دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵

جزئیات فیلم‌های نگاه نو و سودای سیمرغ؛

نگاهی به آثار راه یافته به جشنواره سی و هفتم فیلم فجر / از «خون خدا» تا «ماجرای نیمروز ۲»

پوستر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

سینماپرس: با اعلام اسامی فیلم های جشنواره فجر یکی از نکات قابل توجه بازگشت «رسول صدرعاملی» و «محمدرضا هنرمند» به سینماست و البته نام‌های آشنایی در بازیگری که حالا در لباس کارگردانی ظاهر می‌شوند.

به گزارش سینماپرس، جشنواره فیلم فجر به ایستگاه سی‌وهفتم نزدیک می‌شود و فیلمسازان، تماشاگران،‌ رسانه‌ای‌ها و جامعه منتقدین منتظر تماشای آثار این جشنواره هستند تا بدانند قرار است چه فیلم‌هایی به بازار اکران اضافه شوند. در ادامه به جزئیات فیلم‌های بخش نگاه نو و سودای سیمرغ می‌پردازیم:

باران کوثری و حامد بهداد در فیلم سینمایی «جان‌دار»

بازیگران نام‌ آشنا در "جان‌دار" جشنواره فجر

"جان‌دار" حسین امیری دوماری را جواد عزتی، فاطمه معتمدآریا، مسعود کرامتی، حامد بهداد، باران کوثری، علی شادمان، گیتی قاسمی، محمدعلی محمدی و امیرمحمد قزوینی بازی می‌کنند. داستان جالبی هم دارد: "به خدا اگه یک بار دیگه بپرسید شام چیه؟ شام چی شد؟ چرا نمی‌رسه، همین وسط خودم و دار می‌زنم که غذاخوردن یادتون بره. بابا از گشنگی نمردین که!؟"

نمایی از فیلم سینمایی «حمال طلا»

سعید آقاخانی بازیگر ماجرای رضا حمال طلایی

"حمال طلا" عنوان فیلم تورج اصلانی است که پیش از این در جشنواره بین‌المللی فیلم «پوسان» از آن رونمایی شده است. پیام احمدی‌نیا، ژاله صامتی، امید روحانی و سعید آقاخانی در این فیلم به ایفای نقش می‌پردازند. اصلانی ماجرای رضا حمال طلایی را روایت می‌کند که شغلش رساندن طلا و جواهرات از کارگاه به مغازه است. یک روز از او دزدی می‌شود و...

بازی لیندا کیانی در فیلم نگاه نوِ جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر

«دیدن این فیلم جرم است!» فیلم نگاه نوِ ایستگاه سی‌وهفتم

«دیدن این فیلم جرم است!» عنوان دیگر فیلم بخش نگاه نوِ جشنواره فیلم فجر است که رضا زهتابچیان آن را کارگردانی کرده است. لیندا کیانی، امیر آقایی، حسین پاکدل، محمود پاک‌نیت و حمیدرضا پگاه در این فیلم به عنوان بازیگر حضور دارند. در «دیدن این فیلم جرم است!» می‌بینیم که "فقط یک فیلم پنج دقیقه‌ای می‌خواستم تا بعداً بتونم از زنم و دخترم دفاع کنم ولی امونم ندادند... صدای آژیراشون داره نزدیک می‌شه... الان مثل مور و ملخ می‌ریزن اینجا..."

نمایی از فیلم «روزهای نارنجی» با بازی هدیه تهرانی و علی مصفا

روزهای نارنجی با بازی هدیه تهرانی

«روزهای نارنجی» آرش لاهوتی محصول سال ۱۳۹۶ است. مهران احمدی، علیرضا استادی، هدیه تهرانی و علی مصفا بازیگران این فیلم هستند. «روزهای نارنجی» زندگی پر فراز و نشیب آبان، زنی میانسال را روایت می‌کند که واسطه استخدام کارگران زن فصلی برای کار در باغ‌های مرکبات شمال کشور می‌شود... روزهای نارنجی فیلمی به کارگردانی آرش لاهوتی، نویسندگی آرش لاهوتی و جمیله دارالشفایی و تهیه‌کنندگی علیرضا قاسم‌خان محصول سال ۱۳۹۶ است. این فیلم ابتدا با نام "واسطه" ساخته شده سپس به نام «روزهای نارنجی» تغییر نام پیدا کرده‌است. «روزهای نارنجی» پس از چندین حضور بین‌المللی و نامزدی در بخش بهترین فیلم جشنواره‌های بین‌المللی فیلم زوریخ و سائوپائولو، چهارم مهرماه ۱۳۹۷ موفق شد سه جایزه بهترین فیلم(با عنوان سینماگر بزرگ تازه وارد)، جایزه کلیسای جهانی و جایزه فیبرشی را از جشنواره بین‌المللی فیلم مانهایم آلمان از آنِ خود کند. همچنین بازی هدیه تهرانی در این فیلم مورد تقدیر ویژه هیئت داوران جشنواره قرار گرفت. این فیلم داستان زندگی پر فراز و نشیب «آبان» زنی میانسال است که واسطه استخدام کارگران زن فصلی برای کار در باغهای مرکبات شمال کشور می‌باشد.

علی مصفا تهیه‌کننده «یلدا» جشنواره فیلم فجر

مصفا در مقام تهیه‌کننده یک یلدای قرآنی

«یلدا» به کارگردانی مسعود بخشی را علی مصفا تهیه‌کنندگی می‌کند. فرشته صدر عرفایی، بهناز جعفری، بابک کریمی، صدف عسگری در این اثر به عنوان بازیگر حضور دارند. مسعود بخشی اعتقاد دارد «یلدا» مضمونی قرآنی دنبال می‌کند. چراکه داستان آن به مریم کمیجانی زن جوانی برمی‌گردد که به دلیل قتل شوهرش ناصر ضیا، به مرگ محکوم شده است. در شب یلدا به استودیو برنامه تلویزیونی پربیننده لذت عفو آورده می‌شود تا توسط تنها فرزند مقتول، مونا ضیا بخشیده شود.

