نقد فيلم

کل اخبار:298

 • نهنگ عنبر۲-سلکشن رویا ۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۱:۰۹

  جبار آذین و نقد شفاهی فیلم های در حال اکران؛

  «نهنگ عنبر۲»؛ فیلمی اغواگر و بازاری که برای کسب سود و سوداگری ساخته شد/ سوء استفاده از مخاطب تا کی؟

  سینماپرس: جبار آذین منتقد و مدرس سینمای کشور همزمان با اکران فیلم سینمایی «نهنگ عنبر۲» به کارگردانی سامان مقدم گفت: «نهنگ عنبر۲» فیلمی بی مسما، اغواگر و بازاری است که صرفاً برای کسب سود و سوداگری ساخته شده است و هیچ گونه ارزش هنری و سینمایی درون آن به چشم نمی خورد!

 • آباجان ۱۳۹۶-۰۱-۱۸ ۱۰:۴۸

  نقد شفاهی فیلم های نوروزی در گفتگو با آذین؛

  «آباجان» فیلمی متوسط با قصه ای سطحی و سرگردان میان سینمای تجاری و اجتماعی است

  سینماپرس: جبار آذین منتقد و مدرس سینمای کشور همزمان با اکران نوروزی فیلم سینمایی «آباجان» به کارگردانی هاتف علیمردانی گفت: «آباجان» که نابجا در میان ۲ فیلم قابل توجه اجتماعی نوروز ۹۶ نشسته است یک فیلم اجتماعی ضعیف و سطحی است که دوری از استانداردهای سینمایی و ضعف شناخت و تصویرسازی از مضامین و موضوعات اجتماعی از آن یک فیلمک سرگردان میان آثار اجتماعی و تجارتی ساخته است.

 • فیلم سینمایی «سه بیگانه در سرزمین ناشناخته» به کارگردانی مهدی مظلومی ۱۳۹۶-۰۱-۱۳ ۰۹:۲۸

  نقد شفاهی فیلم های نوروزی در گفتگو با آذین؛

  «سه بیگانه یک فیلمفارسی ناموفق کمدی تجاری همراه با آدمک های کاریکاتوری است!

  سینماپرس: جبار آذین منتقد و مدرس سینمای کشور همزمان با اکران نوروزی فیلم سینمایی «سه بیگانه» گفت: این فیلم یک کپی نازل از فیلمفارسی های ناموفق تجاری کمدی و نخستین ساخته سینمایی یک کارگردان دست چندم سابق تلویزیون ایران و سازنده کنونی برنامه های مبتذل شبکه ماهواره ای «جم» همراه با آدمک های کاریکاتوری است!

 • یک روز به خصوص ۱۳۹۶-۰۱-۰۹ ۰۲:۳۰

  نقد شفاهی فیلم های نوروزی در گفتگو با آذین:

  فقدان باور ایمانی محکم و استوار و در حقیقت خداباوری، چالش «یک روز بخصوص»

  سینماپرس: جبار آذین منتقد و مدرس سینمای کشور همزمان با اکران نوروزی فیلم سینمایی «یک روز به خصوص» به کارگردانی همایون اسعدیان گفت: فیلم جدید همایون اسعدیان یک درام تماشایی سینمایی با فیلمنامه ای منسجم، بازی هایی پذیرفتنی و کارگردانی حرفه ای است.

 • ماجرای نیمروز ۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۰۳:۴۰

  نقد شفاهی فیلم های نوروزی در گفتگو با آذین:

  «ماجرای نیمروز»؛ یک فیلم استاندارد سینمایی با امتیازهای هنری و محتوایی ارزشمند/ چهره پردازی هایی که دیده نشد!

  سینماپرس: منتقد و مدرس سینمای کشور همزمان با اکران نوروزی فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز» به کارگردانی محمدحسین مهدویان گفت: هوشمندی و نوآوری مهدویان در چینش دقیق عناصر سینمایی و بازگویی و بازسازی بخشی از تاریخ دهه ۶۰ به ویژه نیمروز ۱۹ بهمن سال ۱۳۶۰ بدون غلتیدن در دام روشنفکرمآبی، ایدئولوژی زدگی، افراط گرایی و خدشه به تاریخ «ماجرای نیمروز» را دیدنی و ماندنی کرده است.

