یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۹

با حکم مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح؛

«سیدمحمد حسینی» مدیر انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس شد

سیدمحمد حسینی در پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت

سینماپرس: سیدمحمد حسینی با حکم مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح به سمت مدیر گروه فیلم و سریال بنیاد فرهنگی روایت فتح و مدیر انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس منصوب شد.

به گزارش سینماپرس، سید محمدیاشار نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح روز شنبه ۳ مهر طی مراسمی با حضور منوچهر شاهسواری رئیس خانه سینما، سیداحمد میراعلایی تهیه‌کننده سینما، کامران ملکی هنرمند و منتقد سینما به همراه جمعی از مدیران بنیاد فرهنگی روایت فتح سید محمد حسینی را به سمت مدیر گروه فیلم و سریال این بنیاد و مدیر انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس منصوب کرد.

در این مراسم نادری با اشاره به مطالبات رهبر عظیم الشان انقلاب مبنی بر اصطلاح ساختار فرهنگی کشور گفت: ساختار و حکمرانی فرهنگی کشور اصلاح نمی‌شود مگر به دست هنرمندان ارزشی و متعهد سینمای ایران که در طول این سال‌ها بر اثر بی‌مهری‌ها و بی توجه‌ها و خصوصاً در شرایط سخت کرونایی دچار سختی‌های بسیاری شده‌اند. انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس نیز باید به سهم خود برای ترمیم این لطمه اقدامات مؤثری را انجام دهد و از همین رو ما در مجموعه بنیاد روایت فتح با تفکیک فعالیت‌های صنفی و تولیدی سعی کردیم.

این مدیر فرهنگی افزود: بنیاد فرهنگی روایت فتح دستور تولید بیش از سی فیلم سینمایی از مفاخر و افتخارات استان‌های کشور در جریان انقلاب و دفاع مقدس و مقاومت در دستور کار خود قرار داده و تحقق این امر نیازمند ایجاد یک مکانیزم دقیق برای طرح‌ریزی، برنامه‌ریزی و تولید متن و محتوا در این حوزه است. گروه فیلم و سریال روایت فتح در دل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و این گروه موظف است که از ظرفیت انجمن برای تولیدات ذکر شده استفاده کند.
نادری در ادامه درباره احیای مجدد سینمای انقلاب و دفاع مقدس ذکر کرد: مبانی سینمای انقلاب اسلامی بسیار گسترده است به گونه‌ای که مرزهای جغرافیایی را درنوردیده، از منظر ما تمام سینمای ایران، سینمای انقلاب و دفاع مقدس است لذا این دامنه بسیار گسترده است و انشالله با اهتمام و با طرح‌ریزی دقیق، انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس باید به معنای واقعی تبدیل به مأمنی برای بچه‌های هنرمند انقلابی شده تا به‌راحتی به آن رجوع کنند و تا حد امکان خدماتی دریافت کنند و در آن موردتوجه قرار بگیرند. به‌هرحال همه ما در یک جبهه قرار داریم و خودی و غیرخودی نداریم البته اختلاف‌سلیقه‌ها وجود دارد و این تضارب آرا به رشد و شکوفایی منتج خواهد شد. سینمای ما امروز به یک هوای تازه برای تنفس نیاز دارد. امروز ما به سینمای امیدبخش و امید آفرین، سینمای الگوساز و قهرمان محور، سینمای با اصالت و نجیب، به سینمای اخلاق مدار احتیاج داریم. نسل نوجوان دهه هشتادی‌ها هستند که ذائقه خودشان را دارند. نیازها و قصه و غصه‌های خودشان را دارند. اینها در معادلات و مناسبات ما کجا قرار گرفته‌اند؟

وی گفت: امروز با نسلی مواجه هستیم که بسیار باهوش، کجکاو و اهل جستجوست، باید مخاطب را به خوبی شناخت، نیازش را احصاء کرد و قدم به قدم در کنارش حرکت کرد تا بتوان با او ارتباط برقرار کرد. این نسل، نسلی است که با هر استدلالی قانع نمی‌شود. جریان فرهنگی کشور برای بالا بردن ضریب نفوذ و اثرگذاری خود در لایه‌های مختلف جامعه باید ساختار خود را تغییر دهد.

نادری درباره سند اعتلای بنیاد فرهنگی نیز اشاره کرد: در طول مدت یک سال گذشته با تشکیل هیات‌های اندیشه ورزی و کمک خبرگان و نخبگان این حوزه، سند اعتلای بنیاد فرهنگی روایت فتح تهیه شد و نقشه راه ۵ ساله فعالیت‌های روایت فتح و گروه‌ها و انجمن‌های تابعه آن با نگاه تحولی مبنای حرکت همه مدیران و بدنه بنیاد خواهد بود. امروز خداوند را شاکریم که چ سکان هدایت این مهم در حوزه سینما به عهده برادر عزیز، فرهیخته و دانشمند سید محمد حسینی قرار گرفت که امیدواریم به‌زودی شاهد شکوفایی، جهش و اعتلای آثار سینمایی انقلاب و دفاع مقدس باشیم.

