یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷

توسط «فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی»؛

همایش «اقتباس و برگرفتگی در هنر» برگزار می‌شود

اقتباس ادبی

سینماپرس: فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران همایش «اقتباس و برگرفتگی در هنر» را برگزار می‌کند.

به گزارش سینماپرس، «اقتباس و برگرفتگی در هنر» به همت معاونت پژوهشی و هنری، با هدف بررسی روابط میان هنرها و تأکید بر عناوینی چون برگرفتگی، اقتباس، الهام و از آنِ خودسازی که یکی از شیوه‌های کهن و مهم گسترش و تکثیر متن و به‌دنبال آن توسعه و تعالی هنر و ادبیات است، در بهار ۱۴۰۱، برگزار می‌شود. در این همایش همچنین بر متون اقتباسی تأکید و کوشیده می‌شود تا با بررسی روابط ترامتنی، به‌خصوص بینا / بیش‌متنی، شرایط گسترش هنر و ادبیات و چیستی و ماهیت آن تحلیل و بررسی شود.

پژوهشگران می‌توانند یافته‌های پژوهشی خود را در محورهای مطالعاتی‌ای همچون «نقش و اهمیت اقتباس در آفرینش و توسعه هنری»، «نظریه‌ها و رویکردهای برگرفتگی، اقتباس و از آنِ خودسازی»، «زیبایی‌شناسی و گونه‌شناسی اقتباس، الهام و برگرفتگی‌های بیناهنری»، «نسبت اقتباس و برگرفتگی با گونه‌های هنری و نظام‌های نشانه‌ای»، «اقتباس، هویت، اصالت، سرقت، اخلاق و حقوق اثر هنری»، «اقتباس‌ها و برگرفتگی‌های بینارشته‌ای میان هنرها و ادبیات»، «اقتباس و برگرفتگی‌های بینافرهنگی»، «رسانه‌های نوین و برگرفتگی‌های هنری»، «تحلیل روشمند متون و آثار هنری اقتباسی»، «دریافت و خوانش، تأثیر و نفوذ برگرفتگی»، «اقتباس هنری نزد مخاطب» و «پیشینه، وضعیت‌شناسی و آسیب‌شناسی اقتباس هنری در ایران» و «اقتباس و برگرفتگی هنری و ادبی در هنر معاصر ایران» به دبیرخانه علمی این همایش ارسال کنند.

علاقه‌مندان برای شرکت در این می‌توانند چکیده مقالات خود را، حداکثر تا ۱۵ آذر ۱۴۰۰، به رایانامه همایش، به نشانی adaptation@honar.ac.ir، و یا به‌صورت پستی، به نشانی تهران، خیابان ولیعصر، پایین‌تر از خیابان طالقانی، شماره ۱۵۵۲، فرهنگستان هنر، کدپستی ۱۴۱۶۹۵۳۶۱۳، به دبیرخانه همایش ارسال کنند. مخاطبان همچنین می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۶۶۴۹۳۴۳۱ تماس بگیرند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.