 • خوب بد جلف ۱۳۹۶-۰۱-۰۱ ۰۲:۳۹

  جبار آذین و نقد شفاهی فیلم های نوروزی؛

  «خوب، بد، جلف»؛ سطحی نگری فیلمساز و مخاطبی که آزرده خاطر می شود

  سینماپرس: جبار آذین منتقد و مدرس سینمای کشور همزمان با اکران نوروزی فیلم سینمایی «خوب، بد، جلف» به کارگردانی پیمان قاسمخانی گفت: با آنکه عبور از سطح مسائل اجتماعی در فیلم های کمدی تازگی ندارد اما این عبور گذرا نباید به سطحی نگری و بازی با سطحی ترین علایق و نیازهای جامعه منجر شود چیزی که در «خوب، بد، جلف» هم شاهد آن هستیم و مخاطب جدی و فهیم را به شدت از آن آزرده خاطر می سازد.

 • خوب بد جلف ۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۳:۲۳

  نقدی بر فیلم «خوب، بد، جلف»

  فیلمی که می‌خنداند اما تمام توان قاسم‌خانی نیست

  سینماپرس: قاسم‌خانی در اولین فیلمش به عنوان کارگردان درجه ریسک‌پذیری را تا حد زیادی پایین آورده و صرفاً با اتکا به شخصیت‌های امتحان پس داده سعی کرده اثری مفرح بیافریند. همین عدم ریسک‌پذیری خوب، بد، جلف را به مراتب پایین‌تر از سایر آثاری که قاسم‌خانی نویسنده آن بوده قرار می‌دهد.

 • لیلا اوتادی در آرام میگیریم ۱۳۹۵-۱۱-۲۷ ۱۳:۴۸

  نقدی بر یک سریال تلویزیونی

  چرا «آرام می گیریم» در دِل مخاطبین آرام گرفت؟

  سینماپرس/ ایزد مهرآفرین: در برهوت سریال خوب، پرمحتوا و سالم، «آرام می گیریم» نبض مخاطبین تشنه ی تلویزیون را در دست گرفته است.

 • قاتل اهلی ۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۴:۵۳

  نقد شفاهی جدیدترین ساخته مسعود کیمیایی؛

  «قاتل اهلی» در ژانر سیاسی پرده از مسائلی در جامعه بر می دارد/ ایراد فیلم در ضعف شخصیت پردازی

  سینماپرس: امیرافشار فتوحی منتقد سینما در رابطه با جدیدترین ساخته سینمایی مسعود کیمیایی گفت: شخصیت پردازی کاراکتر خواننده ای که شعرهای انتقادی می خواند و کنسرتش بهم ریخته می شود آن قدر سطحی و دم دستی پرداخت شده که گویی کاراکتری تحمیل شده به قصه است.

 • فیلم سینمایی خفه گی ۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۴:۴۶

  نگاهی به جدیدترین اثر سینمایی فریدون جیرانی؛

  «خفه گی»؛ روایتی از آدم های روان پریش با بهره گیری از تصویر و ذهن/ فضاسازی قوی و فیلمنامه ای نحیف

  سینماپرس: سیدرضا منتظری/ در علاقه زیاد فریدون جیرانی به فیلم های معمایی و جنایی هیچ شکی نیست؛ هرچند که این فیلمساز قدیمی سینمای ایران در تمامی سال های فعالیتش در اغلب ژانرها از کمدی گرفته تا ملودرام مبادرت به فیلمسازی کرده اما بیراه نیست اگر بگوییم در جدیدترین اثر سینمایی اش بخش عمده ای از علاقمندی های خود را به تصویر کشیده؛ «خفه گی» جدیدترین اثر سینمایی فریدون جیرانی در فضاسازی بسیار قوی اما در فیلمنامه نحیف است و لنگ می زند.