نمایی از فیلم سینمایی «معکوس» با بازی پولاد کیمیایی و لیلا زارع

معکوس اولین تجربه کارگردانی پولاد کیمیایی

«معکوس» اولین فیلم پولاد کیمیایی در مقام کارگردان است. یکی از نکات قابل توجه این فیلم سینمایی حضور مسعود کیمیایی در مقام تهیه‌کننده است. بابک حمیدیان، اکبر زنجانپور، شهرام حقیقت دوست و لیلا زارع جلوی دوربین پولاد کیمیایی قرار گرفتند.  بخش اعظم این فیلم جاده‌ای است و در جاده های اطراف تهران فیلمبرداری شده و این اولین فیلم بلند سینمایی پولاد کیمیایی در مقام کارگردان است و تجربه‌ای در ژانر اکشن در سینمای ایران محسوب می‌شود. «معکوس» که فیلمنامه‌اش توسط پولاد کیمیایی نوشته شده، قصه پسری به نام سالار است که به همراه دوستش تعمیرگاهی سیّار دارد و ماشین‌های قدیمی را تعمیر می‌کند. او با بحران هویتی روبروست و سوال‌های زیادی در ذهنش دارد تا اینکه پس از سال‌ها پدرش پیدا می‌شود. پدر، پسر را به آدرسی فرا می‌خواند.

«سونامی» با بازی بهرام رادان و مهرداد صدیقیان

نام اولین فیلم میلاد صدرعاملی، «سونامی» است

«سونامی» اولین فیلم سینمایی میلاد صدرعاملی فرزند رسول صدرعاملی است که بهرام رادان،‌ مهرداد صدیقیان، علیرضا شجاع نوری، رعنا آزادی‌ور، فرشته حسینی، علی استادی، علیرضا ورزنده، امیر شریعت، امیرمهدی ژوله و محمدرضا غفاری نام خودشان را جزو "سونامی" جشنواره فجر ثبت کردند. این فیلم سینمایی به چالش‌های رقابتی ورزشکاران می‌پردازد و فیلمنامه آن را میلاد صدرعاملی و علی اصغری به طور مشترک به نگارش درآورده‌اند.

نمایی از فیلم «زهرمار» سیدجواد رضویان

جواد رضویان با "زهرمار" خودش را محک می‌زند

نام کار بعدی «زهرمار» سیدجواد رضویان است که مورد توجه هیئت انتخاب جشنواره هم قرار گرفته و شاید جزو معدود طنزها و کمدی‌های ایستگاه سی‌وهفتم فیلم فجر است. حضور حسین محب‌اهری که این روزها در دوران نقاهت هم قرار دارد جالب توجه است. سیامک انصاری، شبنم مقدمی، شقایق فراهانی هم جلوی دوربین "زهرمار" قرار گرفتند. در جریان داستان این فیلم، مخاطبین می‌بینند رضا، دفتردار میان‌سالی که به تازگی به تهران نقل مکان کرده است، رهی، همکاسی سال‌های دور خود را می‌بیند که هنوز از او کینه به دل دارد، در شرایطی که رضا تلاش می‌کند از او دلجویی کند، رهی دسیسه‌ای  طراحی و رضا را در گرفتاری بزرگی اسیر می‌کند. جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده "زهرمار" درباره این اثر سینمایی می‌گوید: "«زهرمار» یک فیلم طنز است که درون مایه ای اجتماعی دارد. «زهرمار» قصه جذابی دارد و با فیلم های کمدی که تاکنون دیده ایم فرق دارد و چنین کمدی کمتر دیده شده است به همین دلیل می توانم بگویم که استقبال خوبی از آن می‌شود."

سودای سیمرغ و حضور ۲۲ فیلم

۲۲ فیلم حاضر در بخش سـودای سـیمرغ جشـنواره بعـد از رونمایی از نشـان این جشـنواره توسـط جمشـید مشـایخی، ظهر روز جمعـه چهاردهم دی مـاه اعلام شـد تـا زنگ رقابت در سـی وهفتمین جشـن سـینمای ایران رسـمی تر از پیـش به صـدا درآمده باشـد در ادامه نگاهی به این آثار داریم:

فیلم «آشفته‌گی» اولین همکاری فریدون جیرانی با بهرام رادان

«آشفته‌گی» درباره عشق و جنایت

«آشفته‌گی» نام فیلم جدید فریدون جیرانی است. در این فیلم بهرام رادان، برای اولین بار با فریدون جیرانی در نقشی بسیار متفاوت همکاری می‌کند. همچنین مهناز افشار پس از ۷ سال دوباره مقابل دوربین این کارگردان قرار گرفته است. بازیگران دیگر این فیلم سینمایی علی میلانی، نسیم ادبی، احسان محمدی، نازنین صلح‌جو و مهران احمدی هستند. جیرانی درباره فیلم جدید خود اینگونه نوشته است: «آشفته‌گی» رئالیستی و اجتماعی نیست. یک فیلم است درباره عشق و جنایت... . خود جیرانی می‌گوید که این فیلم فضای متفاوتی نسبت به دیگر ساخته‌هایم دارد. «حامد بهداد» و «نوید محمدزاده» اولین گزینه‌های بازی در «آشفتگی» بودند که حضورشان نسبتا قطعی شده بود اما بعد از توقفی که این پروژه داشت، حضور آنها منتفی شد. فیلمی که با توجه به نوع طراحی صحنه باز هم حال و هوایی کلاسیک را تداعی می‌کند. جیرانی در سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر با فیلم «خفه‌گی» حضور یافت که نتوانست اقبال چندانی را در بخش جوایز از آن خود کند و حالا با یک سال غیبت می‌خواهد بار دیگر شانس خود را برای کسب سیمرغ بیازماید.

