شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹

غربالگری صنوف خانه سینما و نارضایتی عمومی سینماگران/۱۰

گیتی: حذف پیشکسوتان از صنوف خانه سینما ظلمی آشکار و غیرقابل بخشش است/ چرا به جای تدبیر برای رفع بحران ها و وضعیت معیشتی سینماگران چنین تصمیماتی اتخاذ می شود؟

حسین گیتی

سینماپرس: حسین گیتی منتقد پیشکسوت سینما در خصوص بحران های عجیب در خانه سینما و تشکیل تشکلی موسوم به «کمیته تطبیق» برای غربالگری صنوف خانه سینما که نارضایتی عمومی سینماگران را در پی داشته است گفت: حذف پیشکسوتان از صنوف خانه سینما برخلاف اساسنامه و ظلمی آشکار و غیرقابل بخشش است؛ من معنای اینکه تعدادی از سینماگران با همکاران خود چنین رفتارهایی را می کنند متوجه نمی شوم و معتقدم رفتارها و تصمیمات سلیقه ای در خانه سینما باید از بین برود.

این عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: بنده نوعی بیش از ۵۵ سال است که با سینما سر و کار دارم و مثلاً اگر قرار باشد بنده به واسطه عدم شغل ثابت و همکاری با رسانه ای عضویتم در خانه سینما لغو شود، کاری بسیار نادرست است.

وی ادامه داد: بسیاری از سینماگران در صنف ها و رشته های مختلف وجود دارند که سال ها بدون هیچ چشمداشت مادی و ریالی با عشق و جان شان برای رشد سینمای کشور اهتمام ورزیده اند و جای تأسف است که برخی افراد یکباره و بر اساس تصمیمات شخصی و سلیقه ای شان با حکمرانی و حکمفرمایی های غلط می خواهند جلوی ادامه حضور این افراد در سینما را سد کنند.

گیتی با طرح این پرسش که غربالگری و پالایش صنوف خانه سینما با چه منطق، استدلال و درایتی قرار است صورت گیرد اظهار داشت: کجای قانون خانه سینما آمده که مثلاً فردی اگر بیش از ۲۰ سال سابقه کار ندارد باید از صنف حذف شود؟ همانطور که پیش تر هم اشاره کردم این نوع تصمیمات و رفتارها کاملاً برخلاف اساسنامه خانه سینما است و اگر قرار است اساسنامه تغییر کند باید در مجمع عمومی و با حضور قاطبه سینماگران و رأی آن ها این اتفاق رخ دهد.

این کارشناس سینمایی خاطرنشان کرد: آقایانی که چنین تصمیمات محیرالعقول، غیرمنطقی و نادرستی را گرفته اند اگر کمی با هنر سر و کار داشتند و معناری واقعی هنر را درک می کردند و می دانستند هنر چه پدیده ای است هرگز حتی فکر چنین کاری هم به ذهن شان خطور نمی کرد. مگر هنر تعداد می شناسد؟ کدام عقل سلیمی به آقایان اجازه چنین کارها و اظهارنظرهایی را داده و می دهد؟

وی تأکید کرد: کسانی که قرار است عضو کمیته موسوم به تطبیق شوند و دیگران را حذف و پالایش کنند بر چه اساسی انتخاب شده اند و بر اساس چه پارامترهایی قرار است سایرین را حذف کنند؟ دستورالعمل آن ها بر اساس چه جدول و معیاری است؟ من امیدوارم که اعضای شورای مرکزی صنوف زیرمجموعه خانه سینما هرگز تن به این بازی زشت ندهند و راضی نشوند که اعضای خود را حذف کنند.

گیتی در خاتمه اظهاراتش متذکر شد: این کارها به معنای فاتحه خواندن برای هر نوع کار صنفی در سینما است و جنبه عقلانی ندارد. آقایان به جای اینکه در این وانفسای اقتصادی تدبیری جدی و اساسی برای رفع بحران ها و نیازهای معیشتی، بیمه ای، رفاهی و زندگی هنرمندان پیشکسوت باشند با انجام چنین تصمیمات نابخردانه ای تن و جان پیشکسوتان را می لرزانند. من امیدوارم یکایک هنرمندان و به ویژه پیشکسوتان خانه سینما جلوی این اقدام ایستادگی کرده و مانع از انجام آن شوند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.