سه‌شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۳

رییس سازمان سینمایی اعلام کرد:

بدنه مدیریتی و شوراهای فارابی تا پایان سال تغییر می‌کند/ تشریح ماموریت‌های تازه بنیاد

بنیاد سینمایی فارابی

سینماپرس: جشن میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و بزرگداشت روز زن با حضور رییس سازمان سینمایی عصر روز دوشنبه ۴ بهمن ماه در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

به گزارش سینماپرس، جشن میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و بزرگداشت روز زن با حضور محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی، مدیران و خانواده بنیاد سینمایی فارابی و مدیران سازمان سینمایی عصر روز دوشنبه ۴ بهمن ماه در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

سیدمهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در ابتدای این مراسم با تبریک ایام میلاد حضرت زهرا(س) و روز زن گفت: شرایط کار کردن و فعالیت اجتماعی برای زنان نسبت به مردان دشوارتر است و این سختی برای زنانی که علاوه بر مسئولیت‌های خانوادگی در مناصب مختلف شاغل هستند سختی مضاعف است لذا وظیفه خود می دانیم به نمایندگی از خانواده بنیاد سینمایی فارابی از بانوان همکارمان که این با دشواری مشغول به خدمت هستند قدردانی کنیم.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در پایان سخنانش با اشاره به نگاه ویژه رییس سازمان سینمایی به بنیاد فارابی عنوان کرد: در مدت حضورم در بنیاد فارابی باید شهادت بدهم که آقای خزاعی نگاه ویژه‌ای به بنیاد سینمایی فارابی و مسائل مربوط به آن داشته‌اند و نگاه حمایت گرانه و انگیزه‌بخش ایشان و همکاران ما در سازمان سینمایی در طرح تحول انگیزه مضاعفی برای ما بوده برای این‌که بتوانیم بنیاد فارابی را به جایگاه رفیعش در سپهر فرهنگ و هنر ایران برسانیم.

محمد خزاعی در ادامه این مراسم ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا(س) و روز زن و هم‌چنین سالروز میلاد امام خمینی (ره) عنوان کرد: بسیاری از کشورهای منطقه دوست دارند سینمای قدرتمندی داشته باشند و هزینه‌های گزافی هم برای این موضوع می‌کنند ولی به این مهم دست پیدا نمی‌کنند چراکه هنرمند و سرمایه انسانی متخصص ندارند. در حالی‌که ما در سینمای ایران چهره‌های سرشناس و متخصصی داریم که توانسته‌اند در کنار هم هویت سینمای ایران را به‌طور شایسته‌ای بسازند.

خزاعی با اشاره به تغییر مدیرعامل و برخی مدیران این مجموعه سینمایی مطرح کرد: یکی از ویژگی‌های مهم جوادی به عنوان یک مدیر جسور، توانمند و خلاق این است که شناخت خوبی از فضای اقتصادی دارد و در کنار شناخت بر عرصه فرهنگ یک مدیر اقتصادی توانمند به حساب می‌آید که با جذب اعتبارات و بهره‌گیری از هیات ‌امنای فارابی می‌تواند در دوره تازه فعالیت بنیاد فارابی کمک بسیاری به رشد و پیشرفت این مجموعه کند.

مشکل فارابی وابستگی کامل به بودجه‌های مصوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

رییس سازمان سینمایی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در سال‌های اخیر بنیاد فارابی را با آسیب مواجه کرده است وابستگی کامل به بودجه‌های مصوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده که با محدودیت‌های سال‌های اخیر وزارت ارشاد در بحث بودجه دست بنیاد فارابی را هم بسته بود. در دوره جدید باید این وابستگی به بودجه دولتی کاهش‌یافته و همیاری‌های مختلفی از نهادها و ارگان‌های مختلف برای تولیدات سینمایی فراهم شود.