«ایده اصلی» با بازی مریلا زارعی

«ایده اصلی» با بازیگران خارجی

«ایده اصلی» به کارگردانی آزیتا موگویی در خارج از کشور فیلمبرداری شده است.  مانوس گاوراس، آندره آ ماچالکیدو، ایرینا مانژوسوا و واروارا لارمو، بهـرام رادان، مریـلا زارعی، هانیه توسـلی، پژمان جمشـیدی، مهرداد صدیقیان و شـهباز نوشیر به عنوان بازیگر این فیلم سینمایی حضور دارند. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: "ایران و اسـپانیا برای راه‌اندازی یک پروژه بـزرگ در جزیـره هندورابـی در جنـوب ایـران به توافق رسـیده‌انـد، شـرکت‌هـا و افراد بسـیاری به طمـع برنده شـدن در این مناقصه شـرکت کرده‌انـد و ..." آزیتا موگویی قبلاً «تراژدی» را ساخته است. آزیتا موگویی هشت ماه قبل، پیش تولید تازه‌ترین اثر سینمایی خود با نام «ایده اصلی» را آغاز کرد. شهرهای مالاگا و بارسلون در اسپانیا، جزیره کیش در ایران و شهر کلن در آلمان، تاکنون به‌عنوان لوکیشن‌های اصلی این فیلم انتخاب شده بودند. آزیتا موگویی، فعالیت در عرصه سینما را به‌عنوان منشی صحنه آغاز کرد و تاکنون در سمت‌هایی چون دستیار اول کارگردان، مدیر برنامه‌ریزی، طراح صحنه و لباس، نویسنده فیلمنامه، مدیر تولید و مجری طرح فعالیت مستمر داشته است. وی سال ۱۳۹۲ با ساخت فیلم «تراژدی» براساس فیلمنامه‌ای به قلم رضا کریمی، نخستین تجربه کارگردانی خود را در کارنامه فعالیت‌های هنری‌اش ثبت کرد که با موفقیت‌های متعددی هم روبه‌رو شد.

«بنفشه آفریقایی» با بازی فاطمه معتمدآریا

«بنفشه آفریقایی» جامانده از جشنواره قبل

«بنفشه آفریقایی» را فاطمه معتمدآریا، رضا بابک، سعید آقاخانی، مهدی حسینی‌نیا، رویا جاویدنیا، ندا جبرائیلی و مریم شیرازی بازی می‌کنند. کارگردان آن مونا زندی و تهیه‌کننده‌اش علیرضا شجاع‌نوری است. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: شوکو به همراه همسر دومش رضا تصمیم می‌گیرد تا فریدون همسر سابقش که توسط فرزندانشان به خانه سالمندان راهی گشته را به خانه خود بیاورند این تصمیم اتفاقات جدیدی را در زندگی هر سه بوجود می‌آورد. حالا چرا جامانده از جشنواره قبل؟ زیرا فرم حضور در جشنواره سی‌وششم را پر کردند اما به یک‌باره کنار کشیدند و حالا دوباره می‌خواهند در جشنواره سی‌وهفتم حاضر شوند. مونا زندی کارگردان «بنفشه آفریقایی» در گفت‌وگویی گفته است: «از چند جهت تصمیم به انتخاب این اسم برای فیلم گرفتم؛ هم از این حیث که خود گل بنفشه آفریقایی در فیلم حضور دارد و به شکلی وارد خانه و زندگی شخصیت‌های فیلم می‌شود و از سویی دیگر، این گل در پرورش، نوع نگهداری و میزان مراقبتی که نیاز دارد، گیاهی منحصربه‌فرد است؛ از خاک برای دریافت آب تغذیه نمی‌کند، در شرایط خاصی گل می‌دهد و به هر تغییر شرایطی واکنش نشان می‌دهد. از این رو است که برخلاف بسیاری از گل‌ها به‌جای توجه، به مراقبت زیاد و ویژه نیازمند است. آنچه در قصه فیلم جاری است درباره خصوصیات و مفاهیمی است که همواره نیاز به مراقبت دارند و باید حواس‌مان به آنها باشد تا حفظ شوند و تسری یابند. درنتیجه فکر می‌کنم علاوه‌بر زیبایی نام بنفشه آفریقایی و حضور فیزیکی‌اش در فیلم، مفهومی که در ورای آن ایستاده، برای آنچه فیلم می‌خواهد به تصویر بکشد، مناسب است.»

نمایی از حضور سردار سلیمانی بر سر فیلمبرداری «بیست و سه نفر»

«بیست‌وسه نفر»، کتابی که فیلم شد

«بیست و سه نفر» در اولین گام توسط سردار قاسم سلیمانی کار خودش را آغاز کرد و جدیدترین محصول سازمان هنری‌رسانه‌ای اوج است. این اثر را مهدی جعفری کارگردانی کرده و مجتبی فرآورده هم در مقام تهیه‌کنندگی قرار دارد. رضا نوری، مجید پتکی و عبدالحلیم تقلبی جزو بازیگران اصلی «بیست و سه نفر» هستند. این اثر سینمایی روایــت گروهــی از رزمنــدگان نوجــوان ایرانــی اســت کــه در جریــان جنــگ ایــران و عــراق در ســال ۱۳۶۱ بــه اســارت نیروهــای عراقــی درآمدنــد. مهدی جعفری پیش از این مستند «۲۳ نفر و آن یک نفر» را تولید کرده بود که جزء اولین آثار در معرفی نوجوانان حاضر در جنگ بود. این محصول جدید در حوزه‌ دفاع‌مقدس توسط مرکز فیلم و سریال سازمان هنری رسانه‌ای اوج ساخته شده و فیلمبرداری این فیلم در شهرک چهاردانگه تهران کلید خورده است. مهدی جعفری پس از یک دوره کوتاه بازیگری در تئاتر، کار فیلمسازی را از سال ۱۳۶۴ با حضور در انجمن سینمای جوانان نجف‌آباد آغاز کرد؛ سپس در سال ۱۳۶۷ وارد دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر تهران شد و تحصیلات خود را در رشته کارشناسی کارگردانی سینما تکمیل کرد. وی از ۱۳۷۳ به ساخت فیلم‌های کوتاه داستانی روی آورد و از سال ۱۳۸۳ به‌عنوان مدیر فیلمبرداری در سینمای ایران مشغول به کار است. مهدی جعفری در کنار فیلمبرداری سینما ساخت چندین مستند کوتاه و بلند را نیز در کارنامه خود دارد. او همچنین عضو هیات‌موسس انجمن فیلم کوتاه ایران در خانه سینماست. حضور یکی از فیلم‌های کوتاه او به نام «کمی بالاتر» میان ۱۰ فیلم بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، در سال ۲۰۰۶ به‌عنوان یکی از افتخارات فیلم کوتاه ایران به‌شمار می‌رود.