 • بدون تاریخ بدون امضا ۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۱۱:۵۰

  نگاهی به دومین ساخته سینمایی وحید جلیلوند؛

  «بدون تاریخ، بدون امضا»؛ مانیفستی برای رویارویی وجدان های بیدار و خفته!

  سینماپرس: سیدرضا منتظری/ «بدون تاریخ، بدون امضا» در امتداد مضمون گسترش یافته چند سال اخیر، مبتنی بر انعکاس نشانه های دراماتیک در بطن زندگی شهری، مشکلات ناشی از فقر و تنگدستی، متلاشی شدن خانواده ها و مسائل و آسیب های اجتماعی ساخته شده و فیلمساز سعی داشته تا با ارائه یک مانیفست شخصی وجدان های بیدار و خفته جامعه را در رویارویی با یکدیگر قرار دهد!

 • فیلم سینمایی نگار ۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۶:۱۷

  نقد شفاهی فیلم های جشنواره فجر؛

  «نگار»؛ فیلمی که محتوا را فدای فرم می کند!

  سینماپرس: امیرافشار فتوحی منتقد سینما در رابطه با جدیدترین اثر سینمایی رامبد جوان گفت: این اثر سینمایی متفاوت ترین فیلم رامبد جوان است که به دلیل استفاده درست از جلوه های بصری و بدلکاری عالی می تواند جزو فیلم های تکنیکال فوق العاده سینمای ایران قرار بگیرد و متاسفانه فیلم درست از همین ناحیه ضربه بزرگی خورده است، چرا که محتوا شدیدا فدای فرم و تکنیک شده است.

 • سوفی و دیوانه ۱۳۹۵-۱۱-۱۵ ۱۱:۲۶

  نقد شفاهی فیلم های جشنواره؛

  «سوفی و دیوانه»؛ باد کاشتن و طوفان درو کردن!/ فاضلی: این ساختار مغشوش اصلا شبیه به سینما نیست!

  سینماپرس: محسن فاضلی منتقد سینما همزمان با برگزاری جشنواره فیلم فجر در رابطه با فیلم سینمایی «سوفی و دیوانه» ساخته مهدی کردم پور گفت: بستر وروایت این فیلم ایده نسبتا خوبی دارد اما متاسفانه این ایده وپیرنگ در ساختار مغشوش وعدم انطباق شخصیت پردازی حرام شده و این فیلم اصلا شبیه به سینما نیست!

 • ماجان ۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۱:۳۹

  نگاهی به فیلم رحمان سیفی آزاد

  «ماجان»؛ پدرکشی برای جبران مرگ درام/ تلاش برای هیچ!

  سینماپرس/ آرش فهیم: هیچ مسئله واقعی و مهمی در فیلم وجود ندارد و فیلمساز، بدون زمینه‌سازی دراماتیک و منطقی، موقعیت های تنش‌زا را یکی پس از دیگری به داستان تحمیل می کند.

 • ویلایی ها ۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۰:۴۶

  نگاهی به اولین اثر سینمایی منیر قیدی؛

  «ویلایی ها»؛ تبلور مهر زنانه ای ناب در سایه هشت سال دفاع مقدس

  سینماپرس: سیدرضا منتظری/ سینمای جنگ در کشور ما اغلب معطوف به مردان بوده و این در حالی است که حضور چشمگیر زنان در عرصه های گوناگون دفاع مقدس به ویژه در پشت جبهه ها همواره نادیده گرفته شده و منیر قیدی با ساخت «ویلایی ها» تبلور مهر زنانه ای ناب در سایه سار هشت سال دفاع مقدس را در درخشان ترین حالت ممکن به تصویر کشیده است.

