سینمای دفاع مقدس

کل اخبار:177

 • جمال شورجه ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۱۹:۴۷

  جمال شورجه در ششمین نشست تخصصی «چهل شاهد» مطرح کرد؛

  تربیت درست و منسجمی در حوزه سینمای انقلاب صورت نگرفت / حقیقت انقلاب در سینما تصویر نشده است

  سینماپرس: ششمین نشست تخصصی «چهل شاهد» با حضور جمال شورجه و محمد تقی فهیم در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با موضوع سینما برگزار شد.

 • اصغر نقی زاده در نشست فیلمسازان جوان سینمای انقلاب به مناسبت روز مساجد ۱۳۹۷-۰۱-۲۱ ۱۹:۰۹

  گلایه های بازیگر «آژانس شیشه‌ای» از وضعیت سینما

  خبرگزاری میزان: بازیگر فیلم "آژانس شیشه ای" گفت: من و امثال من بیکار شده ایم اما باید این مشکل را به چه کسی بگویم؟ نمی توانم توی گوش کارگردان و یا تهیه کننده بزنم که چرا به من بازی نمی دهید. بازیگری مثل کارگری است که هر جا را به شما بگویند باید بیل بزنید.

 • پرویز شیخ طادی ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۲۲:۱۱

  پرویز شیخ طادی:

  شهید آوینی روشنگرراه سینماگران جوان است

  سینماپرس: کارگردان «امپراتور جهنم» آوینی را مغز متفکر سینمای اسلام خواند و گفت: از نظر من با نگاه درست و موشکافانه به سینمای شهید آوینی تمام مشکلات سینما حل خواهد شد. ابعاد وجودی آوینی بسیار بزرگ است و نه تنها در ایران بلکه در جهان می توان وی را مغز متفکر سینمای انقلاب و اسلام دانست.

 • انسیه شاه حسینی در رونمایی از منشور مستند انقلاب اسلامی ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۲۲:۰۶

  انسیه شاه حسینی:

  روایت فتح الگوی سینمای دفاع مقدس است

  سینماپرس: نویسنده و کارگردان سینما گفت: مجموعه روایت فتح برای من و بسیاری از فیلمسازان راهگشاست. شاید اگر شما این مستند ها را بدون صدا ببینید توفیق چندانی حاصل نشود اما آنچه روایت فتح را مستندی درخشان کرده دکلمه ها و رنگ و بویی است که آوینی به آن بخشیده است.

 • سینماپرس در سالی که گذشت-بخش سوم ۱۳۹۷-۰۱-۱۳ ۱۰:۲۹

  سینماپرس در سالی که گذشت؛ بخش سوم/پاییز ۹۶

  انتقادهای دامنه دار نسبت به وضعیت بغرنج سینمای کشور/ از انتظارت سینماگران تا انتقاد به عدم توجه به روایت آثار تاریخی، مذهبی و دفاع مقدسی

  سینماپرس: بخشی از گفتگوهای سینماپرس با سینماگران در فصل پاییز سال ۹۶ مربوط به مسائلی همچون: انتظارات سینماگران از عملکرد مسئولان سازمان سینمایی، مشکلات عدیده سینمای دفاع مقدس و بی توجهی مسئولان به این سینمای ارزشمند، واکنش اهالی سینمای کشور به زمزمه انحلال انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، تحلیل وضعیت مستندسازی در سینمای کشور و ... بوده است.

 • استاد هاشم‌زاده ۱۳۹۶-۱۲-۱۶ ۱۹:۵۶

  تشابهات و افتراقات سینمای جنگ و ضد جنگ

  سینمای دفاع مقدس سینمای جنگ نیست

  سینماپرس: سینمای ضد جنگ یعنی سینمای ضد استعمار، سینمای ضد پرخاش، ضد خشونت. این خیلی متفاوت است با موقعیت‌های جنگ‌های آزادی‌خواهانه. مثلاً وقتی روشنفکران جهان علیه "فرانکو" _دیکتاتور اسپانیا_ تجهیز شدند، این تجهیز دیگر جنگ تلقی نمی‌شد. آزادی‌خواهی بود. یعنی جنگی آزادی‌خواهانه.

