سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۴

با پایان کار مشاوران دبیر هفدهمین جشنواره؛

فهرست مستندهای راه‌یافته به «سینماحقیقت» ۱۹ آذر اعلام می‌شود

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت

سینماپرس: آثار راه یافته به جشنواره «سینماحقیقت» ۱۹ آذر ماه اعلام می‌شود، همچنین سلیمان سیسه یکی از مهمترین فیلمسازان آفریقا به این رویداد سینمایی می‌آید.

به گزارش سینماپرس، با پایان کار مشاوران دبیر هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت» و قطعی شدن آثار راه یافته به بخش‌های بلند، نیمه بلند، کوتاه و جایزه شهید آوینی، فهرست آثار یکشنبه ۱۹ آذر ماه در نشست خبری دبیر جشنواره با نمایندگان رسانه‌ها اعلام می‌شود.

فیلمساز آفریقایی به «سینماحقیقت» می‌آید

سلیمان سیسه یکی از مهمترین فیلمسازان آفریقا، از مهمانان هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» است.

سلیمان سیسه که سال ۱۹۴۰ در باماکو (مالی) به دنیا آمد، تحصیلات متوسطه خود را در داکار به پایان رساند، سپس برای تحصیل در دانشگاه VGIK به مسکو رفت. سیسه را بزرگترین فیلمساز زنده آفریقا می‌نامند.

پس از بازگشت از مسکو، سیسه عکاس خبری شد. سال ۱۹۷۵، «دن موسو» (دختر جوان)، اولین فیلم داستانی بلند مالی را فیلمبرداری کرد که بلافاصله توسط دولت، توقیف شد. سیسه بنیانگذار و رییس اتحادیه سازندگان و کارآفرینان فیلم و سمعی بصری آفریقای غربی است.

او در توسعه صنعت سینمای آفریقا موثر و از چهره‌های شاخص این سینماست. سلیمان سیسه در جشنواره «سینماحقیقت» در نشستی ویژه درباره سینمای آفریقا صحبت خواهد کرد.

هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» به دبیری محمد حمیدی مقدم از ۲۷ آذر تا ۲ دی ماه ۱۴۰۲ در پردیس چارسو برگزار می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.