شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۷

سریال دنباله‌دار تغییرات و اختلاف مدیران در صداوسیما

علی اصغر پورمحمدی*

فرارو: سازمان صداوسیما این روزها با تغییر و تحولاتی روبروست. بیش از یک هفته پیش و بعد از کناره‌گیری مدیر شبکه یک مدیر شبکه قرآن سیما نیز تغییر کرد. پس از این و درست همان‌روزی که روابط عمومی صداوسیما تغییرات گسترده در این سازمان را تکذیب کرد مدیر کل امور نمایش سیما نیز استعفاء داد.

 تغییرات در سازمان صدا و سیما ماه‌ها پیش شروع شده بود. اردیبهشت ۹۴ معاون سیما مدیران جدید شبکه‌های سلامت و پویا را انتخاب کرد. پس از این برای مدت‌زمانی تغییرات متوقف شد، اما شهریور ماه با انتصاب احسان کاوه برای مدیریت شبکه استانی تهران به نظر رسید که تحول در ساختار سازمان صداوسیما ادامه دارد.

موج جدید تغییر در صداوسیما با کناره‌گیری محمد احسانی –مدیر شبکه یک- آغاز شد. احسانی هشت روزِ پیش از سمتش کناره‌گیری کرد. او ابتدا چندروزی را در دفتر کارش حاضر نشد و سرانجام کناره گرفت. طبق گزارش رسانه‌ها به نظر می‌رسد که محمد احسانی به موضوعاتی معترض بوده و یا از چیزهایی دلگیر شده بوده‌است.

پس از کناره‌گیری محمد احسانی، فضل‌الله شریعت‌پناهی فعلا جانشین او شده‌است. شریعت‌پناهی از رفتن محمد احسانی ابراز ناراحتی کرده‌است. او گفته به امید محمد احسانی به گروه اجتماعی شبکه یک پیوسته بود. شریعت‌پناهی اما درباره دلیل کناره‌گیری محمد احسانی حرفی به میان نیاروده‌است.

با این حال احتمالانی درباره کناره‌گیری محمد احسانی در این مدت مطرح شد. سایت عصر ایران در گزارشی به دلایل احتمالی دلخوری و کناره‌گیری مدیر شبکه یک پرداخته است. 

عصر ایران بر اساس شنیده‌ها سه عامل را در تمام‌شدن ریاست محمد احسانی برمی‌شمرد. اولین آن بی‌توجهی به تصمیم او در تغییر برنامه درس‌هایی از قرآن حجت‌الله قرائتی است. صداوسیما به خواست آقای قرائتی که گفته بود نمی‌خواهد برنامه‌اش با وقت اذان و نماز تداخل داشته باشد جدول پخش برنامه‌های شبکه یک را تغییر داده بود. 

دومین حدس به برنامه حسن رحیم پورازغدی بازمی‌گردد. طبق کنداکتور و بنابر الزامات برنامه رحیم پورازغدی باید کوتاه می‌شد که گویا بنا بر دستوراتی از مقامات بالا عملی نشد. سومین موضوع که عصر ایران مطرح کرده موجب دلخوری مدیر شبکه شده است ظاهرشدن زیرنویس‌ها قبل از تایید نهایی توسط وی بود.

اما تغییر بعدی در صداوسیما نظرها را به خود جلب کرد. این سئوال پیش آمد که آیا قرار است تحولاتی گسترده را در صداوسیما شاهد باشیم؟  تغییر بعدی به انتصاب مدیری جدید برای شبکه قرآن سیما بازمی‌گشت. ۲۹ آذر سید جواد موسوی به عنوان مدیر جدید شبکه قرآن منصوب شد. پیش از این بهرام محمدی نیا مدیر این شبکه بود.

حاشیه‌هایی که پس از این درباره تغییرات در صداوسیما شکل گرفت منجر شد که روابط عمومی این سازمان در اطلاعیه‌ای از بازنشسته‌شدن مدیر قبلی شبکه قرآن خبر دهد و بگوید تحول دنباله‌داری در کار نیست. این سازمان همچنین گفته است که استعفای مدیر شبکه دو و سو سیما شایعه است و تغییرات فقط باید از زبان این سازمان شنیده شود.

اما عصر ۲۹ آذرماه و پس از انتشار اطلاعیه روابط عمومی سازمان صداوسیما یکی‌دیگر از اعضای کلیدی این سازمان استعفا داد. این شخص محمدرضا تخشید –مدیر کل امور نمایش سیما- بود. تخشید پیش از این و در دوران عزت‌الله ضرغامی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه بود که با بالاگرفتن حواشی سریال سرزمین کهن استعفا داد. او پس از آمدن محمد سرافزار بار دیگر به سازمان برگشت و مدیریت نمایش سیما را عهده‌دار شد.

تخشید از چهره‌های قدیمی و با سابقه در سازمان صداوسیماست. او دومین چهره نزدیک به معاون سیما بوده است. از فعالیت‌های پیشین او می‌توان به مدیریت ده‌ساله گروه فیلم و سریال شبکه سه اشاره کرد؛ یعنی زمانی که سریال‌های طنز پاورچین و نقطه‌چین مهران مدیری ساخته شد.

