سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

معرفی جشنواره و اخبار مرتبط

سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۶ برگزار می‌شود.

در این دوره از جشنواره در بخش مسابقه سودای سیمرغ از میان ۶۷ فیلم سینمایی متقاضی حضور در جشنواره ۲۲ فیلم داستانی، ۲ فیلم مستند و ۱ انیمیشن انتخاب شد.

در جشنواره سی و ششم در اقدامی سوال برانگیز بخش های مختلف «نگاه نو» و «خارج از مسابقه» حذف شد و تعداد فیلم های حاضر در جشنواره کاهش چشمگیری یافت.

 

لیست اخبار مرتبط

کل اخبار:561

 • ابراهیم حاتمی کیا در مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۶-۱۱-۲۳ ۱۱:۵۰

  یادداشت احمد بابایی/

  ققنوس استشهادی

  سینماپرس: احمد بابایی از شاعران کشورمان در واکنش به سخنان شب گذشته ابراهیم حاتمی کیا در جشنواره فیلم فجر یادداشتی را نوشت که در بخشی از آن آمده: هنرمندی که خود را وابسته به نظامِ شهدا می‌داند، در صورت لزوم، عملیات استشهادی خواهد کرد.

 • ابراهیم حاتمی کیا در مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۶-۱۱-۲۳ ۱۰:۵۴

  حاتمی‌کیای معترض، رشیدپور مؤدب!

  سینماپرس: سینمای ایران آدمهایی را دوست دارد که توی صورتت لبخند بزنند و بگویند سینمای نفتی و ارگانی بد است و استقلال خوب است، و بلافاصله توی خصوصی از تو پول بخواهند تا توی رسانه‌شان به تو حمله نکنند! همین قدر مزورانه و منافقانه.

 • مجلس شورای اسلامی ۱۳۹۶-۱۱-۲۳ ۱۰:۴۷

  ضرورت توجه بیشتر مجلس به بررسی جشنواره‌ها

  سینماپرس: مسائل این دوره از جشنواره‌های فیلم و تئاتر فجر که دور از شأن نام این دو رویداد بود، ورود مجلس و سایر نهادهای نظارتی به این موضوع را الزامی کرد.

 • محمد سرشار ۱۳۹۶-۱۱-۲۳ ۱۰:۳۲

  انتقاد محمد سرشار از جشنواره فیلم فجر!

  مشرق: مدیر شبکه کودک با انتقاد از بی توجهی جشنواره فیلم فجر به صنعت انیمیشن آن را یک خطای تاریخی دانست و در بخشی از پیام توئیتری خود نوشت: وزارت ارشاد به کمک انیمیشن بشتابد.

 • مهران احمدی در نشست خبری فیلم سینمایی«مصادره» ۱۳۹۶-۱۱-۲۳ ۱۰:۰۹

  با نگاهی به رفتار ناشایست کارگردان «مصادره»؛

  کارگردانی که فجر را قربانی کرد/ ستاره ای از کهکشان اروتیسم

  سینماپرس: امروز، آدم کوتوله های سریال های تلویزیونی در قامت کارگردان در جشنواره حاضر می شوند، تا تنها چهره ای که از جشنواره بیرون می آید، ستاره ای از کهکشان اروتیسم باشد!

 • ابراهیم حاتمی کیا در مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۶-۱۱-۲۳ ۰۳:۴۸

  عکس/ مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

  سینماپرس : مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر شامگاه یکشنبه بیست و دوم بهمن ماه با حضور سیدعباس صالحی(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، اسحاق جهانگیری(معاون اول رییس جمهور)، محمدمهدی حیدریان(رییس سازمان سینمایی) و جمعی از سینماگران در برج میلاد تهران برگزار شد.

 • مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۹:۰۷

  اختتامیه جشنواره یخ زده ۳۶ام برگزار شد؛

  تقسیم سیمرغ ها بین فیلم های ارزشی و مساله دار/ جوایز محتوایی و سیمرغ ابهام دار مردمی به فیلم های مساله دار «مغزهای کوچک زنگ زده» و «کامیون» داده شد!

