شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲

در صنوف خانه سینما چه خبر است؟

شفافیت کیمیای نایاب در «خانه سینما»+جدول

خانه سینما- اصناف خانه سینما

سینماپرس: از مجموع ۳۲ صنف خانه سینما، تنها یک صنف سایت فعال و به‌روز دارد و ۲۱ صنف هیچ تارنمایی برای مراجعه و کسب اطلاعات از جزئیات ندارند!

به گزارش سینماپرس، مهمترین راه ارتباطی با صنوف و مطلع شدن از اساسنامه، اعضا، آخرین مجمع عمومی و اخبار سایت آن صنف است که با بررسی وضعیت ۳۲ صنف خانه سینما متاسفانه صنوف دارای سایت، تنها ۱۰ صنف برنامه ریزان و دستیاران کارگردان، منتقدان و نویسندگان سینمایی، دستیاران فیلمبردار، سازندگان فیلم کوتاه، کارگردانان، عکاسان، فیلم سینمایی انیمیشن، تهیه کنندگان سینمای مستند، فیلمبرداران و تدوینگران دارای سایت هستند که از میان آنها تنها سایت «سازندگان فیلم کوتاه» به روز است.

 سایت سایر صنوف ماه‌هاست که به روز نشده است، به عنوان مثال، کانون کارگردانان که مرتب بیانیه‌های مختلف صادر می‌کند، آخرین به روز رسانی‌اش مربوط به ۵ تیرماه سال ۹۸ است و حتی بیانیه‌هایش را روی سایت خود منتشر نکرده است!

امنیت شغلی یکی از کارهای مهمی است که صنف می‌تواند برای اعضایش تضمین کند و یکی از مهمترین راه‌های معرفی اعضا به سازنگان آثار از طریق سایت و درج نام اعضا و بعضا بیوگرافی آنها است. از میان ۱۰ صنف دارای سایت، ۷ صنف نام اعضا را درج کرده‌اند که از میان آنها فقط «برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردانان»، «سازندگان فیلم کوتاه» و «کارگردانان» اعضایشان را معرفی کرده‌اند که البته لیست آثار اعضای کارگردانان به روز نشده است.
صدابرداران و صداگذاران سینما، جلوه های ویژه، کارگردانان سینمای مستند و مدرسان سینما از صنوفی هستند که علی رغم داشتن سایت اما بدلیل عدم بروز رسانی از دسترس خارج شده است. صنف طراحان فیلم هم تنها فهرست اعضایش را به سایت خانه سینما لینک کرده است.

نکته قابل توجه درباره مجموع سایت‌های زیرمجموعه خانه سینما اینکه انجمن فیلم کوتاه و در ادامه انجمن فیلمبرداران و دستیاران فیلمبردار و سپس انجمن عکاسان به نسبت وضعیت مناسب‌تری دارند. موضوع بعدی اینکه درباره سایت انجمن منتقدان در بخش «درباره ما» یک پاراگراف بی‌ربط چند بار تکرار شده و مشخص است مدت‌هاست وضعیت سایت بررسی نشده و رها شده است!

سایت کانون کارگردانان با وجود آنکه بسیار مبتدی طراحی شده و اطلاعات قدیمی است اما چون دارای آرشیو شوراهای مرکزی ادوار است، برای خبرنگاران و اهالی رسانه و حتی خود اعضا اطلاعات مناسبی دارد.  

در دنیای امروز که ارتباطات به سمت فضای مجازی پیش رفته است، اینکه اکثر صنوف ما همچنان به شکل سنتی فعالیت می‌کنند از نکات قابل توجه است که باید پرسید چه مانعی برای به روز شدن این صنوف در راستای حراست بیشتر از منافع اعضا وجود دارد و در حالی که امروز مدام شعار شفافیت سر داده می‌شود اما چرا حداقل اطلاعاتی که باید در دسترس باشد، نیست؟  
خبرنگار فارس در پی این جواب از رؤسای صنوف است.

