چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰

تدارک ویژه شبکه مستند برای نوروز؛

از مستندهای پرطرفدار حیات وحش و فوتبال تا سنت‌های اصیل ایرانی

سلیم غفوری

سینماپرس: شبکه مستند سیما با بیش از ۲۵ مستند تولیدی و تامینی به استقبال نوروز رفته است؛ مدیر شبکه مستند ویژه برنامه‌های این شبکه در نوروز ۹۹ را تشریح کرد.

به گزارش سینماپرس، غفوری با اشاره به تولید ۱۲ مجموعه مستند و تولیدات جدید ویژه نوروز گفت: تعطیلات نوروز فرصت بسیار خوبی است که مخاطبان سینمای مستند با دقت بیشتری به دیدن فیلم و مجموعه های مستند بپردازند. علاوه بر این با شیوع ویروس کرونا در کشورمان و درخواست اکید مسئولان مبنی بر این که در خانه بمانیم شرایط ویژه‌ای فراهم شده است که سینمای مستند بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و مستندهای جذابی را از رسانه ملی به نمایش درآوریم. در این راستا، شبکه مستندسیما تولیدات جدیدی را ارائه کرده است که در روزهای منتهی به نوروز و در این ایام به روی آنتن خواهد رفت. این تولیدات توسط کارگردانان بسیار خوب سینمای مستند که در سالیان گذشته نیز آثار فاخری را تولید کردند ساخته شده است.

سفر نوروزی به کردستان با «همسایه آسمان» شبکه مستند

وی به معرفی مجموعه مستند «همسایه آسمان» پرداخت و گفت: یکی از موضوعات مهمی که در چند سال گذشته مورد توجه ما قرار دارد پرداختن به جاذبه‌های طبیعی و تاریخی کشورمان است. مجموعه مستند «همسایه آسمان» تلاشی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری بی‌شمار کشورمان است و یکی از تولیدات ارزشمند شبکه مستندسیما برای نوروز امسال به شمار می‌رود. این مجموعه مستند ۱۵ قسمتی درباره جاذبه‌های دیدنی های استان کردستان است و تصاویر بکر و کمتر دیده‌شده‌ای از جاذبه‌های طبیعی شهرستان‌های مختلف این استان زیبای کشورمان را به تصویر می‌کشد. این مستند از روز جمعه ۱ فروردین‌ماه ساعت ۲۲ به مدت ۱۵ شب روی آنتن شبکه مستند می‌رود. بازپخش آن نیز روز بعد ساعت ۱۰ صبح می‌باشد.

مدیر شبکه مستند اضافه کرد: این مجموعه مستند به کارگردانی سیدحامد کاشانی و تهیه‌کنندگی آرش جعفریان تولید شده است. این گروه پیش از این مجموعه مستند «دروازه خورشید» که درباره جاذبه‌های گردشگری استان سیستان و بلوچستان بود را تولید کرده که با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان همراه بود.

غفوری با اشاره به دیگر مستند تولیدی این شبکه پیرامون موضوع ایرانگردی و گردشگری گفت: مستند «دوست ما، زاگرس» با نویسندگی و کارگردانی پرهام دیباج مستندی برای دوستداران طبیعت است و به رودخانه‌های حوزه زاگرس، ماهی‌های آب شیرین این منطقه و ماهیگیری حرفه‌ای ورزشی پرداخته است. این مستند ۳۵ دقیقه‌ای دارای یک نکته بسیار ویژه است و آن هم این است که ماهیگیران صیدشان را دوباره رها می‌کنند تا آسیبی به طبیعت بکر این منطقه نرسد. در حقیقت آنچه برای آنها مهم است چالش طبیعت‌گردی، همراهی با آن و صید است. مستند «دوست ما زاگرس» به تهیه‌کنندگی محمد علوی در شبکه مستند سیما ساخته شده است و روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین ساعت ۱۷ پخش خواهد شد.

