سه‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷

رئیس حوزه هنری:

دغدغه «سرباز» سبک زندگی است

سریال تلویزیونی «سرباز»

سینماپرس: رئیس حوزه هنری گفت: شخصیت های «سرباز» سیاه و سفید نیستند بلکه قضاوت در باره آن ها متفاوت است و بینندگان را به اظهار نظر و قضاوتهای متفاوت وا می دارد و در نتیجه می آموزد چگونه باید تصمیم درست گرفت.

به گزارش سینماپرس، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری درباره مجموعه «سرباز» یادداشتی نوشته که متن کامل آن را در ادامه می خوانید:

یکی از دغدغه های همیشگی مراکز فرهنگی مهم و صدا و سیما تولید محصولات نمایشی باکیفیت در راستای اهداف متعالی بوده است. اهدافی که سالهای بسیار بهترین افراد برای آن بیشترین زحمات را متقبل شده و چه بسا زندگی و جان عزیز خود را در این مسیر فدا کرده اند. انعکاس هنرمندانه این اهداف بلند برای تاثیر در روش زندگی مردم از جمله کارهای مهم و البته خطیر مراکز تولید فرهنگی بوده است.

سریال های تلویزیونی همیشه از پرمخاطب ترین و موثرترین قالب های آگاهی بخشی در ارتباط با روش زندگی مومنانه بوده و هست. اگرچه به نظر می رسد تاکنون عدد تولید چنین کارهایی اندک بوده اما کسانیکه سررشته ای از تولید محصولات هنری دارند میدانند که انجام چنین کارهایی به دلایل گوناگون تا چه میزان سخت و گاهی طاقت فرساست.

سریال سرباز که این روزها از شبکه سه در حال پخش است از جمله این کارهاست.   کاری متفاوت و به اعتقاد نگارنده با عیاری بالاتر از سریالهای رایج و معمول. مجموعه ای که ساختش حتما راحت نبوده و سازنده اش به سبک و سیاق  داستان های مدرن به لایه هایی از شخصیت انسان نقب زده است که معمولاً از آنها غفلت می شود. مجموعه نمایشی ای که به نظرم توانسته  پیام خود را در باب آنچه که ما از سبک زندگی درست می‌شناسیم آرام و زیرپوستی منتقل کند. چه بسا می توان جهان این سریال را  به جهان زندگی متدینانه نزدیکتر دانست. به خصوص در قسمت های اول و مقایسه پنهان دو خانواده یحیی و یلدا.

شخصیت های «سرباز» سیاه و سفید نیستند بلکه قضاوت در باره آن ها متفاوت است و  بینندگان را  به اظهار نظر و قضاوتهای متفاوت وا می دارد و در نتیجه می آموزد چگونه باید تصمیم درست گرفت.
معتقدم سریال شخصیت پردازیهای مناسبی دارد و سواد بصری بیننده را ارتقاء می دهد اگرچه ذائقه ببیننده امروزی ممکن است عادت به این سریال های کند و بطئی که مبتنی بر شخصیت است تا حادثه، نداشته باشد اما اگر از این زاویه به این اثر نگاه شود و از آن حمایت گردد و در ادامه روند اشکالات آن نیز برطرف گردد و بر جاذبه های آن افزوده شود، تجربه ارزشمندی برای گروه‌های نمایشی پیامدار و صاحبان حرف های جدی خواهد بود. بعلاوه اینکه این روند می تواند روی سینمای کشور هم تاثیر مثبتی بگذارد. سینمایی که فیلم های جدی و نجیب در آن مهجورند و بازار کارهای سخیف و متجاوزان از هنجارها و ارزش های جامعه گرم.

حتما نقدهایی به این اثر وارد است اما سابقه  گروه سازنده این مجموعه در آثار قبلی خود مانند وضعیت سفید و چند فیلم سینمایی محترم، نشان می دهد آنان در ساختن کارهای جذاب سرگرم کننده و البته ارزشمند، ناتوان نیستند اگر روایت متفاوتی را در این اثر انتخاب کرده‌اند دغدغه های ارزشمند و آرزوهای شیرین دارند و به احترام این دغدغه‌ها و به امید رسیدن به این آرزوها  می توان از آن کاستی ها گذشت.

به هر حال حیفم آمد این چند جمله را درباره این سریال ارزشمند ننویسم و تشکر خودم را از مدیریت سازمان صدا و سیما به خاطر اعتماد به تجربه جدید اعلام نکنم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.