام معظم رهبری در دیدار حضوری فرمودند شما باید به پرورش هنرمند و بهره‌گیری از آثار او استفاده کنید.

آقای مومنی نویسنده خوب آثاری در آینده ببینید در حوزه ادبیات داستانی و به زودی رونمایی کتابی را شاهد باشید و در آینده جبهه انقلاب اسلامی از قلم ایشان بهره ببرید و مجموعه دیگر جوانان به حوزه هنری بیایند و آقای دادمان را حمایت کنند. ان شاءالله همت جمعی نقشه راهش را روشن تر جلوه دهد.

جلوی برخی از نگاه‌های انحرافی گرفته شود/ روایت ضرغامی از ماجرای "آدم برفی"

عزت‌الله ضرغامی رئیس اسبق سازمان صداوسیما و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه معارفه رئیس جدید حوزه هنری، "مؤمنی‌شریف" رئیس سابق حوزه هنری را مصداق بارز مدیر کارشناس، مجرب و مدیر فرهنگی اصولی دانست و گفت: کمتر نظیر این مدیران را در جامعه سراغ داریم. برخی مهارت کارشناسی دارند، مدیر نیستند و یا برخی مدیرند و کارشناسی نمی‌دانند. برخی از این‌ها به مدیریت می‌رسند علی‌رغم اینکه خودشان آدم‌های توانمند و کارشناس‌اند در حوزه مدیریت، خدمت نمی‌کنند، اگر نگوییم برخی‌ها خیانت نمی‌کنند.

وی افزود: ما خائن در سطوح بالای مدیریت نداریم یا تعدادشان خیلی کم است اما عمل خائنانه زیاد داریم. کسانی هستند که کارشناس‌ هستند اما چون مدیر نیستند عملکرد خوبی ندارند و ضربه می زنند. کسانی هم هستند که مدیران خوب و توانمندند اما به معنای واقعی کارشناس آن حوزه نیستند و آشنایی ندارند با آن مقوله‌ای که مدیریت کار برعهده‌شان گذاشته شده است.

ضرغامی درباره رئیس جدید حوزه هنری تأکید کرد: پدر شهید آقای دادمان را می‌شناختم اما در رشد و نمو ایشان، ‌ نام پدرشان هیچ تأثیری نداشته است. آقازاده است اما نه به آن معنا و خودش شخصیت باهویتی دارد. آقای دادمان فرد با تجربه در مجموعه جوانان و رویش‌هایی‌اند که ما آنها را تقدیس می‌کنیم و برای این دوره از تاریخ انقلاب اسلامی نعمت بزرگی به شمار می‌روند. جوان، پرانگیزه و پرتلاش است و از روحیات فردی و اخلاقی خوبی برخوردار است. به خصوص در حوزه هنری و بخش‌های مختلف کار می‌کنند آنچه من برداشت دارم روحیه تعامل و تواضع و رفتار اخلاقی بسیار ارزشمند است.

وی افزود: رئیس جدید حوزه هنری در کنار این ویژگی‌ها، متخصص در نیروی انسانی است. این موضوع اصولاً در مدیریت فوق‌العاده اهمیت دارد؛ توانمندی شبکه‌سازی و سازماندهی‌کردن. همیشه این دغدغه را داشتم کسانی مدیر شوند که بتوانند بخشی را به بخش دیگر وصل کنند که در کشور خیلی کم داریم و مرتباً از این جایگاه ضربه می‌خوریم.  شاید در این مقطع زمان و عصر فضای مجازی که تولیدات هنری موج‌سازی‌های هنری و تأثیرگذاری‌های درخور حوزه مخاطب عمومی دارند نیازمند سازماندهی درست و حرفه‌ای در مسئله نیروی انسانی است، شناختن استعدادها، آموزش دادن آن‌ها و استعدادهایی که ضایع می‌شود و فضای مجازی فرصت خوبی است که با برنامه‌ریزی و سازماندهی وارد شویم که فوق‌العاده در این عصر اهمیت دارد.

