شنبه ۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۶

اعتراف «رئیس بنیاد شهید»:

«بنیاد شهید» وظایف فرهنگی خود را تعطیل کرده و گام به گام از این عرصه دور شده است!

بنیاد شهید

سینماپرس: رئیس بنیاد شهید در رابطه با اجرا نشدن برخی قوانین مصوب برای ایثارگران، گفت: قوانین متعدد و دیده نشدن بار مالی و ضوابط اجرایی برای قوانین تصویب شده در مطالبه‌گری ایثار و شهادت در خصوص اشتغال، معیشت و … است که بنیاد شهید وظایف فرهنگی خود را تعطیل کرده و گام به گام از این عرصه دور شده است.

به گزارش سینماپرس، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، رئیس بنیاد شهید شامگاه پنج‌شنبه در دیدار صمیمی با ایثارگران استان زنجان، افزود: سفر به زنجان هفتمین سفر استانی است و هر سفر استانی که انجام می‌شود، مسائل و مشکلات احصا شده و ارزیابی‌های لازم صورت گرفته و برنامه مدونی تهیه می‌شود.

وی با بیان اینکه بنیاد شهید نهادی انقلابی با هدف توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و تکریم جامعه ایثارگری کشور تشکیل شده است، اظهار کرد: برخی درخواست‌هایی که ارائه شده در حیطه وظایف قانونی بنیاد شهید و امور ایثارگران و برخی دیگر نیز خارج از حیطه وظایف این دستگاه است.

رئیس بنیاد شهید در پاسخ به سؤالات ایثارگران در رابطه با اجرا نشدن برخی قوانین مصوب برای ایثارگران، گفت: قوانین متعدد و دیده نشدن بار مالی و ضوابط اجرایی برای قوانین تصویب شده در مطالبه‌گری ایثار و شهادت در خصوص اشتغال، معیشت و … است که بنیاد شهید وظایف فرهنگی خود را تعطیل کرده و گام به گام از این عرصه دور شده است.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به اینکه پارسال ۳۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بودجه بنیاد شهید و امور ایثارگران بود، بیان کرد: ۱۰۰ میلیارد تومان از این بودجه به بودجه فرهنگی تخصیص یافته که تقریباً هیچ است.

رئیس بنیاد شهید با اشاره به اینکه پاسخی به نیازهای معیشتی داده نشده است و این مشکل همه جامعه در کشور است، ادامه داد: مشکل اشتغال و معیشت اقشار مختلف ایثارگر همانند کل مردم در کشور است که برخی نیازها هنوز تبدیل به قانون نشده و لازمه آن تبدیل شدن آن به قانون در مجلس است.

این مسئول با اشاره به احصای مجموعه وظایف قانونی مرتبط با ایثارگران، عنوان کرد: بر اساس این وظایف، نرخ‌های امسال به‌روزرسانی شد و به ۱۲۶ هزار میلیارد تومان رسیدیم که اگر همه مشمولان از همه بخش‌های قانون بهره‌مند شوند، این میزان بودجه نیاز است.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: در خصوص این رابطه نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشته شد و در نهایت تیمی از سازمان برنامه و بودجه مامور بر این امر شد که در این راستا مجموعه اعتبارات عمرانی حذف و در نهایت ۱۰ هزار میلیارد تومان آن پذیرفته شد.

وی در خصوص بدهکاری ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی بنیاد شهید و امور ایثارگران، گفت: بخشی از این بدهی‌ها، شهریه دانشجویان است که در نهایت ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه مورد نیاز بنیاد شهید، احصا شده است، بنابراین دولت می‌داند بار مالی بر روی این نهاد چقدر است و بیشترین رشد بودجه در بین دستگاه‌ها با ۵۵ درصد رشد، مربوط به این نهاد است و دولت توان تامین این بار مالی را ندارد.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه مطالبه‌گری باید از راه درستی انجام شود، خاطرنشان کرد: اینکه گفته می‌شود باب گفتمان بسته شده است، درست نیست و رئیس بنیاد شهید موظف است با هماهنگی قبلی، با هر درخواست‌کننده‌ای صحبت کند.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه خدمت بر اساس نیاز است، بیان کرد: سامانه «شمسا» سامانه استعدادیابی مدیران است و به همین منظور در این سامانه پس از ثبت‌نام افراد، کسانی که شرایط احراز داشته باشند، در بانک اطلاعات مدیران بنیاد جمع‌بندی و مورد سنجش قرار می‌گیرند و برای جایگاه مورد نظر انتخاب می‌شوند.

رئیس بنیاد شهید با اشاره به اینکه رکن اصلی جنگ، مادران و همسران شهدا بوده است، اظهار کرد: مادران نقش بسیاری در تربیت رزمنده دارند و این افراد نباید مغفول بمانند که در این راستا نهضت تولید فیلم توسط استان‌ها ایجاد شده تا از این شخصیت‌ها رونمایی کند که نیازمند همکاری سازمان صدا و سیما در این خصوص است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.