  سینماپرس: اختتامیه جشنواره ملی فیلم فجر در حالی با معرفی برندگان در بخش های مختلف به پایان رسید که علی رغم اهدای ۶ سیمرغ به فیلم «تنگه ابوقریب» و ۳ سیمرغ به هر یک از فیلم های «به وقت شام» و «سرو زیر آب»، اما سیمرغ های محتوایی و سیمرغ ابهام دار مردمی به دو فیلم مغزهای کوچک زنگ زده و کامیون که به لحاظ محتوایی دارای اشکالات جدی هستند ارایه شد و از فیلم «عرق سرد» نیز که همسو با خط تبلیغاتی شبکه های معاند ساخته شده، با ۳ سیمرغ تقدیر شد!

 • حجت الاسلام نصراله پژمانفر در نشست نسبت سینمای ایران و منافع ملی ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۶:۲۶

  نصرالله پژمانفر:

  ارائه جوایز جشنواره فیلم فجر باعث تضعیف حضور افراد دغدغه‌مند نشود

  سینماپرس: نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: داوران باید در ارائه جوایز جشنواره دقت کنند که فضای ایجاد شده در جشنواره، انگیزه برای فعالیت بعدی افراد دغدغه‌مند به مسائل جامعه و نظام را از بین نبرد.

 • آرای مردمی ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۶:۰۷

  آمار جدید از آرای تماشاگران جشنواره فیلم فجر

  سینماپرس: نتیجه شمارش آرای فیلم های نمایش داده شده در روز دهم جشنواره توسط ستاد انتخاب فیلم برگزیده از نگاه تماشاگران اعلام شد.

 • مستند زنانی با گوشواره‌های باروتی ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۴:۳۵

  خشنونت با رنگ مهربانی/ کنکاش در درون

  سینماپرس: مهدی خرامان/ ذهن آرام نمی گیرد و هنوز به دنبال سرنوشت کودکان مستند «زنانی با گوشواره های باروتی» است.

 • نشست خبری فیلم مستند «زنانی با گوشواره های باروتی» ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۳:۱۸

  عکس/ نشست خبری فیلم مستند «زنانی با گوشواره های باروتی»

  سینماپرس : نشست خبری فیلم مستند «زنانی با گوشواره های باروتی» در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، روز شنبه بیست ویکم بهمن ماه با حضور عوامل این فیلم در پردیس ملت برگزار شد.

 • نشست خبری فیلم سینمایی«کار کثیف» ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۲:۱۴

  عکس/ نشست خبری فیلم سینمایی«کار کثیف»

  سینماپرس : نشست خبری فیلم سینمایی «کار کثیف» در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، روز شنبه بیست ویکم بهمن ماه با حضور عوامل این فیلم در پردیس ملت برگزار شد.

 • مستند زنانی با گوشواره‌های باروتی ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۰۹:۲۹

  درباره «زنانی با گوشواره‌های باروتی»؛

  تاملی فراباروتی/ نبرد پنهان زنانه!

  سینماپرس: مستند در مورد این‌که «افراد جذب چه‌ چیز داعش می‌شوند؟ » هم حرفی ندارد. حتی شاید مخاطب بعد از دیدن مستند برای این سؤال هم جوابی نداشته باشد که «بین اسرائیلِ آدم‌کش و داعشِ آدم‌کش چه تفاوتی وجود دارد؟ » و این‌ها همان مسئله‌های کم‌تر پرداخته شده‌ای هستند که در مورد طالبان نیز مطرح است. مسئله‌هایی که به نظر می‌رسد «رضا فرهمند» از کنارش عبور کرده است.

 • مصادره ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۰۹:۲۵

  «مصادره» انقلاب اسلامی را کاریکاتوریزه می‌کند

  سینماپرس: به راستی فیلم کمدی ست؟ در چند لحظه بله و در بسیاری از صحنه‌ها خیر. لحظاتی که قبل از انقلاب در اداره ساواک در میزانسنی پارادوکسیکال قرار می‌گیرد، از مخاطب خنده می‌گیرد.

 • فیلم سینمایی «ماهورا» ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۰۹:۲۴

  «ماهورا»؛ ساختار مناسب با فیلمنامه ای ناقص

  سینماپرس: ماهورای حمید زرگر نژاد فیلمی معلق میان جنگ و زندگی است. معلق از این نظر که مخاطب نمی داند تکلیفش با فیلم چیست؟

 • فیلم سینمایی تنگه ابوقریب ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۰۹:۲۲

  سوژه گمشده فیلم بهرام توکلی، "مقاومت" است

  سینماپرس: تنگه ابوقریب برای مخاطبین دهه هفتادی و هشتادی اش پیامی متناسب با سلیقه و باور آن ها دارد. حال اگر این پیام بیشتر شبیه جبهه نورماندی است و حال و هوای کانال های “راه های افتخار” کوبریک را تداعی می کند، مقصر کارگردان نیست.