 • ویلایی ها ۱۳۹۵-۱۱-۱۳ ۱۷:۴۹

  نقد شفاهی فیلم های جشنواره؛

  فاضلی: دردهای دوران جنگ در «ویلایی ها» به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده شده است/ فیلمساز بافت دراماتیک و منسجم را در کل اثر حفظ کرده است

  سینماپرس: محسن فاضلی منتقد پیشکسوت سینما همزمان با برگزاری جشنواره فیلم فجر در رابطه با فیلم سینمایی «ویلایی ها» اولین ساخته منیر قیدی که با تحسین اهالی رسانه و منتقدان روبرو شده است گفت: دردهای دوران جنگ در «ویلایی ها» به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده شده است و مخاطب به راحتی با یکایک شخصیت های این فیلم همذات پنداری می کند.

 • هنر و تجربه ۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۲:۲۱

  نقد شفاهی فیلم های هنر و تجربه؛

  آذین: گروه هنروتجربه به آینده سینما ضربه اساسی وارد می کند/ بیراهه رفتن جوانان و ترویج تفکرات روشنفکرمآبانه هدف اصلی این گروه سینمایی

  سینماپرس: جبار آذین منتقد و مدرس سینمای کشور همزمان با اکران چندین اثر در گروه سینمایی هنر و تجربه با انتقاد از این گروه سینمایی و مدیران سینمای کشور گفت: گروه هنر و تجربه به آینده سینمای کشور ضربه اساسی وارد می کند چرا که جوانان علاقمند به سینما بدون آنکه راه و مسیر درست فیلمسازی بیاموزند و در ادامه وارد گردونه تولید آثار حرفه ای شوند وارد مسیری می شوند که هیچ آینده ای نه برای آن ها دارد و نه سینمای ایران!

 • بادیگارد ۱۳۹۵-۰۹-۱۵ ۱۱:۴۰

  به بهانه توزیع فیلم «بادیگارد» در شبکه نمایش خانگی/ تهمت به یک محافظ!

  سینماپرس: فیلم بادیگارد که‌ ای کاش همان «محافظ» نامیده می‌شد تا با رسالت اثر همپوشانی بیشتری یابد، یادآور کلامی از شهید مرتضی آوینی است که روزی با بصیرت مثال زدنی‌اش نوشت:«شاید جنگ خاتمه یافته باشد، اما مبارزه هرگز پایان نخواهد یافت...»

 • سیانور ۱۳۹۵-۰۹-۱۴ ۱۲:۲۳

  نگاهی به فیلم «سیانور» آخرین ساخته بهروز شعیبی؛

  فیلمساز بر سر دو راهی عشق و سیاست/همیشه پای یک زن در میان است!

  سینماپرس: شعیبی، با انتخاب چنین موضوعی برای ساخت یک فیلم، نشان داد که از جسارت لازم یک فیلمساز برخوردار است اما در ادامه و با پیشرفت قصه در طول روایت آن به نظر می رسد، بر سر دوراهی فیلمِ سیاسی- عاشقانه مانده و فیلم از یک سو، در بیان یک قصه عاشقانه، ناقص به نظر می رسد و از سوی دیگر به عنوان یک فیلم سیاسی، در سطح می ماند.

 • سیانور ۱۳۹۵-۰۹-۱۳ ۱۰:۳۴

  نقد شفاهی فیلم های در حال اکران؛

  آذین: «سیانور» از نظر مضمون و محتوا یک اثر کم نظیر در سینمای ایران است/ این فیلم از بررسی ابعاد فکری، حادثه ای و تأثیرات آن ها غافل بوده است

  سینماپرس: جبار آذین منتقد و مدرس سینما همزمان با آغاز اکران فیلم «سیانور» جدیدترین ساخته سینمایی بهروز شعیبی گفت: «سیانور» از نظر مضمون و محتوا یک اثر کم نظیر در سینمای ایران است و به رغم کاستی های موضوعی و ساختاری از نظر مضمون و محتوا یک اثر سیاسی-اجتماعی افشاگرانه درباره منافقین و مارکسیست های انشعابی آن است و از جهت می توان آن را تحسین نمود.

 • نفس ۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۲:۰۵

  درباره فیلمی که این روزها روی پرده رفته است

  نگاهی به «نفس» آبیار/ بهاری که قرار است «دکتر شود و نفس بابا را خوب کند»!

