چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۱

انتشار فراخوان جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز

جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز

سینماپرس: فراخوان دوره پانزده جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز که در آبان ماه سال جاری برگزار می شود، منتشر گردید.

به گزارش سینماپرس،  قطب الدین صادقی با اعلام این خبر گفت: پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و با همکاری و همراهی استانداری استان، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت استانداری و فرمانداری ویژه ی شهرستان سقز، شهرداری و شورای اسلامی شهر سقز و انجمن هنرهای نمایشی کردستان برگزار می شود.

وی با اشاره به اهداف و اولویت های این جشنواره عنوان کرد: توجه به ادبیات و زبان کوردی بعنوان پشتوانه ای غنی برای تشویق و ترغیب نویسندگان به نگارش متون نمایشی بر اساس اصالتها و ارزش های فرهنگی مناطق کوردنشین با تاکید بر میراث ملی، اسلامی و نگاهی نوبه فرهنگ عامه، رسوم و آیین های سنتی در این مناطق، ایجاد بستری مناسب و فضایی فرهنگی برای تبادل اندیشه های خلاق و نوگرایانه در بین هنرمندان عرصه ی نمایش و عامه ی مردم، بازآفرینی خلاقانه حماسه، آیین ها و رسوم ملی و مذهبی از طریق هنر فاخر نمایش، توجه ویژه و کشف استعدادهای جوان در عرصه های گوناگون نمایش و حمایت مستمر از این استعدادها، تلاش و حمایت برای به اجرای عمومی در آوردن تولیدات نمایشی در مناطق کوردنشین ایران اسلامی به زبان کوردی از جمله اهداف و اولویت های این دوره از جشنواره تئاتر کوردی سقز است.

صادقی با بیان اینکه این دوره از جشنواره به صورت غیر رقابتی همزمان با دهه سوم آبان ماه سال جاری در شهر سقز برگزار می شود، افزود: شرط اصلی حضور در جشنواره ارائه متن کامل نمایشنامه به زبان کوردی است.

دبیر پانزدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز ادامه داد: هرگروه نمایشی دارای شرایط و ضوابط و مقررات صادره از سوی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از سراسر کشور می تواند داوطلب حضور در جشنواره باشند.

وی با بیان اینکه جشنواره به طور جدی از پذیرش آثاری که به هر عنوان در جشنواره ی دیگری توسط گروه داوطلب شرکت کرده باشد معذور است، اضافه کرد: در صورت پذیرش اثر و حتی در زمان برگزاری جشنواره، در صورت اثبات حضور در جشنواره های دیگر، نمایش در هر مرحله ای حذف و هیچ کمک هزینه ای به گروه پرداخت نخواهد شد.

صادقی عنوان کرد: جشنواره در راستای توسعه ی زیبا شناسی، فرهنگ و هنر کوردی و  به متظور حمایت از متون کوردی و تشویق و ترغیب نویسندگان مستعد خودی  از پذیرش متون ترجمه شده خارجی معذور است و گروه های  خارج از کشور با ارسال فیلم نمایش می توانند داوطلب حضور در جشنواره باشند.

دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز با اشاره به گاه شمار جشنواره اذعان کرد: متقاضیان حضور در جشنواره تا ١٥ مرداد سال جاری فرصت دارند  ٢ نسخه از متن مورد نظر را به دبیرخانه ارسال کنند.

صادقی با بیان اینکه تمامی متون رسیده به دبیرخانه جشنواره که دارای شرایط مندرج در این فراخوان باشند مسقیماً به مرحله بازبینی جشنواره راه خواهند یافت، اظهار داشت: آثار پذیرفته شده در جشنواره توسط هیئت بازبین همزمان با ١٥ آبان امسال اعلام می شود.

وی بیان کرد: به منظور تحول و دگرگونی در ساختار اجرایی جشنواره و  تلاش برای ایجاد فضایی فرهنگی و توجه ویژه به اندیشه های فاخر هنری، جشنواره به صورت غیررقابتی برگزار می شود.

صادقی با بیان اینکه دبیرخانه جشنواره به گروه های راه یافته حداقل ٣٠ و حداکثر ٥٠ میلیون ریال ورودی پرداخت می کند، افزود: جشنواره از ٣ کار برتر  به انتخاب کارشناسان برای اجرا در شهرستان های دیگر تا سقف ٥٠ میلیون ریال حمایت می کند.

دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز از معرفی ٢ کار برگزیده این جشنواره به جشنواره بین المللی تئاتر فجر خبر داد و خاطر نشان کرد: علاقه مندان به شرکت در این جشنواره می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس دبیرخانه  جشنواره واقع در سقز – کردستان – اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی – دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر کوردی سقز مراجعه و یا با شماره تلفن – ٠٨٧٣٦٢٢٢٢٦٦ تماس بگیرند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.