 • فیلم سینمایی سوء تفاهم ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۰۹:۱۹

  نگاهی به فیلم «سوء تفاهم»

  فکر می‌کنید که فکر می‌کنید!

  سینماپرس: «احمدرضا معتمدی» طرفدار نظریه فیلم است که در ایران، چندان بدان توجه نشده است و این هم به دلیل تک‌بعدی نگاه کردن در حیطه نظریه است. نظریه فلسفی فیلم، امری نامعلوم است، به دلیل اینکه گرایش نظریه‌پردازان ساختارگرا معلوم نیست که رویکرد آن‌ها علم است یا فلسفه؟

 • فیلم سینمایی سوء تفاهم ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۰۹:۱۸

  «سوءتفاهم» ادای روشنفکری ندارد

  مهر: به گفته تهیه کننده «سوءتفاهم»، این فیلم ادا و اصول روشنفکری ندارد و می تواند با مخاطب عام هم ارتباط برقرار کند.

 • مصادره ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۰۹:۱۶

  «خاوریِ» اختلاس‌گر روی پرده سینما

  سینماپرس: برای اولین تجربه احمدی می شود از برخی ایرادهای روایی و فنی او گذشت و به این نکته توجه داشت که کمترین مزیت اینگونه فیلم ها، خوشحال شدن کارگران و کارمندان سینماها در زمان اکران از میزان فروش آن ها است.

 • فیلم سینمایی دارکوب ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۰۹:۱۲

  «دارکوب»، فیلم بدی است!

  سینماپرس: فیلم، فضای شهری و ذات انسان و… را نه «تعریف» می‌تواند بکند و نه «توصیف»؛ درواقع لاشه خواری کردن از معضلات است توسط سبک رئالیسمِ اجتماعی که اساساً این سینما، برای سوزاندن ایده و معرفت است!

 • فیلم سینمایی «جاده قدیم» ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۰۹:۱۰

  نگاهی به جدیدترین اثر سینمایی منیژه حکمت؛

  «جاده قدیم» مانیفست سیاسی، اجتماعی، فرهنگی فیلمساز و ابزاری برای نصیحت!

  سینماپرس: سیدرضا منتظری/ «جاده قدیم» در امتداد مضمون گسترش یافته سال های اخیر، مبتنی بر انعکاس نشانه های دراماتیک در بطن زندگی شهری، مشکلات متعدد ناشی از سرگردانی میان سنت و مدرنیته در خانواده ها، متلاشی شدن خانواده ها و مسائل و آسیب های اجتماعی دیگر ساخته شده اما روایت سرگردان و گنگ آن و شلختگی و شتاب زدگی در فیلمنامه و انحراف از مسیر اصلی داستان گویی و به جای آن ارائه مانیفست سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فیلمساز باعث شده تا هیچ نشانی از بلوغ حکمت در این اثر دیده نشود و همچنان «زندان زنان» مهمترین فیلم وی در کارنامه اش باقی بماند!

 • مستند زنانی با گوشواره‌های باروتی ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۰۹:۰۰

  مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی»؛ تلطیف چهره خشن جنگ

  سینماپرس: «زنانی با گوشواره‌های باروتی» یکی از دو مستند حاضر در جشنواره است که پیشنهاد می شود آن را از دست ندهید. سوژه این اثر به کارگردانی رضا فرهمند خانم روزنامه‌نگاری با نام نور احلی است که در روزهای جنگ با داعش وارد میدان می‌شود و سراغ زنانی می‌رود که یا قربانی هستند یا همسران داعشی.

 • فرشته طائرپور و ابراهیم داروغه زاده در اعلام نامزدهای بخش سودای سیمرغ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۰۱:۴۱

  عکس/ اعلام نامزدهای بخش سودای سیمرغ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

  سینماپرس : مراسم اعلام نامزدهای بخش سودای سیمرغ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر شامگاه شنبه بیست و یکم بهمن ماه با حضور هیات داوران و اصحاب رسانه در پردیس ملت برگزار شد.

