پنجشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۱

جعفر دهقان:

به جز عده انگشت شماری اکثر هنرمندان وضعیت مالی بدی دارند!

جعفر دهقان در مراسم افتتاحیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر

سینماپرس: جعفر دهقان، بازیگر سینما و تلویزیون گفت: اگر یک مشاور حقوقی در هنگام عقد قرارداد حضور داشته باشد شاید بتوان مشکلات احتمالی را پیش از وقوع و با نوشتن بندی در قرارداد حل کرد.

به گزارش سینماپرس، جعفر دهقان در ‌گفت‌وگو با میزان، پیرامون مشکلات بازیگران در زمان عقد قرارداد، گفت: متاسفانه یک مشکلی همیشه وجود داشته و دارد و آن اینکه ما به طور واضح نمی‌دانیم یک قرارداد از لحاظ حقوقی و قضایی چه باری دارد، اگر تهیه کننده دستمزدمان را ندهد چه کاری باید انجام داده و یا به کدام مرکز مراجعه کنیم.

وی در همین رابطه اظهار کرد: قراردادهای بازیگران به طور معمول قابلیت پیگیری ندارند، یعنی اگر هر کدام از طرفین چه بازیگر و چه تهیه کننده به تعهدات خود عمل نکند نمی‌توان به راحتی حق از بین رفته را به دست آورد، مراجع هنری هم قدرت عملی و قضایی ندارند و بازیگر و یا تهیه کننده در نهایت باید وکیل گرفته و به دادگاه مراجعه کند که قطعا زمانبر و هزینه بردار است.

حضور مشاور حقوقی به نفع کل یک پروژه سینمایی و یا تلویزیونی است

دهقان درباره احتمال حضور مشاوران حقوقی در کنار بازیگران، تاکید کرد: بدون شک اگر چنین طرحی عملی شود به شدت به نفع کلیت یک پروژه است، نه تنها بازیگران بلکه تمامی عوامل یک اثر به حضور مشاور حقوقی نیازمندند؛ اگر چنین فردی در هنگام عقد قرارداد حضور داشته باشد شاید هیچ مشکلی و یا شکایتی به وجود نیاید و بتوان مشکلات احتمالی را پیش از وقوع و با نوشتن بندی در قرارداد حل کرد.

بازیگر سریال «یوسف پیامبر (ع)» درباره وضعیت بد معیشت بازیگران در سال گذشته تاکنون، بیان کرد: من می‌توانم ساعت‌ها درباره مشکلات و مصیبت‌های وارده بر بازیگران صحبت کنم، اما واقعاً گفتن آن وقتی هیچکس برایش مهم نیست چه دردی را دوا می‌کند، هیچکس صدای مظلوم بسیاری از بازیگران مخصوصا پیشکسوتان را نمی‌شوند.

دهقان در همین رابطه ادامه داد: متاسفانه گلایه از وضعیت موجود بازیگران تنها به گفتن ختم می‌شود، زیرا اصلا کسی گوشش بدهکار حرف ما نیست، قرار بود حقوق بازنشستگی بازیگران افزایش پیدا کند، اما متاسفانه در حال حاضر من به عنوان بازیگری قدیمی کمترین حقوق را دریافت می‌کنم. چرا هیچ مسئولی در این مدت حال بازیگران را نپرسیده است، آیا اصلا می‌دانند بسیاری از بازیگران ما در چه شرایط بدی زندگی می‌کنند.

دهقان: خانه سینما می‌توانست در کنار بازیگران باشد که متاسفانه نیست

دهقان ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه سینما می‌توانستند در وضعیت فعلی در کنار بازیگران باشند، اما متاسفانه هیچ کمکی به ما نشده است، شاید همه فکر می‌کنند که هنرمندان وضعیت مالی خوبی دارند، اما به واقع به جز عده انگشت شماری اکثر هنرمندان وضعیت مالی بدی دارند.

بازیگر فیلم «بوی پیراهن یوسف» در همین راستا افزود: ما همیشه امیدمان به خداست، از خدا یاری می‌گیریم، شاید زندگی‌مان به مو بند است، اما به یاری خدا هیچگاه پاره نمی‌شود، اما به واقع هستند بازیگرانی که طی یک سال گذشته شرایط نگران کننده‌ای دارند، از مسئولین فرهنگی خواهش می‌کنم که به این دسته از هنرمندان نگاه کنند.

وی با اشاره به تعریف نشدن درست بازیگری به عنوان یک شغل در سینمای ایران، ادامه داد: باور کنید که بازیگری یک شغل است، اما نمی‌دانم چرا این شغل هیچگاه به درستی تعریف نشده تا بتواند دارای مزایای خاص خود شود، در حال حاضر من بازنشسته هستم، اما باور کنید حقوقم پول بنزین ماشینم را هم تامین نمی‌کند، تا چه زمانی ما باید از وضعیت موجود گلایه کنیم و هیچکس هم به حرفمان گوش نکند؟.

دهقان در پایان گفت: درد و دل بازیگران زیاد است، به شخصه یک بازیگر بازنشسته هستم، اما وقتی از پس هزینه‌های زندگی بر نمی‌آیم مجبورم تا جایی که توان دارم بازی کنم، امیدوارم وضعیت فعلی تمام شود تا بتوانیم حداقل کار کنیم، وقتی از ما حمایتی نمی‌شود تنها با کار کردن می‌توانیم گذران زندگی کنیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.