یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ - ۰۴:۱۲

سینماگران و فرمان «آتش به اختیار»/۴

شورجه: سوء مدیریت دولتمردان باعث فرمان آتش به اختیار شده است/ برخی دست به سینه در خدمت دشمنان قسم خورده نظام اسلامی هستند

جمال شورجه

سینماپرس: جمال شورجه کارگردان سینما گفت: به طور قطع و یقین سوء مدیریت دولتمردان باعث فرمان آتش به اختیار شده است چرا که ما در مباحث مهمی همچون فرهنگ و اقتصاد و سیاست با مشکلات بسیار زیادی روبرو هستیم. امروزه در سینمای نیازمند تولید آثاری در جهت ترویج اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی هستیم و مسئولان حق ندارند برای ساخت این قبیل آثار مانع تراشی کنند.

کارگردان فیلم سینمایی «سی و سه روز» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس در پی سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان که آن ها را به تلاش جدی و همه جانبه برای غلبه دادن گفتمان انقلاب در دانشگاه ها توصیه نمودند و فرمان دادند که هر نیروی انقلابی باید به صورت مستقل کار کنند و از اصطلاح «آتش به اختیار» در این باره استفاده فرمودند،  افزود: سوء مدیریت ها از سوی مدیران و مسئولان دولتی باعث شد تا مقام معظم رهبری برای اولین بار این طور صریح و شفاف صحبت کنند و از نیروهای انقلابی و متعهد بخواهند که نسبت به مشکلات واکنش نشان داده و وارد میدان شوند. سوء مدیریت دولتمردان باعث بروز مشکلات و معضلات بسیاری در کشور شده و این روزها ما در تمامی زمینه ها به خصوص حوزه های مهم اجتماعی، سیاست خارجه، فرهنگی و اقتصادی با مشکلات بسیار رو به رشد و طاقت فرسا و عجیبی روبرو هستیم.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری به خصوص نسبت به حوزه مهم فرهنگ و هنر همیشه دغدغه داشته اند و طی سال های اخیر به کرات در رابطه با این حوزه سخنانی را بیان فرمودند و رهنمودهایی را ارائه دادند که متأسفانه به صورت کامل از چشم و گوش مسئولان دولتی دور ماند؛ رهبری به خصوص در رابطه با سینما به صورت صریح اشاره کردند که چرا کارهای ارزشی و دینی و انقلابی که باید ساخته شود نمی شود و در عوض آثاری در سینمای کشور ساخته می شود که نباید بشود!

شورجه سپس با بیان اینکه ما شاهد تولید آثاری نازل و بی ارزش در سینمای کشور هستیم که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری ما را دچار «ولنگاری فرهنگی» کرده است اظهار داشت: من بسیار متأسفم که هیچ اقدام عاجل و مثبتی برای جلوگیری از این قبیل ولنگاری های فرهنگی در کشور انجام نمی شود و هیچ مدیری دغدغه جدی برای رفع این معضلات از خود نشان نداده و تاکنون تدبیری در این باره صورت نگرفته است.

این فیلمساز نام آشنای سینمای کشور در ادامه این گفتگو با اشاره به اینکه ناهماهنگی های زیادی در زمینه اداره کشور از سوی دولتمردان وجود دارد تصریح کرد: متأسفانه این ناهماهنگی ها در حوزه فرهنگی بیش از سایر حوزه ها نمود دارد؛ ما شاهد هیچ گونه تعادل و توازنی در محتوای آثار تولید شده سینمای کشور نیستیم و این مسأله با دغدغه ها و فرامین مستقیم مقام معظم رهبری در تناقض است؛ بنده هنوز متوجه نمی شوم که عدم تبعیت از فرامین ایشان از سوی مسئولان دولتی سهل انگارانه است یا عامدانه!؟

کارگردان فیلم سینمایی «حماسه مجنون»   خاطرنشان کرد: متأسفانه علیرغم اینکه مقام معظم رهبری مکرر در این زمینه ها فرمایش های مختلفی می کنند اما هیچ گوش شنوایی برای شنیدن و عمل کردن به این فرمایشات وجود ندارد و یا مسئولان این فرامین را نمی شنوند و یا از این گوش شنیده و از گوش دیگر به در می کنند!؛ امروزه وضعیت حوزه فرهنگ و هنر در کشور ما بسیار فاجعه بار است و ما دچار خسران های زیادی در این حوزه شده ایم؛ وضعیت فرهنگ در کشور ما در حال حاضر شبیه به «آش شله قلمکار» شده است و معلوم نیست که قرار است ما فرهنگی مبتنی بر اسلام داشته باشیم و یا در پی فرهنگی مبتنی بر سکولاریسم و ترویج افکار لائیک ها هستیم؟

وی تأکید کرد: خوشبختانه عامه مردم در کشور ما مردمی شریف، متدین و متشرع هستند و از این رو مسئولان دولتی وظیفه دارند به جای ترویج فرهنگ غربی در پی آن باشند تا بر اساس فرهنگ غنی و اصیل ایرانی و اسلامی مبادرت به ساخت آثار کنند. ما باید جامعه را به سمت یک ثبات فکری و فرهنگی پیش ببریم تا نسل های بعدی در کشور ما دچار سردرگمی و بی هویتی نشوند.

شورجه تصریح کرد: دسته بندی های سیاسی و جناحی و سلیقه ای، مدیران پیر و خسته و ناتوان و کم هوش و کم حواس باعث به وجود آمدن این شرایط اسفبار در حوزه های مختلف کشور شده اند؛ عجیب این است که این مدیران مرتب جا به جا می شوند و پست ها و میزهای شان را به هم قرض می دهند و هیچ تحول و تغییر اساسی در بدنه دولت صورت نمی گیرد. عجیب است که شخص اول اجرایی کشور سعی ندارد از نیروهای جوان و خلاق و فکور و زبده برای انجام امور کشور استفاده کند.

کارگردان فیلم سینمایی «دایره سرخ» در خاتمه این گفتگو متذکر شد: برخی دولتمردان ما در برخی از حوزه ها دست به سینه در خدمت دشمنان قسم خورده نظام اسلامی هستند!؛ ما در سیاست خارجه منفعل هستیم در حوزه فرهنگ منفعل هستیم و به همین دلیل است که مقام معظم رهبری به نیروهای متعهد و ارزشی و حزب الهی فرمان «آتش به اختیار» داده اند  و از آن ها خواسته اند تا خودشان به میدان بیایند و بر اساس اعتقادات و باورهای شان دست به عمل بزنند و کشور را از ورطه سقوط و اضمحلال نجات دهند. ما امروزه به خصوص در سینمای نیازمند تولید آثاری در جهت ترویج اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی هستیم و مسئولان حق ندارند برای ساخت این قبیل آثار مانع تراشی کنند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.