سه‌شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۷

در نخستین دوره؛

برپایی اختتامیه سوگواره عکس آیینی «اربعین ۱۴۰۰»

سوگواره عکس آیینی اربعین ۱۴۰۰

سینماپرس: مراسم اختتامیه نخستین دوره سوگواره عکس آیینی «اربعین ۱۴۰۰» با تجلیل از اساتید پیشکسوت عکاسی و قدردانی از برگزیدگان، پنجشنبه ۱۸ آذر در فرهنگسرای بهمن برگزار می شود.

به گزارش سینماپرس، مهدی توکلیان دبیر نخستین سوگواره عکس آیینی «اربعین ۱۴۰۰» از برگزاری مراسم اختتامیه نخستین دوره این مسابقه با حضور و تجلیل از اساتید پیشکسوت عکاسی آیینی و دینی همچون کمال الدین شاهرخ، عباس میرهاشمی، رسول اولیازاده و جاسم غضبان پور در روز پنجشنبه ۱۸ آذر ساعت ۱۰ صبح در فرهنگسرای بهمن خبر داد.

توکلیان ضمن اشاره به برگزاری این مراسم در ۲ بخش تک عکس و مجموعه عکس گفت: امسال با توجه به محدودیت‌های کرونایی، مراسم عزاداری ایام اربعین به شکل محدودتری برگزار شد و از آنجایی که اقوام گوناگون ایرانی با توجه به فرهنگ محلی و بومی در مناطق مختلف ایران اسلامی عزاداری می‌کنند این مسابقه در سطح ملی در نظر گرفته شد و هنرمندان از نقاط مختلف ایران توانستند در این مسابقه شرکت کنند و با ارایه آثار خود به معرفی مراسم ها و آیین های عزاداری اقوام ایرانی نیز بپردازند.

وی هدف از برگزاری این مسابقه را آشنایی نسل جدید عکاسان، هنرجویان و علاقه مندان به هنر عکاسی با فضای رسانه های نوین برشمرد و بر اهمیت رسالت عکس در فضای رسانه‌ای امروز تاکید کرد. توکلیان همچنین بهره گرفتن از ظرفیت‌های رسانه های نوظهور و استفاده صحیح از عکس بر مبنای سواد رسانه ای را از مزیت های نسل جدید عکاسان برشمرد و استقبال علاقه مندان جوان به عکاسی را یکی از دلایل رشد سواد رسانه در سالیان اخیر دانست.

وی ادامه داد: داوری نخستین دوره عکس «اربعین ۱۴۰۰» توسط اساتید عکاسی محمدصادق حیدری، ساتیار امامی، زهیر صیدانلو، ثریا بیات، سمیه غلامی و کیوان امجدیان از فعالان رسانه انجام گرفته و برگزیده ها انتخاب شدند که در مراسم اختتامیه از آنها تقدیر خواهد شد.

توکلیان ضمن اشاره به بخش نمایشگاهی این مسابقه افزود: تعداد ۴۰ عکس نیز برای بخش نمایشگاهی توسط داوران انتخاب شدند که به بخش نمایشگاه این مسابقه راه یافتند.

دبیر سوگواره عکس آیینی حضور آثار هنرمندان و عکاسان شهرستانی به این رویداد را قابل توجه دانست و آثار ثبت شده در دبیرخانه سوگواره را که از کردستان، اهواز، دزفول، آستارا، شیراز، سبزوار، اردبیل، اهر، گرگان، قزوین، سمنان، تبریز و ... بودند دلیل توجه به موضوع عکس آیینی برشمرد.

وی درباره تجلیل از پیشکسوتان عکاسی در مراسم گفت: حضور اساتید پیشکسوت در این مراسم با هدف تجلیل از آنها و ارزش نهادن به وجود پیشکسوتان و بهره گیری از تجربیاتشان، بخش دیگری از مراسم خواهد بود که در راستای احترام به نسل گذشته و از بین بردن فاصله بین نسلی و آگاه سازی نسل آینده برای قدرشناسی از خدمات و زحمات اساتید و معلمانی است که در عرصه فرهنگ و هنر دینی و آیینی کشور فعالیت کرده اند که مسلما زمینه سازی برای رشد فعالیت گام دوم هنرمندان جوان، متعهد، انقلابی و مکتبی در جامعه اسلامی است. همچنین در این مراسم از یکی عکاسان عتبات عالیات نیز که با آثار ارزشمند در این رویداد مشارکت داشته است نیز تقدیر می شود.

توکلیان درباره نحوه برگزاری مراسم توضیح داد: از آنجایی که اکثر شرکت کنندگان در این سوگواره از شهرهای مختلف هستند و بنا به شرایط نمی توانند در مراسم حضور داشته باشند بر اساس تصمیم مدیریت فرهنگسرای بهمن علاقه مندان می توانند از طریق صفحه مجازی فرهنگسرای بهمن در مراسم حضور یابند.

وی در پایان گفت: در این مراسم، شاخص های ارزیابی داوری آثار، ارائه خواهد شد و بیانیه هیات داوران نیز توسط محمدصادق حیدری از فعالان و هنرمندان با سابقه در حوزه عکاسی و رسانه قرائت می شود و همچنین از پیشکسوتان عکاسی و برگزیده های سوگواره عکس آیینی «اربعین ۱۴۰۰» تجلیل خواهد شد.

آثار برگزیدگان و راه یافته به نمایشگاه در محرم سال آینده در مجموعه مدیریت شهری برگزار و از کتاب سوگواره رونمایی خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.