دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۸

نتایج نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه‌ملی؛

اقبال ۹ /۴۰ درصدی مردم از فوق‌لیسانسه ها/ چرا هنوز تکراری‌های تلویزیون اقبال دارد؟

شبکه‌های تلویزیونی

سینماپرس: نظرسنجی صداوسیما حکایت از آن دارد که هشدار جدی است؛ مردم فریب تبلیغات ماهواره و نمایش‌خانگی را نمی‌خورند اما از سریال‌های تلویزیون هم راضی نیستند؛ دنباله‌سازی همیشه هم خوب نیست.

به گزارش سینماپرس، نتایج نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه‌ملی درباره سریال‌های آذرماه نشان می‌دهد که مردم کماکان نسبت به سریال‌های تکراری تلویزیون اقبال دارند؛ تبلیغات شبکه‌های ماهواره‌ای و سریال‌های ضعیف و بدون سرمنزل و محتوای نمایش‌خانگی هم تاثیر آنچنانی بر روی مخاطب نداشته است. اما هشداری را هم به سریال‌سازان تلویزیون می‌دهد که دست از دنباله‌سازی‌های نادرست و غیراصولی بردارند؛ حتی به سوژه‌های اقتباسی ضربه می‌زنند و طنز را با لودگی اشتباه می‌گیرند. اینها همه نکاتی است که علاوه بر نقد رسانه‌ای، از نظرسنجی رسانه‌ملی هم می‌توان این نکته را یادآوری کرد که مردم بهترین قاضی‌اند.

درست است که جامعه، تبلیغات مسموم و آلوده ماهواره و سریال‌ها و برنامه‌های نمایش‌خانگی را باور نکرده اما تلویزیون هم باید این هشدار را دریابد که اگر سریال و برنامه خوبی روی آنتن نبرد مخاطب ناگزیر از این فضاها، به سراغ سریال‌ها و برنامه‌های خارجی می‌رود. این واقعیتی انکارناپذیر است که سرگرمی، تفریح و تماشای سریال و برنامه خوب، زیبنده نام ایران و ایرانی است و صداوسیما نباید از این فضا عقب بماند.

نظرسنجی صداوسیما که امروز منتشر شده، نشان می‌دهد که حدود ۵۰ درصد مردم بیننده حداقل یکی از سریال‌های جدید سیما بوده‌اند و در میان آن‌ها "فوق لیسانسه‌ها" و هشت قسمت ابتدایی "وارش" از شبکه سه و "حکایت‌های‌کمال" از شبکه دو بیشترین مخاطب را پای خود نشانده‌اند.

بر اساس این نظرسنجی حدود ۷۹ درصد از مردم در سراسر کشور بیننده برنامه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران اعم از سریال، فیلم سینمایی، مسابقه، مستند، سخنرانی، گفتگومحور، ورزشی و اخبار بوده‌اند و حدود ۵۰ درصد حداقل پای یکی از سریال‌های جدید تلویزیون نشسته‌اند.

سریال "فوق‌لیسانسه"‌های شبکه سه سیما با ۹ /۴۰ درصد بیننده در صدر سریال‌های سیما قرار گرفته است. ۷ /۵۹ درصد بینندگان این سریال در حد زیاد و ۶ /۳۰ درصد در حد کم از این سریال رضایت داشته‌اند و ۷ /۹ درصد اصلاً از آن رضایت نداشته‌اند. آخرین فصل این مجموعه تلویزیونی پیش از فوق لیسانسه‌ها از شبکه سه سیما پخش شده بود توانسته بود ۶/۳۴ درصد بیننده پای خود بنشاند.

باید به سری‌های قبل توجه کرد که بیننده بیشتری داشت یا خیر؟ اما این میزان بیننده برای این سریال که بازیگران صاحب‌نامی داشت و در بهترین کنداکتور سریالی تلویزیون قرار داشت یک نکته‌ای را به جد یادآوری می‌کند که همیشه دنباله‌سازی راه درستی برای جلب توجه مخاطب نیست! حالا اینکه بخواهد این سریال بخش‌های دیگری داشته باشد که گفته می‌شود درصددند "فوق‌لیسانسه‌ها" را دوباره جلوی دوربین ببرند قدری قابل تأمل است عوامل و دست‌اندرکاران، با چه هدفی و به چه شکلی می‌خواهند مخاطب را با خودشان همراه کنند.