  سینماپرس/ محمدرضا کردلو:برداشتی از فیلم نشان می‌دهد که اتهام «ضدجنگ» بودن، اتهامی غیرقابل استناد است. حضور پدر در جبهه، نمایش جنایت بمباران صدام، مرگ یک کودک با هزار اندیشه و آرزوی دوست‌داشتنی واقعی، و تصویری که خود او از دنیای بعد از مرگ دارد- که حتی آنجا هم می‌تواند دکتر باشد- به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد برچسب ضدجنگ بودن به این اثر الصاق شود.

 • نفس ۱۳۹۵-۰۸-۲۴ ۱۴:۲۵

  به بهانه فیلم «نفس» به کارگردانی نرگس آبیار

  «نفسِ» تازه سینمای تجربه‌گرای زنانه/ کارگردانی که «دل» خودش را به تصویر می‌کشد!

  سینماپرس/ آرش فهیم: نرگس آبیار «دل» خودش را به تصویر می‌کشد. می‌خواهد حرف و درک خویش از زندگی، جامعه، آدم‌ها و زن را نمایش دهد. این است که حتی در شرایطی که «شیار ۱۴۳» انتظارات را بالا برده اما «نفس» تازه او نیز به دل می‌نشیند.

 • یتیم خانه ایران ۱۳۹۵-۰۸-۲۴ ۱۱:۰۸

  رمزگشایی از قحطی ایران جسارت بزرگی محسوب می‌شود

  نقد محمدتقی فهیم بر فیلم «یتیم‌خانه ایران»/ افشاگری یک فیلمساز به زبان سینمایی!

  سینماپرس: محمد تقی فهیم گفت: "یتیم‌خانه ایران" از لحاظ تاریخی و ایدئولوژیک دارای اهمیت زیادی است و ضعف‌های موجود باعث نمی‌شود که کلیت آن نادیده گرفته شود.

 • یتیم خانه ایران ۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۰:۲۲

  نگاهی به اثر ضد انگلیسی ابوالقاسم طالبی

  «یتیم‌خانه ایران»؛ روایتی از هولوکاست ایرانی که از تاریخ حذف شد

  سینماپرس: «ابوالقاسم طالبی» فیلمساز ایرانی، معمولاً پایش را در منطقه ممنوعه می‌گذارد؛ این‌بار نیز سراغ یک منطقه ممنوعه دیگر رفته و یک قتل عام تمام‌عیار را به تصویر کشیده است. «یتیم خانه ایران» روایت طالبی از حدود ۶ سال تاریخ حذف شده ایران است.

 • ناسور ۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۹:۴۸

  نقد شفاهی جبار آذین بر یک انیمیشن سینمایی؛

  انیمیشن «ناسور» در بازگویی داستان تاریخی و دینی اش و همچنین استفاده از قابلیت های انیمیشن سازی بسیار موفق عمل کرده است

  سینماپرس: همزمان با اکران انیمیشن سینمایی «ناسور» به کارگردانی کیانوش دالوند، جبار آذین منتقد و مدرس سینمای کشور گفت: انیمیشن جذاب و مذهبی «ناسور» در بازگویی داستان تاریخی - دینی خود و استفاده بهینه از قابلیت های انیمیشن سازی موفق عمل کرده و پرداخت داستانی و تصویری شخصیت ها، فضاها و توصیف تصویری و نمایشی مناسب جغرافیای قصه و همچنین بهره گیری از موسیقی عاشورایی و فیلمبرداری خوب بخشی از امتیازهای آن را تشکیل داده است.

