دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶

رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران:

تعداد ناشران و کتاب‌هایی که معرفی شده‌اند افزایش فراوانی را نسبت به سال گذشته پیدا کرده است

نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران

سینماپرس: رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران گفت: از اهداف در نظر گرفته شده در برپایی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تحقق عدالت فرهنگی و دسترسی همه مردم ایران به این نمایشگاه است که اجرایی می‌شود، این نمایشگاه مکان و زمان را برای علاقمندان به حداکثر رسانده و دسترسی به خرید کتاب را تسهیل می‌کند.

به گزارش سینماپرس، علی رمضانی در گفت‌وگو با میزان پیرامون برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به شکل فیزیکی در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ گفت: سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی «امام خمینی (ره)» تهران برگزار خواهد شد شهرآفتاب به دلیل مهیا نبودن شرایط و امکانات مناسب برای برگزاری نمایشگاه فیزیکی کتاب تهران نبود لذا دست اندرکاران این نمایشگاه در تلاشند تا شرایطی مناسب را برای برگزاری این گردهمایی بزرگ فرهنگی فراهم کنند.

وی در این راستا ادامه داد: نمایشگاه مجازی و نمایشگاه فیزیکی هر کدام کابردهای خاص خود را دارند کرونا زمینه را برای برگزاری و گرایش به سوی فناوری و فاصله گرفتن از رویکردهای سنتی برگزاری نمایشگاه کتاب تهران فراهم کرد این مهم افق‌های جدیدی را پیش روی نمایشگاه‌های کتاب گذاشت و سبب شد تا نمایشگاه کتاب تهران تنها محدود به یک منطقه‌ از کشور نباشد تجربه سال گذشته در نمایشگاه مجازی کتاب نشان داد عدالت فرهنگی توسط نمایشگاه مجازی برگزار شده و روستاها نیز توانسته اند از دستاوردهای نمایشگاه مجازی کتاب استفاده کنند و این تجربه‌ای ارزشمند و رویدادی قابل تامل است.

رمضانی با اشاره به تفاوت‌های اجرایی دومین دوره نمایشگاه مجازی کتاب تهران نسبت به سال گذشته تصریح کرد: امسال ناشران هزینه‌ای برای حضور در نمایشگاه پرداخت نمی‌کنند و شرایط یکسانی برای ناشران بزرگ و کوچک فراهم شده است. قریب به دو هزار ناشر از سراسر کشور در دومین دوره این نمایشگاه ثبت‌نام کرده‌اند که نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزایش داشته است؛ به‌واقع ناشران داخلی کتاب‌های خود را با تخفیف ۲۰ درصدی عرضه می‌کنند همچنین در دومین دوره نمایشگاه مجازی کتاب تهران حدود هفتاد ناشر خارجی حضور دارند که کتاب‌های خود را با ۳۰درصد تخفیف ارزی ارائه می‌کنند.

وی کسب تجربه در برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: خانه کتاب و ادبیات ایران بعد از برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران به سمت توسعه زیرساخت‌ها و رفع مشکلات قدم برداشت؛ بر همین اساس نمایشگاه مجازی قرآن کریم نیز سال گذشته از سوی این موسسه برگزار شد. به تدریج هشتاد مشکل شامل کاربر پسند بودن، زیرساخت‌ها، اختصاص منابع پشتیبان برای پاسخگویی به مراجعان و شناسایی و... برطرف شد و در چند نوبت در نمایشگاه مجازی کتاب استان‌های اصفهان و آذربایجان غربی مورد آزمایش و بررسی قرار گرفت. نمایشگاه مجازی کتاب تهران اولین تجربه در کشور بود که در دومین دوره تکمیل و برای هرچه بهتر برگزار شدن آن تدابیری اندیشیده شده است.

رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران و مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران اهداف برگزاری دومین نمایشگاه کتاب مجازی را بیان و تاکید کرد: از اهداف در نظر گرفته شده در برپایی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تحقق عدالت فرهنگی با دسترسی همه مردم ایران اجرایی می‌شود که این رویداد فرهنگی مهم دیده شده است این نمایشگاه مکان و زمان را برای علاقمندان به حدا اکثر رسانده و دسترسی به خرید کتاب را تسهیل می‌کند.

وی تصریح کرد: سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای دانشجویان و طلاب ۲۵۰ هزار تومان است که از این مقدار ۱۵۰ هزار تومان سهم مشارکت دانشجویان و طلاب بوده و ۱۰۰ هزار تومان نیز سهم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت بانک صادرات ایران است. سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای اعضای هیئت علمی نیز ۵۰۰ هزار تومان است که از این مقدار ۲۵۰ هزار تومان سهم عضو هیئت علمی و ۲۵۰ هزار تومان نیز برعهده معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت بانک صادرات ایران خواهد بود.

رمضانی به برنامه‌های جانبی دومین نمایشگاه کتاب اشاره و خاطر نشان کرد: امسال تلاش بخش فرهنگی بر این است تا دومین نمایشگاه مجازی کتاب پر بارتر و بهتر از سال گذشته برگزار شود لذا برنامه‌های جانبی متعددی در کنار برگزاری نمایشگاه در نظر گرفته شده که به صورت آنلاین و بر خط به ارائه خدمات خواهد پرداخت از سوی دیگر پیش بینی می‌شود استقبال امسال بیش از سال گذشته انجام شود به همین دلیل در بخش‌های متعدد این مهم در نظر گرفته شده و ظرفیت‌ها برای اوج افزایش استقبال‌های عمومی در نظر گرفته شده که در زمان لازم بکار گرفته خواهد شد در عین حال تعداد ناشران و کتاب‌های که در دومین نمایشگاه مجازی معرفی شده‌اند افزایش فراوانی را نسبت به سال گذشته پیدا کرده است، تمام تلاش ما در راستای افزایش فرهنگ مطالعه بوده و در این زمینه تلاش فراوانی شکل گرفته است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.