سه‌شنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۶

تذکری از جنس سلوک هنر؛

اعتراض حسن روح‌الامین به «تجسمی فجر» برای حضورش در این جشنواره

حسن روح‌الامین

سینماپرس: حسن روح‌الامین نسبت به اعلام اسمش در لیست پذیرفته‌شدگان چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اعتراض کرد.

به گزارش سینماپرس، در حالی که روز دوشنبه ۱۱ بهمن ماه، اسامی هنرمندان راه یافته به چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اعلام شد، حسن روح‌الامین اعلام کرد که در این دوره جشنواره تجسمی فجر حضور ندارد و از اعلام اسمش در لیست هنرمندان راه یافته به جشنواره، اظهار تعجب کرد.

وی همچنین این عدم حضور را به منزله تحریم جشنواره هنرهای تجسمی فجر ندانست. وی در متنی در این مورد توضیح داده است که در ادامه می‌خوانید.

«نبودنم در جشنواره تجسمی به معنای تحریم نیست! راه دیگری برگزیده‌ام ...

به نام خدا

امروز یکی از دوستانم برایم پیام تبریکی فرستاد. به خاطر حضور در جشنواره تجسمی فجر! و این در حالی بود که بنده در این جشنواره حضور نیافته‌ام. پرسیدم و پیگیر شدم. و متوجه شدم که نام بنده در این جشنواره قرار دارد. حال آنکه خودم بی خبرم.

این بی‌خبری به کنار، سوال مهم‌تر و همراه با تأسف، این است که چرا این رفتار غیرحرفه‌ای از سوی جشنواره اتفاق افتاده است!؟ پاسخش نزد من نیست و برگزارکنندگان باید پاسخگوی این موضوع باشند.

اما برای اطلاع مخاطبین گرامی عرض می‌کنم که بنده این روزها در هیچ جشنواره‌ای شرکت نکردم، مدتهاست به این اعتقاد رسیده‌ام که برای اشاعه اعتقادات شیعی و انقلابی، مواجهه سازمانی و رویکرد جشنواره‌ای آفت است. تشکل‌های هنری‌ای نیز که در این مسیر عمل می‌کنند به سبک رفتار بنده نزدیک نیستند. هنر محصول حرکت سازمانی نیست، بلکه نتیجه روح خلاق و آزاد است. اگرچه خیلی اوقات، در حالی که شما هیچ تهیه‌کننده‌ای هم ندارید، مسئولان و جشنواره‌ها، باز «محصول فردی» را به نام خودشان فاکتور می‌کنند. این اعتراض به جشنواره، توهین به جشنواره نیست. بلکه تذکری درباره سلوک هنر است.

خداوند در مصحف شریف فرموند (وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَاتَفَرَّقُوا)، ولی ما به این مهم رسیدیم که جمع در شرایط فعلی آسیب‌زا بود و نشد و در نتیجه به آیه‌ای دیگر عمل می‌کنیم (قُلْ إِنَّما أَعِظُکُمْ بِواحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلهِ مَثْنی وَ فُرادی)»

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.