در میان جنبه‌های مختلف سریال فوق لیسانسه‌ها ۹ /۷۵ درصد بینندگان آن را از نظر بازی هنرپیشه‌ها و ۱ /۶۹ درصد هم از نظر تیتراژ در حد زیاد موفق دانسته‌اند.

هشت قسمت ابتدایی سریال "وارش" هم که همچنان از شبکه سه سیما در حال پخش است، ۶ /۳۲ درصد از مردم را با خود همراه کرده است که ۳/۸۹ درصد از آن‌ها در حد زیاد از این سریال رضایت داشته‌اند. در میان جنبه‌های مختلف سریال وارش ۸ /۸۹ درصد از بینندگان آن را از نظربازی هنرپیشه‌ها، ۱/۸۵ درصد ازنظر تیتراژ، ۲/۸۴ درصد ازنظر جذابیت داستان، ۷/۸۳ درصد ازنظر باورپذیر بودن شخصیت‌ها و ۵/۷۹ درصد هم از نظر آموزنده بودن در حد زیاد موفق ارزیابی کرده‌اند.

"حکایت‌های کمال" شبکه دو سیما هم توانست در حدود شش‌هفته‌ای که میهمان خانه‌های مردم بود ۱/۲۵ درصد از هم‌وطنان را پای خود بنشاند که ۴ /۸۵ درصد از آن‌ها در حد زیاد از این سریال رضایت داشته‌اند. ۱ /۸۴ درصد از بینندگان، این سریال را از نظربازی هنرپیشه‌ها، ۸ /۸۰ درصد ازنظر آموزنده بودن، ۵/۷۹ درصد ازنظر تیتراژ، ۵/۷۹ درصد ازنظر باورپذیر بودن شخصیت‌ها و ۱/۷۸ درصد ازنظر جذابیت داستان آن را در حد زیاد موفق دانسته‌اند.

"به رنگ خاک" شبکه یک سیما هم ۴/۲۲ درصد بیننده پای خود نشانده است که ۴/۶۸ درصد در حد زیاد و ۴/۲۹ درصد در حد کم از آن رضایت داشته‌اند و ۲/۲ درصد هم اصلاً از آن راضی نبوده‌اند. در میان جنبه‌های مختلف سریال "به رنگ خاک"،۷/۷۵ درصد از بینندگان آن را ازنظر بازی هنرپیشه‌ها و ۴/۶۸ درصد هم ازنظر تیتراژ سریال آن را در حد زیاد موفق ارزیابی کرده‌اند.

سریال خارجی هشدار برای کبرا ۱۱ که از شبکه پنج سیما پخش شده است نیز ۵/۱۰ درصد بیننده پای خود نشانده است و سرقت پول دیگر سریال خارجی این شبکه‌ها ۵/۳ درصد بیننده داشته است.

شایان گفتن است زمانی که این نظرسنجی انجام شده است سریال "زیر همکف" شبکه یک سیما در آغاز پخش قرار داشته و امکان نظرسنجی از آن نبوده است و در نظرسنجی بعدی میزان بیننده آن اعلام خواهد شد.

در میان سریال‌های تکراری هم که از شبکه‌های مختلف سیما پخش می‌شود "دلدادگان" با ۱۳ درصد و "بانوی عمارت" با حدود ۱۰ درصد بیننده در صدر سریال‌های تکراری قرار گرفته‌اند. این دو سریال در یک ماه گذشته از شبکه آی فیلم برون‌مرزی پخش‌شده‌اند.

۶ /۲۸ درصد از مردم با پخش سریال‌های تکراری در حد زیاد موافقند و در مقابل ۹ /۲۵ درصد از آن‌ها هم در حد کم نسبت به پخش سریال‌های تکراری از شبکه‌های مختلف سیما نظر مثبت دارند و ۵ /۴۵ درصد از مردم هم اصلاً با پخش سریال‌های تکراری موافق نیستند.

۶ /۳۴ درصد از مردم هم سریال‌های شبکه نمایش خانگی را دنبال می‌کنند و در مقابل ۴/۶۵ درصد آن‌ها اصلاً این مجموعه‌های نمایشی از شبکه نمایش خانگی را تماشا نمی‌کنند.

۳ /۲۱ درصد از مردم هم پای سریال‌های شبکه‌های ماهواره‌ای می‌نشینند و در مقابل ۷/۷۸ درصد از آن‌ها اصلاً سریال‌های شبکه‌های ماهواره‌ای را تماشا نمی‌کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.