شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۸

در موزه سینما صورت گرفت؛

دیدار مردم با پیشکسوتان در روز ملی سینما

سیروس الوند

سینماپرس: سیروس الوند در ویژه برنامه روز ملی سینما که با حضور پیشکسوتان سینما برگزار شد، اعلام کرد که روزها و حوادث بزرگ تاریخی با سینما شناخته و به یادآورده می شود.

به گزارش سینماپرس، ویژه برنامه موزه سینما به مناسبت روز ملی سینما شامگاه جمعه ۲۲ شهریور همراه با نمایش فیلم های «تمرین آخر و تعزیه حر دلاور» ساخته ناصر تقوایی و « فیلم‌های میرزا ابراهیم خان عکاس باشی»  که از جمله نخستین تصاویر سینمای ایران است،  با حضور حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی،  علی ربیعی سخنگوی دولت، سینماگران، پیشکسوتان سینما و اهالی رسانه برگزار شد.

سیروس الوند کارگردان پیش از نمایش فیلم «تمرین آخر و تعزیه حر دلاور» با تشکر از برگزارکنندگان این برنامه بیان کرد: عاشورا و ماه محرم برای ما بسیار مهم است و باید دقت کنیم که ما یک واقعه عاشورا، یک حماسه عاشورا و یک فرهنگ عاشورایی داریم که باید در آثار خود ضمن توجه به این سه اصل بر گسترش آن بکوشیم.

وی ادامه داد: انتخاب نمایش فیلم «تمرین آخر و تعزیه حر دلاور» با توجه به اینکه امسال روز ملی سینما با ماه محرم همزمان شده، انتخاب پسندیده ای است و ناصر تقوایی در این فیلم به هنر تعزیه و فرهنگ عاشورا و محرم به خوبی توجه کرده است.

کارگردان پیشکسوت سینمای ایران با تمجید از سینمای ناصر تقوایی گفت: ناصر تقوایی یکی از پایه‌گذاران موج نوی سینمای ایران است. آن زمان که فیلم مینی‌مالیستی وجود نداشت او با ساخت برخی آثارش فضایی مینیمالیستی ایجاد کرد.

الوند افزود: فیلم «ناخدا خورشید» بهترین اقتباس از داستانی است که حتی غربی‌ها هم نتوانستند به خوبی آن را اجرا کنند.  ناصر تقوایی فیلم‌های جدید هم دارد و همیشه ناراحت بود که چرا درباره فیلم‌های جدیدش صحبت نمی‌شود.

وی با اشاره به اهمیت پرداختن سینمای ایران به دفاع مقدس و بعد از آن اظهار کرد: چرا باید کارگردانی مانند ناصر تقوایی که اهل آبادان است نتواند درباره جنگ و تبعات آن فیلم بسازد.

کارگردان «یک بار برای همیشه» همچنین ادامه داد: تقوایی حتی جایزه نقدی جشنواره لوکارنو را برای بازسازی مناطق جنگ‌زده اختصاص داد. چرا باید بعد از سال ها که از پایان جنگ می گذرد همچنان شاهد باشیم که این مناطق به صورت کامل بازسای نشده است.

الوند در ادامه تأکید کرد: ما بسیاری از روزها و حوادث بزرگ تاریخی را با سینما می‌شناسیم و به یاد می‌آوریم.

همچنین در این مراسم بخشی از نخستین تصاویر سینمای ایران «فیلم‌های میرزا ابراهیم خان عکاس باشی» برای میهمانان در فضای باز موزه روی پرده به نمایش درآمد.

در حاشیه این مراسم، پرتره تعدادی از بزرگان سینمای ایران با حضور چهار نقاش جوان، روی بوم نقاشی شد.

همچنین غرفه عرضه کتاب های سینمایی با تخفیف ویژه و فروش تصاویر سینماگران در موزه سینما دایر بود و در کنار این مراسم، بازدید از موزه سینما نیز رایگان بود و بیش از ۲۵۰۰ نفر از تالارهای موزه سینما بازدید کردند.

در این مراسم هنرمندان پیشکسوت نیز در یک فضای دوستانه با علاقه مندان سینما و مخاطبان گفتگو کردند و عکس یادگاری گرفتند.

حسین انتظامی در حاشیه این مراسم از تالارهای موزه سینما بازدید کرد و پای صحبت سینماگران حاضر در مراسم نشست.

در این مراسم افرادی همچون سیدمهدی طباطبایی نژاد معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، تهمینه میلانی، محمد نیک بین، مهران عباسی مدیرعامل موزه سینما، محمد متوسلانی، نسیم ادبی، محمود بصیری، آتش تقی پور، جهانگیر الماسی، مهوش وقاری، علی کریم، کیوان کثیریان، محسن قاضی مرادی، محمدجعفر صافی، ریحانه پارسا، اردلان شجاع کاوه، اصغر رفیعی جم، بیوک میرزایی، ارژنگ امیرفضلی، آرام جعفری، بابک نوری، رضا توکلی، ابراهیم آبادی، جمال اجلالی، فرامز روشنایی، فرزاد آذری پور و …..حضور داشتند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.