گردشگرانی که از «درب شماره ۱۷» به زیارت حضرت معصومه می‌روند

وی درباره دیگر مستند این شبکه با عنوان «مهمانان درب شماره ۱۷» گفت: این مستند، روایتی از گردشگران غیرمسلمان است که همه ساله برای بازدید از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی کشورمان به ایران سفر کرده و در بخشی از سفر خود به حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها در قم می‌روند. در کنار این موضوع، به این مساله می‌پردازیم که حرم حضرت معصومه چه شرایطی را برای بازدید گردشگران خارجی فراهم کرده است. در این فیلم مستند می‌بینیم که در طول سال چندین هزار گردشگر به حرم حضرت معصومه مشرف می‌شوند و مورد پذیرایی دفتر بین‌الملل این بارگاه مقدس قرار می‌گیرند. علاوه بر این تجربه این سفر از گردشگران پرسیده می‌شود و آنان تجربه‌ خود از حضور در بارگاه حضرت معصومه و مهمان‌نوازی مردم ایران را در برابر دوربین بیان می‌کنند. این فیلم مستند ۵۲ دقیقه‌ای به زبان‌های فارسی و انگلیسی و به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمدرضا پاینده‌ مهر تولید شده است و روز ۲۹ اسفند ساعت ۲۲ از شبکه مستندسیما پخش خواهد شد.

از گلستان تا آذربایجان با سنت‌های اصیل ایرانی/ «عروس ایران» را در نوروز از دست ندهید

مدیر شبکه مستند با اشاره به ساخت چند مستند پیرامون آیین‌های سنتی نقاط مختلف کشورمان گفت: کشور عزیزمان ایران از اقوام مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آنان سنت‌های تاریخی و آیین‌های ریشه‌داری در دل خود دارند که بسیار محترم است. نمایش این سنت‌ها در قالب تصاویر مستند به شناخت هرچه بهتر اقوام و ارج‌نهادن به این سنت‌ها کمک خواهد کرد. شبکه مستند با توجه به همین موضوع یکی از سیاست‌های تولیدی خود را به ساخت مستندهایی از اقوام ایران و آیین‌های سنتی آن اختصاص داده است. مستند «عروس ایران» یکی از همین تولیدات است که در نوروز ۱۳۹۹ به روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت. مجموعه مستند «عروس ایران» به آیین های سنتی اقوام در نقاط مختلف ایران پرداخته است. از جمله سنت‌هایی که در این مجموعه مستند به تصویر کشیده شده است، سنت عروسی گرفتن در مناطق مختلف کشورمان از جمله مازندران، گلستان، گیلان، کرمانشاه، خراسان، بوشهر، لرستان، آذربایجان و ... است. این مجموعه در ۱۰ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای آماده شده و از روز شنبه دوم فروردین ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۷ از شبکه مستند پخش خواهد شد.

جشن شکرگزاری متفاوت مردم دامغان برای کشت گندم

وی در مورد دیگر تولید شبکه مستند با همین رویکرد گفت: مستند «نوسال» یکی از تولیدات این شبکه برای پخش در ایام نوروز ۱۳۹۹ است که به یکی از آیین‌های سنتی و قدیمی کشورمان می‌پردازد. «نوسال» جشن شکرگذاری کشت گندم در روستای «تویه دروار» دامغان است. همه ساله و در روز ۱۵ مردادماه، پس از پایان درو گندم توسط روستاییان به شکرانه نعمت الهی جشن کوچکی در میدان اصلی روستا برگزار می‌شود. در این جشن اهالی روستا در جایگاه علی علی گرد هم جمع می‌شوند و با پخش نان و شیرینی نعمت الهی را شکرگذاری می‌کنند. در این مستند ضمن نمایش این آیین سنتی که از پیش از اسلام نیز وجود داشته است ارادت ویژه مردم این روستا به مولای متقیان امیرالمومنان را می‌بیینم. این مستند ۱۴ دقیقه‌ای به کارگردانی و تهیه‌کنندگی سید عبدالله موسوی آماده شده و روز ۱ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۷ به روی آنتن شبکه مستند می‌رود.  

مستندهای پرطرفدار حیات‌وحش با کارگردانان ایرانی به تلویزیون رسید

سید سلیم غفوری با اشاره به بخش مهمی از تولیدات شبکه مستندسیما در ایام نوروز و در طول سال گفت: یکی از موضوعات مهمی که مخاطبان بسیار زیادی در سینمای مستند داشته و در طول سال نیز مستندهای متعددی از آن در صداوسیما پخش می‌شود، مستندهای حیات‌وحش و محیط‌زیستی است. در این موضوع، مستندهای خارجی زیادی تولید شده است و طرفداران بسیار زیادی نیز دارد، با این حال تلاش می‌کنیم با ساخت مستندهایی از این دست توسط کارگردانان توانای داخلی کشورمان گونه‌های غنی جانوری در کشورمان را به تصویر کشیده و بر حفظ محیط‌زیست کشورمان تاکید کنیم.

مارهای مفیدی که نباید آنان را کشت!

