شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۳

سازمان سینمایی به چه کسانی باج می‌دهد؟!

آرم سازمان سینمایی

سینماپرس: عبدالرضا کاهانی که چند فیلم و شبه فیلم و اثر مبتذل در کارنامه سینمایی‌اش دارد، گویا به دلیل اصلاحاتی که بر یکی از آثار جدیدش به نام «وقت داریم حالا» در اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی وارد آمده، عصبانی شده و فهرست این به اصطلاح اصلاحات یا به قول خود کاهانی سانسور شدید را در یکی از شبکه‌های اجتماعی انتشار داده است.

نگاهی به فهرست یاد شده، این سؤال را در برابر مخاطب ایجاد می‌کند که آیا این فیلم برای سینمای ایران ساخته شده است؟ آیا فیلم یاد شده از همین سازمان سینمایی پروانه ساخت گرفته بوده؟ اگر واقعا همین «وقت داریم حالا» از سوی شورای پروانه ساخت سازمان سینمایی مجوز تولید دریافت داشته که به نظر می‌آید در ساده‌ترین حالت کل اعضای این شورا بایستی دسته جمعی استعفا کرده و همراه رئیس‌قبلی سازمان سینمایی خود را به محاکم قضایی معرفی کنند.

اما اگر واقعا شورای پروانه ساخت به محتوای دیگری به جز آنچه امروز به نام «وقت داریم حالا» در خواست پروانه نمایش دارد، مجوز ساخت داده و فیلمساز و تهیه‌کننده تخلف نموده و فیلم دیگری را تحت این عنوان ساخته‌اند که طبق قوانین خود سازمان سینمایی، سینماگران متخلف بایستی مجازات شده، فیلمشان از فهرست دریافت‌کنندگان پروانه نمایش برای همیشه خارج شده و طرح و پروژه‌های خودشان نیز برای مدتی، در شوراهای سازمان سینمایی اساسا مورد بررسی قرار نگیرد.

شدت استهجان مواردی که کاهانی به عنوان حذفیات فیلمش اعلام کرده به حدی است که علاوه‌بر این فیلم، خود اقدام کاهانی نیز نوعی تشییع فاحشه محسوب می‌شود و می‌تواند هدف پیگرد قانونی قرار گیرد.

سؤال اینجاست سازمان سینمایی و اداره نظارت و ارزشیابی آن، چه اصراری دارد که به چنین فیلمی با چنین صحنه‌های ضد اخلاقی و حرکات و جملات مبتذل که متاسفانه در دیگر فیلم‌های به‌اصطلاح کمدی این سینما نیز دیده و شنیده می‌شود و به سهولت هم پروانه نمایش دریافت می‌کند و حتی در آمریکا هم با موانع درجه‌بندی سنی مواجه می‌گردد، مجوز نمایش بدهد؟! آن هم به فیلمسازی که عملا و بنابر قواعد خود سازمان سینمایی هم تخلفات متعددی داشته است؟

*کیهان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.