سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۹

مراسم تقدیم «لایحه بودجه ۱۴۰۳ هجری‌شمسی» برگزار شد؛

آیت الله رئیسی: «بودجه ۱۴۰۳» با واقع نگری تدوین شده است/ بنای دولت آن است که قوانینی اجرایی شود

سید ابراهیم رئیسی؛ بودجه

سینماپرس: رئیسی گفت: بنای دولت آن است که قوانینی اجرایی شود و اولین نکته آن است که در بودجه ۱۴۰۳ تلاش شده که واقعیت دیده شود.

به گزارش سینماپرس، سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای ارائه لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور گفت: خداراشاکریم که به ما کمک کرد برای اجرای قانون بودجه ۱۴۰۲ دولت با همکاری تمام بخش‌ها خصوصا مجلس تلاش شد که اجرای قانون به رشد اقتصادی و تولید و مهار تورم بیانجامد و بسیاری از آن چه که دشمنان تصور می‌کردند که با فتنه می‌توانند کاری کنند و ملت را شکست دهند و توانستیم به رشد اقتصادی در جهت تعالی کشور و نزدیک‌تر شدن به قله بر دارند.

وی در ادامه درباره مردم غزه گفت: جا دارد شهادت ۶ هزار کودک مظلوم فلسطینی و به خاک و خون کشیده شدن مردم فلسطین و زنان و کودکان را یادآوری کنیم و عنوان کنم آن چه از نسل کشی و جنایت علیه بشریت در حال صورت پذیرفتند در غزه است باعث تاسف است و تاسف برانگیزتر آن است که مدعیان حقوق بشر باید پاسخگو باشند. آن‌ها چگونه می‌خواهند پاسخ دهند. تاسف برانگیزتر آن است که سازمان‌های بین المللی اکنون کارآیی خود را در مقابل نظام سلطه و قدرت آمریکا کامل ازدست داده اند.

وی گفت: معتقدیم ملت‌ها امروز به پا خواسته اند و اجرای عدالت و نظم نوین در جهان را فریاد می‌زنند. ما باور داریم شهادت زنان و وکودکان فلسطینی به حکومت جعلی رژیم صهیونیستی پایان خواهد بود.

وی با گرامی داشتن یاد شهید مدرس گفت: وی نماینده واقعی مردم بود. آنچه که از زندگی او می‌دانیم خداباوری و مردم باوری و اجرای عدالت و سخن و بیان حق است. وی نماینده‌ای در تراز انقلاب اسلامی است و او الگویی برای همه مسئولان و دست اندرکاران است.

رئیس جمهور در ارتباط با بودجه ۱۴۰۲ گفت: تمام تلاش دولت و همکاران ما در سراسر کشور بر اجرای قانون بودجه ۱۴۰۲ بوده است. تلاش بوده قانون را اجرا کنیم و قابل گزارش و سنجش و اعلام اقدامات خود را نهایی کنیم تا بدانیم به چه اندازه قانون اجرایی شده است.

وی ادامه داد: بنای دولت آن است که قوانین اجرایی شود و اولین نکته آن است که در بودجه ۱۴۰۳ تلاش شده که واقعیت دیده شود. هم هزینه و هم درآمد واقعی دیده شود. از همه نمایندگان در جهت اجرا و تصویب قانون هفتم و اجرای سیاست‌های ابلاغی رهبری تشکر می‌کنم.

رئیسی ادامه داد: واقع نگری از محورهای مهم بودجه ۱۴۰۳ است و تلاش شده تا هزینه و درآمدها به صورت واقعی دیده شود. تلاش کردیم برخلاف برنامه‌های پیشین که بیش از ۳۵ درصد اجرایی نشده است موفق به اجرایی کردن آن شویم. بودجه ۱۴۰۳ مبتنی بر برنامه هفتم است؛ تلاش شده ناترازی‌هایی که موجب رنج همگان است با یک حرکت جهادی تراز شود. در بودجه ۱۴۰۳ تلاش بر مهار تورم بوده است که ما در ابتدای دولت با یک کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیاردی مواجه بودیم.

وی ادامه داد: در جهت مهار تورم تلاش شده است که کسری بودجه در دولت نداشته باشیم ولی در ۶ ماه اول دولت ۴۸۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم که با کسب درآمد تلاش شد در ۶ ماهه دوم این کسری از بین برود که انجام شد.

وی گفت: در ۱۴۰۱ رشد اقتصادی بیش از ۱۴ درصد داشتیم و در همین سال تلاش شد کسری بودجه نداشته باشیم و این تلاش جواب داد. امسال هم در همین راستا تلاش می کنیم. امروز رشد نقدینگی به ۲۶ درصد رسیده و هدف گذاری شده تا آخر سال به ۲۵ درصد برسد.

