چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۴

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی:

فرهنگ و مردم سالاری دینی مرتبط با یکدیگر هستند/تشکل‌های دانشجویی مهمترین رکن تبلیغ اسلام و بهترین راه تبلیغ در لایه‌های میانی هستند

حجت‌الاسلام محمد قمی

سینماپرس: حجت‌الاسلام والمسلمین قمی در نشست با مسئولان بسج‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران دانشجویان را عناصر گفتمان‌ساز ترویج و تبلیغ اسلام ناب معرفی کرد.

به گزارش سینماپرس، نشست رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با مسئولان بسیج‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران عصر روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ با عنوان «حکمرانی فرهنگ در دولت آینده» در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در این جلسه با اشاره به اینکه دانشجویان گروهی هستند که تأثیر مهم و مستقیمی در فرهنگ دارند و باید زمینه استفاده از این قشر در ابعاد وسیع فراهم شود اظهار داشت: از ابتدای حضورم تا کنون ۴۰ نشست و جلسه با رویکرد «شنیدن انتقادات، پیشنهادات و بررسی عملکرد دانشجویان» برگزار کردم که نتایج و ثمرات مثبتی داشت لذا هدف سازمان تبلیغات اسلامی این است تا تشکل‌های تحت حمایت این سازمان نیز از پشتیبانی و ایده‌های این گروه بهره‌مند شوند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: اینگونه جلسات زمینه‌ای فراهم می‌کند تا نظرات و ایده‌هایی بدیع برای جلسات با سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی دیگر مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای آموزش عمومی مطرح و از آنها استفاده شود.

وی با اشاره به این موضوع که دانشجویان نقش بسیار مهمی در مشارکت حداکثری مردم و توسعه مردم سالاری دینی دارند بیان کرد: امیدواریم تشکل‌های دانشجویی از ظرفیت خود برای به میدان آوردن مردم و رونق انتخاب، درست استفاده کنند. تشکل‌ها می‌توانند با معانی عمیق‌تر و متعددی، امور انتخابات را رصد کرده و مردم را به سمت و سوی روشن رهنمون سازند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر این نکته که در سازمان تبلیغات اسلامی موضوع تعالی فرهنگ جامعه بحثی بسیار جدی است و به سادگی از آن عبور نخواهیم کرد اذعان داشت: باید در امور فرهنگی و اجتماعی از تشکل‌های دانشجویی به‌عنوان صدای جوان دغدغه‌مند، مطالبه‌گر و آگاه، بیشتر استفاده شود لذا سازمان تبلیغات اسلامی این مهم را وظیفه خود می‌داند و پشتیبان نیروی جوان انقلابی است.

وی با اشاره به این مطلب که در سال‌های پایانی برنامه ششم توسعه و در آستانه برنامه توسعه هفتم هستیم عنوان کرد: شما نیروهای جوان و دانشجو می‌توانید در نگارش و ایده‌های خلاقانه در این سند مشارکت کنید و ایده‌های بدیع خود را از طریق سازمان تبلیغات اسلامی به مسئولان انتقال دهید.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با تأکید به نقش مهم لایه‌های میانی در گفتمان‌سازی فرهنگ ابراز داشت: فرهنگ و مردم سالاری دینی مرتبط با یکدیگر هستند و موضوع «مردم سالاری» دینی یک مقوله فرهنگی است بنابراین اگر در حوزه اقتصاد و سیاست به مردم سالاری دینی قائل هستیم در حوزه فرهنگ نیز باید به آن معتقد باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی ادامه داد: در حوزه فرهنگ، دولت آینده باید به مردم سالاری دینی توجه ویژه داشته باشد و در ادامه این مسیر به تعالی و رشد جامعه بپردازد.

وی افزود: جریان تشکل‌های دانشجویی یک حلقه میانی است که این حلقه‌های میانی نه تنها در دولت آینده بلکه در تمام عرصه‌ها تبیین کننده و مبلغ اسلام ناب هستند و هدف شکل‌گیری بسیج دانشجویی نیز تبیین حقایق اسلام ناب است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: تشکل‌های دانشجویی مهمترین رکن تبلیغ اسلام و بهترین راه تبلیغ در لایه‌های میانی هستند همچنین دستگاه‌های تبلیغی نیز در خصوص تعالی فرهنگ جامعه از لایه‌های میانی بهره‌مند می‌شوند لذا باید اذعان داشت که تمام دستگاه‌ها و نهادها برای حمایت و پیشرفت این لایه‌ها ایجاد شده‌اند.

وی به ضرورت پیشگامی و پرچم داری تشکل‌های دانشجویی در عرصه تعالی فرهنگ جامعه تأکید و تصریح کرد: نقش دانشجویان در ارتقاء فهم جامعه برای مسائل پیچیده فرهنگ، تمدن اسلام ناب و حمایت از آن، بسیار تأثیر گذار است. بر همین اساس «مطالبه گری، روشنگری و نحوه به میدان کشیدن مردم» از ارکان مهم فعالیت‌های دانشجویی محسوب می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی در پایان سخنان خود به ضرورت مطالبه‌گری دانشجویان در مسیر گفتمان سازی اشاره و خاطرنشان کرد: وقتی در راستای هم افزایی بیشتر؛ گفتمان سازی مناسب فرهنگی را به صورت مستقل انجام دهیم. فردی که عهده‌دار دولت آینده خواهد بود باید به مسئله‌ای که شما دانشجویان بر روی میزش قرار می‌دهید پاسخ دهد و سازمان تبلیغات اسلامی در این مسیر علاوه بر حمایت از دانشجویان، مطالبات این قشر را به مسئولان بالادستی انتقال خواهد داد.

لازم به یادآوری است در این مراسم مسئولان و نمایندگان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران به بیان نظرات و دغدغه‌های فرهنگی خود پرداختند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.