ضرغامی تأکید کرد: مدیران جدید حوزه هنری بدانند که مخاطب کارهای شما مخاطب عام است و آن اشتباهی را نکنید که برخی از دوستان دارند و تصورشان بر این است که مخاطب خاص ایدئولوژیک داشته باشند. مقام معظم رهبری بارها تأکید کردند که باید برای همه اقشار فرهنگ و هنر خوراک و تولید داشته باشد. من یادم می‌آید زمانی که "آدم برفی" ساخته شد ما از پخش آن جلوگیری کردیم و البته در آن زمان با ضوابط نظارتی و خط قرمزهای ما مطابقت نداشت، به نکات خوبش توجه نکردیم که اگر به این نکات توجه می‌کردیم قطعاً جلویش را نمی‌گرفتیم. حوزه هنری باید با همذات‌پنداری بیشتر با تولیدات فرهنگی و هنری‌اش، با آثارش پیام‌های اولویت‌دار نظام را به جامعه منتقل کند. نگاه‌های انحرافی فعالی که در این حوزه فعالیت می‌کنند را با نزدیک شدن بیشتر به مخاطب عام، نگذارند نکات درست و تأثیرگذار انقلابی اسلامی را تحت‌الشعاع قرار دهد.

سردار مکّی از محسن مؤمنی شریف تقدیر و تندیس شهید دریاقلی سوبانی را به او اهداء کرد.

سردار مکی نیز در این برنامه گفت: از طرف جشنواره دانش آموزی دفاع مقدس دوست داریم تا تندیس ویژه خودمان با نام شهید دریاقلی را به محسن مومنی شریف تقدیم کنیم. این تندیس از سوی جشنواره هر ساله به نام یک سردار شهید به فعالان فرهنگی هنری تقدیم می‌شود.

*فعالیت ۴۰ ساله حوزه هنری در نگاه وزیر ارشاد

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنران بعدی این مراسم بود که با تأکید بر «نقش بی‌بدیل حوزه هنری در پاسداشت دفاع مقدس» گفت: وقتی به فعالیت ۴۰ ساله حوزه هنری نگاه کنیم تصویرهای مختلفی از آن می توانیم روایت کنیم. من به اختصار به چند گزاره اشاره می کنم. نخست نقشی است که حوزه هنری در پاسداشت دفاع مقدس داشته است. دفاع مقدسی که گنج ایرانی ماست و با هیچ برهه ای از تاریخ ایران برابری ندارد. معدنی است که مواد خام کشف نشده زیادی دارد و نیازمند کاوش های بسیار است.

وزیر ارشاد در بخشی از سخنان خود تأکید کرد: محسن مومنی شریف ترکیبی از خلوص، همراهی، همدلی، تعهد و دیگر ویژگی هایی است که کارنامه مدیران را درخشان می‌کند. به ایشان خسته نباشید می‌گویم، محمدمهدی دادمان نیز مسئولیتش پاسداری از یک کارنامه زرین و ارزشمند است. او در گام دوم انقلاب که مقطعی جدید و نقطه عطفی در تاریخ انقلاب است عهده‌دار مسئولیت شده است. امیدواریم در اولین دهه گام دوم انقلاب حوزه هنری همچنان درخشش خود را حفظ کند.

*مکتب هنر انقلاب به روایت آیت‌الله رشاد 

آیت‌الله صادقی رشاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در این مراسم گفت: برای من حوزه هنری یکی از خاطره‌انگیزترین نهادهای شبکه فکری و عملی انقلاب اسلامی است. پیشتر زمانی که جوان بودم و کار ذوقی داشتم، به اینجا رفت‌وآمد داشته و با اصحاب اندیشه و هنر مراوده می‌کردم و امروز در جلسه تکریم مدیری مخلص هستم و معارفه مدیر جوانی که از نمادهای رویش نسل سوم انقلاب است.

وی افزود: انقلاب در همه چیز تحول ایجاد کرده اما در برخی عرصه‌ها این تحول بسیار عمیق و پیشرونده بوده است. در برخی از زمینه‌ها نیز وضعیت به نسبت قبل به طور اساسی تغییر کرده است. در برخی عرصه‌ها مکتب‌هایی پدید آمده است. به طور مثال در حوزه حکمت و فلسفه، مکتب جدیدی متولد شده است. مکتب یا گفتمان فلسفی نوصدرایی که حکمت و مبانی استوار آن را به ساحت مناسبات و عمل امتداد بخشیده و باعث تولید دهها فلسفه مضاف شده است. در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اصحاب فکر و اندیشه حدود ۷۰ فلسفه مضاف را در قالب مقالات و کتب متعدد کار کرده‌اند.