در ادامه سید محمد حسینی نیز ضمن تشکر از اعتماد صورت گرفته توسط رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح در درباره تغییر آداب مدیرت فرهنگی اظهار کرد: باور من این است که می‌بایست به این تفکیک‌های موضوعی و افراد پایان داد موضوعی که باعث دور شدن از چیزی شده که ما تصور می‌کنیم آن‌ها اهلش نیستند اما از سویدای دلشان به وطن ایمان و اعتقاد دارند، لذا به نظرم یکی از اساسی‌ترین اقدامات انجمن در این دوره تلطیف فضاست که از تمامی عناصر و دست‌اند کاران سینما فارغ از تجربه‌های کاری‌شان برای بیان توصیفاتشان از مبانی انقلاب اسلامی استفاده شود آن هم در دوره کنونی که دوره فتح و پیروزی است. البته این نکته نیز باید بیان شود که بسیاری از نقاط قوتمان متأسفانه در سینما مورد توجه قرار نگرفته که این عدم توجه نه به دلیل کم‌کاری عوامل سینما که به دلایل مدیریتی صورت پذیرفته است که انشالله با تغییر آداب و ادب مدیریتی مطمئن هستم اتفاقات شایسته رخ خواهد داد ...

مدیر گروه فیلم و سریال بنیاد روایت فتح همچنین درباره مؤلف‌های مهم سینمای دفاع مقدس نیز گفت: سینمای دفاع مقدس این قابلیت را دارد که یک سینمای جهان‌شمول باشد یعنی قابلیت بیان مباحث و موضوعاتی را دارد که قابل‌فهم برای تمامی کره زمین باشد و ما مشکل بزرگمان این است که به موضوعات بخشی نگاه شده است.

وی همچنین درباره بست و گسترش سینما در بیرون از مرزهای جغرافیایی و مشترکات فرهنگی موجود در منطقه نیز مطرح کرد: دوران کرونا به ما نشان داد سینمای ما جغرافیای بسیار کوچکی دارد، تمامی حواسمان به خودمان و دعواهای داخلی معطوف شده بود اما حواسمان به این نبود که یکی از عناصر مهم جشنواره بخش بازار آن است و اینکه ما چه زمانی توانسته‌ایم درباره بازار منطقه‌ای سخن بگوییم، کی توانستیم توسعه جدی در افرادی که می‌خواهند آثارمان را ببینند داشته باشیم، به نظرم مشترکات فرهنگی بسیاری در منطقه وجود دارد که می‌تواند زمینه‌ای برای تولید آثاری که در سطح گسترده‌تری از سطح کشورمان به نمایش دربیاید باشد و این موضوع قطعاً یکی از اقدامات و مؤلفه‌های اصلی فعالیتی خواهد بود که در انجمن با حمایت رئیس بنیاد روایت فتح صورت خواهد پذیرفت.

در بخشی از حکم نادری خطاب به مدیر جدید گروه فیلم و سریال بنیاد فرهنگی روایت فتح و مدیر انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس آمده است:

«از آنجا که هنر سینما، فرصتی بی نظیر است برای اثبات کلمه حق و رهبر فرزانه‌مان چنان بر اهمیت آن تأکید و سفارش داشته‌اند که آن را کلید پیشرفت کشور بدانند، جناب عالی که تجربیات و توانایی‌های ارزنده‌ای در زمینه این هنر دارید را به سمت «مسئول گروه فیلم و سریال بنیاد روایت فتح» و «مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس» منصوب می‌کنم. تقارن توانایی‌های جناب عالی با خط مشی ویژه بنیاد روایت فتح در عرصه سینما و چشم اندازهای آن در گام دوم انقلاب، ایجاب می‌کند تا موارد ذیل را در اولویت فعالیت‌های خود قرار دهید:

۱. احصای الگوی بومی سینمای مطلوب از منظومه فکری شهید آوینی

۲. توسعه کمی و کیفی تولید آثار سینمایی انقلاب و دفاع مقدس

۳. پایش و حمایت از سینماگران و پیشکسوتان سینمای انقلاب و دفاع مقدس

امید که در این مجال، با توکل و استعانت از حضرت حق جل جلاله، و به مدد ولی الله الاعظم، ارواحنا فداه، در خدمت به آرمان‌های مقدس انقلاب اسلامی و اعتلای سینمای انقلاب و دفاع مقدس موفق و مؤثر، و مؤید به تأییدات قدسی باشید.

در این مراسم منوچهر شهسواری رئیس خانه سینما و سید احمد میراعلایی تهیه‌کننده سینما نیز نقطه نظرات خود را در خصوص سینمای انقلاب و دفاع مقدس بیان کردند.

نظرات

  • حسین ۱۴۰۰/۰۷/۰۴ - ۱۳:۱۹
    0 0
    متاسفانه آقای نادری به آقای عظیمی (مدیر قبلی انجمن )که از مدیران دلسوز ،متعهد وتوانمند حوزه سینماست با آن همه فعالیت های خوب مخصوصا برگزاری جشنواره مقاومت سال قبل در آن شرایط سخت کرونایی و کستردگی کار که واقعا جای تشکر دارد،جفای زیادی کرد در حدی که مجبور به استعفا شد ، امید وارم این ماجرا برای آقای حسینی تکرار نشود

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.