«پالتو شتری» با بازی سام درخشانی 

«پالتو شتری» کمدی جوان‌پسند

فیلم سینمایی «پالتو شتری» که اولین تجربه کارگردانی مهدی علی‌میرزایی محسوب می‌شود، یک درام کمدی پربازیگر درباره وضعیت‌های پیچیده رفاقت و رقابت است. با توجه به سابقه فیلمنامه‌های قبلی علی میرزایی («گشت ارشاد ۱» و «در مدت معلوم») به نظر می‌رسد اولین ساخته این کارگردان از جمله آثار بحث برانگیز امسال باشد. سام درخشانی، بانیپال شومون، بهاره کیان‌افشار، لیندا کیانی، شاهرخ فروتنیان، افسانه چهره‌آزاده، پریوش نظریه، علیرضا مهران، طوفان مهردادیان، رضا شیخ‌انصاری بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. مسعود امینی‌تیرانی فیلمبرداری «پالتو شتری» را برعهده داشته است. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «اگه دشمنید چرا اینقدر با هم می‌پرید؟ اگه دوستید چرا اینقدر به هم می‌پرید؟» علی میرزایی درباره فیلم جدیدش می‌گوید: بیشتر لوکیشن‌های این فیلم در دانشگاه‌ها، کافی‌شاپ‌ها و فضاهای جوان‌پسند بود: «پالتو شتری، فیلمی کمدی است و سعی کردیم مخاطبان با یک طنز جدید مواجه شوند. این فیلم درمورد یک دانشجوی فلسفه است که یک پالتو از پدرش به ارث برده است که با پوشیدنش افکار وسوسه‌آمیز و موذیانه به سراغش می‌آید.» این فیلم علاوه بر حضور در "بخش نگاه نو" در بخش "سودای سیمرغ" هم حضور دارد.

«تیغ و ترمه» با بازی پژمان بازغی و دیبا زاهدی

«تیغ و ترمه» از کارگردان قصه‌های مجید

«تیغ و ترمه» نام فیلم جدید کیومرث پوراحمد است که دیبا زاهدی، پژمان بازغی،  لاله اسکندری،‌ مهران رجبی، کوروش سلیمانی، آویسا سجادی، هومن برق‌نورد و شراره رنجبر، سیمون سیمونیان، میترا قربانی، میعاد عابدی زاده، نوید کوه فلاح، فرانک کوشافر، پدارم ابدان و بازیگر خردسالی به نام آویسا سجادی در این فیلم ایفای نقش می‌کنند. در خلاصــه داســتان آمده است که «تیغ وترمــه» یــک درام ملتهــب اجتماعــی زنانــه اســت.

پوراحمد تاکنون بیش از ۲۰ فیلم سینمایی کارگردانی کرده است که از میان آنها می‌توان به «شب یلدا»، «گل یخ»، «اتوبوس شب»، «کفشهایم کو» و «خواهران غریب» اشاره کرد. تازه اخبار شروع ساخت این فیلم سینمایی منتشر شده بود که یکی از رسانه‌ها، خبری مبنی‌بر عدم ساخت این فیلم سینمایی منتشر کرد و دلیل آن را اختلافات پیش آمده، بین تهیه‌کننده و کارگردان دانست اما همان موقع کیومرث پوراحمد در ارتباط با این موضوع گفت: «این خبر کاملا شایعه است و درحال حاضر پیش‌تولید فیلم آغاز شده است. من نمی‌دانم این خبرها از کجا انتشار پیدا می‌کند.»

نمایی از فیلم «جمشیدیه» با بازی پانته‌آ پناهی‌ها

«جمشیدیه» و معضل فراگیر اجتماعی

«جمشیدیه» فیلمی به کارگردانی و نویسندگی یلدا جبلی ساخته سال ۱۳۹۷۴ است. نکات قابل توجه «جمشیدیه» حضور کیومرث پوراحمد و بهرام عظیمی دو کارگردان مشهور سینما و انیمیشن که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. پیش از این فیلم سینمایی «داره صبح میشه» به کارگردانی یلدا جبلی فیلمساز جوان سینما در گروه هنر و تجربه به نمایش عمومی درآمد که مورد توجه منتقدان و اصحاب رسانه قرار گرفت. سارا بهرامی، حامد کمیلی، پانته‌آ پناهی‌ها، سعید چنگیزیان، ستاره پسیانی، ندا جبرائیلی، شادی کرم‌رودی، محمد ولی‌زادگان، حمیرا نونهالی، کاوه کاتب، کیومرث پوراحمد، بهرام عظیمی، لیلی فرهادپور و بهرنگ تنکابنی در این فیلم ایفای نقش می‌کنند. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: ترانه و امیر در شب تولد امیر درگیر حادثه‌ای شده  و برای کشف حقایق نهفته در دل حادثه وارد مسیر پیچیده‌ای می‌شوند که هرچند در آن پیش می‌روند امکان بازگشت‌شان کمتر می‌شود. «جمشیدیه» دومین فیلم بلند سینمایی یلدا جبلی در فضایی متفاوت و سبکی جدید نسبت به فیلم «داره صبح میشه» است که نگاهی به یکی از معضلات چالش‌برانگیز جامعه دارد.  یلدا جبلی کارگردان «جمشیدیه» فارغ‌التحصیل دانشکده سینما و تئاتر است که تدوین تعدادی سریال و فیلم سینمایی را در کارنامه خود دارد، وی فیلمسازی را با ساخت تله‌فیلم‌هایی از جمله «یک فنجان چای گرم» و «این جاده ۲طرفه است» آغاز کرد. «جمشیدیه» اما در مسیری کاملا متفاوت از تجربیات گذشته یلدا جبلی، یک فیلم اجتماعی است که برای اولین‌بار به معضلی فراگیر می‌پردازد.

