شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۶

داوود میرباقری تاکید کرد:

پروداکشن ۳ برابری «سلمان» در مقایسه با «مختار»/ امکان ساخت کمتر از ۵ سال

داوود میرباقری

سینماپرس: کارگردان سریال «سلمان فارسی» گفت: عظمت و پیچیدگی های ساخت سریال «سلمان فارسی» در مقایسه با «مختارنامه» ۳ برابر است و اگر حمایت و پشتیبانی لازم صورت پذیرد، آن را در کمتر از ۵ سال خواهیم ساخت.

به گزارش سینماپرس؛ داوود میرباقری کارگردان مجموعه «سلمان فارسی» با اشاره به اینکه یک ماه و نیم است کارگاه های پیش تولید این مجموعه فعال شده است، گفت: قرار است شهر باستانی تیسفون، پایتخت دولت ساسانیان منطبق بر زمان کودکی تا نوجوانی سلمان در ایران را بسازیم.

وی ادامه داد: اصلی ترین مرحله پیش تولید، ساخت این شهرک است، که امید داریم در اوایل سال ۹۸ ساخت آن را شروع کنیم.

وی افزود: زندگی سلمان سه دوره است؛ بخش کودکی تا نوجوانی که در ایران است و در دوره ساسانی می گذرد، عمده ترین لوکیشن ها تیسفون و جی است، و بعد مهاجرت سلمان که دوره طولانی از عمرش را در امپراطوری بیزانس روم شرقی است، او مناطق مختلف ساکن بوده، از کلیسایی به کلیسای و از دیری به دیر دیگر و از استادی به نزد استادی دیگر رفته و تلمذ می کند، فصل سوم هم در دوران صدر اسلام و عربستان و حجاز و سرزمین مکه و مدینه است.

کارگردان «سلمان فارسی» اظهار داشت: ما از بخش میانی زندگی سلمان کار تولید را شروع می کنیم، عمده ترین بخش های مورد نیاز فیلم نامه در سفرهای پژوهشی که داشتیم تقریبا آماده است یا به شکل شهرک سینمایی یا اماکن باستانی که سالم مانده که با مقداری دستکاری قابل استفاده است، عمده بخش بیزانس را در خارج از کشور تصویر برداری خواهیم کرد.

کارگردان سریال مختارنامه، با اشاره به اینکه برای نوشتن فیلم نامه این مجموعه ۲۰ سال فکر و پژوهش کرده است، افزود: هنوز نمی توانم درباره کار خودم اظهارنظر قطعی بکنم، از نظر دوستان کار شروع شده ولی تا به یک حد تناسبی برسد، نمی توانم اظهار نظر قطعی بکنم، دوره طولانی از عمرم را راجع به سلمان پژوهش کردم که وقت زیادی از من گرفت، سعی کردم در نهایت ظرافت و دقت و به شکل دراماتیکی اتفاقات را روایت کنم، دیگر بقیه اش انشاءالله منوط به کمک عوامل تولید است.

میرباقری مجموعه «سلمان» را یک پروژه بزرگ دانست و افزود: اگر بخواهیم این مجموعه را با سریال «مختار»  قیاس شکلی بکنیم، ۳ برابر آن است، چون در «مختار» با یک جغرافیا و یک منطقه عربی سروکار داشتیم. اینجا یک منطقه هست به اسم ایران دوره ساسانی که تا به حال درباره آن دوران و تمدن قبل از اسلام کاری نکرده ایم، از صفر تا صدش باید ساخته شود. این کار به خودی خود یک پروژه کامل است، و یک پروژه هم بیزانس که قلمرو بسیار وسیعی از اورشلیم و بیت المقدس شروع می شود، از ترکیه امروز یعنی همه این کشورهای حدفاصل را شامل می شود.

وی ادامه داد: در سه فصل زندگی سلمان فصل میانی آن در کشورهای ترکیه، ارمنستان و مراکش ضبط می شود، در ارمنستان کلیساهای و دیرهای خیلی خوبی را دیده ایم، مراکش لوکیشن های بیزانس و شهرک سینمایی خوبی دارد، بخش سرزمین حجاز به اندازه سریال «مختار» است، و یک شهرک کامل احتیاج دارد، خوشبختانه در این حوزه قبلا کار کرده ایم، در حوزه تاریخ اسلام نسبتا سرمایه گذاری خوبی انجام شده است، با مقداری بازسازی و اصلاح می توانیم از این لوکیشن ها دوباره استفاده کنیم.

کارگردان مجموعه «امام علی(ع)»، زمان تقریبی پایان تصویربردای «سلمان» را ۵ سال دانست و افزود: نسبت به زمانی که سریال های «مختارنامه» و «امام علی (ع)» را ساختیم، هم تجربه بیشتر و هم نیروی انسانی مجرب تری داریم، من به دوستانم در سیما فیلم گفتم اگر پشتیبانی و حمایت خوبی بشود، می توانیم زمان تولید را کوتاه تر کنیم، می توانیم کاری که یک ماه وقت می گیرد را در ده روزه انجام بدهیم، انشاءالله اگر عمری باقی باشد و سالم باشیم با توکل به خدا کار را با عشق و ایمان و قلب شروع کردیم و امیدواریم تا آخر با همین انگیزه جلو برویم و یک کار خوب تحویل بیننده ها عزیزمان بدهیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.