شنبه ۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۵

امین حیایی:

می‌توانم مثل خمیری باشم که کارگردان می‌تواند به هر شکلی او را قالب بدهد

امین حیایی در نشست خبری فیلم سینمایی«دارکوب»

سینماپرس: امین حیایی بازیگر سینما و تلویزیون در برنامه رادیویی «پرانتز باز» از چالش‌های انتخاب نقش و بازیگری گفت.

به گزارش سینماپرس، امین حیایی در برنامه رادیویی «پرانتز باز» از پیشنهاد نقش‌های تکراری و کلیشه‌ای به عنوان چالشی یاد می‌کند که در صورت صبوری و گذر از آن، بازیگر را برای ایفای شخصیت‌های ماندگار پخته‌تر خواهد کرد.

امین حیایی ـ بازیگر سینما و تلویزیون ـ با تأکید بر «تعهد» به عنوان ویژگی مهم برای یک بازیگر که او را ماندگار می‌کند، در این زمینه چنین توضیح داد: خیلی مهم است که به کارمان و مردممان تعهد داشته باشیم و در این مسیر باید تمام تلاشمان را بکنیم. همچنان که خدا هم گفته است، از شما حرکت از من برکت؛ حرکت از ماست. البته باید صبوری هم داشته باشیم و زمانی فرا می‌رسد که خدا هم غافلگیرمان می‌کند.

حیایی که در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد، بیشتر با ایفای نقش‌های مشابه و همچنین کمدی شناخته شد و در ادامه با ایفای کاراکترهایی در فیلم‌هایی چون «دارکوب» و « «شعله ور»، توانست خود را به عنوان بازیگر ژانرهای مختلف تثبیت کند، در پاسخ به پرسشی درباره اینکه سینما و تلویزیون ایران بازیگرانش را مصرف می‌کند و به بازیگران آنقدر پیشنهادهای مشابه می‌دهد که جدایی از آن ژانر برای بازیگر دشوار می‌شود، گفت: مجموعه‌ای از کارهاست که معدل یک بازیگر را مشخص می‌کند. اتفاقا کارهایی که در کارنامه کاری ام اتفاق خاصی نبودند، باعث شدند تجاربی شکل بگیرد که در ادامه و در کارهای بعدی ام مثل «در خونگاه»، «قاتل وحشی»، «برف آخر» و «شعله ور» به من کمک کرد.

او تاکید کرد: احترام به کارگردان برای من از همه چیز واجب‌تر است؛ البته کارگردانی که کارش را بلد است. در آن شرایط من در اختیار کارگردان خواهم بود و می‌توانم مثل خمیری باشم که کارگردان می‌تواند به هر شکلی او را قالب بدهد.

این بازیگر که در برنامه «پرانتز باز» رادیو نمایش سخن می‌گفت، از پیشنهاد نقش‌های یکسان به یک بازیگر به عنوان چالشی یاد کرد که با صبوری می‌تواند از آن عبور کند و افزود: در حقیقت مانند یک گیم می‌ماند؛ اگر خودمان را پیدا کنیم و از این چالش‌ها عبور کنیم، وارد مرحله بعد می‌شویم، در غیر این صورت بای را باخته و دوباره به ابتدای راه باز می‌گردیم. من هم درگیر چنین چالش‌هایی شده ام، اما با انعطاف و صبوری تلاش کردم از آن‌ها رد شوم.

داور «عصر جدید» سپس با این پرسش مواجه شد که آیا می‌تواند از کارگردان و بازیگری نام ببرد که کارهای ماندگاری را خلق کرده و نمی‌توان او را از سینما و تلویزیون کنار گذاشت و پاسخ داد: از شخص خاصی نمی‌توانم نام ببرم؛ همه همکاران من هستند و خیلی دوستشان دارم و کارهای ماندگاری دارند.

امین حیایی در پایان در پاسخ به این سوال که تا کنون فیلمی بوده است که دوست داشته در آن بازی کند، اما امکانش فراهم نشده است، عنوان کرد: یکی از فیلم‌های آقای نعمت اله بود که آن موقع به دلیل مسائلی ممکن نشد در آن بازی کنم؛ خیلی دوست داشتم در این فیلم بازی کنم و خود آقای نعمت اله هم دوست داشتند که من در آن فیلم بازی کنم. بجز آن کار دیگری در خاطرم نیست.

«پرانتز باز» به تهیه‌کنندگی و سردبیری مارال دوستی، جمعه شب (۵ شهریور ماه) با اجرای امیرعلی نبویان و کارشناسی علیرضا بهرامی، مریم نراقی، نغمه دانش و فرانک آرتا زنده روی آنتن رفت. این برنامه در گروه برنامه‌های مستند و ترکیبی نمایشی رادیو نمایش تولید می‌شود و جمعه‌ها از ساعت ۲۱ تا ۲۳ به روی آنتن می‌رود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.