یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱

در سومین دوره؛

جشنواره فانوس به پایان راه رسید/ پخش آثار فانوس از تلویزیون

جشنواره ملی «فانوس»

سینماپرس: شامگاه گذشته اختتامیه سومین جشنواره ملی و هنری فانوس با حضور خانواده‌های معظم شهدای دفاع مقدس و مدافعان حریم اهل‌بیت(ع) و مقامات لشکری و کشوری، هنرمندان ملی داخلی و خارجی، اصحاب رسانه برگزار شد و از نفرات برگزیده بخش‌های مختلف تقدیر به عمل آمد.

به گزارش سینماپرس، اختتامیه سومین جشنواره ملی و هنری "فانوس" شب گذشته با حضور رئیس بنیاد حفط آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سردار بهمن کارگر و عزت‌الله ضرغامی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی و همچنین علی‌اصغر جعفری رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس  در تالار خلیج فارس باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار و از پوستر چهارمین سال جشنواره رونمایی شد.

شامگاه گذشته اختتامیه سومین جشنواره ملی و هنری "فانوس" با حضور خانواده‌های معظم شهدای دفاع مقدس و مدافعان حریم اهل‌بیت(ع) و مقامات لشکری و کشوری، هنرمندان ملی داخلی و خارجی، اصحاب رسانه و همچنین جمعی کثیری از برگزیدگان و شرکت‌کنندگان که از استان‌های مختلف در تهران حضور یافته بودند برگزار شد و از نفرات برگزیده بخش‌های مختلف تقدیر به عمل آمد.

در ابتدای مراسم لطیف صادقی دبیر اجرایی جشنواره ضمن تشکر از حضور پرشور شرکت‌کنندگان با اشاره به رشد کمّی و کیفی و همچنین بررسی دوره‌های قبل جشنواره پرداخت و گفت: امسال تعداد آثار ثبت شده در سامانه جشنواره ۴ هزار و ۸۵ اثر و تعداد آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره که مورد داوری قرار گرفته‌اند ۳ هزار و ۴۳۱ اثر و همچنین تعداد آثار برگزیده در حوزه‌های مختلف ۶۵ اثر است.

در این مراسم از خانواده‌های شهیدان خالقی‌پور، همسر شهید مدافع حرم محرم ترک، جانباز سرافراز حسن گلچینی نویسنده حوزه دفاع مقدس و فرزند شهید کاظم زکی‌زاده تقدیر شد.

جعفری: آثار برگزیده از تلویزیون پخش خواهد شد.

جعفری رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس در گفت‌وگو با تسنیم افزود: در سال اول این جشنواره ۶۵۰ اثر و در سال دوم یک‌هزار و ۵۵۰ اثر ثبت شد، اما امسال با رشد چشمگیری مواجه شدیم، در این دوره ۳ هزار و ۵۰۰ اثر به ثبت رسید که این آثار از لحاظ کمّی و کیفی نسبت‌ به سال‌های گذشته بالاتر بود.

وی گفت: این جشنواره به منظور شناسایی، تقویت، حمایت و تجلیل از هنرمندان جوان عرصه دفاع مقدس آغاز شد.

رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس درباره حمایت و دیده شدن آثار برگزیدگان افزود: در حال رایزنی و توافق با مسئولان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایرانیم تا این آثار فاخر را از تلویزیون برای مردم پخش کنیم.  

جعفری با اشاره به ادامه همکاری این جشنواره با برگزیدگان بخش‌های مختلف گفت: ما با مشارکت سازمان و صدا و سیما در حال حاضر مقدمات ساخت سریال ۵۷ قسمتی شهید صیاد شیرازی و شهید حسن باقری فراهم می‌کنیم و از ابتدای سال آینده کلید خواهد خورد.

سردار کارگر: جوانان تازه‌کار در عرصه رسانه‌ای دفاع مقدس را حمایت می‌کنیم

در ادامه این مراسم سردار بهمن کارگر گفت: در این جشنواره به دنبال نیروهای جوانیم که تازه فعالیت خود را در عرصه هنری دفاع مقدس شروع کرده‌اند، قصد داریم با حمایت و آموزش، این افراد را به سطح حرفه‌ای برسانیم.

وی با اشاره به آثار ثبت شده استان‌های مختلف کشور افزود: ما زمانی که آثار را مشاهده می‌کردیم با استعدادهای جوانی برخورد کردیم که بهترین و با کیفیت‌ترین آثار را ارسال کرده‌ بودند، این در صورتی است که این جوانان از کمترین امکانات برخوردارند.

ضرغامی: مفاهیم دفاع مقدس هدیه الهی به جمهوری اسلامی ایران است

عزت‌الله ضرغامی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی با اشاره به نگاه رهبر معظم انقلاب به این عرصه گفت: در جلسه‌ای که با رهبر معظم انقلاب داشتیم ایشان با اشاره به اینکه موسیقی و فیلم بسیار مهمند فرمودند وضعیت بسیاری از ملت‌ها با موسیقی و فیلم‌های ارزشی تغییر کرد و بسیاری از شکست‌ها تبدیل به پیروزی شد.

