شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۶

همگام با دولت تدبری و امید؛

سکوت معنی‌دار سلبریتی‌های وطنی در قبال جنایات صهیونیست‌ها در غزه

معضلی به نام سلبریتی

سینماپرس: اغلب سلبریتی‌های وطنی و بازیگران و چهره‌های مشهور فعال در فضای مجازی ترجیح دادند که در قبال کشتار مردم مظلوم غزه به دست صهیونیست‌ها سکوت پیشه کنند.

به گزارش سینماپرس، درگیری میان جنبش مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی از روز دوشنبه و پس از پایان ضرب‌الاجل مقاومت به تل‌آویو مبنی بر لزوم پایان تجاوزات این رژیم در قدس و مسجدالاقصی آغاز شده است.

حملات موشکی وحشیانه نیروهای رژیم صهیونیستی به شهر غزه در حالی ادامه دارد که برخی منابع از آغاز حمله زمینی ؤزیم صهیونیستی به نوار غزه خبر میدهند.

وزارت بهداشت فلسطین هم بامداد امروز خبر داد که شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه به ۱۰۹ نفر افزایش یافت که ۲۸ نفر آن‌ها کودک، ۱۵ نفر زن بوده و در این حملات ۶۲۱ نفر نیز مجروح شدند.

از ساعتی پیش جنگنده‌ها و توپخانه رژیم صهیونیستی حملات خود به مناطق مختلف غزه را افزایش داده و بر اساس گزارش‌ها بیش از ۸۰ بار مناطق مختلف غزه را بمباران کرده است.

وجدان‌های بیدار و چشم‌های باز

جنایات ارتش رژیم صهیونیستی در چند روز اخیر واکنش بسیاری از چهره‌های سیاسی و اجتماعی و تشکل‌ها و نهادهای ردمی می در سراسر جهان را به همراه داشته است. در این میان بازیگران شناخته‌شده سینما و فعالان هنری مطرح نیز به این موضوع واکنش نشان داده اند.

سکوت معنی‌دار سلبریتی‌های وطنی در قبال جنایات صهیونیست‌ها در غزه

ایولا دیویس و مارک رافلو از جمله چهره‌های هالیوودی هستند که پیشتر به این درگیری‌ها واکنش نشان دادند. دیویس در صفحه اینستاگرامش نوشت: «بیایید در مورد آنچه در شیخ جراح در حال وقوع است حرف بزنیم».

نشریه نیشن نیز از واکنش دیگر هالیوودی‌ها یاد کرده است. «لینا هیدی» بازیگر سریال «بازی تاج‌وتخت» در اعتراض به این امر با انتشار پست مشابهی در مورد فلسطینیان شیخ جراح به اسراییل اعتراض کرده است.

«جیجی حدید» بازیگر و مدل فلسطینی‌الاصل نیز با انتشار پستی در اینستاگرام که وایرال شده نوشت: چطور از برابری نژادی یا قومی دفاع می‌کنیم از حقوق اقلیت‌های جنسی و حقوق زنان دفاع می‌کنیم، درباره رژیم‌های فاسد می‌نویسیم اما هنوز ستمی را که بر فلسطینی‌ها می‌شود نادیده می‌گیریم؟ نمی‌شود از حقوق بشر به صورت انتخابی حمایت کرد. این‌طوری هیچ چیز جمع نمی‌شود.

سکوت معنی‌دار سلبریتی‌های وطنی در قبال جنایات صهیونیست‌ها در غزه

خواهر وی «بلا حدید» نیز نوشت: همه‌اش برایشان گریه می‌کنم. برای برادران و خواهران فلسطینی که اکنون بی پشت و پناه و وحشت‌زده هستند.

مارک رافلو بازیگر «هالک» نیز توییت ملاله یوسف‌زی فعال حقوق بشر را بازنشر کرده که نوشته بود: خشونت در اورشلیم – به ویژه علیه کودکان – غیرقابل‌تحمل است. این نزاع طولانی به قیمت جان کودکان بسیاری و آینده آن‌ها تمام شده. رهبران سیاسی باید فوراً اقدام کنند – وقتی کودکان و شهروندان در امان نیستند صلحی وجود ندارد.