او اضافه کرد: مستند «پیتلوس» به کارگردانی سید عبدالله موسوی ساخته شده و یکی از مستندهای حیات‌وحش است که برای پخش در ایام نوروز ساخته شده است. این مستند نمایشی از مارهای شمال کشورمان است که هیچ زهری نداشته و آسیبی به مردم نمی‌رسانند اما به واسطه عدم شناخت توسط مردم و کشاورزان محلی بی‌دلیل از بین می‌رود. «پیتلوس» نام یکی از مارهایی است که در این منطقه فراوان دیده می‌شود. این مار از گونه‌های نادر جانوری در دنیا است که فقط در شمال ایران و بخشی از اروپا دیده می‌شود. این مار نه تنها آسیبی برای مردم و کشاورزان ندارد بلکه با خوردن آفت‌های کشاورزی مثل حلزون و دیگر حشرات نقش مفیدی را ایفا می‌کند. در این فیلم مستند مارگیری را می‌بینیم که به سراغ گونه های مختلفی از مارها اعم از پیتلوس، مارهای آبی، کور مارها و ... رفته و آنان را از نزدیک به تصویر می‌کشد. او درخواست دارد که با نکشتن این مارها از محیط‌زیست حفاظت کنیم. مستند پیتلوس روز ۱۵ فروردین ساعت ۲۰ پخش خواهد شد.

کشف سلطان مار ایران در شبکه مستند

غفوری در مورد مستند دیگر شبکه مستندسیما که با همین رویکرد ساخته شده است گفت: مستند «دنیای علی غلامی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مهدی الیاسی ساخته شده است و روایتی بی‌واسطه از شخصیت، فعالیت‌ها و اشتغالزایی «علی غلامی ارجنکی» معروف به سلطان مار ایران است که نوروز ۹۹ از شبکه مستند پخش می‌شود. این اثر جدید شبکه مستند در ۴۵ دقیقه ساخته شده و به زندگی مردی می‌پردازد که سال‌ها با مارهای سمی زندگی کرده و علاقه‌اش به خزندگان و فعالیتش در این زمینه به کشف سه گونه جدید مار منجر شده‌ است. این مستند در تهران، اصفهان و چهارمحال و بختیاری تصویربرداری شده و تماشای آن برای علاقه مندان به مستندهای حیات وحش جذاب خواهد بود.

بازیگران مطرح سینما در تلویزیون/ کارگردان «رخ دیوانه» مهمان «رخ» مستند شد

غفوری با اشاره به دیگر مستندهای این شبکه برای پخش در تعطیلات نوروز گفت: مجموعه مستند «رخ» مروری بر زندگی و آثار بازیگران و کارگردانان مطرح سینمای کشورمان دارد. در مجموعه جدید این مستند به فعالیت هنری هنرمندانی همچون افسانه بایگان، مسعود ده‌نمکی، داریوش فرهنگ، مسعود کرامتی، ابوالحسن داوودی، روح‌الله حجازی و ... پرداخته می‌شود. این مجموعه در ۱۲ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای تولید شده است و در هر قسمت یکی از هنرمندان مورد بررسی قرار می‌گیرد. مجموعه مستند «رخ» به تهیه‌کنندگی سیدمازیار هاشمی و کارگردانی بیژن اعرابی، سهیل سلیمی، وحید قاضی میرسعید و سیاوش گرجستانی تولید شده و از دوم فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۵ و ۲۴ از شبکه مستند به نمایش درمی‌آید.

از معلم بازنشسته درختکار تا پوریای ولی در تلویزیون

وی تصریح کرد: مستند «کلاته اقاقیا» به تهیه‌کنندگی مشترک فاطمه بوربور و اصغر احمدپور پرتره‌ای از یک معلم بازنشسته است که ۲۰ سال است در کوه‌های نیشابور درخت می‌کارد. این فیلم مستند در بازه زمانی ۴ ساله فیلمبرداری شده است و روایتی از مصائب زندگی ناصر طابیان معلم عاشق طبیعتی است که در دو دهه گذشته با سختی بسیار به درختکاری مشغول است. این فیلم مستند ۳۰ دقیقه‌ای به کارگردانی اصغر احمدپور تولید شده و در نوروز از شبکه مستند پخش خواهد شد. هم‌چنین مستند «خیوه» به تهیه‌کنندگی داود نجفی و کارگردانی حسین مدحت در شبکه مستند تولید شده و به بزرگداشت پهلوان نامدار پوریای ولی در شهری به همین نام در کشور ازبکستان پرداخته است. معرفی شهر ناشناخته «خیوه» مدفن پوریای ولی، شهرهای سمرقند و بخارا و همچنین آثار به جا مانده از هنر و معماری ایران در این کشور از دیگر بخش‌های این مستند ۵۰ دقیقه‌ای است. این مستند روز دوشنبه ۲۶ اسفند ساعت ۲۲ از شبکه مستند پخش شد. علاوه بر این مستند ۳۰ دقیقه‌ای «فیلم من» به کارگردانی رضا دانش‌پژوه ۱۵ فروردین ساعت ۱۷ به نمایش درخواهد آمد.