آیت‌الله صادقی رشاد ادامه داد: در حوزه الهیات و کلام هم تحول اساسی رخ داده است. مؤسس فلسفه نوصدرایی علامه طباطبایی است و مؤسس کلام جدید آیت‌الله مطهری. الهیات اجتماعی را که آیت‌الله مطهری بنیان نهاد، الهیاتی نو با تعاریف خودمان است. فلسفه فقه هم پا گرفته که مؤسس آن حضرت امام (ره) است. نگاه ایشان به فقه باعث تحولات زیاد و رفتن این علم به قلمروهای جدید شد. امام (ره) از حکمت، اخلاق و عرفان آغاز کرد و سپس به فقه منتقل شد و پس از آن انقلاب را بنیان نهاد.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه به تحولات اساسی در برخی شاخه‌های علوم انسانی اشاره کرد و گفت: به جد می‌توان گفت که در برخی شاخه‌ها، علم انسانیِ اسلامی تأسیس شده است. در حوزه دفاع هم انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت دستاوردهای مهمی داشت که می‌توان آن را در قالب یک مکتب بازخوانی کرد اما در حوزه هنر چندان که باید موفق نبوده‌ایم؛ گرچه در برخی شاخه‌ها از جمله ادبیات داستانی و شعر عملکرد درخشانی داشته‌ایم و به ویژه برخلاف برخی، معتقدم که در حوزه شعر، مکتب جدیدی بنا نهاده شده است و شعر این ۴۰ سال در تاریخ ادبیات ایران متمایز است و هرگز تاریخ شخصیت‌هایی چون علی معلم دامغانی، حمید سبزواری، قیصر امین‌پور و امثالهم را فراموش نخواهد کرد.

وی بیان کرد: در بسیاری از شاخه‌های هنر هنوز مبتدی هستیم و در حیرت به سر می‌بریم. حوزه هنری باید مؤسس مکتب هنری انقلاب شود. چنین توقعی از حوزه می‌رود و می‌رفت. ای‌کاش در این سال‌های فعالیت عنوان «اندیشه» را از حوزه هنری برنمی‌داشتند چرا که تأسیس مکتب هنری نیازمند فلسفه، اخلاق، الهیات، فقه و علم هنر است. اگر ما به پرورش نیروهای هنری و آموزش نهادهای هنری و سرانجام خلق آثار هنری می‌پرداختیم، می‌توانستیم در تأسیس مکتب هنر انقلاب قدم برمی‌داریم. عنوان «حوزه» پیشتر حوزه «اندیشه و هنر انقلاب» بود. ای‌کاش «اندیشه» را از عمل و برنامه‌های حوزه هنری حذف نکنیم.

آیت‌الله صادقی رشاد در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت توجه به دستاوردهای دهه پیش حوزه‌های هنری اشاره کرد و گفت: اگر آنچه در دهه ۶۰ رواج داشت، ادامه پیدا می‌کرد، تحولات عظیمی رخ می‌داد. من به یاد دارم که آن زمان فیلمی تولید شده به نام «توبه نصوح» که امروزه خصوصیات تکنیکی‌اش بسیار ساده می‌نمایاند اما این فیلم در دوره خود به شدت تأثیرگذار بود. به یاد دارم که این فیلم را در مساجد محلات نمایش می‌دادند و برخی افراد که به شرارت شهره بودند، با دیدن این فیلم توبه کردند. فیلم ساده بود اما روح داشت و نیت سالم افراد در ساخت آن دخیل بود. سازندگان این فیلم قربه‌ الی‌الله و با روحیه جهادی، آن را تولید کردند.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ادامه داد: آقایان مؤمنی شریف و دادمان شبیه به هم هستند؛ هر دو سابقه طلبگی دارند و از نخبه‌ها بوده و هستند. مؤمنی شریف به نسل دوم انقلاب تعلق دارد و دادمان به نسل سوم البته مزین به شرف فرزندی شهید نیز است. آقای دادمان خوش‌فکر و آشنا با مباحث دینی است و عنصر شجاعی در جذب و بازماندهی نیرو است. تقاضا دارم از همه اهالی حوزه هنری که برای تولید و صورت‌بندی هنر انقلاب، با ایشان همکاری کنند. ایشان وظیفه دارد مؤلفه‌های بیرونی و سازمانی حوزه هنری به ویژه در دهه ۶۰ را تدوین کند. حوزه علمیه تهران حاضر به مشاوره با حوزه هنری است. در پایان نیز در محضر خدا و شما شهادت می‌دهم که آقای مؤمنی‌شریف هم محسن است، هم مؤمن است و هم شریف.