 • نشست رسانه‌ای اعلام نامزدهای سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۶-۱۱-۲۱ ۲۰:۲۴

  نامزدهای سیمرغ جشنواره فیلم فجر ۳۶ اعلام شدند؛

  داوران به مغزهای کوچک زنگ زده، تنگه ابوقریب، بمب و دارکوب بیشترین نامزدی را دادند/ به وقت شام و عرق سرد در ادامه/ ترکیبی برای محافظه کاری!

  سینماپرس: نامزدهای دریافت سیمرغ رشته های مختلف سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر طی مراسمی و با حضور داوران و دبیر جشنواره اعلام شدند. در این بین وجود فیلم هایی مثل مغزهای کوچک زنگ زده، بمب و عرق سرد در بین بیشترین نامزدها به شدت سوال برانگیز است!

 • نشست خبری فیلم زنانی با گوشواره های باروتی ۱۳۹۶-۱۱-۲۱ ۱۹:۵۹

  نشست خبری فیلم «زنانی با گوشواره های باروتی» برگزار شد

  سینماپرس: رضا فرهمند کارگردان فیلم زنانی با گوشواره باروتی با اشاره به سختی های تولید این مستند گفت: غیر از نزدیک شدن و صحبت کردن با خانواده داعشی ها پیدا کردن مترجم بسیار سخت بود چرا که تعدد ملیت در داعشیان بسیار زیاد است.

 • فیلم کار کثیف ۱۳۹۶-۱۱-۲۱ ۱۸:۵۳

  آیا دبیر جشنواره، هیات انتخاب را برای "کار کثیف" تحت فشار قرار داده است؟! / وقتی کارگردان کارآفرینی روحانی را به عرق فروشی ختم می کند!

  سینماپرس: سلمان اسلامی/ کارگردان خبر ارزشمند دیگری هم می دهد و آن ریاست جمهوری حسن روحانی است، شاید هیات انتخاب تحت فشار دبیر دولت قرار گرفته است تا چنین فیلمی را انتخاب کند!

 • نشست خبری فیلم «کار کثیف» ۱۳۹۶-۱۱-۲۱ ۱۸:۲۸

  در نشست خبری فیلم «کار کثیف» مطرح شد؛

  می‌خواهم آقای روحانی با دیدن این فیلم عذاب وجدان بگیرد!

  سینماپرس: خسرو معصومی گفت: من دوست دارم روحانی (رئیس جمهور) با دیدن فیلم من عذاب وجدان بگیرد! نمی‌خواهم در مورد موضوعات حاشیه‌ای حرف بزنم ولی باید بدانیم بیکاری ساده نیست. و من می خواستم با این فیلم و این پایان در مورد این فاجعه اجتماعی حرف بزنم.

 • افتتاحیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۶-۱۱-۲۱ ۱۷:۲۰

  پخش اختتامیه جشنواره فجر ۳۶ از شبکه نمایش

  سینماپرس: مراسم اختتامیه دوره سی و ششم جشنواره فیلم فجر به صورت زنده از شبکه نمایش سیما پخش می شود.

 • فیلم سینمایی «سوء تفاهم» ۱۳۹۶-۱۱-۲۱ ۱۶:۳۹

  نگاهی به آخرین ساخته احمدرضا معتمدی؛

  سو تفاهم حرفی بزرگ اما اثری بی مایه

  سینماپرس: مهدی خرامان/ شطرنج، بازی دروغ وحقیقت است، طرحی برای فریب، اماحقیقتی در ذهنِ شطرنج بازِ قهار،کدام حرکت، نقشه کدام شطرنج باز را زود تر تکمیل می کند، وچه کسی می داند مهره کدام طرح است؟

 • سارا بهرامی در فیلم دارکوب ۱۳۹۶-۱۱-۲۱ ۱۶:۳۳

  دارکوب تکراری و کلیشه ای/ تنها دغدغه داشتن کافی نیست

  سینماپرس: مهدی خرامان/در فیلم های اجتماعی، فرمِ بیان قصه، تنها دلیلِ آمدن مخاطب در سینما است، زیرا محتوای آثار را مخاطب از بَر است!