سیدمرتضی آوینی

کل اخبار:47

 • حوزه هنری در لانگ شات ۱۳۹۷-۰۶-۱۴ ۱۱:۲۱

  حوزه هنری در لانگ شات (۲)

  وقتی پای موش‌های سکه‌خوار به حوزه باز می شود

  سینماپرس: حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی نیز متاثر از مدیریت مرموز دهه شصت و بالاخص جریان فرهنگی معلوم الحال آن دوران قرار گرفت و به مرور با آرمان های نهادی خود در طراز هنر انقلاب اسلامی زاویه پیدا کرد و در این میان جدا شدن و در مواردی اخراج تعدادی از هنرمندان انقلابی و سوق یافتن بخشی از بازماندگان از ایشان به سمت سرمایه داری دو موضوع مهمی است که حوزه هنری در دهه نخست عمر خود با آنها مواجه شد.

 • حوزه هنری در لانگ شات ۱۳۹۷-۰۶-۰۷ ۱۱:۰۶

  حوزه هنری در لانگ شات (۱)

  نگاهی به شکل گیری حوزه هنری و ضرورت توجه به هنر در انقلاب

  سینماپرس: حوزه هنری یکی از زیرمجموعه های سازمان تبلیغات اسلامی است که از سال ۱۳۶۰ هجری شمسی، فعالیت خود را به طور رسمی آغاز نموده و اکنون در این مجال به بهانه تغییر رییس سازمان تبلیغات اسلامی به بررسی کارنامه این نهاد هنری در سال های اخیر و نقاط قوت و ضعف آن می پردازیم.

 • تابوشکنی 3 ۱۳۹۷-۰۴-۲۷ ۱۲:۴۸

  تابوشکنی مرحله ای در سینمای ایران (۳)

  شوکران فیلمفارسی در سینمای پس از انقلاب

  سینماپرس: پس از شکل گیری تابوشکنی گسترده در سینمای ایران با پیروزی انقلاب این فرآیند متوقف می شود ولی بازهم دُمل چرکین تابو شکنی‌ دوباره سر می‌گشاید و این‌بار دیگر دست استعماری سلطه گران فرهنگی غرب به صورت مستقیم  دیده نمی‌شود. این همه در حالی است که باید توجه داشت که در همین دهه  است که به سبب حضور مدیریت مرموز اجرایی در دولت های سوم و چهارم، فرایند تثبیت پروسه ی دولت سازی در نظام نو پای جمهوری اسلامی با حضور جریان های التقاطی همراه می شود.

 • به کجا شتابان 5 ۱۳۹۷-۰۱-۲۲ ۱۴:۰۱

  به کجا چنین شتابان (۵)

  جای خالی آوینیون در هفته هنر انقلاب اسلامی

  سینماپرس: منتقد متعهد انقلابی با نگاه دائم به افق های تمدنی، خود را مقیّد به صیانت از تک تک مؤلفه های فرهنگ اسلامی ایرانی به ویژه مؤلفه های تمدنی در فرهنگ عمومی جامعه و سبک زندگی افراد دانسته و وضعیت هر یک از مؤلفه ها را مورد رصد و پایش مداوم قرار می دهد اما مدیران فرهنگی جمهوری اسلامی چنین دغدغه هایی ندارند، چرا که نمی توان پذیرفت فردی دارای این سطح از دغدغه و مسئولیت پذیری باشد اما ماحصل تلاش و مدیریت و سیاست گذاری او برای نمونه به آثاری چون عرق سرد، هجوم، نهنگ عنبر، من سالوادور نیستم، اکسیدان، دلم می‌خواد، ۵۰ کیلو آلبالو، آینه بغل، خرگیوش، مصادره و امثالهم ختم شود.

 • شهید مرتضی آوینی* ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۴:۱۶

  حرف‏هایی درباره تسخیر جوهر و ذات سینما

  چگونه هنرها را در خدمت اسلام درآوریم؟/ سخت است؛ اما می‏ شود!