رئیس جمهور ادامه داد: اکنون تورم ماهانه ۲.۲ درصد شده است اگر انضباط ما و توجه به درآمدها درست انجام شود شاهد کاهش تورم هستیم. تمام تلاش آن است که بتوانیم نقدینگی را به طرف تولید هدایت کنیم. اکنون قابل سنجش است که این نقدینگی چگونه موجب آن شده که بیش از ۶ هزار واحد صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل وارد گردانه تولید شود. تا تولید شعار سال و محور کار دولت و مجلس است و تمام تلاش آن است که تولید کننده با مشکل مواجه نشود.

.....

وی ادامه داد: ما معتقدیم که اصل ۴۴ قانون دستی است، اما در اجرا مشکلاتی داشتیم. بنای دولت آن است که این اصل و سیاست‌هایش به درستی اجرا شود. در همه برنامه‌ها تاکید بر مولد سازی بود، اما اجرایی نشد. آیین نامه مولد سازی روش قانونی است که مجلس گذاشته است، اما زمانی که به آمارها نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم دولت درآمدی از این موضوع ندارد. بررسی کردیم که چرا درآمدی نداشته ایم. اکنون مولد سازی در حال فعال شدن است.

وی ادامه داد: مبارزه با فاصله طبقاتی در برنامه‌های دولت در حال انجام شدن است و حتما به دنبال این کاهش هستیم. پیشرفت کشور یک ضرورت اجتناب ناپذیر است ظرفیت‌های بسیاری در کشور داریم و باید تلاش کنیم که مردم بهرهمند شوند و موجب ایجاد رفاه اجتماعی شویم. ما در این نگاه مشترک هستیم که گره از زندگی مردم گشوده شود. مردم از انتظار دارند که ما در دولت به متن بپردازیم و دنبال حاشیه نباشیم و متن یعنی خدمت به مردم و ایجاد اشتغال. آمارهای بیکاری را نگاه کنید که اکنون کاهش پیدا کرده است. در همین ۶ ماهه سال جاری ۸۵۰ هزار شغل ایجاد شده است.

وی افزود: نکته مهم ایجاد شغل برای تحصیل کرده‌ها است که موضوع مهمی است. امروز شرکت‌های دانش بنیان از ۵ هزا شرکت به ۱۰ هزار شرکت فعال تبدیل شده است. چیزی که در گذشته اصلا سابقه نداشت.

وی درباره ویژگی‌های بودجه ۱۴۰۳ ادامه داد: علاوه بر انطباق با برنامه هفتم تلاش شد گام‌هایی برای رفع ناترازی‌ها در حوزه‌های مختلف برداریم که می‌توان با بودجه‌های سناواتی تلاش در رفع آن کنیم. اصلاح ساختار مالی که برنامه دولت بوده است، تشکیل حساب واحد خزانه بسیار موثر بوده و این موضوع گام خوبی بود؛ و مدیریت و انضباط مالی در دستور کار دولت است. ما با تکیه بر رشد اقتصادی ۸ درصد مبتنی بر سیاست‌های رهبری حرکت می‌کنیم. برای ۱۴۰۲ و در ۳ ماهه اول آمار ما نشانه از ۷ درصد رشد اقتصادی است. نشانه‌های که می‌بینیم نشان از وظیعت متفاوت ۳ ماهه دوم با سال گذشته است و این رشد اقتصادی را به دنبال بهبود آن هستیم. هدف گذاری ما ۸ درصد رشد اقتصادی است که با همان برنامه پیش رفته است. توجه به عدالت در پرداخت‌ها که در برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۳ نسبت به آن تاکید شده است؛ توجه به نقش مردم در اقتصاد است. ما بنا کردیم از تصدی دولت کاسته شود و بر نظارت دولت افزوده شود و بخش خصوصی فعال شود البته با حمایت و نظارت دولت. این در دستور کار ما است. موضوع دیگر مسئله مالیات‌ها است. در بودجه ۱۴۰۳ به افرادی که فرار مالیاتی دارند توجه ویژه‌ای شده است. کسانی که درآمدهای هنگفت دارند و مالیات نمی‌دهند را مد نظر قرار دادیم. آن چه در دستور کار است جلوگیری از فرار مالیات و احقاق حقوق مردم است.

وی در ادامه گفت: متناسب سازی حقوق شاغلان و بازنشستگان هم در بودجه ۱۴۰۳ مورد تاکید قرار گرفته است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.