*روایت مؤمنی‌شریف از محبت رهبر انقلاب به حوزه‌هنری

محسن مؤمنی‌شریف رئیس سابق حوزه هنری در این برنامه گفت: به یاد دارم ۱۰ سال پیش که قرار بود این امانت را از دکتر بنیانیان تحویل بگیرم، در میان مهمانان عزیزی که در آن مراسم حضور داشتند،  شخصیت محترمی حضور داشت که من به او خیلی ارادت داشتم. یک مبلغ پیشگام که او را در سودان دیده بودم. فردی که میلیون‌ها نفر را ارادتمند مکتب اهل بیت کرده بود.  حجت‌الاسلام شیخ ابراهیم انصاری که بعدها به لبنان رفتند و به عنوان رایزن فرهنگی مشغول به کار شدند. او به درجه رفیع شهادت رسید و امروز جایش بسیار خالی است.

وی افزود: امروز من در جایی صحبت می‌کنم که سردار سلیمانی، سردار ابومهدی المهندس و شهید همدانی در آن صحبت کردند و امروز من در اینجا حضور دارم. من امروز سپاسگزار خداوندی‌ام که رهبر عظیم الشانی را به زمانه ما هدیه کردند که این عرصه را می‌شناسند و اهمیت حوزه هنری را می‌دانند و اگر اهتمام ایشان نبود، بارها حوزه هنری یا ادغام، یا حذف شده بود. در این سال‌ها مقام معظم رهبری با اهتمام و محبتی که به حوزه هنری داشتند برای ما پشتوانه‌ای بزرگی ساختند که بر این باورم می‌تواند پشتوانه بزرگی برای جناب دادمان باشد.

مؤمنی در ادامه بیان کرد: من در این انتصاب جزو مشاوران آقای قمی بودم.  بالاخره باید شرایطی فراهم می‌شد که جا برای جوانان خالی شود. اگرچه این فرآیند تغییر طول کشید اما به هر حال در این هشت ماهی که ماجرای تغییر مدیران زمان برد، من از همه مدیران حوزه بیعت خواستم تا همراه آقای دادمان باشند. البته تا زمانی که ایشان مایل باشند قطعاً همه همکاران من در حوزه هنری همراه این مدیر جوان و خوش ذاتند. او مدیر خوش ذاتی است که این در هر کسی پیدا نمی‌شود. من هم به عنوان یک برادر در کنارش هستم و این انتصاب را برای آینده حوزه بسیار خوب می‌دانم که قطعاً آینده حوزه هنری بهتر خواهد بود.

مدیر سابق حوزه هنری در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: یادم هست وقتی دوستان برای حوزه هنری مشغول نگارش چشم‌انداز بودند پیش من آمدند و گفتند اگر بخواهید هنرمندی را به عنوان ویترین حوزه هنری انتخاب کنید آن فرد چه کسی است. من هم درنگی کردم و گفتم: سید مرتضی آوینی که او برای من اسطوره نبود. من از مرتضی آوینی حرف می‌زنم که یک آوینی واقعی بود. که با ایمان و باورهایش، که علاوه بر معاد و ایمانش به انقلاب اسلامی به مسئولیت انسان در دنیای امروزی اعتقاد راسخ داشت. او هنرمندی بود که در حوزه اخلاق بسیار مقید بود و هنر را بهانه‌ای برای بی‌اخلاقی نمی‌دانست. او در کنار همه این‌ها دارای دانش گسترده‌ای بود که باعث برجستکی و ممتاز بودن او شد.

