سه‌شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۴

آغاز نگارش سریالی با موضوع شخصیت مرضیه دباغ پس از اعلام نظر شبکه ۵

سرکار خانم مرضیه دباغ در اختتامیه سومین جشنواره سراسری فیلم کوتاه بسیج

سینماپرس: نویسنده تلویزیون گفت: با مسئولین شبکه ۵ سیما برای پخش سریال خواهر طاهره صحبت کرده ایم و منتظر اعلام نظرشان هستیم. پس از نظر رسمی سازمان صدا و سیما تا آخر اردیبهشت ماه، نگارش سریال را آغاز خواهم کرد.

به گزارش سینماپرس، رسول صانعی نویسنده سریال های تلویزیونی درباره سریال زندگینامه مرحوم مرضیه دباغ معروف به خواهر طاهره، محافظ امام خمینی(ره) گفت: سریال مرضیه دباغ در حال حاضر برای ۱۸ قسمت طراحی شده است و طرح کلی آن را به سازمان صدا و سیما تقدیم کرده ایم، در صورت تصویب نوشتن آن را آغاز خواهیم کرد.

وی در همین راستا افزود: به دلیل علاقه شخصی به زندگی طاهره دباغ و پیشنهاد سازمان صدا و سیمای همدان برای ساخت سریال زندگینامه وی، من تحقیقات خودم را برای نوشتن آغاز کردم.

مرضیه دباغ چریک انقلاب اسلامی//دوشنبه

این نویسنده اظهار کرد: در تحقیقات متوجه شدم طاهره دباغ طی سه مرحله ای که به اسارت ساواک در آمده توانسته آنها را فریب دهد. بار سوم که از زندان آزاد می شود ساواک اطمینان دارد که او حتما خواهد مرد و خانم دباغ بعد از بهبودی نسبی در بیرون از زندان می تواند از کشور خارج شود.

صانعی درباره ویژگی های مرضیه دباغ، افزود: از ویژگی های مرضیه دباغ می توان تربیت فرزندانش و همسرداری، کدبانو بودن، آگاه بودن از نیازهای بستگان و فامیل نام برد. یک وجهه عجیب شخصیت مرضیه دباغ این بود که وی مطمئن ترین خانم در ذهن امام خمینی(ره) بود به علت اینکه ماموریت های ویژه در بازرسی از سپاه و زندان ها را انجام داده بود. امام(ره) او را با آیت الله جوادی آملی برای فرستادن پیام به گرباچف می فرستند و دباغ مدت ها در پاریس محافظ امام خمینی(ره) بود.

وی ادامه داد: از طرفی وی مجتهده بود و محضر استادان بزرگی علم آموخت و زمانی که مسئولیت سپاه همدان را به عهده داشت یا مسئول سپاه چریکی های نامنظم غرب کشور در کنار شهید چمران بود و پنجشنبه ها برای یادگیری درس و علم نزد استادان خود باز می گشت. دباغ یک حوزه کامل، دقیق و درست از پاکی و صداقت برای بانوان کشورمان است و در زمان حیات در تمام حوزه های خانوادگی قطب فامیل و مردم بود.

کارگردان سریال "شهید حججی" به نام سریال مرضیه دباغ پرداخت و توضیح داد: به دلیل اینکه امام خمینی(ره) دباغ را با نام خواهر طاهره می شناخت اسم اولیه را این نام انتخاب کرده ایم. با مسئولین شبکه ۵ سیما برای پخش این سریال صحبت کرده ایم و منتظر اعلام نظرشان هستیم. پس از نظر رسمی سازمان صدا و سیما تا آخر اردیبهشت ماه، نگارش سریال را آغاز خواهم کرد. نگارش حدودا چهار ماه طول خواهد کشید و ممکن است کلید پروژه را در بهمن ماه بزنیم.

رسول صانعی

صانعی ادامه داد: مرضیه دباغ به علت ازدواجشان با یکی از بازاری های تهران که هم اکنون نیز در قید حیات است در تهران ساکن می شود و از طریق همسرش که یک مبارز بود وارد مبارزه با ساواک می شود. در کشورهای مختلف خارج از کشور زندگی می کند و زمانی که انقلاب پیروز می شود از پاریس به همدان باز می گردد. بعد از فرار از اسارت ساواک به لندن می رود. بعدها به همدان بازمی گردد تا اینکه نماینده همدان می شود و سپس به تهران برمی گردد.

وی خاطر نشان کرد: برای تولید سریال "خواهر طاهره" تاکنون استانداری همدان با اختصاص بودجه، حوزه هنری و یک اسپانسر شخصی در همدان اعلام همکاری کرده اند.

*میزان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.