وی همچنین خواستار تحریم اسراییل از سوی دولت‌ها شده بود و نوشت: ۱۵۰۰ فلسطینی دارند نفی بلد می‌شوند. همان‌طور که تحریم رژیم آپارتایدی آفریقای جنوبی جواب دارد اکنون وقت تحریم اسراییل برای فلسطینی آزاد است.

یکی از سرشناس‌ترین هنرمندان حامی فلسطین، راجر واترز خواننده گروه «پینک فلوید» است. او در سال‌های گذشته میز به انحای مختلف از فلسطینی‌ها حمایت و از صهیونیست‌ها اعلام انزجار کرده است. او در سال ۲۰۰۶ به درخواست گروه‌های حامی فلسطین، کنسرتش در تل‌آویو را لغو کرد و بعد از آن در سال ۲۰۱۰ آهنگی را منتشر و آن را به مردم فلسطین تقدیم کرد. این خواننده همچنین با «آپارتاید» خواندن اسرائیل، اشغالگری رژیم صهیونیستی را وحشیانه عنوان کرد.

واترز در توییتر ویدیویی به اشتراک گذاشته و می‌نویسد: رسمی شده است. اسرائیل یک حکومت آپارتایدی است. ویدیوهای تخلیه خانه‌ها در منطقه شیخ جراح به قصد نسل‌کشی را ببینید.

برنیس کینگ دختر مارتین لوتر کینگ هم نوشت: بمباران کردن کودکان و هدف قرار دادن خانه‌هایشان نادرست است.

«سوزان ساراندون» بازیگر و فعال نیز در توییتی با انتشار عکس‌هایی از کشت و کشتار مردم، از مردم فلسطین حمایت کرد و نوشت: همبستگی با ملت فلسطین که با پاکسازی قومی روبه‌رو هستند ضروری است. آنها به دست دولت اسراییل و سازمان‌های یهودی دارند ترور می‌شوند. دنیا دارد تماشا می‌کند.

حمایتی که سابقه‌دار است

در سال‌های اخیر آرمان‌های فلسطین و بحث نقض آشکار حقوق بشر در سرزمین‌های اشغالی، علاوه بر مسلمانان جهان، نظر بسیاری از ستاره‌های غربی دنیای هنر را نیز به خود جلب کرده و در سال‌های گذشته، بارها اظهارنظرهای سلبریتی‌های دنیای سینما، موسیقی و ورزش در حمایت از مردم فلسطین و نفی اشغالگری، خبرساز شده است.

چهره‌های هنری متعددی در سال‌های گذشته به رغم فشارهای سنگین لابی صهیونیستی که در صنعت سرگرمی جهان نفوذ قابل توجهی دارند، به حمایت از مردم مظلوم فلسطین برخاسته و خواستار آزادی فلسطین از اشغال شده‌اند؛ افرادی که بعضاً به دلیل این نوع موضع‌گیری با تهدید و حتی بایکوت مواجه شده‌اند.

رابرت دنیرو، بازیگر سرشناس هالیوود در زمان جنگ غزه اظهارات تندی علیه حمایت امریکا از اسرائیل بر زبان راند. او گفت: مقصر اصلی این ماجرا امریکاست؛ مطمئن باشید اگر امریکا از اسرائیل حمایت نمی‌کرد، تل‌آویو هرگز جرئت دست زدن به چنین اقدامی را نداشت.

سکوت معنی‌دار سلبریتی‌های وطنی در قبال جنایات صهیونیست‌ها در غزه

وقوع جنگ در غزه در سال‌های اخیر باعث شد تا دو تن از ستارگان سینمای غرب یعنی «خاویر باردم» و همسرش «پنه لوپه کروز» با امضای طوماری به حمایت از مردم فلسطین بپردازند. در این طومار که بیش از ۷۰ هنرمند اسپانیولی‌زبان آن را امضا کرده بودند، حمله اسرائیل به غزه، نسل‌کشی عنوان شده بود و امضاکنندگان خواستار محکومیت این حمله از سوی اتحادیه اروپا شدند. این کار با هجمه سنگین لابی صهیونیستی به این زوج همراه شد، ولی باردم بر موضع خود پافشاری کرد و اسرائیل را عامل قتل کودکان بی‌گناه دانست. کروز و باردم، این اقدام خود را درخواست برای صلح عنوان کردند.