  سینماپرس: این یادداشت شفاهی، گفتاری است از شهید سیدمرتضی آوینی که حدود سال ۱۳۷۱ در جمعی از علاقمندان ایده ‏ها و دیدگاه ها و تجربه‏ های او بیان شده است. سؤال اساسی گفتار این است که چگونه هنرها را در خدمت اسلام درآوریم؟ و چگونه به هنرجویان آموزش بدهیم که هنرمندانی مسلمان و در خدمت تفکر دینی بار بیایند؟

 • ۳۵ سال همراه با جشنواره فیلم فجر-پوستر ۹ تا ۱۶ ۱۳۹۶-۱۱-۰۲ ۱۱:۴۰

  ۳۵ سال همراه با جشنواره فیلم فجر/ بخش دوم

  عبور از غبار برای رسیدن به تکامل و اندیشه حضور در عرصه سینمای جهان/ مروری بر دوره های نهم تا شانزدهم جشنواره فیلم فجر

  سینماپرس: سیدرضا منتظری/ جشنواره فیلم فجر مهمترین اتفاق سینمایی کشور است که در آن سرنوشت یک سال سینما مشخص می شود؛ جشنواره ای که اینک در آستانه ۳۶ سالگی اش قرار دارد. برای شناخت هرچه بهتر فراز و نشیب های این جشنواره به مرور ۳۵ دوره برگزاری آن پرداخته شده است.

 • شهید مرتضی آوینی* ۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۱:۳۷

  به یاد شهید آوینی

  چرا دست از سر من برنمی دارد هوای تو...

  سینماپرس: باز هم بهار؛ باز هم بیستم فروردین؛ باز هم نام و یاد سید مرتضی آوینی. هر سال اما سخت‌تر و مهیب‌تر و دورتر از سال پیش. دیرتر از همه خاطره‌های خیس و مظلوم‌تر از همه دردهای پرخون و داغ!

 • انحصار ورثه ۱۳۹۵-۰۹-۲۴ ۱۰:۴۷

  نخبگانی، خانوادگی، بی‌زمان؛

  مستندی خانوادگی برای «انحصار ورثه» شهید آوینی!/ «زمان» به پای روایت دلخواه از تحولات بعد از انقلاب آوینی ذبح می‌شود

  سینماپرس: در قسمت‌های دیگری از فیلم روایت حکومتی و رسمی از آوینی مردود شمرده می‌شود. اینکه او را سیاسی کرده‌اند و ای کاش حکومت آوینی را از آن خود نمی‌کرد.

 • سینمای دفاع مقدس ۱۳۹۵-۰۵-۲۹ ۱۱:۰۰

  سینمای دفاع مقدس؛ وظایف و نیازها

  دلاوری، اسطوره سازی و تکرار کهنه کلیشه ها و یا اکشن، حادثه پردازی و درام/ سینمای جنگ در ایران از چه کمبودهایی رنج می برد؟

  سینماپرس: سیدرضا منتظری/ برگزاری چهاردهمین جشنواره فیلم مقاومت در مهرماه سال جاری پس از یک دوره وقفه باعث شد نگاهی داشته باشیم به چرایی پیشرفت سینمای جنگ در جهان و مهجور ماندن سینمای دفاع مقدس در کشورمان؛ سینمایی که در سال های آغازین دفاع مقدس توانسته بود سهم زیادی از تولیدات را به خود اختصاص داده و مخاطبان زیادی را برای تماشای این فیلم ها به سالن های سینما بکشاند اما طی بیش از یک دهه اخیر عدم تولید آثار متنوع و مخاطب پسند در این زمینه و همینطور ساخت فیلم های نازل در این حوزه باعث شده تا کمتر میلی برای پیگیری این سینما از سوی مخاطب وجود داشته باشد.

 • مستند انحصار ورثه ۱۳۹۵-۰۱-۲۱ ۱۱:۴۳

  فیلم / آنونس فیلم مستند «انحصار ورثه»

  سینماپرس: آنونس فیلم مستند «انحصار ورثه» به کارگردانی محمدعلی شعبانی رونمایی شد. عوامل تولید «انحصار ورثه» عبارتند از: تهیه‌کننده و کارگردان: محمدعلی شعبانی، فیلمبردار: میثم ریاحی، صدا: مهدی سرمدی، مدیر تولید: مجید نیکبخت، محقق: محمدعلی شعبانی و شیما عالی، نورپرداز: سیدرضی حسینی، مشاور رسانه‌ای: وحید محمدحسینی و سازنده آنونس: رضا ترین‌سان.

