شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۹

به کارگردانی «داود میرباقری»؛

آغاز تصویربرداری «سلمان فارسی» در شهرک دفاع مقدس

سریال «سلمان فارسی»

سینماپرس: همزمان با آغاز تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «سلمان فارسی» به کارگردانی داود میرباقری در شهرک دفاع مقدس، از تصویر علیرضا شجاع نوری بازیگر نقش «سلمان فارسی» رونمایی شد.

به گزارش سینماپرس، همزمان با آغاز تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «سلمان فارسی» به کارگردانی داود میرباقری در شهرک دفاع مقدس، از تصویر علیرضا شجاع نوری بازیگر نقش «سلمان فارسی» رونمایی شد.

نقش سلمان فارسی را در این پروژه سه بایگر در سه مقطع «کودکی و نوجوانی»، «جوانی» و «میان‌سالی و پیری» ایفا می‌کنند که شجاع‌نوری در این سریال نقش دوران میان‌سالی و پیری سلمان فارسی را بازی می‌کند.

سلمان فارسی

نگارش اولیه «سلمان فارسی»

پروژه «سلمان فارسی» که نگارش اولیه آن در ۱۳۷۸ به پایان رسیده بود، پس از وقفهای ۲۰ ساله در دی‌ماه ۱۳۹۸ در کرمان کلید خورد. قشم، شاهرود، جلفا و رود اَرَس؛ شهرک غزالی، سواحل مازندران، شهرک سینمایی نور و… از مکان هایی بودند که ظرف دو سال گذشته فیلمبرداری در آن صورت گرفت.

در ابتدای سال جاری، تمرکز گروه بر ساخت دکورهای دیر عموریه؛ کاخ سناتور خاروس و بخشهای داخلی کلیسا بود و پس از وقفهای یک ماهه، فیلمبرداری در شهرک دفاع مقدس آغاز شد. ادامه این سکانسها که مربوط به قصر خاروس است، در شهرک غزالی تصویربرداری خواهد شد.

سلمان فارسی


بیزانس (که فصل میانی سریال محسوب میشود) پس از کوششی ۳۶ ماهه، در اواخر پاییز ۱۴۰۱ به پایان میرسد و گروه تولید از زمستان، فصل ایران را آغاز خواهند کرد. تا کنون بیش از ۱۹ قسمت از این مجموعه تلویزیونی تصویربرداری و تدوین (اولیه) شده است.

بازیگرانی همچون فرهاد اصلانی، داریوش فرهنگ، محمدرضا هدایتی، احترام برومند، رامونا شاه، علی دهکردی، مرحوم چنگیز جلیلوند، مهدی فقیه، محمدجواد جعفرپور، علیرضا مهران و چند بازیگر خارجی (از کشورهای تونس، ارمنستان، مراکش، یونان و…) و حدود ۱۵۰۰ بازیگر تئاتری و بومی جلوی دوربین این سریال رفته‌اند.

متأسفانه چند روز پیش یکی از بازیگران خارجی این پروژه، هشام رستم، درگذشت. سکانسهای سلمان فارسی، واپسین یادگارهای تصویری این هنرمند اهل تونس بود.

سلمان فارسی

گفتنی است نقش این بازیگر فقید در سریال به پایان رسیده بود و نیازی به حذف بخشهای آتی، ضبط دوباره یا ادامه کار با بازیگری دیگر و تمهیداتی از این دست نیست.

داود میرباقری در یادداشتی، ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت وی از زحمات این هنرمند تقدیر کردند.

همزمان با تولید این سه فصل، نگارش سری دوم این پروژه در جریان است. سلمان فارسی با تمرکز بر زندگی و زمانه این صحابه گرانقدر، روایتی است از ایران ِعهد ساسانی، جستوجو در عالم مسیحیت (بیزانس) و درک محضر حضرت رسول. سری دوم این پروژه عظیم، وقایع ِپس از رحلت حضرت خاتم تا درگذشت سلمان فارسی را در برمیگیرد.

این پروژه از زوایایی چون در بر گرفتن چند دوره تاریخی-تمدنی و پرداختن به زمانی طولانی (حیات تا ممات)، بزرگترین سریال تاریخ تلویزیون به شمار میآید.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.