سید سلیم غفوری در مورد مستندهای تامینی شبکه صحبت کرد و گفت: گروه تامین شبکه مستند بیش از ۱۱ مجموعه مستند جذاب و تماشایی برای نوروز ۱۳۹۹ تدارک دیده است که از آن جمله می‌توان به مستندهای ورزشی، طبیعت‌گردی و دو مستند مسابقه جذاب و هیجان‌انگیز «خانه ما» و «کارساز» اشاره کرد.

«دیوید اتنبرو» مهمان نوروزی شبکه مستند شدند

او با اشاره به مجموعه مستندهای خارجی که قرار است در تعطیلات نوروز از شبکه مستندسیما پخش شود گفت: «سیاره متخاصم» مجموعه مستندی ۶ قسمتی است که از ۳ فروردین ساعت ۲۳ روی آنتن می‌رود و در هر قسمت به نمایش خطرناک‌ترین نقاط در اقیانوس‌ها، کوهستان‌ها و جنگل‌ها در سراسر دنیا پرداخته است. هم‌چنین مجموعه مستند «هفت جهان یک سیاره» مستندی سریالی است که با حضور دیوید اتنبرو به نمایش زندگی حیوانات در قاره‌های مختلف و تاثیرگذاری آن دو بر هم پرداخته است. این مجموعه مستند ۷ قسمتی از ۹ فروردین سال ۱۳۹۹ در ساعت ۲۳ روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت. «شب زمین» مجموعه مستند دیگر و شاهکاری از نتفلیکس است که نوروز امسال از شبکه مستند پخش خواهد شد. این مجموعه مستند ۶ قسمتی ما را از طریق فناوری‌های جدید به سمت سیاهی شب خواهد برد. «شب زمین» از ۲۱ تا ۲۶ فروردین ساعت ۲۳ پخش می‌شود. مجموعه مستند

مستندهای پرطرفدار فوتبالی در شبکه مستند/ از بورسیا دورتموند تا بوکاجونیورز

وی ادامه داد: مستندهای ورزشی همیشه طرفداران زیادی دارد و علاقه‌مندان بسیاری را به خود جلب می‌کند. مجموعه مستند «این است فوتبال» در این زمینه برای علاقه‌مندان به مستندهای ورزشی درنظر گرفته شده است. این مجموعه مستند روایتی از لحظات خاطره‌انگیز دنیای فوتبال است و بسیاری از بازیکنان و مربیان مطرح این رشته ورزشی را به تصویر کشیده است. این مجموعه از ۷ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۸ در ۵ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای روانه آنتن می‌شود. علاوه بر این مستند «نگاهی به بورسیا دورتموند» مجموعه مستندی است که به فصل‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ باشگاه  فوتبال دورتموند پرداخته است و موفقیت‌های این باشگاه را روایت می‌کند. این مجموعه ۸ قسمتی از ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ هر روز ساعت ۱۸ در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته است. از دیگر مستندهای ورزشی ایام نوروز می‌توان به مستند جذاب «بوکاجونیورز» اشاره کرد. این مستند با نگاهی به بازیکنان و هواداران تیم بوکاجونیورز آرژانتین ساخته شده است و ۲ فروردین ساعت ۱۸ پخش می‌شود.

سه مستند مسابقه مهیج در شبکه مستند/ خانه ما این بار به مشهد رفت

او از پخش مستند مسابقه‌های هیجان‌انگیز در ایام نوروز خبر داد و گفت: در سالیان اخیر مستند مسابقه‌ها با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان همراه بوده است؛ امسال و در ایام نوروز، گروه تامین شبکه مستند ۳ مستند مسابقه را آماده پخش کرده است؛ اولی فصل هشتم مستند مسابقه‌ «خانه ما» است، دیگری مستند مسابقه «کارساز» و مجموعه «هفت روز، هفت ساعت». مستند مسابقه خانه ما با محوریت خانواده و با تاکید بر مدیریت اقتصاد خانواده‌های ایرانی به فصل هشتم خود رسیده است و طرفداران بسیار زیادی دارد. فصل جدید از این مستند مسابقه‌ای امسال از شبکه مستندسیما پخش خواهد شد. «خانه ما» در فصل جدید خود به شهر مشهد رفته و شاهد رقابت ۳ خانواده دوست داشتنی مشهدی به نام های «عباسپور»، «وفا» و «گوهری» هستیم. نکته جالب این فصل حضور یک خانواده افغانستانی در بین شرکت‌کنندگان است که مطمئنا جذابیت‌های خاصی را به این مستند مسابقه اضافه خواهد کرد. پخش فصل جدید «خانه ما» ۵ فروردین ساعت ۲۱ آغاز می‌شود و تا ۱۴ فروردین ادامه خواهد داشت. لازم به ذکر است مستند مسابقه خانه ما در سازمان هنری، رسانه ای اوج تولید شده است.