این نویسنده و پژوهشگر با اشاره به ویژگی‌های دیگر شهید مرتضی آوینی تصریح کرد: گرچه از سوی برخی تنگ‌نظران برای او ایجاد مزاحمت می‌شد اما او نگاه تمدنی به انقلاب اسلامی داشت. پس امروز لازم است با توجه به این رویکردهای شخصیتی سید مرتضی آوینی به محمد مهدی دادمان در دوره مدیریت جدید کمک کنیم. ما امروز شاهد حضور هنرمندانی هستیم که اکنون در بسیاری از بخش‌های فرهنگی تبدیل به مدیر شده‌اند. امروز حوزه هنری به تعبیر فرمایشات مقام معظم رهبری یک مجموعه جهادی است که لازم است برای رسیدن به این نقطه از همه حمایت‌ها تشکر کنیم.  امیدوارم در بخش بعدی از زندگی‌ام به خاطر آنچه برای آن به حوزه هنری آمده بودم، برسم، البته مأموریت‌های دیگری هم در این زمینه دارم که امیدوارم به آنها هم برسم. از همه حلالیت می‌طلبم.

*همسر مؤمنی‌شریف تجلیل شد

بعد از صحبت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حضور حجت‌الاسلام قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام خاموشی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه لوح قدردانی به محسن مومنی شریف به پاس ۱۰ سال خدمات ارزشمند و جهادی در حوزه هنر متعهد و انقلاب اسلامی اهداء شد. همچنین از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام خاموشی یک جلد کلام‌الله مجید به رسم یادبود به محسن مومنی‌شریف اهدا شد.

از سوی فاضل نظری مدیرکانون پروش فکری کودکان و نوجوانان و انتشارات به نشر آستان قدس رضوی، شرکت نوسازی عباس آباد و انتشارات سوره مهر و مجموعه های دیگر حوزه هنری نیز نیز هدایایی به رسم یادبود به محسن مومنی شریف تقدیم شد. داریوش ارجمند بازیگر پیشکسوت کشورمان نیز از سوی خانه هنر و ادبیات کشور افغانستان یک دست از لباس‌های آینی این کشور را به مومنی تقدیم کرد.

دست اندرکاران این برنامه در پایان از همسر محسن مومنی شریف با دعوت وی روی صحنه و اهدای هدیه قدردانی کردند. پس از برگزاری این برنامه در حضور مادر شهیدان خالقی‌پور و آیت‌الله رشاد متن حکم انتصاب محمد مهدی دادمان به عنوان رییس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی قرائت و در قالبی آیینی نمادین به وی اهدا شد.

*عنصر هویتی "جهاد" تأکید رئیس جدید حوزه هنری

محمدمهدی دادمان رییس جدید حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی آخرین سخنران این مراسم تودیع و معارفه بود که با اشاره به اینکه هرکسی حوزه هنری را می‌شناسد شهادت می‌دهد امروز این حوزه رشیدتر از دوره‌های گذشته خود شده است؛ او تأکید کرد: پیش از همه وظیفه خودم می دانم از استادم محسن مومنی شریف که به حق، بر گردن من حق استادی دارند تقدیر کنم. خوشبختانه در این جلسه از وصف ایشان زیاد صحبت شد اما من می‌خواهم امروز به مدیریتی در این ۱۰ ساله اشاره کنم. هر کسی حوزه هنری را می‌شناسد شهادت می‌دهد که حوزه هنری بالنده تر، رشیدتر از دوره‌های گذشته خود شده است.

دادمان در پایان تأکید کرد: امروز همه هویت ما که به‌صورت همه جانبه تحت هجومیم، به عنصر جهاد وابسته است. اگر من و همکارانم در حوزه هنری کاری کنیم که جهاد را روایت کنیم، قطعاً در راه خود موفق خواهیم بود.

پس از صحبت‌های دادمان محمد معتمدی خواننده موسیقی ایرانی قطعاتی را به عنوان حسن ختام برای مخاطبان اجرا کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.