«خون خدا» به کارگردانی مرتضی علی‌عباس میرزایی

«خون خدا» اجتماعی عاشورایی

«خون خدا» را مرتضی علی‌عباس میرزایی هم نویسندگی و هم کارگردانی کرده است. رضا اخلاقی‌راد، فرید سـجادی حسـینی، سـعید داخ، علیرضـا ثانی‌فـر، خسـرو احمدی و شـیوا ابراهیمی در این اثر سینمایی به ایفای نقش می‌پردازند. در خلاصه داستان فیلم آمده است: میثـم کارتـون خـواب اسـت که بعـد از سـال‌ها خـود درمانـی‌اش را نسـبت به اعتیـاد آغاز کـرده و درد فراوانـی را متحمـل می‌شـود. او از درد و رنـج خسـته شـده و از صاحـب عـزای محـرم می‌خواهـد تا بـه او کمـک کنند. این فیلم پیش از این با عنوان«ناشناس» شناخته شد و در سکوت خبری به کار خود خاتمه داد. تنها مطلبی که تاکنون درباره این فیلم منتشر شده، این است که «خون خدا» کاری اجتماعی عاشورایی است و قسمت‌هایی از این فیلم در روز عاشورا و در خیابان بازار (۱۵‌خرداد) هنگام آتش‌زدن خیمه‌ها ضبط شده است.

نمایی از «درخونگاه» با بازی امین حیایی، ژاله صامتی، مهراوه شریفی‌نیا و محمود جعفری

«درخونگاه» و سفر به اوایل دهه ۷۰

«درخونگاه» فیلمی از سیاوش اسعدی است که از حضور در بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر باز مانده بود متقاضی حضور در سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر شد. در این فیلم، امین‌حیایی با گریم متفاوتی ظاهر می‌شود. جمشــید هاشــم‌پور، ژالــه صامتــی، مهــراوه شــریفی‌نیا، پانتــه‌آ پناهی‌هــا، محمــود جعفــری و منصــور شــهبازی دیگر بازیگران این فیلم سینمایی هستند. سیاوش اسدی پیش از این «حوالی اتوبان»  و «جیب بر خیابان جنوبی» را ساخته است. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: "ظهــری می آیــد، تــا بســازد! اگــر نبــازد...". «درخونگاه» در ۷۵ روز در محله‌های مرکزی و جنوبی تهران از جمله شاپور و امام‌زاده یحیی فیلمبرداری شد. در اواسط فیلمبرداری این فیلم، حادثه‌ای برای امین حیایی (در نقش جوانی شرور) رخ داد و باعث شکستگی پای او شد. حیایی بعد از چند روز استراحت اعلام کرد که می‌خواهد با پای شکسته مقابل دوربین برود تا فیلم به جشنواره فجر برسد. با این وجود، «درخونگاه» در بخش سودای سیمرغ سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر پذیرفته نشد. اسعدی پس از این اتفاق، ضمن انتقاد از روند برگزاری جشنواره فیلم فجر، عمده‌ترین دلیل پذیرفته‌نشدن «درخونگاه» در بخش مسابقه را ناقص بودن آن دانسته و گفته بود: «فیلمی که ما به دفتر جشنواره ارسال کردیم، یک‌سوم از آن چیزی بود که قرار بود ساخته شود. یعنی دوستان هیات انتخاب نزدیک به ۳۰ تا ۴۰ دقیقه از فیلم را دیدند، اما با این حال رأی قابل توجهی داشت.»

«سال دوم دانشکده من» به کارگردانی رسول صدرعاملی

«سال دوم دانشکده من» دانشجو و دانشگاه

بعد از مدت‌ها رسول صدرعاملی با یک فیلم به جشنواره فیلم فجر آمده است اما حال و هوای این فیلمش دانشجویی و دانشگاهی است. «سال دوم دانشکده من» قرار بود در پاییز امسال اکران شود و حتی پروانه نمایش هم گرفت. علی مصفا، بابک حمیدیان، ویشکا آسایش، شقایق فراهانی، پدرام شریفی، نیلوفر خوش‌خلق، شیوا خسرومهر، مریم بوبانی و علیرضا استادی بازیگران این فیلم هستند. همچنین به‌جز بازیگران نامبرده، ۲۲ نفر از چهره‌های شناخته نشده نیز در این فیلم برای اولین‌بار به ایفای نقش می‌پردازند که در این میان سه نفر جزء بازیگران اصلی و مابقی در نقش‌های فرعی مقابل دوربین خواهند رفت. این ۲۲ نفر از میان ۹۰۰ نفر و پس از پشت سر گذاشتن مراحل تست و تمرین بازیگری برای حضور در این فیلم انتخاب شده‌اند. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: " مهتاب و آوا دانشجویان سال دوم دانشکده هستند که به اتفاق تعدادی دیگر از همکلاسی هایشان برای یک سفر چند روزه دانشجویی از تهران به اصفهان می‌روند...

گریم متفاوت نوید محمدزاده در «سرخپوست»

«سرخپوست» یک درام اجتماعی

نیما جاویدی چهار سال پیش «ملبورن» را با بازی پیمان معادی به جشنواره آورد و حالا فیلم جدیدش را با نام «سرخپوست» ساخته است. هومن بهمنش، مدیریت فیلمبرداری«سرخپوست» را برعهده گرفته تا برای بار دوم همراه نیما جاویدی باشد. محسن نصراللهی، طراحی صحنه این اثر سینمایی را انجام می‌دهد. نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار، ستاره پسیانی، آتیلا پسیانی، مانی حقیقی و حبیب رضایی بازیگران این پروژه سینمایی هستند. این فیلم روایت سال ۱۳۴۷ زندانی قدیمی در جنوب ایران را روایت می‌کند که به دلیل مجاورت با فرودگاه تازه تأسیس شهر در حال تخلیه است. رئیس زندان سرگرد نعمت جاهد به همراه مامورانش مشغول انتقال زندانیان به زندان جدید هستند تا اینکه...