کارساز، مسابقه‌ای برای یافتن و پرورش ایده های برتر

وی درباره مستند مسابقه «کارساز» توضیح داد و گفت: جدیدترین مستند مسابقه سازمان اوج، تلاشی است برای یافتن ایده‌های برتر با نام «کارساز». تجربه‌ای جدید از تیم «خانه ما» که از ۲۴ اسفند از شبکه مستند سیما روی آنتن رفته است. «کارساز» به کارگردانی مشترک احسان عمادی و امین کفاش‌زاده و با موضوع کارآفرینی و کسب‌وکارهای نوآفرین، تولید شده است. شرکت کنندگان این مسابقه از بین دانشجویان و کارآفرینان انتخاب شده‌اند و ساختاری کاملا متفاوت با برنامه‌های مشابه پیش از خود دارد. این مستند مسابقه صرفا به ارائه ایده از سوی ایده‌پردازان یا مالکان کسب‌وکار خلاصه نمی‌شود بلکه این ایده‌ها به مرحله تولید رسیده و توسط داوران مسابقه ارزیابی خواهند شد. نکته قابل توجه این مستند مسابقه خارج شدن آن از فضای استدیو و ورود به میدان عملی است. ۶ گروه منتخب با راهنمایی مربیان، به شکل متمرکز روی ایده اولیه خود کار می‌کنند تا درنهایت از بین‌شان سه گروه انتخاب شوند. از این پس شاهد تلاش عملی شرکت‌کنندگان برای به ثمر رسیدن ایده‌هایشان خواهیم بود. «کارساز» از شنبه ۲۴ اسفند هر شب ساعت ۲۱ در ۱۰ قسمت از شبکه مستند سیما روی آنتن رفته و ساعت ۹ صبح روز بعد تکرار آن پخش می‌شود.

حضور سلبریتی‌ها در سورپرایز شبکه مستند

مدیر شبکه مستند در مورد مجموعه «هفت روز هفت ساعت» گفت: «هفت روز و هفت ساعت» ساخته سعید ابوطالب یک مسابقه رالی با حضور هنرمندان است که از ۲۴ اسفند ساعت ۲۰ روی آنتن شبکه مستند رفته است. در این مجموعه ۲۰ قسمتی شاهد حضور بازیگران سینما و تلویزیون و خوانندگانی از ایران و لبنان خواهیم بود که در ۶ گروه به رقابت با هم می‌پردازند و یک گروه داوری نیز بر کار آنها نظارت می‌کند.

غفوری با اشاره به دیگر مستندهای تامینی شبکه مستندسیما برای نوروز گفت: فصل بیست و هفتم مجموعه مستند «استارت» از ۲۹ اسفند هر روز ساعت ۱۶ از شبکه مستند پخش می شود. همچنین مستندهای جهانگردی «جاده ابریشم» از دیگر ویزه برنامه‌های نوروزی شبکه مستند در نوروز ۱۳۹۹ است. این مجموعه تماشایی که محصول کمپانی آرته است و به چند شهر ایران که در مسیر جاده ابریشم هستند مثل تبریز و کاشان اشاره می کند، از اول فروردین در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته به مدت ۱۵ شب هر شب ساعت ۱۹ پخش خواهد شد.

باکس حیات وحش شبکه مستند از دوشنبه ۲۶ اسفند با پخش مجموعه با کیفیت «سرنگتی» حال و هوای متفاوتی به خودش گرفته و  علاقه مندان تا پایان هفته سوم فروردین شاهد پخش بهترین مجموعه های حیات وحش در این شبکه خواهند بود.

مجموعه ۸ قسمتی «خونه آبی»   هم از شنبه ۲ فروردین تا ۹ فروردین ساعت ۱۷:۳۰ از این شبکه  روی آنتن می رود.   این مجموعه تامینی درباره یک گروه نوجوان است که برای راهیان نور آماده می شوند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.