۷ دی‌ماه سال پیش بود که او به عنوان رئیس مرکز امور نمایش سیما منصوب شد. از همان زمان او اقدامات مهمی را انجام داد. در ۶ ماه اول ریاست تخشید اصلاح ساختار گروه‌های فیلم و سریال شبکه‌های مختلف سیما در دستور کار قرار گرفت. 

تخشید همچنین پس از نظارت و تعیین مدیران گروه‌های فیلم و سریال شبکه‌های یک، دو، سه، پنج و سیمافیلم یک شورای تخصصی متشکل از سینماگران و فیلمنامه‌نویسان تشکیل داد. همایون اسعدیان، مجید رضابالا، محمود اربابی و... از اعضای این شورا بودند و فیلم‌نامه‌های گروه‌ فیلم و سریال شبکه‌های مختلف را با نگاهی تخصصی ارزیابی می‌کردند.

تخشید در یک سالی که مجددا به صداوسیما برگشته بود کارش را با جدیت پیش گرفته بود تا اینکه مسائلی او را به مشکل روبرو کرد و در نهایت مجبور به دادن استعفا شد.

درباره اینکه چرا محمودرضا تخشید استعفاء داد دلایل روشنی وجود ندارد. البته حدس و گمان‌ها در این‌باره تا حد زیادی گویا هستند. براساس شنیده‌ها گفته می‌شود تخشید در ماه‌های اخیر اختلافاتی با مدیران ارشد صدا و سیما پیدا کرده بود.

اولین اختلاف نظر او با مدیران صداوسیما به اختلاف بر سر سلب اختیار از مدیران شبکه‌ها در تصمیم‌گیری مربوط به برنامه‌های نمایشی بود. اختلاف‌نظری که کارشناسان نیز با آن همراه بودند چرا که معتقد بودند سیاست جدید منجر شده تا رقابت میان مدیران شبکه‌های سیما از میان برود. 

همچنین بنا بر شنیده‌ها دو اختلاف دیگر تخشید با مدیران سازمان صداوسیما به ایجاد مرکز فیلمنامه‌نویسی سازمان مربوط می‌شود. 

۲۸ شهریور ماه بود که محمد سرافراز در حکمی امین صدیقی –مشاور فرهنگی سابق رییس صداوسیما- را به مدیریت مرکز فیلمنامه‌نوسی صداوسیما درآورد و با این‌کار مرکزی جدید به بدنه صداوسیما اضافه کرد. در حکم صدیقی فعالیت مرکز فیلمنامه و مرکز امور نمایشی هم‌پوشانی پیدا می‌کرد و سرافراز نیز بر همکاری همه بخش‌ها با مرکز فیلمنامه‌نویسی تاکید کرده بود. 

همین اتفاق بود که باعث شد تخشید چندین‌بار استعفا دهد و با استعفایش موافقت نشود. چرا که اضافه‌شدن مرکز فیلمنامه به سازمان صداوسیما کارها را از قبل پیچیده کرده بود و اختیارات تخشید را محدود می‌کرد. 

پس از این و با شروع به کار مرکز گسترش فیلم‌نامه‌نویسی روند بررسی و تصویب فیلم‌نامه‌ها کند شد. در نتیجه تهیه‌کنندگان ناراضی شدند و انتقاداتی مبنی بر خالی ماندن شبکه‌های تلویزیونی از سریال مطرح شد. تخشید در آن زمان خواستار اعمال تدریجی و حساب‌شده‌تر است تصمیم شد اما به نظر می‌رسید جلودار تغییرات نیست و درخواستش مورد قبول مدیران ارشد صداوسیما واقع نشد. 

درنتیجه تخشید برای بار چندم استعفاء داد و درنهایت سرافراز استعفای او را پذیرفت. هرچند که گفته می‌شود شاید تخشید سمت مدیریت شبکه ۵ را به عهده بگیرد اما به نظر می‌رسد تغییرات در سازمان ادامه دارد.

دلیل ادامه‌دار بودن تغییرات را می‌توان در سخنان معاون سیما پس از استعفای محمد احسانی جستجو کرد. پورمحمدی معاون سیما یک روز پس از کناره‎‌گیری محمد احسانی اعلام کرد تا یکی دو ماه آینده تغییرات و جابه‌جایی‌هایی در بخش‌ مدیریت‌های صداوسیما ادامه خواهد داشت.

در این مدت بسیاری از منتقدین از عدم ثبات سیاست‌ها در صداوسیما سخن گفتند. آن‌ها معتقدند که تغییرات ایجاد شده و سلب اختیار از مدیران شبکه‌ها و همچنین اضافه‌شدن بخش فیلمنامه‌نویسی به سازمان تلاش، انگیزه و رقابت را از صداوسیما خواهد گرفت.

با این حال به نظر می‌رسد محمد سرافراز مدیر سازمان صداوسیما بر تغییرات اصرار دارد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.