 • ابو زینب ۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۱:۱۳

  نقد شفاهی فیلم های در حال اکران؛

  «ابو زینب» زبان جهانی دارد/ این فیلم علاقه مندان به آثار سینمایی مقاومت را راضی می کند

  سینماپرس: همزمان با آغاز اکران فیلم سینمایی «ابو زینب» جدیدترین ساخته سینمایی علی غفاری جبار آذین گفت: این اثر سینمایی گرچه به زبان عربی هم به نمایش درآمده است ولی به دلیل استفاده به نسبت مناسب از امکانات سینمایی و تصویری زبان جهانی دارد و علاقه مندان به چنین آثاری را راضی می کند و یکی از بهترین آثاری است که تاکنون در حوزه سینمای مقاومت تولید شده است.

 • مستند كربلا جغرافياي يك تاريخ ۱۳۹۵-۰۷-۲۷ ۱۰:۰۵

  نقد فیلمی مستند در گفتگو با آذین؛

  «کربلا، جغرافیای یک تاریخ» با نگاهی متفاوت و غیر کلیشه ای از وقایع عاشورا و قیام امام حسین (ع) ساخته شده است

  سینماپرس: جبار آذین منتقد و مدرس سینما همزمان با اکران فیلم مستند داستانی «کربلا، جغرافیای یک تاریخ» به کارگردانی داریوش یاری گفت: «کربلا، جغرافیای یک تاریخ» با نگاهی متفاوت و غیر کلیشه ای از وقایع عاشورا و قیام امام حسین (ع) ساخته شده است و قطعاً همه علاقمندان به سینما، تاریخ، مذهب و دین می توانند از تماشای آن لذت ببرند.

 • فیلم سینمایی ربوده شده ۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۱۰:۲۸

  نقد شفاهی فیلم های در حال اکران؛

  «ربوده شده» فیلمی هشدار دهنده است/ این فیلم در ارائه مزایای استفاده مناسب از فضای مجازی کمرنگ ظاهر شده است

  سینماپرس: جبار آذین منتقد و مدرس سینمای کشور همزمان با اکران فیلم سینمایی «ربوده شده» گفت: در واقع این فیلم در تصویرسازی از تأثیرات منفی فضای مجازی پررنگ و در ارائه مزایا و استفاده مناسب از آن در جهت ارتقای علمی و آگاهی جوامع کمرنگ ظاهر شده است.

 • هیهات ۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۰:۴۳

  نقد شفاهی فیلم های در حال اکران در گفتگو با آذین؛

  «هیهات» تلاشی ارزشمند اما در دام تأثیر سطحی و شعاری بر باورها و علایق دینی/ کارگردانی «مقدم دوست» به استانداردهای سینمایی نزدیک است

  سینماپرس: جبار آذین منتقد و مدرس سینمای کشور همزمان با اکران فیلم سینمایی «هیهات» گفت: گرچه خط محوری موضوعی این فیلم بسیار درخشان است و هدف ساختن اثری مرتبط با تفکر و حماسه عاشورای حسینی (ع) و شخصیت الهی امام حسین (ع) بوده است ولی به علت نداشتن دانش دینی و فقهی و تاریخی لازم و استفاده نکردن از کارشناسان دینی و مذهبی، در پرداخت هر ۲ بخش فرم و محتوا و روایت داستان های سطحی و بدون عمق خود و تصویرسازی های ضعیف تر به توفیق نرسیده است.

 • نیمه شب اتفاق افتاد ۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۸:۲۶

  نقد شفاهی فیلم های در آستانه اکران؛

  آذین: «نیمه شب اتفاق افتاد» سلایق و ویژگی های زنانه را به تصویر کشیده است/ این فیلم فاقد توجه کامل به مولفه های خاص آثار اجتماعی عاشقانه است

  سینماپرس: جبار آذین منتقد و مدرس سینمای کشور همزمان با اکران فیلم سینمایی «نیمه شب اتفاق افتاد» جدیدترین ساخته سینمایی تینا پاکروان گفت: قرار دادن مناسب و دراماتیک خانم ها و آقایان در دو سوی قطب درام و نمایش چالش ها و کشمکش های آن ها نشانگر شناخت این فیلمساز از درام، ساختار سینمایی و مقوله های معنایی و مفاهیم انسانی و برداشت نزدیک به واقع او از عشق و زندگی عاشقانه سالم است.