وی در ادامه افزود: از جمله مفاهیم نو و جدید رهاورد ادبیات مدرنیته است، بعضی‌ها سعی دارند حرف‌های مدرن تحویل جوامع بدهند اما ما باید سعی کنیم بین دولت و ملت با مفاهیم دفاع مقدس پیوندی محکم در اعتقاد و رفتار ایجاد کنیم و اگر به این مهم برسیم حرکت جامعه به سمت سعادت و موفقیت نزدیکتر می‌شود.

وی با بیان اینکه کسی در مفاهیم دفاع مقدس اختلاف ندارد و این مفاهیم هدیه خداوند تعالی به کشور ایران است، گفت: این وحدت و اعتقاد ملی در طول سال‌های گذشته بسیار زیاد است، اما شما هنرمندان وظیفه دارید این اعتقاد و موهبت الهی را به مردم انتقال بدهید و این پیوند را محکم‌تر بکنید.

ضرغامی افزود: دفاع مقدس همانند قله‌ای در اوج سلسله کوه‌های حماسه و مقاومت است که نیمی از دنیا را فراگرفته و این سلسله جبال در مقابل کوه‌های استکبار قرار دارد و این حماسه و مقاومت‌ در حال رشد است تا استکبار جهانی را نابود بکند.

در این مراسم از استان‌ها و شرکت‌کنندگان برگزیده تقدیر شد که عبارتند از:

استان‌های برتر

کسب رتبه اول: استان سمنان
کسب رتبه دوم: استان فارس
کسب رتبه سوم: استان سمنان

نفرات برتر

بخش فیلم

فیلمنامه بلند: "وی اچ اس" اثر سید محمدمصطفی موتورچی از خوزستان
فیلمنامه کوتاه: "انتظار" اثر علی‌رضا نوروزی خراسانی از گلستان
فیلم داستانی بلند: "مستطیل قرمز" اثر حسن و حسین صیدخانی از ایلام
داستانی کوتاه: "فقط مجروحین" اثر علی زهیری از خوزستان
مستند بلند: "نه کوچک نه بزرگ" اثر محمدصادق رمضانی‌مقدم از خراسان رضوی
مستند کوتاه: "مادری" اثر امیر پذیرفته از کرمان
فتوکلیپ: "فتح بهشت" اثر سیدمصطفی موسوی از چهارمحال و بختیاری
نماهنگ: "فردای روشن" اثر روح‌الله اشرف از سمنان
برنامه ترکیبی: "کامیونداران باوفای انقلاب" اثر مریم محمدی از زنجان
تیزر: "جانباز" اثر علی‌رضا شیری از قم
انیمیشن: "گردان تک نفره" اثر علی‌رضا فتاحی از اصفهان

بخش آزاد

مستند: "نامه‌ای از دمشق" اثر عباس ایمانیان از سمنان
فیلم داستانی کوتاه: " تمام ‌مریم‌ها" اثر محمد جلیل اسکندر زاده از سمنان

بخش رادویی

برنامه ترکیبی: "از حرام تا حرم" اثر زینب شفیعی از کهکیلویه و بویر احمد
نمایش رادویی: " زاغه نجف" اثر مهدی آذری از گیلان
مسابقه رادیویی: "هشت" اثر محمد صادق آزادی از کهکیلویه و بویر احمد

بخش هنرهای نمایشی

تئاتر خیابانی: "من بهمنم" اثر اصغر گروسی از فارس
تئاتر صحنه‌ای: "نردبانی تا ستاره" اثر محمد الهی از خراسان رضوی
نمایشنامه: "فرار بزرگ" اثر اصغر گروسی از فارس

بخش هنرهای تجسمی و سنتی

کاریکاتور: "یمن" اثر محمود نظری از استان همدان
خوشنویسی: "شهدای زنده" اثر محمد جواد شکوهی فر از استان البرز
مجسمه‌سازی: "سردار شهید جاویدی" اثر علی‌رضا قدمیاری از استان خراسان رضوی
عکس: "غواص شهید" اثر نسیم همتی از استان اردبیل
پوستر: "پویش ما پیروزیم" اثر میلاد پسندیده از استان گیلان
پراحی جلد: "با چشمان باز" اثر محمد رزاقی از قزوین
نقاشی: "جاوید الاثر احمد متوسلیان" اثر زهرا خمسه از قم

بخش موسیقی و سرود

موسیقی با کلام: "ایران زمین" اثر رضا وطن‌خواه از فارس
تواشیح و مدیحه: "لبیک یا زینب(س) " اثر محمدمهدی نجفی از قم
سرود: "این ۲۳ نفر" اثر مجتبی یدالهی از کرمان

در انتهای مراسم استان فارس به عنوان میزبان چهارمین دوره‌ی جشنواره ملی و هنری "فانوس" اعلام و از پوستر این افتتاحیه رونمایی شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.