چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۳

۸ سال بی تدبیری در حوزه پویانمایی/۱

خرمیان: تحریم های بین المللی، کرونا و فقدان مدیریت دغدغه مند در سینما باعث افول حوزه پویانمایی طی سال های اخیر شد/ مدیران سینمایی به انیمیشن بها نمی دهند!

مهدی خرمیان

سینماپرس: مهدی خرمیان عضو هیأت‌ مدیره انجمن سینمایی فیلم‌سازان انیمیشن ایران (آسیفا) در خصوص ۸ سال بی تدبیری مدیران سینمایی دولت تدبیر و امید در حوزه پویانمایی گفت: تحریم های بین المللی، کرونا و فقدان مدیریت دغدغه مند در سینما باعث افول حوزه پویانمایی طی سال های اخیر شد؛ این اتفاقات نه تنها به حوزه انیمیشن که به طور کل به تمامی عرصه های مختلف فرهنگی و هنری کشور ضربه زد، از این رو در این شرایط بحرانی ما نیازمند حضور مدیرانی کارآمد هستیم تا بتوانند با درایت و خرد ما را از این ورطه مهلک نجات دهند.

کارگردان انیمیشن «سوزنبان» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: توزیع و پخش آثار انیمیشن در داخل و خارج از کشور بسیار مهم است. یکی از موضوعات مهمی که ما باید همواره به آن توجه داشته باشیم این است که اغلب انیمیشن های داخل کشور با موضوعاتی کاملاً ایرانی تولید می شوند و این برای مخاطبان خارجی چندان جذاب نیست.

وی در همین راستا ادامه داد: البته خوشبختانه ما برخی انیمیشن های ایرانی را داریم که فضایی بین المللی دارند و آنچه در درون و ماهیت شان است حرف های مهم جهانی است. به هر حال ما بیش از هر اقدام دیگری نیازمند آن هستیم که مدیران فرهنگی و سینمایی از حوزه انیمیشن در بازارهای بین المللی حمایت کنند.

این کارگردان حوزه انیمیشن با تأکید بر اینکه یکی از نقصان های اصلی حوزه پویانمایی در کشور ما فقدان بازاریابی بین المللی از سوی متولیان فرهنگی و سینمایی است تصریح کرد: بی تردید اگر این بازار گشوده شود اوضاع حوزه پویانمایی بهتر می شود. ما نباید فراموش کنیم که در دنیای امروز برخی کشورها از تولید آثار انیمیشن درآمد بسیار بالایی دارند به نحوی که حتی درآمدی که از این حوزه کسب می کنند از فروش نفت کشور ما بیشتر است!

خرمیان خاطرنشان کرد: انیمیشن یک محصول بسیار ارزشمند و گران قیمت است اما متأسفانه مدیران سینمایی به انیمیشن بها نمی دهند! این در صورتی است که این محصول می تواند پولساز باشد و ارزهای زیادی را وارد کشور کند.

وی در خاتمه این گفتگو پیشنهاد خود را برای انتخاب یک مدیر کارآمد در سازمان سینمایی ارائه کرد و گفت: کسی که قرار است مدیریت مرکز مهمی مانند سازمان سینمایی را بر عهده بگیرد بایستی شناخت کافی به تمامی عرصه های فرهنگی و هنری و تمام ارکان و بخش های سینمایی داشته باشد. متأسفانه بسیاری افراد بر این باورند که به همه چیز آشنایی کامل دارند اما در عمل هیچ نمی دانند و این اتفاق بسیار ناراحت کننده است. من امیدوارم شخصی که به زودی با تغییر دولت ریاست سازمان سینمایی را بر عهده می گیرد اگر خودش نسبت به حوزه انیمیشن آگاهی کافی ندارد از مشاوران و متخصصان زبده حوزه انیمیشن برای پیشرفت این هنر-صنعت بهره ببرد تا ان شاالله بتوانیم شاهد رونق حوزه انیمیشن در سال های آتی باشیم.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.