سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

معرفی جشنواره و اخبار مرتبط

سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۶ برگزار می‌شود.

در این دوره از جشنواره در بخش مسابقه سودای سیمرغ از میان ۶۷ فیلم سینمایی متقاضی حضور در جشنواره ۲۲ فیلم داستانی، ۲ فیلم مستند و ۱ انیمیشن انتخاب شد.

در جشنواره سی و ششم در اقدامی سوال برانگیز بخش های مختلف «نگاه نو» و «خارج از مسابقه» حذف شد و تعداد فیلم های حاضر در جشنواره کاهش چشمگیری یافت.

 

لیست اخبار مرتبط

کل اخبار:561

 • آرای مردمی روز هفتم ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۰:۵۲

  حذف «دارکوب» از آرای تماشاگران

  سینماپرس: نتیجه آرای مردمی جشنواره در روز هفتم در حالی اعلام شد که فیلم سینمایی «دارکوب» از فهرست فیلم ها حذف شده است.

 • نشست خبری فیلم سینمایی«تنگه ابوقُریب» ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۰:۵۲

  عکس/ نشست خبری فیلم سینمایی«تنگه ابوقُریب»

  سینماپرس : نشست خبری فیلم سینمایی «تنگه ابوقُریب» در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، روز چهارشنبه شانزدهم بهمن ماه با حضور عوامل این فیلم در پردیس ملت برگزار شد.

 • فیلم سینمایی عرق سرد ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۰:۴۹

  وقتی مغز زنگ‌زدۀ فمینیست‌ها بیانیه می‌خواند

  سینماپرس: اکنون فمینیست‌های تازه به دوران رسیده قصد دارند با ده هزار سال تاریخ بشر مقابله کنند و آنچه را که انبیاء الهی در قرون سابق «معروف» کرده‌اند، ظلم و خلاف بشمارند و «منکرات» خودشان را به زور رسانه‌هایی از قبیل کتاب و روزنامه و سینما و تلویزیون‌های خارجی، در جهان شهرت بدهند

 • مغزهای کوچک زنگ زده ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۰:۴۷

  فیلم سیدی، اثر به شدت سیاه و خشنی ست

  سینماپرس: فیلم سیدی را می‌توان گفت که سیاه‌ترین و خشن‌ترین فیلم سینمای ایران است که مولفش کنار سیاهی نمی‌ایستند و چند عکس کارت پستالی بگیرد، بلکه کارگردان با انتخاب میزانسن‌های جذاب نمایشی و شخصیت پردازی دقیق، سیاهی را به چالش می‌کشد. متاسفانه در سال‌های اخیر دو مبحث سیاه‌نمایی و نقد سیاهی بشدت خلط شده است.

 • سی و ششمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۰:۴۱

  حاشیه های ادامه دار جشنواره فیلم فجر؛

  از اهانت به رسانه ها توسط یک فیلمساز تا درگیری های فیزیکی و لفظی در نشست خبری/ وقتی یخ زدگی جشنواره نظری فراگیر می شود

  سینماپرس: بسیاری از خبرنگاران و منتقدان سینما که پیش از این شاید کمتر در رابطه با جشنواره موضع گیری می کردند اینک از جشنواره سی و ششم به عنوان جشنواره ای کمرنگ، بی روح، سرد و یخ زده نام می برند که هیچ نشانی از شکوه، عظمت و قدرت جشنواره های پیشین ندارد.

 • فیلم سینمایی عرق سرد ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۰:۳۰

  عرق سرد بر پیشانی پیکر سینمای رو به احتضار!

  سینماپرس: «عرق سرد» عرق سرد است بر پیشانی پیکر سینمای رو به احتضار که قلبش از خون مانیفست‌های بی‌امان و شلاقی تضییع حقوق زن و حقوق بشر و… توسط «زن یاغی سینمایی» (انگری وومن) به تلاطم آمده است و نزدیک است که ایده‌ها و خلاقیت‌های فیلم‌نامه‌نویسی و… از بین برود.

 • فیلم سینمایی «سرو زیر آب» ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۰:۲۲

  فیلم‌ سرافکنده٬ سروهای سرافراز

  سینماپرس: فیلمسازی که در مورد سوژه فیلمش دید نسبیت گرایانه داشته باشد، باید برای تصویر معوجی که از دفاع مقدس و تفحص نشان می دهد و آرمان های مقدس یک کشور را بازیچه دست خود قرار می دهد پاسخگو باشد.

