چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۶

گزارش خبرنگار اعزامی سینماپرس به جشنواره فیلم کن؛

در روزهای میانی برگزاری هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن چه گذشت؟

هفتاد و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کن

سینماپرس: هفتادو پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کن در روزهای میانی برگزاری اش با برخی حواشی روبرو بود؛ مهمترین اتفاق این دوره جشنواره آن است که تا روزهای میانی این معتبرترین رویداد سینمایی جهان هنوز شاهکاری نداشته که بتواند نظرات بخش اعظمی از منتقدان واهالی رسانه را به خود جذب کند و بعید نیست که تا پایان جشنواره هم نهایتا شاهد فیلم های معمولی باشیم‌ و نه شاهکارهای خارق العاده!

سیدرضا منتظری: گروهی از معترضان فمینیست روز یکشنبه ۲۲ می پیش از نمایش فیلم «عنکبوت مقدس» به کارگردانی علی عباسی و حضور عوامل فیلم روی فرش قرمز صحنه با اشاره به فهرست «۱۲۹ زن‌کشی در فرانسه از زمان برگزاری آخرین جشنواره کن» اعتراضاتی را به نمایش گذاشتند. این دومین اعتراض فمینیستی جشنواره فیلم کن امسال است. این اتفاق نشان از آن دارد که این افراد به صورت از پیش تعیین شده در جشنواره حضور پیدا کرده بودند.

از سوی دیگر تا روزهای میانی جشنواره فیلم «زمان آرماگدون» ساخته «جیمز گری» تاکنون بیشترین امتیازات را در جدول منتقدان سینمایی جشنواره فیلم کن به خود اختصاص داده است. این فیلم درام به نویسندگی و کارگردانی «جیمز گری» با نقش‌آفرینی «آن هاتوی»، «آنتونی هاپکینز» و «جرمی استرانگ» و با فیلمبرداری داریوش خنجی در ایالت نیوجرسی آمریکا ساخته شده و با امتیاز ۸/ ۲ تاکنون صدرنشین جدول منتقدان اسکرین در میان فیلم‌های نمایش‌داده‌شده در بخش رقابتی است. «زمان آرماگدون» فیلم داستانی عمیقا شخصی است که درباره استحکام خانواده و جست‌وجوی رویای آمریکایی توسط نسل‌هااست. ماتیو ماچر» از روزنامه لوموند فرانسه و «استفن زاخارک» از مجله تایم چهار ستاره کامل را به ساخته جدید «جیمز گری» اختصاص داده‌اند. این در حالی است که «پیتر بردشاو» منتقد معروف گاردین با یک ستاره کمترین امتیاز را برای این فیلم در نظر گرفته است. با این وجود فیلم «زمان آرماگدون» با کسب ۸/ ۲ ستاره (از امتیاز کامل ۴ ستاره) تا اینجای جشنواره کن بیشترین اقبال را از سوی منتقدان کسب کرده است. در این جدول، فیلم «EO» ساخته «یرژی اسکولیموفسکی» با نمره ۷/ ۲ و «مثلث اندوه» به کارگردانی «روبن اوستلوند» با امتیاز ۵/ ۲ در رتبه‌های بعدی جدول امتیازات منتقدان سینمایی در جشنواره کن قرار دارند.

اما اخلال چند روزه در سامانه تهیه بلیت جشنواره نیز صدای انتقاد و اعتراض بسیاری از اهالی رسانه را درآورده است؛ این اتفاق به این شکل تاکنون سابقه نداشته و برخی بر این باورند که به دلیل استقبال خیره کننده جهانیان از جشنواره و حضور نزدیک به ۴۰ هزار مهمان در این رویداد سینمایی این اتفاق رخ داده است.

در نهایت انتشار یک متن توسط ابراهیم ایرج زاد کارگردان فیلم سینمایی «عنکبوت» علیه علی عباسی کارگردان فیلم «عنکبوت مقدس» یکی دیگر از حواشی روزهای میانی کن هفتاد و پنج بود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.