یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴

زمزمه‌هایی از حذف شورای پروانه ساخت/۴

بیدل: نظارت پیش از تولید، بر محتوای آثار بسیار مهم است/ نباید اجازه داد سینما بیش از این افسارگسیخته شود

داوود بیدل

سینماپرس: داود بیدل کارگردان سینما و تلویزیون در پی انتشار ماده ۱۰ پیش‌نویس نظام‌نامه تهیه‌کنندگی از سوی سازمان سینمایی که در آن زمزمه هایی مبنی بر حذف شورای پروانه ساخت وجود دارد گفت: بی تردید از منظر محتوایی باید نظارت جدی بر روی آثار سینمایی وجود داشته باشد و نظارت پیش از تولید، بر محتوای آثار بسیار مهم است و اگر مدیران سینمایی به هر دلیلی می خواهند پروانه ساخت را حذف کنند باید سازوکاری جدی از منظر حقوقی برای نظارت پیش از تولید آثار در نظر بگیرند تا محتوای فیلم های تولید شده با اهداف و آرمان های نظام جمهوری اسلامی ایران همخوانی داشته باشد.

کارگردان فیلم سینمایی «روزگاری عشق و خیانت» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: بنده به مباحث فنی فیلم ها کاری ندارم و معتقدم مدیران سینمایی باید توجه ویژه ای داشته باشند تا آثار از نظر سیاسی، اخلاقی، اجتماعی و... بر اساس آیین نامه های از پیش تعیین شده در وزارت ارشاد تولید شوند. لازم به یادآوری است که پروانه ساخت برای این است که آثاری بر ضد مصالح کشور تولید نشوند، دروغگویی نسبت به مسائل روز در آثار سینمایی ترویج نشود و...؛ نکته قابل تأمل آنجا است که در خود آمریکا و سینمای هالیوود هم وضعیت به همین گونه است و کسی بدون دریافت مجوز نمی تواند مبادرت به ساخت فیلم کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر این نکته مهم است که مدیران اگر در پی آن هستند تا بروکراسی های اداری را کمتر کنند هرگز نباید اجازه دهند حذف پروانه ساخت برای عده ای افراد خاص انحصار خاص ایجاد کند و تبعیضی میان تهیه کنندگان سینما قائل شوند. اینکه چند نفر معدود از دریافت پروانه ساخت مستثنی بشوند امری به شدت غلط است. اگر قرار است پروانه ساخت حذف شود باید برای همه افراد حذف شود نه کسانی که سالی ۲۰ فیلم تولید می کنند.

بیدل خاطرنشان کرد: کسانی که این قدرت را دارند که سالی ۲۰ فیلم در سینما تولید کنند همین حالا هم این رانت ها و قدرت را در اختیار دارند که بعضاً بدون دریافت پروانه ساخت فیلم های شان را کلید می زنند و یا حتی با یک سفارش نامه و تلفن پروانه ساخت دریافت می کنند.

این سینماگر با بیان اینکه نباید اجازه داد سینما بیش از این افسارگسیخته شود تصریح کرد: بی تردید حذف پروانه ساخت برای برخی دفاتر و تهیه کنندگان خاص باعث ایجاد یک بلبشو در سینما می شود و مدیران مجبورند دوباره پروانه ساخت را بازگردانند؛ یکی از عمده ترین دلایل این است که قطعاً بعد از حذف پروانه ساخت میزان تولید فیلم های سخیف و سطحی چند برابر می شود و دیگر اثری از اندیشه و هنر در سینما باقی نخواهد ماند.

کارگردان سریال تلویزیونی «در قصه ها زندگی می کنند» تأکید کرد: همچنین حذف پروانه ساخت می تواند منجر به ورود افرادی شود که هیچ شناختی از سینما ندارند؛ آن ها می توانند با ساخت فیلم های غیراستاندارد، ضد ارزشی، ورود سرمایه های عجیب، کلاهبرداری و امثالهم وقت سیستم قضایی و سازمان سینمایی را به شدت بگیرند و موجب تشتت در سینما شوند.

بیدل در پایان اظهاراتش متذکر شد: در نهایت اگر قرار است حذف پروانه ساخت صورت گیرد باید برای همه تهیه کنندگان سینما چنین امتیازی در نظر گرفته شود و از یکایک تهیه کننده ها تعهد کتبی اخذ شود تا آثاری بر ضد مصالح ملی تولید نکنند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.