دوشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۹

انتظارات هنرمندان از رئیس جمهور در حوزه فرهنگ و هنر/۱۸

احمدلو: نگاه سلیقه ای برخی مدیران سینماگران را به ۳ دسته خودی، ناخودی و بیخودی تقسیم کرده است/ چرا فارابی تنها به برخی افراد خاص وام های چند میلیاردی می دهد؟

شاهد احمدلو

سینماپرس: شاهد احمدلو کارگردان سینما در پی برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خصوص انتظارات خود از رئیس جمهور در حوزه فرهنگ و هنر گفت: نگاه سلیقه ای برخی مدیران سینماگران را به ۳ دسته خودی، ناخودی و بیخودی تقسیم کرده است و این اتفاق بر ضد عدالت و انصاف و انسانیت است؛ بی تردید مهمترین خواسته ما از رئیس جمهور و دولتمردان ایشان برقراری عدالت در سینمای کشور است تا بتوانیم شاهد همه حضور سینماگران دغدغه مند به دور از رانت خواری، باندبازی، خودخواهی، نظرتنگی و گعده و دسته تشکیل دادن برخی مدیران باشیم.

کارگردان فیلم های سینمایی «چند میگیری گریه کنی؟» و «مشمشه» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: چند موضوع مهم وجود دارد که سینما را به شدت دچار آسیب و تشتت کرده است و بی تردید رسیدگی به همین چند موضوع می تواند ریشه فساد و مشکلات در سینما را برای همیشه بخشکاند به شرط آنکه مدیران جدید مانند مدیران قبلی تنها حرف نزنند و شعار ندهند و دغدغه شان رفع بحران از سینما باشد.

وی ادامه داد: متأسفانه سال های متمادی است که ما جز شعارهای فریبنده و زیبا عمل دیگری از سوی مدیران و مسئولان سینمایی کشور ندیده و نشنیده ایم و همین باعث شده تا همواره با تغییر دولت ها یا وزرای ارشاد و روسای سازمان سینمایی دغدغه های مان را در گفتگو با رسانه ها مطرح کنیم اما به هیچ سرانجامی نرسیم!

احمدلو سپس با تأکید بر اینکه ارزش و اعتبار گذاشتن به هنرمندان راستین باید در اولویت کارهای دولتمردان باشد اظهار داشت: رسیدگی به وضعیت فلاکت بار معیشت و معضلات و دردسرها و دست اندازهای دوران بیکاری دائمی برخی هنرمندان و بیکاری استثنایی که کرونا عامل آن شده از جمله مواردی است که دولتمردان باید دغدغه برطرف کردن آن ها را داشته باشند.

این سینماگر متذکر شد: متأسفانه بسیاری از هنرمندان به نام و مطرح سینمای کشور امروزه حتی یک مسکن ساده، بیمه معمولی و... ندارند و روزگار را به سختی هرچه تمام تر سپری می کنند و این اتفاق شایسته کسانی که سال های عمرشان را برای پیشرفت و اعتلای فرهنگ و هنر این مرز و بوم صرف کرده اند نیست.

کارگردان سریال های تلویزیونی «آقا و خانم سنگی» و «سه دونگ سه دونگ» خاطرنشان کرد: دولتمردان جدید باید با برقراری عدالت سهم هر هنرمندی را به اندازه هنرش بدهند تا آن ها بتواند با ارائه هنرشان و در جایگاهی که هستند وظایف شان را در قبال کشور و جامعه به ثمر برسانند.

احمدلو در بخش دیگری از این گفتگو به قهر مخاطبان با سینما اشاره کرد و متذکر شد: مدت ها است اغلب افراد جامعه با سینمای انحصاری و رانتی که برخی مدیران به وجود آورده اند قهر کرده و از آن دوری می کنند و بی تردید برای روشن نگاه داشتن چراغ های سالن های سینما بایستی تدبیری اندیشه کرد تا این قشر عظیم مجدداً با سالن های سینما آشتی کنند.

وی در پایان این گفتگو با انتقاد شدید از عملکرد غیرمنصفانه برخی نهادهای زیرمجموعه سازمان سینمایی مانند بنیاد سینمایی فارابی اظهار داشت: چرا بنیاد سینمایی فارابی تنها به برخی افراد خاص وام های چند میلیاردی می دهد تا فیلم هایی بسازند که مخاطبان اصلاً از آن فیلم ها استقبال نمی کنند؟ این روش و منش مردود است و باید برای همیشه ریشه چنین کارهایی در سینمای ما کنده شود تا شاید این رهگذر بتوان کمی وضعیت هنرهفتم در کشور را بهبود بخشید.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.