جی کی رولینگ نویسنده مشهور مجموعه «هری پاتر» نیز از جمله هنرمندانی است که در سال‌های گذشته به حمایت از فلسطینی‌ها پرداخته است. وی در سال ۲۰۱۵ بیانیه‌ای را منتشر کرد که در آن با اشاره به بی‌عدالتی‌ای که اسرائیل نسبت به فلسطینی‌ها اعمال می‌کند، خواستار پاسخگویی دولت اسرائیل نسبت به این وحشی‌گری‌ها شد.

«ناتالی پورتمن» بازیگر یهودی سرشناس هالیوود و متولد فلسطین اشغالی، چندی پیش در جریان گفتگو با یک رسانه عربی قانون «کشور ملی یهود» در پارلمان رژیم صهیونیستی را نژادپرستانه و اشتباه توصیف کرد. پورتمن حتی جایزه جنسیس ۲۰۱۸ که از سوی اسرائیل به شخصیت‌های برتر یهودی اهدا می‌شود و یک‌میلیون دلار ارزش دارد را رد کرد. او گفته بود: «متأسفانه زندگی مردم و حیات شخصی آن‌ها به تصمیم سیاستمداران وابسته است. من امیدوارم همگان برای مردم و همسایگانشان عشق و محبت فراهم و شرایطی را ایجاد کنند که همه باهم زندگی کنند»

سکوت معنی‌دار سلبریتی‌های وطنی در قبال جنایات صهیونیست‌ها در غزه

چشم‌های کور و وجدان‌های خفته!

این موج حمایت در حالی رقم می خورد که متاسفانه در یک هفته اخیر در بین ستاره‌های نساخته شده سینما و تلویزیون تقریبا هیچ صدایی در محکومتی جنایات اسرائیل و حمایت از مردم مظلوم فلسطین برنخاسته است. حتی اگر با سلیقه‌های مختلف اگر یک لیست ۲۰ نفره از سلبریتی‌های مطرح سینما که فعالیت زیادی در فضای مجازی دارند را تهیه کنیم، با قطعیت و البته تاسف فراوان میتوان گفت که هیچ کدام از آنها سطری در محکومتی این جنایت ننوشته و پستی منتشر نکرده اند. آن هم در قبال واقعه‌ای که فراتر از مناسبات سیاسی و منطقه‌ای یک موضوع انسانی است.

فارغ از جهت گیری های سیاسی و فقط با معیار انسانیت، به نظر می آید به زعم سلبریتی های کشورمان خون مردم اروپا و آمریکا از خون مردم غزه و خاور میانه رنگین تر است. البته همواره هستند کسانی که به این جنایات بی تفاوت نبوده و نیستند، ولی تعدادشان آنقدر اندک است که به چشم نمی آید.

این درحالی است که همین سلبریتی‌های همیشه فعال در فضای مجازی، برای اتفاقاتی به مراتب کم‌اهمیت‌تر به موج‌سازی رسانه‌ای و واکنش‌های جنجالی و پرحاشیه می‌پردازند. به نظر می‌رسد حوادث اخیر در غزه می‌تواند مهر تأییدی دیگر بر این موضوع باشد که اغلب سلبریتی‌های حاضر در فضای مجازی، دغدغه‌ای برای حمایت از مظلومان نداشته و به وقایع تلخ و شیرین نگاهی سلیقه‌ای و منفعت‌طلبانه دارند. نگاهی که چشم آنها را در برابر جنایات تلخ صهیونیست‌ها کور کرده و زباشنان را نیز می‌بندد.

*میزان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.