جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۷

وزیر ارشاد:

بنای ما «مردمی‌سازی فرهنگ و هنر» در کشور است/ «حاکمیت» و «دولت» در مقام تنظیم‌گر، هدایتگری و نظارت عمل می‌کنند اما کار در اختیار مردم است

محمد مهدی اسماعیلی

سینماپرس: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ۱۵۵ میلیون کتاب درسی با کاغذ ایرانی تولید شده است، گفت: به زودی تولید کاغذ در کشور به ۱۳۰ هزار تن می‌رسد.

به گزارش سینماپرس، محمدمهدی اسماعیلی امروز -۲۸ اردیبهشت- به عنوان سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه تهران که در دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن تبریک دهه کرامت، اظهار داشت: در میعادگاه دانشگاه همیشه حضور بزرگان انقلاب را درک کرده ایم و والاتر از همه حضور درخشان رهبر معظم انقلاب را در مقاطع مختلف شاهد بودیم. خدای متعال را به میزبانی از فرزندان موسی ابن جعفر شاکریم. این شجره طیبه در طول چندین قرن مظهر علم و دانش و مشعل های هدایت و راهبری بودند. در قرن محاصر یکی از فرزندان موسی بن جعفر، حضرت آیت الله عظما امام موسوی الخمینی (ره) پرچم انقلاب را بلند کرد، با قیام امام راحل نهضت بزرگ انقلاب اسلامی آغاز شد و با مرارت ها به پیروزی رسید و امروز به دست یکی دیگر از سادات عظیم الشان رسید.

وی افزود: در سال ۲۰۰ هجری خلیفه عباسی، از امام برای حضور در مرو دعوت کرد. این هجرت تاریخ ساز بعد از پیامبر (ص) مهمترین هجرت است. امام رضا با حضور در خراسان، تمدن جدیدی را به نام تمدن رضوی بنا نهاد. در زمانی که خلفای عباسی تلاش داشتند فلسفه غرب و یونان را در جهان اسلام گسترش دهند، امام ما با حضور در مرو با استفاده از حضوری که فراهم شده بود با دانش گسترده الهی به مقابله با مخالفان پرداخت. اوج اسلام با میدان داری مفاخر و بزرگانی چون ابوریحان بیرونی و ابوعلی سینا آغاز شد.

اسماعیلی ادامه داد: خدا را شاکریم در پناه عقلانیت، با مکتبی که برای ما به میراث گذاشته شده، بنای مدنی انقلاب اسلامی را بنا گذاشته ایم و همه دستاوردهای فرهنگی امکان رشد و تعالی پیدا می‌کند. انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است. دنیا و رهبران دنیا کجا شخصیتی مثل رهبر حکیم ما سراغ دارد که با این میزان تسلط، پرچمدار مسائل فرهنگی در جهان باشد که تنها یکی از بزرگترین مظاهر آن، نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است که از سال ۱۳۶۶ با تدبیر رهبر که آن زمان در کسوت ریاست جمهوری بودند، آغاز شد و امسال سی و پنجمین دوره آن در حال برگزاری است.

تولید کاغذ در کشور به ۱۳۰ هزار تن می‌رسد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برخی چهره های وابسته و مزدوران تلاش می کردند حوزه فرهنگ و هنر را از فضای انقلاب دور کنند، اتفاقات ناگواری که در دهه ۹۰ رخ داد، به این مساله کمک کرد و توان حاکمیت دینی به شدت کاهش پیدا کرده بود. سال ۱۴۰۰ که بنده مسئول وزارت فرهنگ بودم، اقتصاد کتاب ۹ هزار میلیارد تومان بود و ما ۳۰ میلیارد تومان در اختیار داشتیم یعنی خلع سلاح فرهنگ؛ بنابراین در حوزه کتاب یکی از وظایف ما احیای حوزه فرهنگ بود.

اسماعیلی با بیان اینکه در ایام هفته کتاب عرض کردم تولید کاغذ تحریر به یک عدد ناچیز پنج هزار تن رسیده است و همانجا قول دادم در کاغذ به خودکفایی می رسیم. اکنون کارخانه ای که زیر پنج هزار تن تولید داشت، تولیدش به ۵۵ هزار تن رسیده و ۱۵۵ میلیون کتاب درسی با کاغذ ایرانی تولید شده است.

وی افزود: در ادامه این مسیر، به زودی تولید کاغذ در کشور به ۱۳۰ هزار تن خواهد رسید. در مکتب امام خمینی (ره) ما می توانیم را یاد گرفتیم و این کارخانه کاغذ در شمال کشور در دولت مردمی راه اندازی شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دشمن درصدد فروپاشی فرهنگ کشور بود، اظهار داشت: در جشنواره فجر سال گذشته ۲۵ فیلم در حوزه معرفی مفاخر، مشاهیر و فرماندهان جنگ تحمیلی ارائه شد و همه آمارها بیانگر موفقیت ما در حوزه فرهنگ است.

اسماعیلی تاکید کرد: مطابق با دولت مردمی و شعار رهبر، بنای ما مردمی‌سازی فرهنگ و هنر در کشور است؛ حاکمیت و دولت در مقام تنظیم‌گر، هدایتگری و نظارت عمل می کنند اما کار در اختیار مردم است.

مردمی‌سازی فرهنگ و هنر در کشور

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مردم و انجمن های علمی، فرهنگی و هنری باید میدان‌دار اصلی فرهنگ کشور باشد. به مردم متدین که همیشه در صحنه حضور دارند، عرض می کنم حوزه فرهنگ و هنر به جایگاهی که مطلوب نظام دینی و مطالبات رهبر است، خواهد رسید.

اسماعیلی افزود: این اتفاقات در همه بخش‌ها در حال پیگیری است؛ قرارگاه شهید آوینی در وزارت ارشاد به همین منظور تاسیس شده. میدان‌دارهای فرهنگ و هنر در استان زیر نظر امام‌جمعه‌ها قرار می‌گیرند. حوزه فرهنگ باید بتواند مسائل و اولویت‌های خود را در نظام امام و امت تعیین کند و ما این وظیفه مهم را دنبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: ان‌شاءالله مردم در روزهایی که از نمایشگاه کتاب باقی مانده، به این مکان فرهنگی مراجعه کنند. دشمن به دنبال هنجارشکنی بود. این مکان به محلی برای نشان دادن حجاب و عفاف شده است. نمایشگاهی که سال گذشته ۷ میلیون بازدیدکننده داشت، در این دوره ۳۰ درصد رشد فروش داشته است.

اسماعیلی تصریح کرد: جامعه ایرانی یک جامعه عفیف و دینی است. حضور اسلام و احکام متعالی به این فضا، تعالی داده است و ما در نمایشگاه کتاب این موضوع را با همه وجود احساس کردیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.