«سمفونی نهم» به کارگردانی محمدرضا هنرمند

«سمفونی نهم» و بازگشت هنرمند به سینما

بعد از مدت‌ها غیبت، محمدرضا هنرمند دوباره با یک فیلم به جشنواره فجر آمده است. این بار از بازیگرانی همچون حمیــد فرخ نــژاد، ســاره بیــات، محمدرضــا فروتــن، مهــرداد صدیقیــان، علیرضــا کمانــی، هــدی زین العابدیــن، پژمــان بازغــی استفاده کرده است. در خلاصه فیلم هنرمند آمده است: «شاید عاشق شدن آخرین فرصت هرکسی برای آدم بودن است. شما هم موافقید؟» هنرمند پیش از این آثاری سینمایی چون مرگ دیگری، زنگ‌ها، گورکن، ردپایی بر شن، دزد عروسک‌ها، دیدار، مرد عوضی، مومیایی ۳، عزیزم من کوک نیستم را کارگردانی کرده است. هنرمند در فیلم آخرش قرار است داستان یک عشق عجیب و غریب به خدا را روایت کند.

«شبی که ماه کامل شد» اولین همکاری نرگس آبیار و الناز شاکردوست

«شبی که ماه کامل شد» و دستگیری ریگی

الناز شاکردوست برای اولین بار جلوی دوربین نرگس آبیار حاضر می‌شود. فیلمی که حال و هوای روایت دختر جوانی را دارد که از مناطق جنوب شهر تهران درگیر عشق جوانی شهرستانی می‌شود. این در حالی است که دختر به دلایلی مجبور به مهاجرت از ایران است. در این مسیر، برادرش با او همراه می‌شود اما میانه راه، اتفاقاتی برای آنها رقم می‌خورد. البته جالب است که الناز شاکردوست پس از حادثه‌ای که در جریان فیلمبرداری فیلم سینمایی «دو طبقه روی پیلوت» برای او رخ داد، در «شبی که ماه کامل شد» ایفای نقش می‌کند. خلاصه داستانی از این فیلم به دست نیامده است ولی در برخی از خبرها آمده است که این فیلم روایتی از دستگیری عبدالمالک ریگی، تروریست جانی شرق کشور دارد که ردیابی این تروریست از طریق برادر او عبدالحمید ریگی صورت گرفت. دیگر بازیگران این فیلم،‌ هوتن شکیبا، فرشته صدرعرفایی، شبنم مقدمی، پدرام شریفی و فرید سجادی حسینی هستند. هوتن شکییا جانشین هومن سیدی شد که پس از چندی از حضور در «شبی که ماه کامل شد» انصراف داد. محمد امامی سرمایه‌گذار «شبی که ماه کامل شد» است و این فیلم به‌عنوان محصول جدید موسسه تصویر گستر پاسارگاد تولید می‌شود.

«طلا» را رامبد جوان تهیه و نگار جواهریان بازی کرده است

«طلا» روایت اجتماعی نسل جوان

فیلم سینمایی «طلا» به کارگردانی پرویز شهبازی و تهیه‌کنندگی رامبد جوان و محمد شایسته اواسط خردادماه در تهران فیلمبرداری‌اش آغاز شد و بعد از ۶۰ جلسه به پایان رسید. نگار جواهریان، هومن سیدی، طناز طباطبایی، هدی زین‌العابدین، احترام برومند و مهرداد صدیقیان بازیگران اصلی «طلا» هستند. فیلم «طلا» جدیدترین ساخته پرویز شهبازی بعد از فیلم‌هایی چون «نفس عمیق»، «عیار ۱۴»، «دربند» و «مالاریا» محسوب می‌شود. این فیلم یک روایت اجتماعی درباره مسائل روز جوانان است. داستان "طلا" روایت چند جوانی است که قصد راه‌اندازی رســتورانی را دارنــد در ایــن میــان پــدر یکــی از آن هــا فــوت کــرده و مبلغ قابــل توجهــی پــول نیــز مفقــود می‌شــود.

نمایی از فیلم «غلامرضا تختی» به کارگردانی بهرام توکلی

«تختی» بار دیگر فیلم شد

اولین بازیگری که برای نقش تختی قرارداد بست، امیر جدیدی بود. بهرام توکلی کارگردان شد و سعید ملکان تهیه‌کننده. اما بیست و چهارم مهرماه روابط عمومی فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» ضمن اعلام خبر پایان فیلمبرداری فاز نخست این فیلم که مربوط به دوران کودکی غلامرضا تختی است، پس از ۲۰ روز در احمدآباد مستوفی، از تغییر در ترکیب بازیگران این فیلم خبر داد. مراحل تمرین کشتی و آمادگی جسمانی امیر جدیدی، بازیگر نقش غلامرضا تختی به مدت ۶ ماه مستمر ادامه داشت، اما به دلیل طولانی شدن آماده‌سازی دکورهای فاز دو و سه که مربوط به نوجوانی و جوانی غلامرضا تختی است، تغییر در زمان‌بندی پروژه و حساسیت روی گریم بزرگسالی جهان پهلوان تختی که نیاز به مواد اولیه تهیه شده از خارج کشور داشت، تست گریم به روزهای آخر موکول شد و درنهایت بعد از تست گریم، گروه تولید و امیر جدیدی به این نتیجه رسیدند که فیلمبرداری مبارزه‌های کشتی جهان‌پهلوان تختی با این گریم سنگین امکان‌پذیر نیست. از آنجا که امکان حذف این صحنه‌ها از فیلمنامه میسر نبود و با طولانی شدن زمان پیش‌تولید و داشتن تعهد از جانب امیر جدیدی به پروژه‌های دیگر، با توافق وی، همکاری‌اش با پروژه «غلامرضا تختی» قطع شد. بهنوش طباطبایی، آتیلا پسیانی، حمیدرضا آذرنگ، پریوش نظریه، ستاره پسیانی، بانیپال شومون، مجتبی پیرزاده، علیرضا گودرزی و معصومه قاسمی‌پور از جمله بازیگرانی هستند که در فیلم «غلامرضا تختی» ایفای‌نقش می‌کنند. این دومین‌بار است که سینمای ایران، سراغ ساخت فیلمی با موضوع زندگی جهان‌پهلوان تختی رفته است.