 • پوستر فیلم سینمایی «اتاق تاریک» ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۰:۲۰

  نقد کوتاهی بر فیلم «اتاق تاریک»؛

  هیس پسرها فریاد نمی زنند

  سینماپرس: «حجازی» در فیلم های قبلی اش هم نشان داده بود که صرفا به دنبال طرح مساله است، نه ارائه راه حل، و اساسا رسالت فیلم اجتماعی را همین بیان مساله اجتماعی میداند، اما در اتاق تاریک، حتی بیان مساله هم معوج و درهم و برهم است.

 • فیلم سینمایی «سرو زیر آب» ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۰:۱۷

  «سرو زیر آب»؛ سینمای دفاع مقدس با طعم روشنفکری

  سینماپرس: اگر تنها ۲۰ اثر سینمایی شاخص و ماندگار درباره خود جنگ و نحوه دفاع ساخته بودیم، به دوستان حق می دادیم که از بودجه نهادهای انقلابی استفاده کنند و فیلم درباره تبعات و آثار جنگ و پشت جبهه بسازند و با دید شاعرانه و رمانتیک به ۸ سال جنگ ما نزدیک شوند، چنان که آن موسسه که از نهادهای انقلابی بودجه می گیرد، فیلمی به نام «بدون مرز» در راستای همین نوع نگاه «انسان»محور به جنگ (و در واقع ضدجنگ) ساخته است!

 • فیلم سینمایی «سرو زیر آب» ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۰۹:۱۶

  نگاهی به فیلم «سرو زیر آب»؛

  «کاسبی» با «شهدا»/ کارگردان به دنبال تاریخ سازی برای دفاع مقدس است؟!

  سینماپرس: مهدی خرامان/ «سرو زیر آب» اثری تهی از منطقِ روایی و تعلیقِ داستانی است، وحتی یک گام سینمای دفاع مقدس را رو به جلو نمی برد، پس حقیقتا علت ساخت چنین آثاری با بودجه بیت المال چه چیزی می تواند باشد!؟

 • محمدعلی باشه آهنگر در نشست خبری فیلم سینمایی«سرو زیر آب» ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۰۱:۱۲

  عکس/ نشست خبری فیلم سینمایی«سرو زیر آب»

  سینماپرس : نشست خبری فیلم سینمایی «سرو زیر آب» در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، روز چهارشنبه شانزدهم بهمن ماه با حضور عوامل این فیلم در پردیس ملت برگزار شد.

 • نشست رسانه ای سینمایی اتاق تاریک ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۰۱:۰۵

  روح الله حجازی در نشست خبری فیلم «اتاق تاریک»:

  برای اولین بار است که پایان فیلمم باز نیست! / سعی کردم مسئله کودک آزاری را در سطح نبینم

  سینماپرس: حجازی در این نشست با تاکید اینکه فیلم پایان بندی مناسبی دارد و اصطلاحاً پایان باز نیست در مورد لحظات خنده دار این سینمایی گفت: من این لحظات را در فیلم های قبلی ام هم داشتم. من اسمش را کمیک نمیگذارم بلکه لحظاتی آشنا هستند که بیننده با آن همذات پنداری میکند.

 • نشست نقد و بررسی فیلم «تنگه ابوقریب» ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۲۲:۳۴

  نشست نقد و بررسی فیلم «تنگه ابوقریب»؛

  بهرام توکلی: تلاش کردیم به فضای دفاع مقدس نزدیک باشیم

  سینماپرس: کارگردان فیلم در نشست رسانه ای گفت: بزرگ‌ترین منبع برای بازسازی صحنه‌های جنگی مستندهایی است که در دسترس است. ما تکیه‌مان بیشتر به آن مستندها بود. ناخودآگاه دیدن فیلم‌های روز سینمای دنیا بر ذهن هر کارگردانی تأثیرگذار است اما من تلاش کردم تا فضای بومی جنگ‌مان حفظ شود و تکیه بر فیلم‌های مستند باشد.

 • علیرام نورایى بازیگر فیلم امپراطور جهنم ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۲۲:۱۹

  مدیر فیلمبرداری «امپراطور جهنم»:

  خشونت داعش را قابل نمایش کردیم

  خبرگزاری فارس: فرشاد گل‌سفیدی مدیر فیلمبرداری امپراطور جهنم گفت: فیلم پروژه سنگینی بود و تلاش کردیم خشونت داعش را قابل نمایش کنیم تا باعث اشمئزاز مخاطب نشود.