 • فیلم سینمایی تنگه ابوقریب ۱۳۹۶-۱۱-۲۰ ۱۲:۰۲

  تنگه ی روایت سیال ذهن

  سینماپرس: مشکل اصلی فیلم روایت است چراکه همین یک خطی که تنگه ی ابوقریب نباید سقوط کند خود تعلیقی را برای مخاطب ایجاد میکند تا وضعیت و ماجراهای داستانی تنگه را پیگیری کند اما روایت کارگردانی برای تصویری کردن این یک خط وجود نداشت.

 • پوستر فیلم سینمایی تنگه ابوقریب ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۶:۵۷

  غربت فرهنگ عاشورایی انقلاب اسلامی در تنگه ابوقُریب

  تنگه ای در اوج تکنیک و نبود محتوا/ وقتی متولیان فرهنگی انقلاب، تولیدات ارزشی را به سطح تکنیکال فروکاست می دهند!

  سینماپرس: تنگه ابوقُریب را می بایست به عنوان یکی از آثار متفاوت امسال جشنواره فیلم فجر معرفی نمود؛ اثری که با بهره‌گیری از تکنیک‌های روز فیلم سازی، سینمای دفاع مقدس را باورپذیر نموده، با این همه از لحاظ محتوای سینمایی، به شدت دچار فقدان محتوا و لکنت کلام، آن هم در شرایط امروز فرهنگی و سینمایی کشور است.

 • فیلم سینمایی «سرو زیر آب» ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۰:۲۲

  فیلم‌ سرافکنده٬ سروهای سرافراز

  سینماپرس: فیلمسازی که در مورد سوژه فیلمش دید نسبیت گرایانه داشته باشد، باید برای تصویر معوجی که از دفاع مقدس و تفحص نشان می دهد و آرمان های مقدس یک کشور را بازیچه دست خود قرار می دهد پاسخگو باشد.

 • فیلم سینمایی «سرو زیر آب» ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۰:۱۷

  «سرو زیر آب»؛ سینمای دفاع مقدس با طعم روشنفکری

  سینماپرس: اگر تنها ۲۰ اثر سینمایی شاخص و ماندگار درباره خود جنگ و نحوه دفاع ساخته بودیم، به دوستان حق می دادیم که از بودجه نهادهای انقلابی استفاده کنند و فیلم درباره تبعات و آثار جنگ و پشت جبهه بسازند و با دید شاعرانه و رمانتیک به ۸ سال جنگ ما نزدیک شوند، چنان که آن موسسه که از نهادهای انقلابی بودجه می گیرد، فیلمی به نام «بدون مرز» در راستای همین نوع نگاه «انسان»محور به جنگ (و در واقع ضدجنگ) ساخته است!

 • جشن دلتنگی، هایلایت، ماهورا ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۰۹:۰۶

  همراه با فجر سی و ششم/۷

  «هایلایت» «ماهورا» برای حضور در «جشن دلتنگی»!/نگاهی به فیلم های هفتمین روز سی و ششمین جشنواره فجر در سینمای رسانه ها

  سینماپرس: پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه هفتمین روز نمایش آثار جشنواره سی و ششم در سینمای رسانه ها است؛ در این روز فیلم سینمایی «جشن دلتنگی» ساخته پوریا آذربایجانی در سانس ۱۴، فیلم سینمایی «هایلایت» ساخته اصغر نعیمی در سانس ۱۷ و فیلم سینمایی «ماهورا» ساخته حمید زرگرنژاد در سانس ۲۰ برای اهالی رسانه و منتقدان به نمایش درخواهند آمد.

 • نشست نقد و بررسی فیلم «تنگه ابوقریب» ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۲۲:۳۴

  نشست نقد و بررسی فیلم «تنگه ابوقریب»؛

  بهرام توکلی: تلاش کردیم به فضای دفاع مقدس نزدیک باشیم

  سینماپرس: کارگردان فیلم در نشست رسانه ای گفت: بزرگ‌ترین منبع برای بازسازی صحنه‌های جنگی مستندهایی است که در دسترس است. ما تکیه‌مان بیشتر به آن مستندها بود. ناخودآگاه دیدن فیلم‌های روز سینمای دنیا بر ذهن هر کارگردانی تأثیرگذار است اما من تلاش کردم تا فضای بومی جنگ‌مان حفظ شود و تکیه بر فیلم‌های مستند باشد.