«قسم» به کارگردانی محسن تنابنده و بازی مهناز افشار

«قسم» و مراسم «قسامه»

یک روز پس از انتشار خبر رسمی صدور پروانه ساخت فیلم سینمایی «قسم» با کارگردانی مشترک محسن تنابنده و سیروس مقدم از سوی سازمان سینمایی، روابط‌عمومی این فیلم سینمایی اعلام کرد «قسم» عنوان موقت دومین فیلم بلند محسن تنابنده در مقام کارگردان است که آن را به شکل مستقل به تهیه‌کنندگی جلیل شعبانی می‌سازد. فیلمنامه «قسم» را خود تنابنده نوشته که یک درام اجتماعی است. او پیش از این فیلم کمدی «گینس» را با بازی رضا عطاران داشت که نتوانست موفقیت چندانی پیدا کند. در برخی خبرها درمورد خلاصه این فیلم آمده است که موضوع محوری فیلم «قسم» مراسم قسامه است. چرا که تنابنده درباره فیلمش اینگونه می‌نویسد: «پنج سـاله یـه آب خـوش از گلـوم پایین نرفتـه، نمی زارم سـایه یـه خون دیگـه رو زندگیم باشـه.» قسامه یکی از راه‌های اثبات وقوع جنایت قتل در فقه اسلامی و حقوق کیفری است. قسامه زمانی انجام می‌شود که قاضی، مورد قتل یا جراحت وارده را از موارد لوث تشخیص دهد. برای اقامه قسامه سوگند خوردن ۵۰ نفر از بستگان پدری ذکور مدعی وقوع قتل لازم است. قسم خوردن این افراد مبنی‌بر وقوع قتل توسط متهم برای اثبات قتل کافی است. در فیلم جدید تنابنده، عده‌ای از افراد یک شهر کوچک برای ادای این مراسم راهی شهری دیگر هستند. همه آنها سوار بر اتوبوسند و بخش زیادی از فیلم نیز داخل این اتوبوس شکل می‌گیرد. در مسیر ناگهان اتفاقی رخ می‌دهد و اتوبوس داخل دره می‌افتد و سرنوشت ناگواری برای افراد داخل اتوبوس رخ می‌دهد. در این فیلم بازیگرانی همچون مهناز افشار، سعید آقاخانی و حسن پورشیرازی ایفای نقش می‌کنند.

«قصر شیرین» همکاری رضا میرکریمی و حامد بهداد در یاسوج

«قصر شیرین» از کارگردان «یه حبه قند»

رضا میرکریمی در یاسوج «قصر شیرین» را با حضور حامد بهداد راهی جشنواره سی و هفتم فیلم فجر کرد. او در این فیلم از اکبر آیین بهترین بازیگر تئاتر استان کهگیلویه و بویراحمد هم استفاده کرده است. برخی از عوامل این فیلم از اهالی حوزه هنری استان کهگیلویه و بویراحمد هستند که میرکریمی را در ساخت فیلم یاری می‌کنند. یکی از پلان‌های این فیلم در خیابان ابوذر ۷ شهر یاسوج و به عبارتی پرشیب‌ترین خیابان این شهر فیلمبرداری شد و پاتاوه، سروک و سی‌سخت از دیگر مکان‌هایی است که میرکریمی برای ساخت «قصر شیرین» انتخاب کرده است. فیلمنامه «قصر شیرین» توسط محسن قرائی و محمد داودی براساس طرحی از سیدرضا میرکریمی نوشته شده است. دیگر بازیگران این فیلم، ژیلا شاهی و آزاده نوبهار ایفای نقش می‌کنند. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: "جلال مرادی ۴۲ ساله در طی تصادف خانواده‌ای را به قتل می‌رساند، اما تصادف در دادگاه غیرعمد شناخته می‌شود. او پس از گذراندن دوران زندان، همسر و فرزندانش را ترک کرده و به شهری دیگر می‌رود، پس از دو سال به شهرش باز می‌گردد زیرا که زنش دچار مرگ مغزی شده است".

نمایی از «ماجرای نیمروز۲» با بازی جواد عزتی و هادی حجازی‌فر

«ماجرای نیمروز ۲» و عملیات مرصاد

ماجرای نیمروز با ماجرای ترورهای سال ۶۰ توسط منافقین آغاز شد و حضور موفقی در جشنواره سی‌وپنجم فیلم فجر داشت و توانست جایزه‌هایی چون سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره، سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه ملی و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را از آن خود کند. با این حال معمولا به‌جز استثنائاتی در سینمای جهان، دنباله‌سازی‌ها و قسمت‌های بعدی یک فیلم موفق، نتیجه مثبتی نداشته است. از این نظر مهدویان سراغ چالش سختی رفته است، موضوع ملتهب عملیات مرصاد هم به دشواری‌های این آزمون سخت اضافه می‌کند. فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز ۲» با نام اصلی «رد خون» ساخته شده است. جواد عزتی، بهنوش طباطبایی، هادی حجازی‌فر، محسن کیایی، هستی مهدوی، مهدی زمین‌پرداز و حسین مهری از جمله بازیگرانی هستند که در «رد خون» به ایفای نقش خواهند پرداخت. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: "خونه افشین رو گشتن. خونه خواهر منو. به شون نگفتی من کی‌ام؟ نگفتی چه کارایی از دست رفیق‌ات برمی‌آد؟- بوی سیگار می‌دی.- اینم گزارش کن".