 • تجلیل از نادر فلاح در حاشیه جشنواره فیلم فجر در کرمان ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۷:۱۳

  تجلیل از نادر فلاح در جشنواره فیلم فجر در کرمان

  سینماپرس: مراسم تجلیل از نادر فلاح در حاشیه جشنواره فیلم فجر در کرمان برگزار شد.

 • حرکات عجیب و ژست های ژورنالیستی ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۵:۰۵

  نشست تخصصی سینمایی یا آتلیه شخصی بازیگران+ عکس

  سینماپرس: بازیگران سینمای ایران که این روزها در پردیس سینمایی ملت حضور یافته اند بدون توجه به رسالت این پردیس به شیوه مدلینگ وارد سینما شده و تنها به عکس گرفتن مشغولند.

 • سازمان سینمایی حوزه هنری - جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۲:۲۷

  نتایج نظرسنجی مردمی حوزه هنری از جشنواره فجر

  سینماپرس: نتایج اولیه نظرسنجی مردمی سازمان سینمایی حوزه هنری از فیلم‌های سه روز نخست جشنواره فیلم فجر اعلام شد.

 • هومن سیدی در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۲:۲۷

  عکس/ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر-۵

  سینماپرس : پنجمین روز سی و ششمین جشنواره فیلم فجر با حضور اهالی سینما و رسانه در کاخ رسانه (پردیس ملت) برگزار شد.

 • باران کوثری در نشست خبری فیلم سینمایی«عرق سرد» ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۱:۵۰

  عکس/ نشست خبری فیلم سینمایی«عرق سرد»

  سینماپرس : نشست خبری فیلم سینمایی «عرق سرد» در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، روز سه شنبه پانزدهم بهمن ماه با حضور عوامل این فیلم در پردیس ملت برگزار شد.

 • فیلم سینمایی «جاده قدیم» ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۱:۳۷

  «جاده قدیم»؛ فیلم حقیری ست

  سینماپرس: آگاه باشید که فیلم سازان ما پیرو جشنواره های خارجی هستند و به محض موفقیت فیلمی، دست به کار کُپی پِیست می شوند. بیش از این نمی شود سخنی جدی در مورد جاده قدیم گفت. فیلم حقیری ست. نباید بیش از این ملامتش کرد. گناه دارد.

 • فیلشاه ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۱:۳۰

  «فیلشاه»؛ انیمیشنی ماجراجویانه در فضایی شاد و مفرح

  سینماپرس: فیلشاه حاوی یک قصه قدسی است و در ادامه شاهزاده روم است؛ قصه اصحاب الفیل، که کدهای فانتزی به خود گرفته است و جهانی متحد یا نیمه متحدِ حیوانات را نشان می‌دهد، چیزی شبیه کتاب قلعه حیوانات پویانمایی، این خاصیت را دارد که تمام اجزای فرم و محتوایش، قابل خوانش و بررسی است؛ مخصوصاً به‌واسطه ایده‌های قدسی، سازوکار تمدنی و آخرالزمانی هم پیدا می‌کنند.

 • فیلم سینمایی "لاتاری" ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۱:۳۰

  نقدی کوتاه بر «لاتاری»؛

  تناقض های فیلم و فیلمساز

  سینماپرس: تا کی باید در سینما نظامیان، رزمندگان دفاع مقدس و مسئولان امینیت پاسخ کم کاری‌های دولتها را بدهند؟ آیا وقت آن نرسیده قصه‌ای بخواهد از هیجان فاصله بگیرد و کمی دقیقتر به مساله بنگرد و بر اساس وظیفۀ هر کس از او مطالبه کند؟

 • پوستر فیلم سینمایی «چهارراه استانبول» ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۱:۲۶

  زاویه دید فیلم به "پلاسکو" غیر انسانی است!

  سینماپرس: اثر قبل از آن که از ساختار و سناریو ضربه خورده باشد، از تفکر مبتذل پشت‌اش لطمه خورده؛ پلاسکو و کمدی؟ چهار راه استانبول-که اسمی بی ربط است- سواستفاده گر است و کثیف. فیلم ساز واقعه پلاسکو را به سُخره می‌گیرد و در گیر و دار آتش و تخلیه و مرگ آتش نشانان، لحظات کمیک خلق می‌کند.

