یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸

سینماگران و افزایش قیمت بلیت سینماها/۱

ثقفی: کالای فرهنگی نیز یک کالای ضروری محسوب می شود/ برای حضور برخی قشرها در سالن های سینما نیاز به سیاست های تشویقی داریم

علی اکبر ثقفی

سینماپرس: علی اکبر ثقفی تهیه کننده و کارگردان سینما در خصوص انتشار اخباری مبنی بر افزایش قیمت بلیت سینماها در سال جدید گفت: وقتی قیمت هرچیزی در سطح کشور چندبرابر شده نباید به افزایش قیمت بلیت سینماها ایراد گرفت؛ ما باید کاری کنیم تا افرادی که به سینما می روند راضی از سالن ها خارج شوند.

کارگردان فیلم سینمایی «هلن» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این یک امر طبیعی است که وقتی هر کالایی دچار افزایش قیمت شده، قیمت بلیت سینما هم افزایش پیدا کند؛ امروزه همه چیز گران شده، مثلاً کرایه تاکسی های اینترنتی هم نزدیک به ۲ برابر شده؛ برخی کالاهای ضروری دچار گرانی شده اند و از این رو نمی توان ایراد گرفت که چرا قیمت بلیت سینماها افزایش پیدا می کند.

وی ادامه داد: بنده معتقدم میان عرضه و تقاضا باید برابری باشد؛ شاید برخی فیلم هایی که با رانت ساخته می شوند افزایش یا کاهش قیمت بلیت سینما چندان برایشان مهم نباشد اما بخش خصوصی سینما نیاز به این اتفاق دارد و اگر قیمت بلیت افزایش پیدا نکند دچار ضرر و زیان می شود چرا که مثلاً فیلمی که قبلا می شد با یک و نیم میلیارد تومان بودجه تولید کرد در حال حاضر حداقل ۳ میلیارد بودجه می خواهد و وقتی این فیلم تولید می شود برای جبران هزینه هایش نیاز به قیمت بلیت بالاتری دارد.

ثقفی در پاسخ به این سوأل که به عقیده شما آیا افزایش قیمت بلیت سینماها باعث نمی شود تا همین تعداد اندک مخاطبان جدی سینما نیز از دست بروند و دیگر کمتر شخصی تمایل داشته باشد تا در سینما فیلمی تماشا کند اظهار داشت: ببینید دردآور آنجا است که بخشی از مردم میوه هم کم می خورند! از بسیاری امکانات دیگر هم کم استفاده می کنند. ما نباید فراموش کنیم که کالای فرهنگی نیز مانند بسیاری از کالاهای دیگر یک کالای ضروری محسوب می شود و جامعه همانطور که به غذا و دارو و ورزش و تفریح نیاز دارد به فرهنگ و هنر هم نیاز دارد و سینما هم یکی از ضروریات است.

این سینماگر در همین راستا خاطرنشان کرد: نکته مهم آنجا است که ما باید کاری کنیم تا افرادی که تحت هر شرایطی به سینما می روند راضی از سالن های سینما خارج شوند و فیلم ها برای مخاطبان جنبه آموزشی داشته باشند. ما نمی توانیم جلوی افزایش قیمت بلیت سینماها را بگیریم در حالی که سایر کالاهای فرهنگی از جمله کتاب هم به شدت قیمت شان دچار افزایش شده، این اجحاف به سینما است.

تهیه کننده فیلم سینمایی «مرگ کسب و کار من است» در خاتمه این گفتگو با بیان اینکه برای حضور برخی قشرها در سالن های سینما نیاز به سیاست های تشویقی داریم گفت: همانطور که مستحضر هستید مدتی است نرخ بلیت سینماها در روزهای سه شنبه هر هفته نیم بها است اما ما می توانیم به این مقدار کفایت نکنیم و سیاست هایی در نظر بگیریم تا دانشجویان و دانش آموزان در طول سال با نرخ کمتری بلیت سینما را تهیه کنند و یا در شهرستان ها نرخ بلیت سینماها کمتر از تهران شود؛ این اتفاقات می تواند مخاطبان بیشتری را به سالن های سینما بکشاند.

نظرات

  • عبدالله ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۱۴:۱۵
    0 1
    اگر جناب ثقفی راست می گوید بفرمایند چرا تهیه کنندگی سیاه ترین و تلخ ترین فیلم های سینما را ایشان و پسرشان تولید می کنند. برای سینماپرس متاسفم که سخنان کسانی را منتشر می کنند که حرف و عملشان با هم متفاوت است.
  • مهدی ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۲۱:۴۱
    1 0
    گل گفته

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.