در ادامه، جدول کامل وضعیت صنوف مشاهده می‌شود:

ردیف نام صف داشتن/نداشتن سایت تاریخ آخرین به‌روزرسانی اسامی اعضاء توضیحات  درج شرایط عضویت در سایت
۱ برنامه ریزان و دستیاران کارگردان سینما  http://www.tafad.ir ۲۵ فرودین ۱۳۹۹ دارد در بخش معرفی اعضا فهرستی دیده نمی‌شود و فقط به صورت تصادفی، ۹ عضو را نمایش می‌دهد و برای یافتن فرد مورد (اگر جزء این ۹ اسم نباشد) نظر باید از گزینه جستجو استفاده کرد. با شرح و جزئیات موجود است.
۲ منتقدان و نویسندگان آثار سینمایی  http://mnciran.com  آذرماه ۹۷ اسامی و شماره عضویت ۴۶۶ نفرآمده است. اکثر تب‌های بالای سایت به درستی کار نمی‌کند. این گزینه در سایت دیده می‌شود اما خالی از محتواست.
۳ دستیاران فیلمبردار https://irsca.ir خرداد ۹۸ دارد فهرست نسبتا کاملا با اطلاعات مناسب از شماره تماس اعضا تهیه شده است. آیین نامه عضوگیری به صورت مفصل در سایت و در بخشی جداگانه موجود است.
۴ سازندگان فیلم کوتاه  http://iranianshortfilm.com ۲۸ فرودین ۱۳۹۹ دارد به نظر کامل ترین سایت در زیرمجموعه‌های خانه سینماست. در بخش «درباره ما» مفصل توضیح داده شده است
۵ کارگردانان (کارفرمایی) https://dgir.khanehcinema.ir تیرماه ۹۸ دارد اطلاعات اعضا قدیمی است، مثلا درباره رامبد جوان بعد از «ورود آقایان ممنوع» فیلم‌های دیگرش اضافه نشده است. نکته مثبت اینکه اعضای پیوسته و وابسته و موقت در دسته‌بندی جدا در سایت دیده می‌شود. در بخش درباره ما که اساسنامه انجمن آمده توضیح داده شده است.
۶ عکاسان سینما  http://irssp.ir/news تیرماه ۹۸ فقط هیات مدیره فقط اطلاعات هیات مدیره با لینک شدن به اینستاگرام و ایمیل دیده می‌شود. دارد
۷ صدابرداران و صداگذاران سینما http://iranamps.com ندارد ندارد سایت بالا نمی‌آید. ندارد
۸ فیلم سینمایی انیمیشن http://www.animationguild.ir دی‌ماه ۹۸ ندارد کمیته‌ای به عنوان کمیته عضوگیری در سایت معرفی شده است. دارد
۹ تهیه‌کنندگان سینمای مستند (کارفرمایی) https://aoidp.com آبان ۹۸ ندارد هیأت‌مدیره فقط معرفی شده‌اند. دارد
۱۰ فیلمبرداران سینما  http://www.irscine.com ۲۶ فرودین ۱۳۹۹ دارد در بخش معرفی اعضا فقط نام افراد موجود است و اسامی تعداد اندکی لینک شده است. اغلب در این بخش فاقد اطلاعات رزومه‌ای هستند. دارد
۱۱ جلوه‌های ویژه  http://www.specialeffectsh۷.com ندارد ندارد سایت بالا نمی‌آید. ندارد
۱۲ کارگردانان سینمای مستند https://docfda.org ندارد ندارد سایت در حال ساخت است. ندارد
۱۳  تدوینگران سینما  https://tadvin.khanehcinema.ir ۵ مرداد ۹۷ دارد غیر از نام و نام خانوادگی و عکس،  اطلاعاتی از اعضا نیست. دارد
۱۴ مدرسان سینما http://isfakc.ir ندارد ندارد سایت بالا نمی‌آید. ندارد
۱۵ مدیران و دستیاران تدارکات  ندارد ندارد ندارد ندارد
۱۶ بازیگران و بدلکاران سینما  ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد
۱۷ بازیگران ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد
۱۸ طراحان فنی و مجریان صحنه سینما  ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد
۱۹ انجمن طراحان فنی و مجریان صحنه سینمای ایران  ندارد براساس آنچه در سایت خانه سینما آمده است. ندارد ندارد ندارد
۲۰ موسسات پخش فیلم سینمایی (کارفرمایی) ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد
۲۱ منشیان صحنه ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد
۲۲ مدیران تولید سینما ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد
۲۳ چهره پردازان سینما  ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد
۲۴ فیلمنامه‌نویسان سینما http://iranianscreenwriters.com ندارد ندارد سایت بالا نمی‌آید. ندارد
۲۵ آهنگسازان ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد
۲۶ کارکنان  لابراتوار ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد
۲۷ مدیران سالن‌های سینما ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد
۲۸ مدیران تبلیغات سینمای ایران  ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد
۲۹ جلوه های بصری  ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد
۳۰ سینماداران ایران ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد
۳۱ گویندگان  ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد
۳۲ شورایعالی تهیه کنندگان ندارد ندارد ندارد ندارد ندارد

*فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.