 • پوستر فیلم سینمایی «امیر» ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۱:۲۵

  یادداشتی بر فیلم «امیر»؛

  این مرد، ترازِ مرد ایرانی است؟ + عکس

  سینماپرس: امیر، بنا دارد نشانه ای از مردِ قوی و استواری باشد که این روزها نمونه اش را به راحتی نمی شود در اطرافمان پیدا کنیم. مردی که سوز دارد اما دود ندارد.

 • به وقت شام ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۱:۲۴

  حاتمی کیا از موفق ترین کارگردانان سینمای جنگ است

  سینماپرس: ابراهیم حاتمی‌کیا بی شک یکی از موفق‌ترین کارگردانان سینمای جنگ است که توانسته طی این سالها با بیانی صادقانه اعتماد مخاطب را به خود جلب کند. گستره نگاه او سبب شده تا کسانی که شاید هیچ وجه اشتراک فکری با او ندارند نیز برای دیدن تازه‌ترین اثرش ترغیب به سینما رفتن شوند.

 • مغزهای کوچک زنگ زده ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۱:۲۴

  مغزهای کوچکِ… همان مغزگوسفندی‌ها

  سینماپرس: ظاهرا در فیلم، غیرت، انرژی است که ثبات دیکتاتور را تضمین می‌کند و خدشه‌دار شدنش عامل زوال و نابودی دیکتاتوری است! سکانس قتل شهره توسط هم‌خونش، به‌دلیل زیرپا رفتن غیرت، ما را به یاد خانه پدری کیانوش عیاری می‌اندازد و ممکن است در زمان اکران هم توقیف چندساله‌ی خانه‌ی پدری یادمان بیفتد! در این فیلم فکت‌ها و نکات بسیاری مطرح می‌شود اما وقتی در تیتراژ به نام «جعفر پناهی» می‌رسیم، شاید جایی است که تمام فکت‌ها در جای خود قرار گرفته و جهت‌گیری مغزگوسفندی‌ها را برایمان آشکار می‌سازد.

 • پوستر فیلم به وقت شام ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۱:۲۳

  درباره «به وقت شام»؛

  نباید اجازه بدهند حاتمی‌کیا پایش را در خاک ایران بگذارد!

  سینماپرس: اگر جای مدیران حامی حاتمی کیا بودم، اصلا اجازه نمی‌دادم که در محیط داخل فیلمی بسازد. حاتمی‌کیا در سینمای کوچک و محقر ایران به بیانیه‌بازی خواهد افتاد. تنها راه برای هدر نرفتن استعداد بازکشف شده جهانی فیلمساز این است که لای پر قو بپیچند و زمینه فیلمسازی را برایش در محدوده جهانی فراهم کنند.

 • عرق سرد ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۱:۱۴

  «عرق سرد» یعنی استفاده ابزاری از زنان/ اروتیسم تنها دغدغه کارگردان است نه بیشتر!

  سینماپرس: مهدی خرامان/ «عرق سرد» دغدغه ای بیش از چند نمای اروتیک، ریاکاری در آدم های مذهبی والبته علاقه کارگردان به «صدای امریکا» ندارد.

 • مستند زنانی با گوشواره‌های باروتی ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۱:۱۳

  خبرنگار جنگی «زنانی با گوشواره‌های باروتی» به ایران آمد

  سینماپرس: خبرنگار عراقی حاضر در مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» به کارگردانی رضا فرهمند، برای حضور در اکران‌های مردمی و اکران سینمای مطبوعات به ایران آمد.

 • مغز های کوچک زنگ زده ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۱:۰۳

  نگاهی به فیلم «مغز های کوچک زنگ زده»

  نماد گرایی که باعث نابودی اثر می شود/ چوپان اصلی و هدف حقیقی کارگردان کیست؟!

  سینماپرس: مهدی خرامان/ «مغز های کوچک زنگ زده» جزفیلم هایی است که از بُعد کارگردانی، فیلمبرداری، بازیگری والبته طراحی صحنه وگریم اثری قابل تامل است، اما هومن سیدی باید بداند گاهی نماد گرایی باعث نابودی اثرش می شود  واین خطر بزرگی برای کارگردان با استعداد ایرانی است.