دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۶

پیام «معاون امور هنری وزارت ارشاد» به بیست‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان؛

سالاری: شایسته است تئاتر کودک و نوجوان مخاطب خود را به غیر از شادی و سرگرمی به «تفکر» وادارد

محمود سالاری در نشست خبری چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

سینماپرس: معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی به بیست‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان نوشت: تئاتر کودک و نوجوان برای بهبود شرایط آموزشی و پرورشی نسل آینده‌ساز تلاش می‌کند تا در برابر هجمه‌های فرهنگی، زمینه‌های تشویق و ترغیب فعالان هنری جهت تولید آثار بهتر را فراهم کند.

به گزارش سینماپرس، در پیام محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است: تولید تئاتر کودک و نوجوان کار دشواری است که با همدلی و هم‌فکری تمامی علاقمندان و متخصصان امر تحقق پیدا می‌کند. در عصر حاضر و با وجود ابزارهای رسانه‌ای جدید، باید در پی راهکارهای تازه‌ای باشیم تا بتوانیم آثاری را متناسب با زمان، از تولید متن تا اجرا سر و سامان دهیم.

شایسته است تئاتر کودک و نوجوان مخاطب خود را به غیر از شادی و سرگرمی، به تفکر وادارد، تفکری عمیق و سازنده ‌ایمان او در راستای فردای بهتر ایران اسلامی

در ادامه این پیام آمده است: این مهم حاصل نمی‌شود مگر در سایه همفکری و همکاری دست‌اندرکاران تئاتر کودک و نوجوان با متخصصان دیگر رشته‌های حوزه تعلیم و تربیت. این همکاری باید به تولید متن نمایشی شایسته منتهی شود. متنی با همه‌ی ویژگی‌های محتوایی علمی و فنی و البته با داشتن قابلیت‌های آموزشی در فرایندی ماندگار. حتی در ساختار و اجرا هم می‌بایست طرحی نو درانداخت، زیرا کودک و نوجوان امروز نسل تئاترهای بینش و تفکر است.

سالاری در ادامه این پیان تصریح کرده است: شایسته است تئاتر کودک و نوجوان مخاطب خود را به غیر از شادی و سرگرمی، به تفکر وادارد، تفکری عمیق و سازنده ‌ایمان او در راستای فردای بهتر ایران اسلامی. برای تولید اثری ماندگار و متناسب با ذائقه کودکان و نوجوانان شایسته است که بدانیم آنان چه می‌خواهند و نیاز امروزشان چیست!؟ این شناخت با بررسی ابعاد مختلف زندگی آنان محقق می‌گردد چرا که آن‌ها آنگونه زندگی می‌کنند که می‌اندیشند.

سالاری در انتهای این پیام خاطرنشان کرده است: جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان برای بهبود شرایط آموزشی و پرورشی نسل آینده‌ساز تلاش می‌کند تا در برابر هجمه‌های فرهنگی، زمینه‌های تشویق و ترغیب فعالان هنری جهت تولید آثار بهتر را فراهم کند. بر خود لازم می‌دانم از تمامی هنرمندان و دست‌اندرکاران و دبیر محترم جشنواره، کمال سپاس را به جای آورم و توفیق تمامی زحمت‌کشان عرصه تئاتر کودک و نوجوان را از خداوند منان خواستار شوم.

بیست‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، با هدف تقویت مهارت، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از طریق نمایش، یکم تا ششم تیرماه به دبیری‌ امیر مشهدی‌عباس و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، شهرداری همدان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با شعار «تئاتر، پرواز پروانه‌های خیال» در شهر تاریخی همدان برگزار می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.