«متری شیش و نیم» کار دوم سعید روستایی

«متری شیش و نیم» از کارگردان «ابد و یک روز»

متری شیش و نیم فیلمی به کارگردانی و نویسندگی سعید روستایی، کارگردان اثر موفق «ابد و یک روز» است؛ این فیلم دومین همکاری سعید روستایی با نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار و پیمان معادی است. روستایی در فیلم جدیدش دوباره به مقوله اعتیاد پرداخته است که این فیلم هم فیلمی اجتماعی تلقی می‌شود. قرار بود تا شهاب حسینی هم در این فیلم بازی کند، اما تمامی هیاهوها درباره فیلم دوم روستایی با اعلام انصراف شهاب حسینی برای بازی در این فیلم خاموش شد. زوج معادی و حسینی که پیشتر نیز سابقه همکاری را داشته‌اند برای بسیاری زوج دیدنی بود، اما این اتفاق مقدور نشد. روستایی بعد از اینکه فیلمش مجوز ساخت گرفت، در صفحه مجازی خود گفت: «بالاخره همه مشکلاتمون حل شد و «متری شیش و نیم» رو راه انداختیم؛ با بهترین حال و بهترین انرژی. شاید یه روز سر فرصت حجم مسخره مشکلاتی که برامون ساختن رو براتون گفتم.» در این فیلم، فرهاد اصلانی، پیمان معادی، نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار به ایفای نقش می‌پردازند و داستان آن در بزنگاه روزهای سخت شکل گرفته است. روزهایی که اعتیاد و مواد مخدر هم گریبان زندگی مردم این شهر را رها نمی‌کند.

نمایی از فیلم جدید علیرضا رئیسیان با بازی امیر آقایی و لیلا حاتمی

«مردی بدون سایه» آخرین قسمت از سه‌گانه عاشقانه رئیسیان

فیلم سینمایی «مردی بدون سایه» که همکاری مشترکی با سینمای اسپانیا است در بیش از ۱۰ لوکیشن در این کشور مقابل دوربین رفت و مالاگا، ماربیا و الخزیرا از جمله شهرهایی بودند که صحنه‌های آخرین قسمت از سه‌گانه عاشقانه رئیسیان در آنها تصویربرداری شد. پس از پایان سکانس‌های اسپانیا، فیلمبرداری در ایران و در ۲۵ لوکیشن مختلف در تهران و حومه پیگیری شد. در این میان بیماری ناگهانی علیرضا رئیسیان و عمل و بستری‌شدن او، تاخیر کوتاهی در روند تولید ایجاد کرد که بلافاصله پس از مرخص‌شدن این فیلمساز از بیمارستان، تصویربرداری از سر گرفته شد. تم «مردی بدون سایه» درمورد بحران عاطفی آدم‌ها و روابط عاشقانه و زناشویی و نقش فضاهای مجازی در زندگی امروز است. فهرست بازیگران «مردی بدون سایه» به این شرح است: لیلا حاتمی، علی مصفا، فرهاد اصلانی، امیر آقایی، گوهر خیراندیش، نادر فلاح، به‌آفرید غفاریان، سیامک اطلسی، نسیم ادبی، سیمون سیمونیان، پانته‌آ سیروس، آزاده اسماعیل‌خانی، شهرام جمشیدی، احسان شیخی، عاطفه للهی و با معرفی حسام نورانی و هنرمند خردسال آویسا سجادی و همچنین با حضور بازیگران اسپانیایی: النا مارتینز و رافائل چاوز مادرا. در خلاصـه داسـتان این فیلم آمده است: ماهـان کوشـیار درگیـر سـاخت فیلمی دربـاره قتل‌هـای زنجیـره‌ای اسـت کـه زندگـی خـود را تحت تاثیـر قـرار مـی‌دهد.

فرهاد اصلانی، صابر ابر، هدیه تهرانی، علی نصیریان و بابک حمیدیان در «مسخره‌باز»

علی نصیریان و هدیه‌تهرانی در «مسخره‌باز»

«مسخره‌باز» را همایون غنی‌زاده کارگردانی و علی مصفا تهیه‌کنندگی کرده است. بازیگرانی همچون علی‌ نصیریان، هدیه تهرانی، رضا کیانیان، بابک حمیدیان و صابر ابر در «مسخره‌باز» ایفای نقش کردند. در خلاصه داستان "مسخره‌باز" چنین آمده است:" تو پرورشگاه صدام می‌کردند مسخره باز! اما من مشت محکمی حواله صورت یکی‌شون کردم تا داستان رو شروع کنم." همایون غنی‌زاده یکی از کارگردان‌های نام‌آشنای تئاتر ایران است. او پیش از این نمایش‌هایی مانند «آگاممنون» و «ملکه زیبایی لی‌نین» را روی صحنه برده است. یکی از نمایش‌های دیگر این کارگردان، نمایش‌ «می‌سی‌سی‌پی» بود که در سال ۱۳۹۵ پس از ۵۰ اجرا به فروش دو میلیارد تومان رسید. این نمایش همچنان پرفروش‌ترین نمایش تئاتر ایران محسوب می‌شود. البته این فیلم هم در بخش "نگاه نو" و هم بخش "سودای سیمرغ" حضور دارد.

نمایی از فیلم «ناگهان درخت» با بازی مهناز افشار و پیمان معادی

«ناگهان درخت» به کارگردانی صفی یزدانیان

قصه این فیلم در سه دوره تاریخی روایت می‌شود. در این فیلم پیمان معادی، مهناز افشار، مهراب قاسم‌خانی، شقایق دهقان، سیامک صفری، زهره عباسی، پانته‌آ پناهی‌ها و لیلی فرهادپور به‌عنوان بازیگر حضور دارند، فیلمنامه «ناگهان درخت» همچون اثر قبلی صفی یزدانیان «در دنیای تو ساعت چند است؟» توسط خود او نوشته شده است.  در این فیلم علاوه بر بازیگری، پیمان معادی در مقام تهیه‌کنندگی هم حضور دارد. در روایت این فیلم آمده است: "فرهــاد زندگــی خــود را از کودکــی تــا  ۵۰ ســالگی بــرای روانــکاو تعریــف مــی‌کنــد."

*تسنیم

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.