 • عباس رافعی در پنجمین روز بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها ۱۳۹۴-۰۱-۱۹ ۱۴:۴۲

  در مصاحبه با سینماپرس مطرح شد

  روایت متفاوت «عباس رافعی» از شخصیت حکیمانه سید شهیدان اهل قلم/ نام مستعار شهید آوینی چه بود؟

  سینماپرس: عباس رافعی کارگردان سینما همزمان با فرا رسیدن سالروز شهادت شهید آوینی گفت: بسیاری از دوستان «شهید آوینی» او را مصادره کرده و سعی کرده اند فقط در حوزه های دینی او را محدود کند، آقا مرتضی معتقد بود که فیلمی مثل «خانه دوست کجاست» می تواند دینی باشد چرا که درباره فداکاری آموزه اخلاقی و ایثار است.

 • شهید مرتضی آوینی* ۱۳۹۴-۰۱-۱۸ ۱۳:۴۲

  یادداشت یک منتقد سینما در آستانه ۲۰ فروردین

  «سید مرتضی آوينی» شهیدی که معتقد بود باید از نگاه انحرافی به نگرش ایمانی و اخلاقی کوچ کرد

  سینماپرس: جبار آذین/ «سید مرتضی» همواره به ريشه‌ها نظر داشت و معتقد بود كه بايد طرحی نو در انداخت و از نگاه تجملی، پوچ و انحرافی به نگرش ايمانی و اخلاقی كوچ كرد.

 • شهید مرتضی آوینی* ۱۳۹۴-۰۱-۱۷ ۰۸:۵۴

  سید شهیدان اهل قلم از نگاه منتقدان سینمایی

  سلطان محمدی: «آوینی» اگر امروز بود، منتقد ارائه تصوير نادرست از جامعه در آثار سینمایی بود

  سینماپرس: یک منتقد سینما معتقد است شهيد آوينی اگر بود، قطعا منتقد ارائه تصوير نادرست جامعه در آثار سينمايی و تلويزيونی این روزهای ما بود.

 • همایش تصویر قلم ۱۳۹۳-۰۱-۲۷ ۱۱:۰۱

  در همایش تصویر قلم عنوان شد؛

  حاتمی‌کیا: رهبری فرمودند «چ» داستان همان چمرانی است که من می‌شناختم

  سینماپرس: عصر دیروز همایش تصویر قلم به منظور ردیابی اندیشه‌های سید شهیدان اهل قلم در آثار 20 سال اخیر سینمای داستانی و مستند ایران با حضور ابراهیم حاتمی کیا، مسعود ده نمکی، جمال شورجه، حمید بهمنی، وحید جلیلی، علیرضا رضاداد، وحید جلیلی، پژمان لشگری پور و محمد حسین قاسمی در فرهنگسرای اندیشه با همت موسسه شهید آوینی برگزار شد.

 • شهید مرتضی آوینی ۱۳۹۲-۰۱-۱۹ ۱۱:۲۸

  با برگزاری جشنواره گنجینه آسمانی صورت می‌گیرد/

  روایت شهید آوینی با «آن» در برج میلاد

  سینماپرس-گروه سینما/همزمان با بیستمین سالگرد شهادت سید مرتضی آوینی، جشنواره هنری گنجینه آسمانی با حضور هنرمندان و منتقدان سینما در برج میلاد تهران برگزار می شود.

 • شهید آوینی در برنامه روایت فتح ۱۳۹۲-۰۱-۱۹ ۱۱:۰۵

  حضور سینماگران در سالگرد شهادت شهیدآوینی

  سینماپرس-گروه سینما/در بیستمین سالگرد شهادت سید شهیدان اهل قلم، گروهی از هنرمندان بر مزار شهید سیدمرتضی آوینی گرد هم خواهند آمد.

 • یوسفعلی میرشکاک ۱۳۹۱-۱۲-۱۸ ۱۲:۳۶

  در کلاس هفتگی هنر از منظر شهید آوینی مطرح شد/

  میرشکاک: کسی که شهید آوینی را دوست دارد باید بتواند در سینما کاری انجام دهد

  سینماپرس-گروه سینما/یوسفعلی میرشکاک گفت: من زمانی از خیر نویسندگی گذشتم و رفتم در بوشهر و مشغول پپسی فروشی شدم و حتی صندوق سازی هم کردم؛ برای اینکه درگیر این گونه مسائل نباشم، ولی از این مسائل نمی شود، فرار کرد.