این مدیر سینمایی درباره تغییرات احتمالی در شوراها و مراکز تصمیم‌گیری در بنیاد سینمایی فارابی اشاره کرد: بیش از ۲۰ جلسه با مدیر بنیاد فارابی درباره تغییر و تحولات در این مجموعه از طرح تحول تا برخی انتصابات در شوراها و بدنه مدیریتی این مجموعه داشته‌ایم و ایشان طرح‌های مختلفی را ارائه کرده که به زودی اعلام خواهد شد البته وسواس جدی و سختگیری‌ای که درباره بنیاد فارابی داریم موجب تاخیر در این تغییرات بوده است ولی حتماً تا پیش از پایان سال این تغییرات و طرح‌ها را قطعی می‌کنیم که بنیاد در سال آینده بتواند با قدرت بیشتری برنامه‌ریزی تولید حرفه‌ای منطبق بر مأموریت‌های آینده‌اش حرکت کند.

حمایت از فیلم‌سازان فیلم اولی ماموریت بنیاد فارابی است

رییس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: یکی از مأموریت‌های بنیاد فارابی در دوران تازه حمایت از فیلم‌سازان فیلم اولی است که به‌طور کامل به این بنیاد محول شده، فیلم اولی‌ها در حال حاضر وابستگی‌های جدی‌ای به جریان سرمایه‌ دارند چراکه به‌هرحال نیاز به حمایت مالی برای فیلم‌های خود دارند و بنیاد فارابی حمایت جدی‌ای را از فیلم اولی‌ها به‌خصوص استعدادهای شهرستانی در سال آینده خواهد داشت.

او اظهارکرد: این حمایت از فیلم اولی ها در حوزه بین الملل هم معنا دارد. بسیار پیش می‌آید که فیلمسازان اول برای حضور در جشنواره‌های بین‌المللی نیازمند حمایت ویژه هستند و خودشان توانایی مالی جهت این حضور بین‌المللی را ندارند طبعاً جایی مانند معاونت بین الملل فارابی باید این چنین افراد را حمایت نماید. یکی از مشکلات جدی این بوده گاهی متخصصین غیرمتعهد را بر سرکار می‌گماریم و گاهی هم کسانی را بر صدر می‌نشانیم که هرچند تعهد دارند، ولی خالی از تخصص هستند. حتماً این نوع رفتار نادرست است و نیازمند تجدیدنظر.

محمد خزاعی توضیح داد: بنیاد سینمایی فارابی مأمن سینمای ایران است. وظیفه تک‌تک ما این است در اتاق‌هایمان را به روی هنرمندان بازکنیم. باید با روی گشاده پذیرای همه هنرمندان چه مجربین و پیشکسوتان و چه جوانان و تازه‌کارها باشیم. حتی اگر قرار بر حمایت مالی هم نیست ولی هیچ دلیلی ندارد که یک هنرمند یک ماه پشت در اتاق یک مدیر بماند. باید با همه اهالی سینما درست برخورد کنیم و در این مسیر هم مرعوب اسامی نباشیم و به همه پاسخگو باشیم.

رییس سازمان سینمایی در پایان با اشاره به محورهای اصلی برنامه خود در مدیریت سازمان سینمایی گفت: ما به‌طور جدی سه رویکرد عدالت محوری، قانون‌مداری و استانداردسازی را دنبال می‌کنیم و همه اهالی سینما باید بدانند که هرچند تمام این عزیزان نور چشم ما هستند ولی هیچ‌کس بر قانون مقدم نیست و قرار نیست هیچ شخصی خارج از چارچوب‌های قانونی انتظار برخورد ویژه داشته باشد.

در پایان این مراسم نیز مدیران سازمان سینمایی از همکاران بازنشسته بنیاد سینمایی فارابی امیر اسفندیاری، یوسف خوش طینت، فرانک تاجبخش، مریم کارگر و زهرا معماری قدردانی کردند و هدایایی نیز از سوی سازمان سینمایی به همکاران این مجموعه اهدا شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.