 • غلامرضا علی‌اکبری ۱۳۹۶-۱۰-۱۹ ۲۳:۲۹

  سینمای دفاع مقدس نیازمند اعتقاد و ایمان قلبی به این عرصه است/ما هم باید با وضعیت فعلی سینما بسازیم

  خبرگزاری میزان: بازیگر فیلم "دیده بان" گفت: به عنوان یک بازیگر مگر می شود سالها کار کرد و بعد دلتنگ بازی نشد. من هم تبعاً در این سالها به شدت دلتنگ بازگشت به سینما و بازی در این عرصه هستم اما دیگر کاری نیست که بخواهم در مورد آن صحبت کنم.

 • ایستاده در غبار ۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۱۲:۵۱

  نگاهی به وضعیت سینمای دفاع مقدس از گذشته تا کنون

  سینماپرس: سینمای دفاع مقدس، با آثار قوی می‌تواند به دوران اوج خود بازگردد.

 • حسین شهابی ۱۳۹۶-۱۰-۰۴ ۱۰:۴۵

  خانه نشینی کارگردان‌های خوب فیلم های دفاع مقدس

  سینماپرس: کارگردان فیلم «دوران سرطانی» گفت: سینمای دفاع مقدس سینمای بسیار خاصی است و باید با قدرت به سمت آن رفت. این سینما به شدت هزینه بر بوده و دقت زیادی را در ساخت و تولید می‌طلبد.

 • فیلم سینمایی «من یوسفم، مادر» ۱۳۹۶-۰۹-۲۲ ۱۱:۲۵

  نمایش «من یوسفم، مادر» در هند و برزیل

  سینماپرس: «من یوسفم، مادر» ساخته محمدرضا فرطوسی که در ژانر دفاع مقدس تولید شده است، در دو جشنواره در کشورهای هند و برزیل به نمایش در خواهد آمد.

 • فیلم سینمایی اِشنوگِل ۱۳۹۶-۰۹-۲۱ ۱۱:۵۵

  به بهانه قربانی شدن یک فیلم دفاع مقدسی دیگر؛

  «اشنوگل» برای ندیدن اکران شد/ دولت سینمای دفاع مقدس را له کرد!

  سینماپرس: سهم سینمای دفاع مقدس در سال ۱۳۹۶ از ابتدای سال تا کنون سه فیلم است. فیلم اول در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری به نمایش درآمد و تهیه‌کننده و کارگردان فیلم بارها به نحوه اکران فیلمشان اعتراض داشتند.

 • ماه چهره خلیلی در نمایی از فیلم سینمایی اِشنوگِل ۱۳۹۶-۰۹-۲۰ ۱۲:۳۵

  بازیگر فیلم اشنوگل:

  عدم حمایت از سینمای دفاع مقدس مرا دلسرد کرد

  سینماپرس: بازیگر فیلم سینمایی «اشنوگل» که اکران آن در هفته های اخیر آغاز شده است با انتقاد از عدم حمایت مسئولان از سینمای دفاع مقدس، گفت: از نظر من اینکه برخی مسئولین می گویند باید فیلم دفاع مقدس ساخته شود و از آن حمایت می‌کنیم همه در حد حرف و شعار است و وقتی موقع عمل می‌شود همه سینمای دفاع مقدس را تنها می‌گذارند.

 • کاوه سماک باشی در نمایی از فیلم سینمایی اِشنوگِل ۱۳۹۶-۰۹-۱۸ ۱۰:۱۶

  «اشنوگل» فیلمی برای زنده نگه داشتن شهامت ایرانی

  سینماپرس: فیلم «اشنوگل» یکی از آثار سینمایی خاص دفاع مقدس است، با اینکه جریان اصلی سینما (مافیای پخش) سعی می‌کند، نادیده‌اش بگیرد و کمترین سالن و زمان نمایش را در اختیار دارد، اما اثر قابل اعتنایی است که در خیل آثار بی‌مسئله خود را به تماشاگر تحمیل می‌کند.

