دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵

توسط دفتر موسیقی وزارت ارشاد صورت پذیرفت:

صدور مجوز برای ۷۶۵ «تک آهنگ پاپ» در مقابل ۶۴ «تک آهنگ سنتی»!

دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سینماپرس: دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آمار صدور مجوزها را در نیمه نخست امسال منتشر کرد؛ آماری که نشان می‌دهد در سایه کرونا تولید آلبوم و تک‌آهنگ کاهشی نداشته است.

به گزارش سینماپرس، دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار یک گزارش مشروح، آمار تولید و انتشار آلبوم و تک‌آهنگ‌های دارای مجوز در شش ماهه نخست سال ۹۹ را اعلام کرد.

در این گزارش آمده است:

در شش ماهه نخست امسال یک هزار و ۶۹۵ تک آهنگ، ۱۳۵ اثر تصویری یا نماهنگ، ۱۵۹ آلبوم مجوز انتشار گرفتند. همچنین با توجه به عدم برگزاری اجراهای صحنه‌ای در شش ماه اول امسال به دلیل شیوع کرونا، در این مدت مجوز ۱۶ عنوان برنامه اجرای صحنه‌ای با ۳۰ اجرا از سوی دفتر موسیقی صادر شده است که این اجراها به‌صورت آنلاین برای علاقه‌مندان پخش شده است.

این آمار نشان می‌دهد که در موسیقی سنتی ۴۸ آلبوم و ۹۱ تک آهنگ، در موسیقی پاپ ۴۶ آلبوم و۱۲۱۲ تک آهنگ، در موسیقی کلاسیک ۱۴ آلبوم و ۳۹ تک آهنگ، در موسیقی نواحی ۱۰ آلبوم و ۵۳ تک آهنگ، در بخش تلفیقی ۳۹ آلبوم و ۲۹۲ تک آهنگ و در موسیقی کودک ۲ آلبوم و ۸ تک آهنگ مجوز انتشار را دریافت کرده‌اند که نشان می‌دهد با وجود فراوانی تک آهنگ‌ها در موسیقی پاپ، موسیقی سنتی از ساز و کار منسجمی برای انتشار آلبوم‌ها برخوردار بوده است.

در این میان ۳۸ مجوز برای انتشار کتاب صوتی هم صادر شده که کتاب «پرنده من» نوشته فریبا وفی شاخص‌ترین اثر در این حوزه است.

انتشار چند آلبوم مهم

در بخش پاپ در شش ماهه نخست سال، از میان آلبوم‌های پاپ که مجوز انتشار گرفته‌اند، می‌توان به آلبوم‌های «سیب هوس» به آهنگسازی و خوانندگی امیر عظیمی، «تک گویی» به آهنگسازی و خوانندگی سیروان خسروی، «آدمای شب زده» به آهنگسازی و خوانندگی کاوه یغمایی و «دوراهی» به آهنگسازی و خوانندگی امیر عباس گلاب اشاره کرد.

همچنین بیشترین مجوز را در بخش پاپ به ترتیب افشین آذری با یازده اثر، سینا سرلک با ۱۰ اثر و پدرام بهزادی‌فر با هفت اثر دریافت کرده‌اند که همه آن‌ها در قالب تک آهنگ بوده است.

در بخش سنتی از میان آثاری که مجوز انتشار گرفته‌اند باید به آلبوم‌های «آیینه» به خوانندگی و آهنگسازی «جواد طیرانی بطحایی»، «نهان» به خوانندگی حسین علیشاپور و آهنگسازی یاسمین رحمتی، «هم نفسی با خدا» به خوانندگی و آهنگسازی علیرضا فولادی و «با من بخوان» به خوانندگی علیرضا قربانی و آهنگسازی حسام ناصری اشاره کرد.

بیشترین مجوز را در بخش موسیقی سنتی در بخش تک آهنگ علی دهکردی با ۷ اثر و علیرضا گلبانگ با ۳ اثر دریافت کرده‌اند.

در بخش موسیقی کلاسیک از میان شاخص‌ترین آلبوم‌های منتشر شده می‌توان به آلبوم‌های «کنسرت بزرگداشت پرویز تناولی» به آهنگسازی کریستف رضایی، مازیار یونسی و پیمان یزدانیان، «مشتاق گل» به آهنگسازی هوشنگ کامکار و «نوروز آیینه» به آهنگسازی فردین خلعتبری اشاره کرد.

در بخش موسیقی تلفیقی نیز می‌توان به آلبوم‌ها و تک آهنگ‌هایی چون «از روزهای نبودن» به خوانندگی سالار عقیلی و آهنگسازی هومن دهلوی، «ایستگاه» به خوانندگی امید نعمتی و آهنگسازی مهیار علیزاده، «آغوشی خیالی» به خوانندگی علی یاری و حسین (ایرج) خواجه امیری اشاره کرد.

رشد تولید در موسیقی پاپ نسبت به سال ۱۳۹۸

در بخش دیگری از گزارش دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است: طی شش ماه اول سال ۱۳۹۸ یک هزار و ۷۸ تک آهنگ، ۱۲۷ نماهنگ، ۱۶۱ آلبوم و ۲۷۰ عنوان اجرای صحنه‌ای از دفتر موسیقی مجوز گرفته بود.

در شش ماهه نخست سال گذشته، در بخش آلبوم‌ها پاپ ۳۰، سنتی ۶۰، کلاسیک ۹ محلی ۱۹ و تلفیقی ۴۳ اثر تولید شده‌اند که در بخش پاپ رشد بیشتری در سال جاری مشاهده می‌شود.

در تولید تک آهنگ در همین بازه زمانی در سال گذشته تعداد پاپ ۷۶۵، سنتی ۶۴، کلاسیک ۱۸، محلی ۲۷ و تلفیقی ۲۰۴ اثر تولید شده‌اند که در همه بخش‌ها افزایش دیده می‌شود.

آمار و عناوین مجوزهای صادر شده دفتر موسیقی برای آلبوم، تک آهنگ، اثر تصویری (نماهنگ) و اجرای صحنه‌ای در شش ماهه نخست سال ۹۹ در سایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.