جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۳

هفتمین دوره جشنواره فیلم‌های ایرانی زوریخ؛

راه‌اندازی بخش انیمیشن با همکاری «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان»

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

سینماپرس: هفتمین دوره جشنواره فیلم‌های ایرانی زوریخ که شامل سه بخش فیلم‌های بلندِ داستانی و مستند، کوتاه و بخش ویژه انیمیشن است، ۵ خرداد افتتاح خواهد شد.

به گزارش سینماپرس، هفتمین جشنواره فیلم‌های ایرانی زوریخ (IFFZ)، به دبیری یدالله داج، بین روزهای ۲۶ می تا ۳ ژوئن (۵ تا ۱۳ خرداد ۱۴۰۰) برگزار و برندگان این دوره، ۱۱ خرداد معرفی می‌شوند.

این جشنواره در دوره هفتم خود، شامل سه بخش فیلم‌های بلند اعم از داستانی و مستند، فیلم‌های کوتاه و بخش ویژه فیلم‌های انیمیشن است که بخش انیمیشن آن امسال برای اولین‌بار با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان راه‌اندازی شده است. همچنین بخشی نیز برای فیلم‌های خارج از مسابقه در نظر گرفته شده است.

بیشتر نمایش‌های فیلم این دوره از جشنواره به دلیل این‌که هنوز پاندمی کرونا در ایران و جهان ریشه‌کن نشده است، به شکل آنلاین خواهد بود ولی برخی از فیلم‌ها نیز در کشور سوییس، شهر زوریخ روی پرده سینما می‌روند.

هر ساله دو گروه از هیات داوران در بخش‌های کوتاه و بلند، فیلم‌های حاضر در فستیوال را داوری می‌کنند و برگزیدگان، جایزه استوانه یا منشور طلایی کوروش را دریافت می‌کنند. منشور طلایی به شکل افتخاری به افراد تاثیرگذار سینمای ایران نیز تقدیم می‌شود و تاکنون داریوش مهرجویی، فاطمه معتمدآریا و مهتاب کرامتی این منشور را دریافت کرده‌اند.

جشنواره فیلم‌های ایرانی زوریخ، اولین‌بار در سال ۲۰۱۵ به منظور آشنایی بیشتر جهان با ایران از منظر سینما و ایجاد پلی میان فرهنگ‌های مختلف با استفاده از زبان جهانی هنر به ویژه هنر هفتم، شکل گرفت.

فیلم‌هایی که توسط فیلمسازان ایرانی ساخته شده‌اند، فیلم‌هایی که درباره ایران هستند و فیلم‌هایی که زبان آن‌ها فارسی است، در این جشنواره پذیرفته می‌شوند.

یدالله داج، بنیان‌گذار و دبیر جشنواره فیلم‌های ایرانی زوریخ، مقام استادی دانشگاه نوشاتل در کشور سوییس را دارد و تاکنون بیش از ۲۵ کتاب در رشته آمار و ریاضی تالیف کرده است. او فیلم‌های مستند «تور یکم»، «فرزند عزیزم»، «قلب شناور» و «شهری بین دریاچه و کوه» را نیز ساخته است.

پوستر این دوره از جشنواره را آرمین آپادانا طراحی کرده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.