 • کاوه سماک باشی در نمایی از فیلم سینمایی اِشنوگِل ۱۳۹۶-۰۹-۱۳ ۰۹:۲۳

  اشنوگل؛ نگاهی نو و جسورانه به دوران دفاع مقدس!

  سینماپرس: اشنوگل از سوژه و مضمونی خاص، قابل توجه و نو برخوردار است که آن را از دیگر فیلم‌های مشابه متمایز می‌کند. نکته قابل ذکر اینکه، ساختار هنری و سینمایی این فیلم به دلیل کاستی دانش و تجربه سینمایی سازندگانش به اندازه مضمون ومحتوای خوب آن، ارتقا نیافته و کاملا متناسب وزیبنده موضوع ارزشمندش نیست.

 •  سردار احمد حق طلب ۱۳۹۶-۰۹-۱۱ ۱۰:۳۴

  رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس:

  چرا سینما زندگی قهرمانان واقعی را به تصویر نمی کشد

  سینماپرس: سردار احمد حق طلب گفت: اکثر کتابهایی که در مورد دفاع مقدس نوشته شده اند بسیار فاخر هستند و قابلیت تبدیل به فیلم را دارند اما تا حدی در این زمینه از سوی سینماگران کم توجهی می شود.

 • انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس ۱۳۹۶-۰۹-۰۴ ۱۵:۲۰

  انحلال انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس همزمان با پیروزی جریان مقاومت؟!

  سینماپرس: در شرایطی زمزمه‌های انحلال انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و کوچک سازی آن شنیده می‌شود که کشور با توجه به پیروزی‌های اخیر جبهه مقاومت نیاز بیش از پیش به ساخت آثار کوتاه و بلند در جبهه مقاومت دارد.

 • جمال شورجه در «چشم شب روشن» ۱۳۹۶-۰۹-۰۳ ۱۱:۰۵

  نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون در «چشم شب روشن» مطرح کرد :

  حقیقتاً حال سینمای دفاع مقدس خوب نیست

  سینماپرس: جمال شورجه در برنامه «چشم شب روشن» بیان کرد: حقیقتاً حال سینمای دفاع مقدس خوب نیست و سینمای دفاع مقدس باید ردیف بودجه داشته باشد.

 • حمید داوودآبادی ۱۳۹۶-۰۸-۲۳ ۱۰:۴۶

  درخواست حمید داوودآبادی از سینماگران

  سینماپرس: نویسنده کتاب‌های دفاع مقدس گفت: بزرگترین ضعف ژانر دفاع مقدس در سینما، توجه کم سینماگران به کتاب‌های منتشر شده در این حوزه است.

 • دوستی-سیدزاده-شاهمرادی زاده-گیتی-فهیم-شاه حسینی-شرف الدین-اصغری-ارشاد-بهمنی ۱۳۹۶-۰۷-۱۶ ۰۹:۵۲

  سینماگران از سینمای دفاع مقدس می گویند:

  بی بصیرتی، حاکم شدن نگاه تجاری، افکار شبه روشنفکری و سیاست گذاری غلط مدیران سینمایی موجبی بر قربانی شدن سینمای دفاع مقدس/ موظفیم ارزش ها و آرمان ها را احیا کنیم

  سینماپرس: برخی از سینماگران دغدغه مند با اشاره به اینکه مدیران فرهنگی کشور سرمنشأ اصلی بی توجهی به سینمای دفاع مقدس هستند خواستار حضور مدیران ارزشی و انقلابی در تمامی نهادهای فرهنگی و هنری کشور شدند تا از این رهگذر سینمای دفاع مقدس که این روزها در مهجوریت به سر می برد نجات یابد.

 • جواد ارشاد ۱۳۹۶-۰۷-۱۴ ۱۰:۲۷

  جواد ارشاد در گفتگو با سینماپرس:

  مسئولان فرهنگ را تبدیل به کالای تجاری کرده اند/ با شعاردادن و قلمفرسایی کردن سینمای دفاع مقدس احیا نمی شود!

  مشکلات سینمای دفاع مقدس؛ آسیب شناسی و راهکارها/۱۰

  سینماپرس: جواد ارشاد کارگردان سینما و تلویزیون با انتقاد شدید از عملکرد مدیران سینمایی در رابطه با سینمای انقلاب و دفاع مقدس گفت: متأسفانه مسئولان فرهنگی، فرهنگ را در کشورمان تبدیل به کالایی تجاری کرده اند و تنها در پی آن هستند تا با کار در حوزه فرهنگ به مال اندوزی و ثروت اندوزی و کسب درآمد بپردازند و به همین دلیل ارزش ها در حوزه فرهنگ و هنر کشورمان مدت ها است که جایی ندارد.

 • نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی دریاچه ماهی ۱۳۹۶-۰۷-۱۲ ۱۵:۰۸

  عکس/ نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «دریاچه ماهی»

  سینماپرس : نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «دریاچه ماهی» با حضور مریم دوستی(کارگردان فیلم) و جبار آذین (منتقد سینما) در محل سینماپرس برگزار شد.

 • انسیه شاه حسینی ۱۳۹۶-۰۷-۱۱ ۱۰:۰۵

  شاه حسینی در گفتگو با سینماپرس:

  مردم ما با هر تفکر و ظاهر و عقیده ای به دفاع مقدس عشق می ورزند/ امیدوارم ویرانی ها در این سینما هرچه زودتر درست شود

  مشکلات سینمای دفاع مقدس؛ آسیب شناسی و راهکارها/۹

  سینماپرس: انسیه شاه حسینی کارگردان سینما در رابطه با مشکلات سینمای دفاع مقدس گفت: مردم ما با هر تفکر و ظاهر و عقیده ای به دفاع مقدس عشق می ورزند و این اتفاق نویدبخش آینده ای خوب برای سینمای دفاع مقدس است و قطعاً روزی فرا خواهد رسید که دیگر مردم به طور کل از تماشای فیلم هایی که طی این سال ها به خوردشان داده اند اشباع شوند و به سمت سینمای ارزشی و دفاع مقدس گرایش پیدا کنند.

 • ابراهیم اصغری ۱۳۹۶-۰۷-۱۰ ۰۹:۱۴

  اصغری در گفتگو با سینماپرس عنوان کرد؛

  انتقاد از مدیران فرهنگی برای از بین بردن ارزش های انقلاب و دفاع مقدس/ توجه به گیشه و جذب مخاطب باعث شده تا ارزش ها در سینما رنگ ببازند

  مشکلات سینمای دفاع مقدس؛ آسیب شناسی و راهکارها/۸

  سینماپرس: ابراهیم اصغری تهیه کننده سینما با انتقاد از عملکرد مدیران سینمایی در رابطه با سینمای انقلاب و دفاع مقدس، در رابطه با مشکلات این گونه مهم سینمایی گفت: متأسفانه مدیران فرهنگی کشور به خصوص طی سال های اخیر با عملکرد غلط و ضعیف شان باعث شده اند ارزش های انقلاب و دفاع مقدس در جامعه و در سینما رنگ ببازد و این مطلبی است که نمی توان به سادگی از کنار آن عبور کرد.

 • محمدرضا شرف الدین* ۱۳۹۶-۰۷-۰۵ ۰۸:۴۳

  شرف الدین در گفتگو با سینماپرس:

  تأکید بر «ابرگونه» بودن ژانر دفاع مقدس/ نابسامانی فرهنگی و بی توجهی دستگاه های مختلف باعث افول سینمای دفاع مقدس شد

  مشکلات سینمای دفاع مقدس؛ آسیب شناسی و راهکارها/۷

  سینماپرس: محمدرضا شرف الدین مدیرعامل سابق انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و تهیه کننده سینما همزمان با هفته دفاع مقدس در رابطه با مشکلات این گونه مهم سینمایی گفت: ژانر دفاع مقدس یک «ابرگونه» است که می توان هزاران فیلم پلیسی، اطلاعاتی، اکشن، کودک و نوجوان و... در رابطه با آن ساخت و ما هرگز نباید اجازه بدهیم این ابرژانر مهم و ارزشمند به فراموشی سپرده شود و اهمال کاری هایی که در این زمینه صورت گرفته با اهتمام یکایک دستگاه ها و نهادهای ذیربط باید جبران شود.